BINNEN L A N 1). regeering niet aannemen. Er wordt een algemeen petitionnement tegen elke con cessie op touw gezet. De Katholieke Priester. De sterfte onder onze katholieke geeste lijkheid is in de laatste dagen onrustbarend. Vele geestelijken, meerderen nog in de kracht van hun leven, worden als 't ware onverwachts uit hun verdienstelijken werk kring weggerukt door de verraderlijke ziekte die in onze dagen weder stad en land teistert en hare slachtoffers maakt zoowel in de pa leizen der vorsten als in de hutten der armen. >iWelken zwaren arbeid de influenza op onze geestelijken legt zegt de Maasbode blijkt uit hetgeen wij vernemen uit een particulier schrijven, dat ons gewerd. Ineen parochie in .Noordbrabant wonen 2500 Ka tholieken, en dezen zijn verspreid over een oppervlakte van 9 uren. In die parochie nu lijden honderden menschen aan de ziekte, en al de last van hun verzorging rust thans op één geestelijke. Wanneer de ziekte de geestelijken-zelven trett, wordt de arbeid voor de overigen ver pletterend. Maar in zulke omstandigheden leert men de grootheid van den katholieken priester vooral kennen. Dag en nacht gaat hij van het eene ziek bed naar het andere tot hij er soms bij nedervalt. Dat onze priesters niet veel veelvuldiger onder dien arbeid be zwijken, kan slechts aan den bijzonderen steun van God worden toegeschreven." Zoo is het inderdaad: de katholieke gees telijke wordt terechtgenoemd vaderen herder; want hij is de goede herder, die zijn leven geeft voor zijne schapen. Hij brengt het offer van zijn leven voor het zieleheil van hen, waarover hij het geestelijk vader- en her derschap bekleedt; en hij kan en mag dat brengen, omdat hij alleen met zich-zelven te rekenen heeft en hem niet de zorg voor vrouw en kinderen drukt. De bedienaars van den godsdienst bij andere kerkgenoot schappen kennen die opoffering, die toewijding nietwant hij die vrouw en kinderen heeft, zal in tijden van epidemie en besmettelijke ziekte altijd een harden strijd hebben te voerer tusschen zijne liefde voor hen, over wie hij vader is naar de natuur, en zijne toewijding aan hen, waarover hij het geestelijk vader en herderschap bekleedt, en het is te begrij pen, dat in dien strijd het natuurlijk vader schap overwint. De katholieke priester, die slechts gehuwd is aan zijne gemeente en alleen hare leden zijne kinderen noemt, kan en mag het offer van zijn leven brengen en hij brengt het met blijmoedigheid en offervaardigheid, omdat hij weet, dat hij, aldus handelend, slechts zijn hoogsten plicht vervult tegenover God, Die het offer door hem gebracht, met eene eeu wige vergelding zal loonen. Schiedam, 13 Januari 1892. Wij herinneren onze stadgenooten aan de verordening, welke hun verplicht tijdens het vriezend weer in den vroegen ochtend zand ol koolasch voor hunne huizen te strooien. Door dat uit eigen beweging te doen, ver licht men niet alleen de taak der politie, maar handelt men ook vooral in 't belang van die voorbijgangers, welke zich reeds des morgens vroeg naar hun werk of anderszins moeten begeven. hij vóór 25 jaren als jongste bediende aan dat kantoor in betrekking kwam. Onze stadgenoot de heer J. Rutschy Jr., heeft gisteren met goed gevolg het docto raal examen in de geneeskunde aan de Rijksuniversiteit te Leiden afgelegd. De eerstvolgende verkiezing voor de Pro vinciale Staten zal plaats hebben op den 17 Mei a, s. Er moeten aftreden 40 Staten-leden. Yan dezen zijn 24 liberale, 6 Roomsch-Katholieken 3 conservatieven en 7 antirevolutionairen. In Rotterdam treden af 7 liberalen. In 's-Gravenhage moet gekozen worden voor vijf zetels, waar 2 door conservatieven en 1 door een antirevolutionair zijn bezet. Te Schiedam treedt af een Roomsch- Katholiek, de heer L. W. Jansen. Aan de goedkeuring der Tweede Kamer is onderworpen een overeeenkomst met België tot wijziging en verbetering der ver lichting op de Westerschelde in het belang der vaart op de Belgische havens, bepaaldelijk van Antwerpen. De kosten komen ten laste van Belgiëalleen Nederland zal betalen de uitgaven voor de lichtversterking te Rilland en het plaatsen van een tweede licht te Borselo. Met zekerheid kan thans het Dbl. v. Z.-H. bevestigen, dat de heer De Roy van Zuijde- wijn, voorzitter van de Algemeene Reken kamer, zijn eervol ontslag als zoodanig heeft aangevraagd. Sedert lang was hij lijdende aan een er nstige rheumatische ongesteldheid, die hem noodzaakte zijn kamer te houden. Tegen verwachting der geneesheeren is zijn toestand weinig vooruitgaande en heeft de heer De Roy derhalve besloten tot het ambteloos leven ter ug te keeren. Een der lezers van het Ubl. schrijft«Naar aanleiding van de mededeeling in uw blad. volgens welke georuik van kaneel door dr. Chamberland (van Pasteur 's instituut) als een uitstekend voorbehoedmiddel tegen influenza erkend en het drinken varr kaneelwater aanbevolen wordt, is het zeker niet ondien stig op te merken, dat men daartoe dan ook werkelijk kaneel neme, en zich niet voorzie van zoogenaamde of gemalen soorten, maar pijpkaneel vrage (de fijne Ceylonsche is waar lijk goedkoop genoeg tegenwoordig) Wanneer men daarvan dan een pijp aan kleine staaf jes snijdt, zoo'n staafje irr den mond houdt als ware 't een sigarette dan is de aanwen ding doodeenvoudig, gemakkelijk en practisch, en zoowel op straat, op reis, als in huis uit voerbaar." Volgens den Ilaagschen correspondent der Midd. Ct. zou de keus van een kommandant over het regiment grenadiers en jagers thans zijn gevallen opeen hoofdofficier der infante rie. De overste Kool, van den generalen staf, zou dan chef w'orden van het regiment infanterie. Naar verzekerd wordt, is het aantal zieken, grootendeels ten gevolge der influenza in het stedelijk ziekenhuis te Rotterdam zoo groot dat men de barakken bestemd in geval van epidemiëen in gereedheid zal brengen, ten einde aan de talrijke aanvragen om op name te kunnen blijven voldoen. De heer D. Drektraan, Rijksboekhouder ten kantore der invoerrechten en accijnzen, herdacht heden, 13 Januari, den dag waarop Dinsdag-avond omstreeks 10 uur is het achterste gedeelte van den goederentrein van Rotterdam naar Amsterdam nabij het station Den Haag door eene tot nog toe onbekende oorzaak ontspoord. Men denkt het ongeval te moeten toeschrijven aan een gebrek aan den spoorwissel. Negen wagens werden uit de rails gerukt en versperden den weg. Dientengevolge kwam de buitenlandsche trein, die te 10 uuf 41 min. te 's-Hage moest aankomen, eerst ruim een half uur later het station binnen' stoomen. Voor de treinen in de richting van Amsterdam moest van het rechter-hoofdspoo1' gebruik gemaakt worden. Persoonlijke onge' lukken hadden niet plaatsslechts eenige materieele schade werd aangericht. Den geheelen nacht werd er flink gewerkt om de wagens, die ontspoord waren, wedei' in de rails te brengen, en tegen den ochtend was men hierin dan ook geslaagd, zoodat deze ontsporing voor den treinenloop op heden niet de minste vertraging te weeg bracht. In de Atjehstraat te 's-Hage weiden giste- ren-ochtend eene dame en hare diehstbode dood gevonden. Dit gaf aanleiding tot veler lei gissingen. Uit een officieel onderzoek moet gebleken zijn dat de dienstbode, aan influenza lijdende, in den nacht is overleden, en de dame bij het zien van het lijk van schrik is gestorven. Maandag-morgen te 6^ uur is een hevige brand uitgebroken in de groote boerenhof stede van en bewoond door J. Roodenburg, in den IJpolder bij Halfweg. In korten tijd verspreidde het vuur, gevoed door het droge hout en de aanzienlijke hoeveelheden hooi en stroo, zich over de geheele woning; met moeite werden de paarden, koeien en varkens nog intijds naar buiten gedreven 3 kalveren en een bok kwamen .n de vlammen cm de geheele oogst, bestaande uit erwten, tarwe en haver, nagenoeg alle werktuigen, gereed schappen en de inboedel werden door het vuur vernield; de brandweer te half acht op het terrein komende, kon niets behouden. Een petroleumlampje op den dorsch ge vallen, veroorzaakte liet ongeval. Alles is verzekerd. De influenza neemt te Breda nog steeds toe en met haar sterfgevalen, zoo staan bijv. in de Leuvenaarstraat aldaar op dit oogenblik niet minder dan zeven lijken boven aarde. Zij, die aan de gevolgen der ziekte sterven, zijn meerendeels lieden op leeftijd. Er in bijna geen huisgezin of er zijn zieken. Aan de gevolgen dezer ziekte (longontste king) is op de huize »Laanzicht" op69-jari- gen leeftijd overleden den heer R. J. A. Kallenberg van den Bosch, oud-officier der genie, oud-rentmeester der domeinen van wijlen Z. K. H. Prins Frederik, terwijl aan dezelfde ziekte overleden jhr. mr. E. A. J. D. Dibbets, oud-resident in Nederl.Indie, wonen de op den Zandberg" bij Breda. Door de Bredasche geestelijke overheid zijn openbare oefeningen voorgeschreven om van God te smeeken, dat de alom heerschende ziekte worde afgewend. Zoo had Zondag avond onder het lof van 6 ure in de Kathe draal een processie plaats onder welken om gang de Litanie van alle heiligen gezongen werd, benevens de gebeden, die volgens het rituaal aangegeven zijn voor openbare ram pen. Daartoe uitgenoodigd, waren de paro chianen zooveel mogelijk ter kerke gekomen. IIIKWJOIUI»- MAASSLUIS. In de Maandag-avond ge houden vergadering van den Raad dezer Gemeente is besloten aan de hoeren Van Heyst en Zonneveld te Vlaardingen een gratificatie van f 150 toe te staan over 1891,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2