BI NN UN LA ND. door hem bedreven daden als minister van oorlog. RUSLAND. Naar uit Odessa aan de Daily News wordt bericht, betoogt de Russische pers, dat de binnenlandsche beroeringe in Perzië aan Rusland eene schoone gelegenheid geven om het verloren prestige te Teherar te her winnen. Perzië moet allengs gerussificeerd worden. Onze Missiën. Ter gelegenheid van den feestdag van 's Heeren Openbaring aan de heidenen (Drie koningen), bespreekt de Nieuwe Delftsche Courant de vraag of liet heerlijk en hart verheffend Zendingswerk van ons Katholieken eene belangstelling ondervindt, evenredig aan het allergrootst belang, dat de Kerk van Christus bij den bloei der Missiën heeft »De tegenstrijdigheid die er bestaat tus- schen ons levendig geloof (zooals het zich op ander gebied meermalen openbaart Red. N. S. Ct.), en de mindere belangstel ling in de uitbreiding daarvan, getuige de oriopengesneden annalen van het Genootschap tot Voortplanting des Geloofsacht het Delftsch orgaan alleen verklaarbaar uit de mindere bekendheid met de missionarissen en hun arbeid. sliet missiewerk in zijn geheel is te uit gebreid, de namen klinken te vreemdde aanduidingen zijn te algemeen, dan dat de belangstelling voor zoover zij voor het onderhouden natuurlijke prikkels behoeft op den duur levendig en vurig kan blijven. »Weet ge wat wij zouden wenschen? »Dat iedere parochie van eenige uitge breidheid of beteekenis een bepaalden mis sionaris een eigen of een aangenomen zoon der parochie onder hare bijzondere bescherming kon nemen. »De missionaris van zijn kant kon dan aan de .Katholieke pers in ons vaderland eene bijzondere actualiteit geven, door van tijd tot tijd, behalve zijn apostolische ervaringen, bijzonderheden van land en volkenkundigen aard mede te deelen. »Op die wijze zou, naar onze bescheiden meening, de belangstelling voor het heilig missiewerk aanmerkelijk verlevendigd wor den, gelijk dit trouwens reeds gebleken is, sedert sommige Nederlandsche priesters in den vreemde aan de geloofsgenooten in het vaderland, hunne ervaringen en veroveringen in open brieven mededeelden." Schiedam, 7 Januari 1892. Burgemeester en Wethouders dezer ge meente brengen ter openbare kennis, dat met de afgifte van de beschrijvingsbiljetlen voor de plaatselijke belasting dezer Gemeente ingevolge de verordening voor die belasting, vastgesteld den 26n Januari 1882, is aange vangen, en herinneren aan het bepaalde bij alinea 2 van art. 2 der verordening, rege lende de invordering der genoemde belasting, houdende dat de belastingschuldige, die geen beschrijvingsbiljet ontvangen heeft, verplicht is er een op de gemeente-secretairie af te halen. Burgemeester en Wethouders van Schie dam herinneren, dat ingevolge de verordening tot heffing eener Belasting op de Honden, van 4 December 1873, ieder ingezetene, die een of meer honden houdt, daarvan aangifte moet doen bij den Gemeente-ontvanger, vóór den 15 Januari van ieder jaar. Gedurende het afgelcopen jaar werden bij den Burgerlijken Stand alhier ingeschreven 1016 aangiften van geboorte, 566 aangiften van overlijden en 175 huwelijken. De voorraad koffie te Schiedam o p 1 Janu ari 1892 bedroeg 800 balen op cedel en 10003 balen onverkocht. De voorraad tin bedroeg 1832 blokken, onverkocht. Bij den lioogen vloed kwam gister-avond aan de Haven het water 2.17 M. boven A. P. Het z.g. brandpad, dat bij dergelijke ge legenheden dienst moet doen, bevindt zich, naar algemeene klachten luiden, nu juist niet in bijzonder goeden staat. Een groot onge rief is het mede, dat voor verlichting van dat pad volstrekt geen zorg wordt gedragen. Liever dan gevaar te loopen in den langs dat pad loopenden moddersloot te geraken, wagen de betrokken personen er een paar natte voeten aan. Zou verlichting van gemeentewege, op die enkele dagen dat zulks noodig is, zulk een zware bres schieten in de gemeente financiën HU. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes moeten voornemens zijn binnen kort een contra-bezoek te brengen aan het Berlijnsche Hof. Voor de Dinsdag-avond ten Hove gegeven partij waren omstreeks 1000 uitnoodigingen gedaan. Ongeveer een vierde gedeelte van het aantal genoodigen had zich doen veront schuldigen wegens ongesteldheid of andere redenen. Tot de genoodigden behoorden de groot officieren de betreft en dames van het Civile en Militaiie Huis van II. M. de Konin- ginghet corps diplomatique; de hocge staatsambtenaren en leden der Staten Gene raal, van provinciaal en gemeentebestuur de leden der rechterlijke macht; een gedeelte van de officieren van het garnizoen en van de d. d. schutterij der residentie, en een groot aantal particulieren. H. M. de Koningin Regentes verscheen even vóór 10 uren in de groote danszaal en verliet het salon te ruim 12 uren. Koningin Wilhelmina bezocht de partij niet. Te half een keerden de gasten huiswaarts. Er is niet gedanst, maar gedurende liet bijeenzijn voerden de koninklijke militaire kapel en hot muziekkorps der dienstdoende schutterij concertnummers uit. Alle aanwezi gen waren in gala-kostuum de dames in licht rou wtoi let. Aan besturen van bizondere scholen wordt herinnerd, dat zij in den loop dezer maand de vereischte opgaven hebben te doen aan den arrondissements- en dislricts-schoolopziener en de aanvraag om subsidie moet worden gericht tot Gedeputeerde Staten. Door den minister van binnenlandsche zaken in aan de Gedeputeerde Staten der onder scheidene provinciën eene opgaaf gezonden van de principieele beslissingen, in het afge- loopen jaar voor het eerst ter uitvoering van de voorschotten van art. 54bis der wet tot regeling van het lager onderwijs in hooger beroep bij koninklijk besluit genomen ten opzichte van de vraag, of het bestuur eener bijzondere lagere school aanspraak had op eene rijksbijdrage in de jaarwedden van on derwijzers en zoo ja, tot welk bedrag zij be hoorde te worden verleend. De toezending dezer opgaaf kwam den Minister nuttig voor, opdat zij tot richtsnoer zou kunnen dienen voor de toepassing van voormeld wetsartikel in volgende jaren. Gelijke opgaaf heeft de Minister aan de districts- en arrond. schoolopzieners doen toe komen, en door tusschenkomst van laatstge noemden zal zij mede worden uitgereikt aan de besturen van bijzondere lagere scholen, die voldaan hebben aan de bepalingen van art. 1 en 2 van liet kon'nkl. besluit van 19 Febr. 1890 Staatsblad no. 26). In beginsel is door den minister van Oor log beslist, dat dit jaar de volgende oefenin gen zullen plaats hebben le oefeningen op uitgebreide schaal in den vesting-oorlog 2e. schietoefeningen door de vesting- en veldar- tilerie te Oldebroek, practische oefeningen van het korps genietroepen te Zeist, schiet oefeningen op verre afstanden door eenige bataljons infanterie, in de legerplaats bij Zeist, en cavalerie-oefeningen. Deze laatste re^i- O mentsgewijze te houden. Volgens het Dbl. v. Ned. behoort onder de belastingplannen van den tegenwoordigen mi nister ook afschaffing van den zeepaccijns Tot dekking van het tekort door de afschaffing en de vermindering van den zontaccijns zal de accijns op het gedistilleerd met f5 ver hoogd worden De onderhandelingen met de Repeering betreffende hot overnemen van den Noird- Brabantsch Duitschen Spoorweg (lijn Boxtel - Wesel) worden nader bevestigd. De Directeur-Generaal der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heelL aan de Regeering voorgesteld die lijn over te nemen en aan zijne Maatschappij ter ex ploitatie over te geven. Nws De plechtigheid der begrafenis van wijlen Z. D. Hw. mgr. Godschalk, bisschop van 's-Bosch, zal morgen (Vrijdag) plaats heb ben. Z. D. Hw. mgr. Snickers, aartsbisschop van Utrecht, zal de lijkmis celebreeren, welke ten 9 ure een aanvang neemt, en prof. van Zinnicq Bergmann, van Haren, zal de lijk rede uitspreken. De Internuntius, mgr. Ri- naldini, is voornemens de plechtigheid bij te wonen. liet huis aan de Prinsengracht in Den Haag dat als woning ter beschikking is gesteld van den vertegenwoordiger van den H. Stoel en de Pauselijke legatie, zal eerst in liet najaar door de missie kunnen betrok ken worden. Naar men aan de L. Ct uit vertrouwbare bron mededeelt, kan binnen weinige dagen de benoeming worden tegemoet gezien van den kolonel Lantzing, Kommandant van het 6e reg inf., tot Kommandant var. het regi ment grenadiers en jagers. In den Haag heelt zich een commissie van dames gevormd tot het uitoefenen van wijkverpleging, Zij stellen zich ten doel naar het voorbeeld van elders, b. v. te Londen, om aan minvermogende patiënten in hun eigen woning door bekwame verpleegsteis de vereischte hulp en zorg te doen verschaf fen, in overleg met de gemeente-genees- heeren. De toestand van den heer S. Callf, kapel meester van de hoornmuziek der jagers, die zooals men weet in het Binnengasthuis te Amsterdam verpleegd wordt wegens de kwetsuren bij het afspringen van den stoom tram Den Haag Scheveningen, is eenigs- zins vooruitgaande. Dinsdag trad Davenport (Sequah) na de operatie zelf weder te Leiden op. Het aan tal personen werd op ongeveer 1000 geschat. Toen Sequah zich op net tooneel vertoon de, ging er een luid hoezee voor hem op. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2