BINNENLAND. aangenomen, waarop het budget naar den Senaat verzonden is. Dit lichaam heeft in zijne laatste zitting wetsontwerpen van plaat selijk belang aangenomen. De President deelde mede dat de Kamer uiteengegaan is tot den -4en Januari. Men is voortgegaan met de stemming over onderwerpen van plaat selijk belang, in afwachting van het tarief- ontwerp. Op aandrang van Rouvier en Jules Roche heeft de Senaat, ondanks den tegen stand van Trarieux, besloten tot Dinsdag a. s. uiteen te gaan. De zitting werd te 7 uren Donderdag-avond opgeheven. GRIEKENLAND. De Regeering heeft de onderhandelingen met Frankrijk geopend, om de Fransch- Grieksche handelsovereenkomst te verlengen. Zij heeft bij de Kamers eene credietwet voor twee maanden ingediend, daar de begrooting nog niet is goedgekeurd. Bij alle votums van het Parlement gedurende de vorige week heeft de Regeering de meerderheid ver kregen. ITALIË. r» De ministerraad heeft besloten den Koning voor te stellen, het verzoek om ontslag van Ferrari aan te nemen en hem tot minister van staat te benoemenvoorts den minister van landbouw, Cheremi, te benoemen tot grootzegelbewaarder en Di Rudini tot minister van landbouw ad interim. SPANJE. De Koningin-Regentes heeft het r.ieuwe tarief geteekend. Het werd gisteren in de officieele Gaceta openbaar gemaakt. Alle rechten zijn aanzienlijk verhoogd, vooral die op alcohol. Volgens tijdingen uit Madrid is te Manilla bericht ontvangen, dat de Japansche regee ring eenige eilanden in de Stille Zuidzee heeft bezet. De Spaansche vloot zal de voornaamste eilandengroepen bezoeken om Spanje's supprematie te handhaven. De eilan ders zeggen, dat Spanje geen inbreuk van vreemden op zijn rechten dulden zal. Schiedam, 2 Januari 1892. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gelet op art. 18 der Wet van den 4n December 1872, Staatsblad no. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, bren gen ter kennis van de ingezetenen, dat ten huize van den Stadsheelmeester, den heer J. A. Rutschywonende aan de Nieuwstraat wijk E no. 294, driemaandelijks en wel op den eersten Dinsdag van elk kwartaal ge legenheid zal bestaan tot kostelooze inenting en herinenting tegen pokken. Door Burgemeester en Wethouders is tot havenmeester, tevens commissaris der haven loodsen, dezer gemeente benoemd de heer J. Bitter. Voor deze betrekking hadden zich 172 sollicitanten aangemeld. Burgemeester en Wethouders hebben den hoofdcommies der plaatsel. dir. bel., den heer G. van der Valk, met ingang van 31 December 11. uit zijne betrekking ontslagen. De commissaris der korenmeter-wegers, de heer Th. Kudders Jr., is door beschermhee- ren van het St. Antoniusgilde ook benoemd tot commissaris van de zakkendragers. Gedurende het jaar 1891 zijn hier binnen gekomen 63 stoomschepen metende 127.649 M3 en 77 zeilschepen, metende 38.85 M 2, terwijl vertrokken 63 stoomschepen, metende 130.583 M 367 zeilschepen, metende 35.768 M3 en 12 vischschepen, metende 2336 ton. In de laatste dagen heerscht de influenza ook hier ter stede weder ir, vrij hevige mate. Verscheidene personen zijn door die ziekte aangetast. Een bloemengaarde in Januari is zeker iets zeldzaams. En toch hebben wij er een voor ons. Dezen ochtend gewerd ons per post een bloementuiltje, zóó lief als wij nimmer te voren aanschouwden. Het was een réclame bloementuil. De zoo gunstig bekende siga renfabrikanten, de heeren Gebr. Houtman, te 's Hertogenbosch, hebben ter gelegenheid van Nieuwjaar een aardigheidje bedacht voor hunne talrijke klanten, die zeker ten hoogste ingenomen zullen zijn met dit sier- lijk geschenk, hetwelk bestaat uit een pracht- album, bevattende in kleurendruk de schoon ste bloemen die ten onzent bekend zijn. Van roos en lelie af tot viool en vergeet-mij- nietje toe, van de anjelier tot het eenvou dige veldviooltje, alles komt in het schoone album voor. Om het geheel te volmaken, komt als tekst voor een gedicht van J. R. van der Lans. Alles dus even fijn. Want van der Lans schenkt ook bloempjes. Enke le pagina's zijn gereserveerd om eene op somming te geven van de geurige merken tabaksrollen, die de reputatie der heeren Gebr. Houtman, sigarenfabrikanten te 's Bosch, voor goed gevestigd hebben. Zeer zeker zullen de duizenden klanten dei firma Gebr. Houtman dit cadeautje naar waarde weten te schatten. Namens de opper-, hoofd- en verdere officieren van het garnizoen was door den Gouverneur der Residentie audiëntie verzocht bij Haar Majesteiten, ter aanbieding van heilwenschen bij gelegenheid van den Nieuw jaarsdag. Haar Majesteiten gaven onder dank betuiging voor de goede intentie te kennen, dat zij verhinderd waren de heeren te ont vangen. Dezer dagen zijn door ambtenaren van den waterstaat wederom peilingen op de Bieningen in den mond van het Spui verricht. Naar men verneemt, zullen daar weder in 1892, evenals in de vorige jaren, bagger- werken worden uitgevoerd, om eene nieuwe vaargeul te verkrijgen, wat tot heden niet gelukt is. De officieren te Grave in garnizoen hebben aanschrijving ontvangen, dat zij zich 30 April a.s. r,aar hunne nieuwe garnizoensplaats moeten begeven, zoodat de garnizoensophef fing van Grave thans onherroepelijk vast staat. Het hoofdbestuur der Friesche Maatschappij van landbouw heeft zich bij adres tot den Minister van Buiterdandsche zaken gewend, met het verzoek, f 1000 beschikbaar te stel len voor een proefveld voor aardappelcultuur. Het doel is die proef van jaar tot jaar voort te zetten, ten einde ziektevrije aardappelsoor ten te verkrijgen, zoowel voor de fabrieken als voor de comsumptie. Te Deventer heett de politie tegen een bleeker proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der arbeidswet. Hij had namelijk 's avonds na bij die wet verboden tijd nog acht waschvrouwen in het werk. In verband met het nieuw in te voeren porto van 3 cents voor brieven, welke be stemd zijn voor de plaats zelve, waar ze ter post bezorgd zijn, tot en met een gewicht van 15 gram (boven 15 tot en met 200 gram zal het 5 cents bedragen), zullen posf zegels van 3 cents verkrijgbaar gesteld wo- den. Het eerste gevolg van de verwerrvng van het Billiton-contract is geweest, dat de aan deden van die Maatschappij aanzienlijk gedaald zijn. Vier weken gekden kon men ze verkoopen voor f 2800, «a het verschij nen van de ongunstige Memorie van Ant woord, daalden ze tot f 1800 en na de ver werping van het contract door de Tweede Kamer, waren ze voor 1600 niet meer te plaatsen. Onder voorbehoud deelt het Centrum mede, dat bij de hoogste kerkelijke overheid in het Bisdom van Haarlem het plan bestaat te Amsterdam eerlang een Roomsch-Katholieke kweekschool tot opleiding van onderwijzers op te richten. Naar wij vernemen moeten er, om rederen van comptabelen aard, nogal bezwaren bij de Maatschappij tot Exploit, van Staatsspoorwe gen bestaan tegen de aanneming van het voorstel van de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij, om den houders van retour biljetten de bevoegdheid te geven, voor de terugreis een anderen weg te nemen dan op de heenreis werd afgelegd. (Hbl.) Het jaar 1892 is een schrikkeljaar en telt dus 52 weken en 2 dagen. Het Paaschfeest valt daarin op den 17en April. Twee zonsverduisteringen en twee maans verduisteringen zullen daarin voorkomen, waarvan hier te lande alleen de twee laat ste zichtbaar zullen zijn. De eerste zons verduistering is een totale en zal in de avond uren van den 25en April waar te nemen zijn in het Zuiden van Amerika en in Aus tralië. De tweede is een partieele en vindt plaats in het begin van den avond van den 20en October. Deze is zichtbaar in een groot gedeelte van Noord- en Midden-Amerika, alsmede in de noordelijke helft van den At- lantischen Oceaan. De eerste maanh,no tering, in den nacht van den Hei 12en Mei. is partieel. In West-i in de westelijke helft van Azië, of dischen Oceaan, in Europa, in AtriKa, in Zuid-Amerika alsmede op den Atlantischen Oceaan, is deze waar te nemen. Eindelijk valt de tweede maansverduistering op den 4en November deze is totaal en duurt om streeks 3'/4 uur. In het grootste deel van den Grooten Oceaan, Australië, Azië, Europa en bijna geheel Afrika, met uitzondering van het westelijke deel van Noord-Afrika, is deze zichtbaar. Hier te lande komt de maan eerst na het begin der verduistering op. De Rotterdamsche Tramweg-maatschappij vervoerde in de maand December 11. 441.869 reizigers met een opbrengst van f 37326,68 tegen 452.929 reizigers met een opbrengst van 36355,30 in dezelfde maand van het vorig jadr. Het totaal aantal reizigers in 1891 bedraagt 6.062,461 met eene opbrengst van f470.981.69 tegen 6.010.223 reizigers met eene opbrengst van f452,877.76 in 1890. De buitengewone ontvangsten be droegen in de maand December II. f 14885.32 tegen f 16715.07 in dezelfde maand van het vorig jaarover het gehee- le jaar f 178.745.36 tegen f 170.108.66 in 1890. De totale ontvangst over 1891 be draagt 649.727.05 tegen f 622.986.42 in het vorige jaar. (Zie verder het Bijvoegsel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2