Binnenlandsche Berichten. BIJVOEGSEL van 3 en 4 Januari 1892. GEMENGDE B^IUCHTËN. behoorende bij de (Vervolg.) Gedurende het jaar 1891 zijn langs den ïeuwen Rotterdamschen Waterweg binnen gekomen 4298 stoom- en 559 zeilschepen, ^ertro ken 4267 stoom- en 542 zeilschepen. ei zijn nog binnengekomen 2100 vis sersvaartuigen. Te Rotterdam begint de influenza zich eer en meer uit te breiden. Op veel kan en en moet men met halt personeel werken. onder de politie-agenten zijn veel lij- ers. Over het algemeen herstellen de aangetasten nu niet zoo spoedig als vóór twee jaar. De heer Mr. F. J. M. A. Reekers, 11. oensdag bij den aanvang der zitting van on raad te Amsterdam als raadslid geïn stalleerd, werd aan het einde met 24 stemmen enoemd tot wethouder, welke benoeming «9 aannam. De heer Van der Wall Bake veikieeg 6, de heer Van Ogtrop 3 stemmen. De heer Reekers schijnt te zijn aangewe zen om de plaats te vervullen van den on- angs afgetreden wethouder Driessen. Nader verneemt men, dat in de roofdie- renöa erij van Artis te Amsterdam zijn over- e en een leeuw, eene leeuwin en vijf tijgers, a xr °UC^e beesten, en' een jonge tijger. aai men opmerkt, is het sterven van e wilde dieren in dezen tijd van het jaar mets ongewoons. De andere dieren zijn alle welvarende. Dij Hagebeeck te Hamburg zijn m een week 29 roofdieren gestorven, vermoedelijk een gevolg van influenza of het ongunstige weder. Het Zweedsche barkschip Alexander, met i°ut van Pensacola naar Amsterdam be stemd, is bij Calantsoog gestrand, en uit 6 l<ander geslagen. De loods en '15 man der ui page zijn op wrakhout aangedreven. Ia7ee ma" Z'jn ver(ll'onken- De lading drijft °s bet strand. thoe sT mr' "Daron ^an Harinxma 189') k °°ten is' met inoano van 16 Januari enoemd tot burgemeester van Leeu warden. T II SC'n ^t ons "b Maas- en Waal a 'tis eenige dagen geleden miJ" «vier uurtje" gebruikt, mijne gewone ding ge(]aaQ en daaina de lamp op om mij lustig aan jlet jezen t0 zetten van Carlyle s «Fransche revolutie." Terwijl ik goed en wel gezeten ben, komt mijn vriend X, zonder, als gewoonlijk, zijn bezoek door een luid getrommel op de deur aan te kon digen, mijne kamer binnenstormen met den Uitroep »Hebt ge 't gehoord 1 ik schrik °P en vraag»Is er brand - »wat, brand," Zegt hij, iets bedaarder, »wie spreekt er van brand 'k Heb u heel wat anders te vertel- len En in éénen adem deelt hij mij ver bolgens mede, dat de gemeenteraad van Nij megen besloten heeft een renteloos voor schot van f 30.000 te verleenen aan de con cessionarissen ik meen de heeren Noor- - JHHiebendaal en Brouwens van de Uilijn Nijmegen Wamel, en voegt er triomfantelijk bij »Nu is de aanleg zoo goed als verzekerd, wa blief?"' »'k Weet niet," antwoord ik. »Als we nog in den goeden tijd waren van voor 20 jaar, dan zouden er nog wel enkele beurzen van particulieren te vinden zijn om een handje mee te helpen en dan zou ik gelooven, dat ge gelijk liadt maar nu 'k zie hem nog niet." »Och," herneemt hij, »jij bent ook zoo'n Thomas Je moet eerst alles zien en tasten kunnen, voor je iets aanneemtmaar komen zal hij, dat zult ge ondervinden. En nu wil ik u niet langer in uwe slezerij" storen. Adieu Ik moet eeriijk bekennen, dat de mede- deeling mij in een goede stemming bracht. Er bestaat ten minste nu eenig uitzicht, dat het isolement, waarin Maas-en-Waal tot nu toe verkeerd heeft, zal opgeheven worden, dat ook deze streek eenmaal het voorrecht zal genieten om aangesloten te zijn aan het groote net van ijzeren verkeers wegen. Ik zal niet beweren, dat Tiel een slechte afnemer is van de Maas-en-Waal- sche producten waar toch heeft het onte genzeggelijk zijne voordeelen met een stad als Nijmegen verbonden te zijn. Vooral in de toekomst. Men zal dit inzien, als men het volgende ten einde leest. Er wordt door de Geldersch-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Maas- en-Waal, werkelijk veel moeite gedaan, om den landbouw eenigszins uit den gedrukten toestand op te heffen. De fruittentoon- stelling, in September te Wamel gehouden kwam op haar initiatief tot stand en is boven verwachting geslaagd. Toen de heer Gale- sloot uit Amsterdam, aan wien de keurins: O was opgedragen, de schoone collectie fruit zag, sloeg hij van verbazing de handen in een. En in antwoord op de openingsrede uitgesproken door den Voorzitter der afdee ling, Baron Van Delen verklaarde hij dat het Maas-en-Waalsche fruit kon concurree- ren met het beste uit Nederland, ja dat hij zich steik maakte om met zulk een skleine en reine" verzameling zelfs in het bui tenland prijzen te behalen. En dit was geen beleefdheidsformule, 't was, zooals hij ver klaarde, de volle en onverbloemde waarheid. Dat genoemde tentoonstelling veel goeds uitgewerkt heeft, zouden de boomkweekers kunnen getuigen. Hoe langer hoe meer be gint men zich er op het aanleggen van boomgaarden en het kweeken van fijn fruit toe te leggen en het is daarom volstrekt niet onwaarschijnlijk, dat er binnen enkele jaren een massa fruit naar andere streken zal worden uitgevoerd. Meen nu niet, dat bovengenoemde afdeeling, na het welslagen der tentoonstelling, op hare lauweren ging rusten. Terecht begreep zij, dat niet elkeen zich kan gaan toeleggen op het kweeken van fruit. Het was daarom, dat zij in den afgeloopen zomer voor hare rekening twee heeren, flinke leden der afdeeling, ver gezeld van twee degelijke arbeiders, naar Zwijndrecht en Loosduinen zond, om daar de teelt van groenten in oogenschouw te nemen, met het doel, om ook in deze streek met die cultuur te beginnen. Allervriendelijkst is ge noemd gezelschap door den Heer Waldeck, als ik me niet vergis, burgemeester van Loos- duineri, en de heeren gebroeders van Naamen te Zwijndrecht ontvangen en alle mogelijke inlichtingen werden kosteloos verstrekt. Kort daarop heeft een der heeren van Naamen eene lezing jjover groente-cultuur gehouden te Leeuwen, die door een talrijk opgekomen publiek met aandacht werd gevolgd en men mag nu dan ook met grond verwachten, dat de belangstelling voldoende gewekt is. Naar ik verneem, zullen in de eerstvolgende lente reeds proeven worden genomen, natuurlijk eerst op kleine schaal. Blijkt het nu, dat de grond geschikt is en men geregelde aftrek kan vinden, dan is de zaak beklonken. Ik hoop uit den grond mijns harten, dat God de pogingen van genoemde afdeeling, die ons aller dank verdient, zal steunen, tot heil van het eenmaal zoo bloeiende en thans zoo verarmde Maas-en-Waal. Zoo zij het! Aan boord van een der Rijnschepen, die eergisteren-ochtend met de sleepboot Catha- rina te Dordrecht aankwamen, bleek brand te zijn ontstaan, waarom de gezagvoerder der sleepboot het aan den Noord liet los maken. De sleepboot Xantippe liep toen het schip op zijde en trachtte den brand, die in het vooronder woedde, te blusschen. Aan vankelijk dacht men hierin geslaagd te zijn, en zou de Xantippe het vaartuig naar Rot terdam sleepen, toen op eens een stuk van het dek, waar de brand had plaats gehad, inviel en het vuur, dat dus niet geheel ge- bluscht was, op nieuw aanwakkerde, met het gevolg dat weldra de mast in brand ge raakte en overboord viel, en het geheel e schip tot de waterlijn verteerd werd. Het schip, bevaren door schipper Wijnen en toe- behoorende aan den heer Van de Pol te Rotterdam, had geene lading aan boord. De Academie voor Schoone Kunsten te Parijs heeft in haar laatste zitting den tot Engelschman genaturaliseerde!) Nederland- schen schilder Alma Tadema totbuitenlandsch lid benoemd. KETHEL, 1 Januari. Heden morgen 12 uur, in de vergadering van Burgemeester en Wethouders kreeg de op zijn verzoek eervol ontslagen Gemeente-Ontvanger, de heer A. van Houdt, zijn ontslag, en werd de nieuw benoemde, de heer F. Wessels in functie gesteld. Nadat proces-verbaal van den Staat der kas was opgemaakt endoorallen was geteekend, nam de heer Burg het woord en bracht namens het Dag. Bestuur zijn dank aan den aftredende voor de diensten gedurende zijne waarneming dier betrekking bewezen, en wenschte den nieuwbenoemde geluk met de betrekking hij hoopte dat hij ze tal van jaren moge bekleeden, en dat de Gemeente-financiën, onder zijn beheer evenzoo mochten bloeien als onder dat van den aftredende. De af tredende ontv. bedankte Burg. enWetn. voor de welwillendheid hem gedurende desamen werking betoond. VLAARDINGEN, Gedurende het jaar 1891 zijn hier binnengekomen 22 stoom- en 37 zeilschepen, behalve de visscherij schepen. MAASSLUIS. De laatste schepen der ha ringvloot zijn hier thans teruggekeerd, nl. Quartet, schipper L. Spaans G.Zzn. met 154, Govert van Wijn, schipper G. Verschoor met 182, Inspecteur Galand, schipper J. Overduin met 182, Nieuwe Waterweg, schipper G. Z. Spaans met 168, Kinderdijk, schipper C.Spaans met 238 ton steurharing. In de afgeloopen week hebben eenige leemgravers van den steenbakker, den heer G. Rohaan te Markelo, op den Herikerberg aldaar, een geraamte van een mensch opge dolven, waar zij tevens vonden een zwaard, dagteekenende uit den riddertijd, een lans en verscheidene urnen, waarvan eenige bij de aanraking ineen vielen. Volgens een bericht uit Bergen (Hene gouwen) heeft Donderdag-nacht te Labouve- rie een dynamietaanslag plaats gehad. Er waren patronen geplaatst op den drempel van de woning van den veldwachter in een der bijgebouwen van het Gemeentehuis,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5