N N 15 N L A N 1). ontvangsten te vermeerderen zonder nieuwe belastingen, voorts het vertrouwen in de eer lijkheid der natie te herstellen en den me taalomloop en de wisselkoersen te regelen. Er zullen voorstellen gedaan worden ten einde den financieelen toestand te verbeteren en nieuwe industrieën in den lande te bevor deren. RUSLAND. Te St. Petersburg heerscht groot schan daal over een ergerlijk bedrog met de leve rantie van meel ten behoeve der armen aldaar ter stede. In eene bezending vervalscht meel vond men onder anderen 20,000 pud zand, zijnde 7 percent van de hoeveelheid. Wegens de algemeene groote verontwaardi ging hehben verscheidene stedelijke ambte naren, die in de eerste plaats bij de zaak waren betrokken, eene som van 100,000 roebels ter voorziening in dit geval bijeen gebracht. Schiedam, 4 Januari 1892. Zaterdag-avond omstreeks 11 ure werden vele ingezetenen dezer stad in hunne avond rust of eersten slaap gestoord, daar de to renwachter het signaal van brand gaf. Een brandspuit rukte uit en velen begaven zich naar de Buitenhaven, waar men meende dat de brand was ontstaan. Naderbij gekomen, bemerkte men, dat het licht van de hoog ovens van de glasblazerij der firma Van De venter Co. den trouwen wachter voor Schiedam's veiligheid had misleid. De spuit kon daarop weder inrukken en de belang stellende menigte trok in vroolijke stemming langzaam af, overtuigd dat zij met een ge rust hart den slaap kon ingaan. Zondag in den vooravond had op de Hoogstraat een opstootje plaats veroorzaakt door eenige jongens, die zich met afschieten van »klakkebosjes" vermaakten en ook de agenten van politie tot het mikpunt hunner vurige pijlen hadden gekozen. De dienaars van den Heiligen Hermandad, die zich dat natuurlijk niet lieten aanleunen, kregen het te kwaad met het oudere publiek, toen zij de vermetele jongens wilden inrekenen. Het is zeker zeer te betreuren, dat het publiek in den regel tegen de politie partij trekt, in plaats van die wakers voor tucht en orde in hun moeilijke taak bij te staan. Bij kon. besluit is de Commissaris der Koningin in Noor-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen, in buitengewone vergade ring, van de Staten dier provincie op Dins dag 12 Januari, om dan aan de orde de stel len de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in de plaats van wijlen den heer C. Donker. De commissie voor de handelstariefwetge- ving moet, op een vraag der Regeering, heb ben geadviseerd om dehandelsconventie met Frankrijk voorloopig te verlengen, als ons van Fransche zijde het genot van het mini mum-tarief wordt aangeboden. Mr. H. A. Des Amorie van der Hoeven, lid van den Raad van State, is ernstig on gesteld. De E. P. Val. Kors schrijft aan een der weldoeners zijner missie op St. Eustatius. »Na de droogte is eindelijk het regenseizoen gekomen en ziet alles er hier florissant uit, alle veldvruchten staan is weligen groei, en reeds wordt er een groot deel van verscheept. Het gebrek is dus ook veel minder. Toch is het niet geheel opgehouden O, had ik dat pak lappen gehad, wat u me heeft wil len sturen, er zouden met Kerstmis weer zooveel meer parochianen in de kerk hebben kunnen komen, en de H. Sacramenten ont vangen." Geloot me het gebrek aan klee- ren is onder ons de grootste «drawback" van de kerk. Velen zijn van goeden wil, maar zij hebben niet. »I'n got it. It is not con venient to me en waarom niet geen goedP. Bebelmans heeft e^en bloed spuwing gehad, naar ik hoor, maar begint toch weder te herstellen, Begin November ben ik naar St. Martin ontboden, om P. Suermondt in zijn bediening bij te staan zijn zenuwgestel was door den plotselingen dood van P. Onderwater; en de overkropt- heid van bezigheden, eenigszins geschokt. Twee weken en eenige dagen ben ik bij hem gebleven, en heb toen de terugreis per oorlogsschip volbracht. Het was een heerlijke tocht, de officieren waren uiterst vriendelijk. Ik was gestadig in hun midden en heb met hun lunch en breakfast ge bruikt, de zee was kalm(L.) Van de bovenwindsche eilanden verneemt de Amigoe de Curagao, dat de verslagen heid bij den dood van den zeereerw. pater J. Onderwater, pastoor van St. Martin, alge meen en de blijken van deelneming zoowel van volk als van de overheid op alle eilan den menigvuldig waren. Zoo liet de gezag hebber van Saba den 23n November 11. een plechtigen lijkdienst doen tot de zielerust van den te vroeg verscheiden priester, waarbij hij zelf met de voornaamste ambtenaren en een aantal andersgezinden tegenwoordig was. Den Bosch is op 't oogeublik een zieken kamer. Z. D. II. Mgr. A. Godschalk is ernstig on gesteld. De hoogeerw. vicaris-generaal A. Van de Laar lijdt in hevige mate aan influenza. Den zeereerw. lieer Th. Spierings, pastoor van St. Petrus-banden, moesten de laatste HH. Sacramenten worden toegediend. Verscheiden andere heeren geestelijken zijn ziek in meerdere of mindere mate. Z. Ex. de commissaris des Konirigs, die ge durende eenige dagen zwaar ziek was, is beterende. Ook de griffier der Staten is bedlegerig Eenzelfde lot ondergaan zes ambtenaren en twee boden der provinciale grifie. De procureur-generaal is ongesteld grif fier en substituut-griffier van het hof dito. De officier van justitie mag zich evenmin op straat vertoonen. Raadsheeren en rechters zijn ook )>geïnfluenzeerd". De politie-commissaris heeft het erg te pakken. Het inspecteurs-personeel wordt be ter. Een viertal agenten zijn buiten dienst. Het ziekenhuis is sterk bezet. Het krankzinnigensticht Reinier van Arkel werd ook erg door de ziekte van den dag bezocht. Verscheiden verpleegden stierven, terwijl velen werden aangetast. Op 't oogen- blik is er verbetering waar te nemen, In de stad zijn nog zeer veel ziektegevallen helaas, komen er veel gevallen voor met doodelijken afloop. Noord-Brabander Een reiziger uit 's Bosch heden-ochtend in onze stad gekomen, zou het bericht hebben gebracht, dat Z. D. Hw. mgr. Godschalk, bisschop van 's Bosch, en de hoogeerw. ple baan Spierings gisteren (Zondag) zijn over leden. Deze zoo treurige tijding verdient zeker onder alle voorbehoud te worden medege deeld. Te Utrecht breidt zich de influenza in de laatste dagen zeer uit en zijn het vooral oude en zwakke personen, die door haai' worden aangetast. In vele gezinnen bleef geen enkel der huisgenooten gespaard. Gelukkig heeft de ziekte echter tot heden een goedaardig karakter. Intusscben komen verscheiden doktoren tijd te kort om al hunne patiënten te bezoeken. De influenza is aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip Admiraal van Wassenaar te Amsterdam geweken. De aangetasten zijn voor het meerendeel allen reeds hersteld i enkelen zijn nog in het hospitaal. De zieken oppassers, tijdelijk van Hellevoetsluis ter adsistentie gezonden, zijn weder vertrokken. De geneeskundige raad voor Gelderland en Overijsel heeft ook de vraag bepreken swelke maatregelen kunnen genomen worden tegen de influenza?" De raad vereenigde zich volkomen met de meening, dat er weinig ter voorbehoeding valt te doen, ook met het oog op de vei" schillenden vormen, waaronder zich de ziekte voordoet. Eenigen tijd geleden werd te Helmond de tuin sVredelust" met een aangrenzend wei land verkocht. Thans kan met zekerheid worden medegedeeld, dat op dit terrein een klooster voor de paters Capucijnen zal wor den gebouwd. Onder al de misères, die gedurende de, Kerstdagen te Breda besproken werden en waarvan twee slechts feiten zijn, heeft er een zijne komieke zijde. Zekere van O., gewoonlijk de ugrove" bij genaamd, een persoon, die te OmmerschaiiS goed bekend was en geen lid wilde worden van een matigheids-genootschap, bleef in eenfi herberg dood aan tafel zitten. Blijkbaar waS de man reeds eenige uren overleden voor hef feit bemerkt werd. Op de vraag van den ge roepen geneesheer of de man ziek was ge weest enz., werd door de kasteleines ten antwoord gegeven»ik weet er niks vaUi mijnheer, ik ken niks anders zeggen, dan da' hij dood is binnengekomen." Te Dussen heerscht de influenza op on rustbarende wijze. Menig gezin is door dt? ziekte aangetast, welke dagelijks nieuw® oflers eischt. Ook te Geertruidenberg e" Raamsdonksveer heerscht die ziekte epide misch. De zitting van het gerechtshof te 's-llef togeribosch heeft niet plaats kunnen hebben) aangezien de meeste leden aan influenz*1 lijden. De op de rol gebrachte zaken moes ten worden uitgesteld en de gedagvaard6 getuigen afgetelegrafeerd. Ook van de rechtbank zijn verschillend6 leden door de ziekte aangetast. Te St. Pieter, nabij Maastricht, hebbe'1 dieven door middel van braak zich toegaf weten te verschaffen tot de woning van dn'1 landbouwer Schrijnemakers, en daaruit oid vreemd ongeveer 100 gulden in speci6 kleedingstukken en nog andere voorwerpe11 De daders zijn onbekend. MAASLAND. Als een bewijs van drukte, die op Nieuwjaarsdag, zelfs op kle>" plaatsen bij de posterijen heerscht, kan d'6 nen, dat b. v. alhier de ochtendpost, die 0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2