giWIlfii&lOiDO. BIN JN 15 N L A N 1). 2) Een Weddenschap, der orde aan den Shah heeft voorgelegd schadevergoeding aan de gezinnen dergenen, die tijdens het oproer werden gedood am nestie voor de deelnemers daaraan, en op heffing van alle Europeesche instellingen in Perzië. De laatstgenoemde voorwaarde werd afgewezen, waarop het hoofd der priesters genoegen nam met de opheffing der Tabaks monopolie-maatschappij, in welke de agent der Maatschappij eerst berustte nadat de Britsche gezant hem, met het oog op de dreigende omwenteling, aansprakelijk had ge steld voor de gevolgen eener weigering. RUSLAND. Over den dood van den Khedive zegt het Journal de St. Pétersbourg De betrekkingen tusschen Egypte en Turkije zijn door firmans en tractaten bepaaldten aanzien van de buitenlandsche invloeden in Egypte, is het tegenwoordig overtollig vermoedens te uiten over de gevolgen van het sterfgeval in dit opzicht. Dit laatste wekt Ruslands smartelijke sympathie, want de vriendelijke ontvangst, welke Tewfik-Pasha aan de leden van de familie des Czaren bereid heeft, is niet ver geten. SPANJE. In den nacht van den 9n dezer is nabij Xeres eene anarchistische beweging losge barsten. De opstandelingen, met jachtgewe ren gewapend, vielen de stad aan met het voornemen die te plunderen. De gendarmerie droeg van den aanslag kennis en sloeg dien af. Het gevecht duurde tot den ochtend. De aanvallers sloegen op de vlucht en werden door kavalerie achtervolgd. Een groot aantal werden gevangen genomen en zullen voor den krijgsraad terechtstaan. De beweging had een uitsluitend socialistisch karakter. Schiedam, 11 Januari 1892. Heden heeft te Alkmaar de ter-aarde- bestelling plaats van den weleerw. pater R. Nusse, den 8 dezer aldaar overleden. De weleerw. pater Nusse heeft ook te de zer stede, waar hij eenige jaren als kapelaan der St. Jans-parochie werkzaam was, aange name herinneringen achtergelaten. Zijn ijver voor het heil der zielen, vooral zijn liefde volle zorg voor de armen, zijn velen, die de eer hadden hem meer van nabij te kennen, over bekend. Het is dan ook wel te begrij pen, dat het afsterven van dezen verdien stelijken geestelijke op den betrekkelijk jeugdigen leeftijd van 46 jaren hier ter stede algemeene deelneming heeft verwekt. Den avond van dienzelfden dag zaten de officieren aan den maaltijd bijeen. Men had in den kelder van het slot, dat aan eenen rijken Mantuees toebehoorde, eenen grooten voorraad der voortreffelijkste wijnen gevon den, en de rentmeester had het beste, wat keuken en kelder bevatten, opgediseht. Ook de luitenant, die het commando ge voerd had bij de terechtstelling van den deserteur, zat meè aan. Hij was een opval lend knappe jonge man van omstreeks zes- en-twintig jaar, Carlo Grimaldi geheeten. Pas kortelings was hij tot eersten luitenant bevorderd, ter belooning eener daad van per soonlijke dapperheid, door welke hij zich bij den opstand van Milaan onderscheiden had. Men was in de vroolijkste stemming, en bet levendige gesprek werd eerst ietwat kalmer, toen, na afloop van het maal, majoor von Lanich zich als volgt uitliet Ja, heeren, het was een zonderling, ijzingwekkend voorval, waardoor de laatste nakomeling der familie ongetrouwd is ge bleven en het rijke, aanzienlijke geslacht r De nagedachtenis van pater Nusse zal in Schiedam's veste steeds in dankbaar en ge zegend aandenken blijven. Hij ruste in vrede Naar de N. It. Ctverneemt, zal de heer E. A. A. J. De Roy van Zuidewijn wegens gezondheidsredenen ontslag aanvragen als president van de Algemeene Rekenkamer. Met dit ontslag zal tevens vervallen zijn lidmaatschap van den Raad van voogdij over onze jeugdige Koningin, dat hij nu volgens de Voogdijwet ambtshalve bekleedt. Het hoofdbestuur der Neder], Maatschappij ter bevordering der pbarmacie heeft zich tot den minister van binrienlandsche zaken ge wend met het verzoek bij herziening der geneeskundige wei ten het daarheen te willen leiden, dat de aflevering van geneesmiddelen door geneesheeren ten plattelande afhanke lijk worde gesteld van de vergunning van Ged. Staten. In hetzelfde adres wordt opgekomen te gen een verzoek van de Nedei 1. Maatschappij ter bevordering der geneeskunde in zake het afleveren van verbandstoffen, waarvan de inwilliging een schromelijk onrecht tegen over de apothekers zou zijn. Uit Wychen, bij Nijmegen, komt de treu rige tijding, dat de begaafde geschiedschrij ver en aardrijkskundige P. H- Wiltkamp Vrijdag aldaar in den ouderdom van 75 jaar is overleden. Te Cannes is overleden jhr. mr. P. A. van der Velden, secretaris van den Hoogen Raad van Adel. De overledene was als een verdienstelijk beoefenaar der genealogische en heraldische wetenschap bekend. Ook te Dordrecht doen zich vele gevallen van influenza voor, en de invloed daarvan op het aantal sterfgevallen is zeer goed merkbaar. Zoo werden sedert 1 Januari 46 aangiften gedaan van overlijden, een cijfer tweemaal hooger dan over een zelfde tijdvak in gewone tijden wordt bereikt. Dat men tegenwoordig niet Ie omzichtig kan zijn, wanneer men in den vreemde ver toeft, ondervond dezer dagen een schipper en oesterhandelaar uit Krabbedijke, die met zijn schuit in Den Haag lag. Nog al keurig op zijn toilet, trad hij een y>salon pour la coupe des cheveuxbinnen om zich eens der Consalvi's, aan hetwelk sedert eeuwen dit slot toebehoorde, is uitgestorven. Vertel ons dat, majoor! riepen ver scheidene stemmen. Gaarne. Het was tegen het einde der vorige eeuw, dat Francesco Consalvi, de eenige zoon en erfgenaam van zijnen vader, die hem met dit goed eene aanzienlijke be zitting had nagelaten, zich verloofde met eene rijke erfgename uit de provincie Emilia. Daar de bruid, Giulia Perotti, reeds in hare jeugd beide ouders verloren had, zou de brui loft in de geboorteplaats van den bruidegom gevierd worden. Het huwelijk werd in de kerk van het stadje voltrokken, en na afloop der plechtigheid begaf men zich naar het kasteel, alwaar in de groote zaal het brui loftsmaal was aangericht. Een schitterend gezelschap was bijeende adel uit den om trek, een aantal patriciërs uit Mantua en verscheidene bloedverwanten der bruid, die haar naar hare nieuwe woonplaats uitgeleide hadden gedaan. Reeds geruimen tijd had men op het jonge paar gewacht, om zich aan tafel te begeven, toen eindelijk de bruidegom geheel ontsteld de zaal kwam binnenstormen met de nood lottige tijding dat de bruid nergens te vinden was. De kamenier, die men ondervroeg, ver klaarde dat zij eerst een hall uur geleden propertjes te laten scheren en hij werd geschoren. Naar men aan de Goesche Ct. meedeelt, moet de Figaro er een bijzonder soort van zeep op na hebben gehouden, althans onze zoon van Neptunus werd onder de operatie bedwelmd en bemerkte, toen ze was afge- loopen en hij weer was bijgekomen, dat de haarkunstenaar hem 125 gulden had ont vreemd. Maar dat laat onze gewezen Jan Maat zich niet doen, waarachtig niet, en dat hij goed weet wat hem te doen staat in zulke netelige gevallen, mag hieruit blijken, dat aan het adres van den burgemeester van Krabbendijke de f 125 zijn teruggezonden, om die aan den zoo onhebbelijk geschorene uit te reiken. Sequuh heeft gisteren eene bestemming gegeven aan de tot nog toe ontvangen en tree-gelden. Een beroep op zijne weldadigheid voor een in groote nooddruft verkeerend gezin, dat, in zulke omstandigheden, weer met een lid was vermeerderd geworden, bleef niet onbeantwoord. Aan de vereeniging van Vin- centius a Paulo werd f 100 afgestaan, en gelijke som aan de te Leiden gevestigde Commissie, welke zich tot doel stelt armen door middel van werkverschaffing te steunen. Na aftrek van deze f200 en de f50, den vorigen dag voor de nVereeniging van ge- pensionneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger" geschonken, bleet er nog een belangrijk bedrag over. Sequah vroeg of de vergadering goed vond als hij dit nog beschikbaar bleet stellen voor de sKraamvrouwen-Vereeniging." Met een daverend applaus hechtte de saamgepakte menigte hieraan hare goedkeuring. Pas is de haven van Tessel vergroot, of men begint al weer te klagen; naar het oordeel van vele schippers is de vergrooting niet afdoende geweest en zal die binnen enkele jaren weer aan de orde moeten ko men, vooral met het oog op de uitbreiding die de Tesselsche vloot elk jaar ondergaat. Vrijdag-avond omstreeks 8 uur is trein No. 113 van Nijmegen naar Maastricht ter hoogte van Ivuijk ontspoord de bagagewagen werd omvergeworpen, alsmede 2 wagens welke van de lijn liepen de reizigers kwamen op eenige lichte kneuzingen na met den schrik vrij de uit Nijmegen ontboden hulp zorgde dat de lijn in 2 uur tijds weer in orde was. door hare meesteres, die den wensch geuit had eenigen tijd alleen te zijn, was wegge zonden. Eene der dienstmaagden beweerde de jonggetrouwde dame omstreeks dienzelf den tijd alleen over het binnenplein te heb ben zien gaan. Zij, de dienstmaagd, was in de meenirig, dat mevrouw zich naar het terras had begeven om het fraaie uitzicht te genieten. Men snelde naar de aangeduide plaats de jonge echtgenoot sidderde bij het denk beeld, dat de vrouw, die hij boven alles liefhad, van het terras kon zijn gestort, en hij haar wellicht zwaar gekneusd, zoo niet dood zou wedervinden. Maar ook hier was geen spoor van de verlorene te ontdekken. Nog eenmaal werd het geheele slot doorzocht, doch alle nasporingen bleven vruchteloos. Bij het zoe ken had de jonge echtgenoot ook de hand gelegd op de klink der deur, die toegang tot de oude, verlaten kapel verleendedaar hij echter de deur gesloten vond, was het niet bij hem opgekomen, aldaar zijne navor- schingen voort te zetten: vol haastig onge duld was hij verder gesneld. Destijds werd de streek onveilig gemaakt, door eene bende roovers, en iemand der aanwezigen uitte de veronderstelling, dat de ongelukkige jonge vrouw bij hare eenzame wandeling door het park ten offer zou zij*1 gevallen aan eene daad van snood gewei'*'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2