BINNEN L A N I). wetenschap der menschen zullen daarbij te kort schieten. Niets kan ons meer helpen dan de goddelijke tusschenkomst, en daarom is de toestand van onze samenleving O zoo hachelijk. Een wijsgeer van onze dagen heeft gezegd, dat God Zijn tijd gehad heeft, en dat de ure is gekomen, waarin men Hem buiten de poort moest sluiten van onze ste den want de moderne wereld zou geen dien sten van Zijne zijde behoeven te Verwach ten. Die dwaas 1 Nooit heeft de maatschappij meer behoefte aan God en Zijn Woord ge had dan in onzen tijd 1 x>De sociale hervorming kan slechts wor den tot stand gebracht door een hervorming der zeden Van binnen veeleer dan van buiten moeten de hervormers beginnen. Om de maatschappij te hervormen, moet men den mensch hervormen, hervormen den arme en den rijke, den werkman en den patroonaan beiden moet men terug geven, wat aan beiden eveneens ontbreektden christelijken geest. Blijft dit achterwege, dan zullen alle wettelijke maatregelen, dan zal alle materieele vooruitgang vruchteloos blijven want de begeerte zal steeds gelij ken tred houden met de middelen, om er aan te voldoen, en men zal niets bereiken, dan de eischen dringender en dreigender te maken. ïAlleen op den godsdienst kan de maat schappij steunenalleen de godsdienst kan haar redden, de godsdienst, die niet enkel de broederliefde predikt, maar haar weet in te prenten, de godsdienst, die ons deelachtig kan maken aan hetgeen voor den mensch, eenmaal in klassen, in vijandige kampen ver deeld, het moeielijkst te bereiken valtde sociale liefde, de onderlinge genegenheid der klassen in één woord, niets anders dan de godsdienst, kan ons den socialen vrede weer geven. En wij zien verblinde leidslieden, en verblinde volkeren, die zich alle moeite geven om bij de massa des volks het geloof in God, en de hoop op den hemel uit te roeien. Dat zou ik de zonde durven noemen tegen het volk de misdaad tegen de maatschappij." Schiedam, 14 Januari 1892. Voor den verkoop bij inschrijving van het Brikschip Berndina, groot 18459/ioo tonnen, met zeilen, kettingen, ankers, touwwerk en verderen inventaris, waren zes inschrijvings biljetten ingekomen. Bij de opening der biljetten, heden-ochtend te half twaalf ure, in het logement »De Visscherij" bleek, dat hoogste inschrijver was de heer P. J. En denburg, te Gouda, voor f1003, voor welke som hem het te verkoopene werd gegund. Gedurende het jaar 1891 zijn alhier uit zee aangekomen 63 stoomschepen met een inhoud van 127649 M3. en 77 zeilschepen met een inhoud van 38857 M3. uit de navol gende havens Reval 16 Hapsal 1 Narva 2 Riga 22 Memel 2 St.-Petersbnrg 7 Libau 7 Lissabon 1 Werder 1 AVindau 11 Rochester 1 Braïla 1 Helgoland 15 Amble 1 Salonica 5 IVederikslad 5 IJsland 2 Hernösand 1 Pascagoula 1 Onega 1 Riifso 1 Gothenburg 1 Port Kunda 2 Kopenhagen 1 Pernau 12 Wyborg 1 Drammen 2 Kramfors 8 Sirkholm 1 Workworth 2 Haynasch 8 Frederikshald 2 Pors-grand 1 Van deze voerden de Nederlandschevlag 39 Duitsche vlag 24 Deensche 36 Russische 12 Engelsche 16 Noordsche 11 Zweedsche 2 Langs den Nieuwen Waterweg vertrek kende werden alhier uitgeklaard 63 stoom schepen met een inhoud van 130583 M3. en 67 zeilschepen met een inhoud van 35788 M3., terwijl alhier in den loop van het jaar 16 visschersvaartuigen aankwamen en 16 naar zee vertrokken. In het jaar 1890 kwamen alhier uit zee aan 52stoomschepen met een inhoud van 90137 M3. 83 zeilschepen y> 51114 De soiree van wege de Vereeniging »Charitas" te dezer stede ten bate der alge- meene armen gehouden, heeft, na aftrek der onvermijdelijke kosten, f250.23 opgebracht. De Staatscourant bevat een koninklijk besluit van 2 dezer, waarbij op de voordracht van den minister van financien regelen wor den vastgesteld voor het beheer van het weduwen- en weezenfonds voor burgerlijke amtenaren. Daaruit blijkt o. a., dat de directeur vóór 1 Augustus van elk jaar, in overleg met commissarissen, aan den minister van finan ciën een ontwerp zendt voor de begrooting van ontvangsten en uitgaven voor het vol gende jaar. Vóór 31 Maart doet hij den minister toekomen lo. een ontwerp voor de eerste rekening over het afgeloopen jaar 2o. een ontwerp voor de tweede rekening over het laatst afgesloten dienstjaar. De commissarissen vergaderen minstens eenmaal in de drie maanden. Blijkens een bij het departement van kolo niën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië dd. 12 dezer, ;s, ter vervanging van kolonel F. Pompe van Meerdervoort, die op verzoek gepensionneerd werd, de kolonel C. Deykerhoff benoemd tot civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden. De leden van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal zijn in de Afdeelingen gereed gekomen met liet onderzoek der Staatsbe- grooting. De meeste leden hebben heden weder de residentie verlaten. Men vei wacht de wederbijeenkomst der Kamer op den 25n dezer. Aan de verschillende bureaux van de pro vinciale inspecieurs der directe belastingen enz. houdt men zich bezig met het verzame len van statistische tabellen in zake het patentrecht, op last van den minister van Financiën door de controleurs verstrekt. Deze statistiek, die vóór 15 Jan. aan het departement van Financiën moet worden ingezonden, bevat een uitgebreide beroepstel ling, getrokken uit de registers der patenten over den dienst 1890/91 en vermeldt het bedrag der rechten, dat voor de uitoefening van elk der beroepen in totaal is opgebracht. De commissie voor de arbeidsenquête, die heden onder leiding van jhr. mr. Rochussen in het gebouw der Tweede Kamer weder zitting hield tot het hooren van getuigen, heeft wegens de heerschende influenza hare zittingen geschorst. Aangezien het in den laatsten tijd dikwijls voorkomt dat brieven van en voor eenzelfde stad met 3 cent gefrankeerd ter post komen, en dan wegens ontoereikende frankeering met port moeten worden belast, is het zeker niet kwaad, onder de aandacht van belang hebbenden te brengen, dat het port van 3 cent voor die brieven eerst van toepassing zal zijn n& het in werking treden der gewij- zigde postwet, waarvan het tijdstip nadC zal aangekondigd worden. Bij het leger hier te lande ontbreken thans nog slechts 7 2e luitenants der infan- terie en 8 2e luitenants der cavalerie, ter wijl het wapen der genie compleet is en er bij dat der artillerie 10 2e luitenants overcompleet zijn. Voorts ontbreken nog 6 2e luitenants-kwartiermeester en zijn er 3 officieren van gezondheid overcompleet. Als men in aanmerking neemt, dat bij de mili taire inrichtingen van onderwijs een zeer groot aantal adspirant-officieren aanwezig is, kan men daaruit besluiten dat de kansen om door promotie den officiersrang te beha len, uiterst gering worden. In de havens te Rotterdam ligt reeds een zeer geruimen tijd een geheele vloot van met graan geladen Rijnschepen op de aan gekondigde verlaging van de graanrechten in Duitschland te wachten. Deze schepen zijn allen gecharterd op conditie van varen of liggen, en bezorgen, behalve rechtstreeks door havengeld, indirect een niet onbelangrijk voordeel aan onze stad. De Rijnhaven en Parkhaven liggen geheel vol met deze schepen, terwijl er ook in het voormalige Delftshaven en zelfs in het Boe- rengat vele worden aangetroffen. Een onbekende man, is gisteren in de Westduinen door eenige Scheveningers aan getroffen, en naar het Politiebureau te Sche- veningen overgebracht, en vandaar naar het Centraalbureau van politie te 's-Gravenhage vervoerd. Men kon uit de vreemde gebaren en taal van den zwerveling niet opmaken tot welke natie hij behoort of van waar hij komt. Men vermoedt echter, dat men te doen heeft met een Eskimo, Groenlanden, of be woners van een der meest noordelijke Rus sische streken. De man, naar gissing omstreeks 30 jaar oud, is van middelbare grootte. In plaats van schoenen, heeft hij zijn voeten in lappen leder gebonden, terwijl hij op zijn hoofd, dat met lang zwart haar is begroeid, een vreemd soortige bonten muts draagt. Hoe de man in de duinen is verzeild ge raakt en waarmede hij zich op zijne zwerf tochten voedde, is onbekend. Toen men hem vond, was hij in 't bezit van een mand en een stok. Voorloopig is hij door de politie in het Huis van Bewaring onder dak gebracht om later over de grenzen te worden gezet. Te Nieuwer-Amstel is opgericht een com manditaire vennootschap, genaamd Eerste Nederlandsche stoomkleedermakerij, ten doel hebbende het vervaardigen van kledingstuk ken uit de stoffen, die door handelaars en winkeliers in de confectie mannen-kleederen zeiven ter bewerking worden gegeven. De werklieden zullen voor 25 pet. in de nettowinsten der onderneming deelen. Eenige dagen geleden werden door den onlangs naar Leeuwarden overgeplaatsten hoofdconducteur bij de Staatsspoorwegen Bunge, in de remkast van een goederenwa gen eenige worsten gevonden. Hij ging ter stond tot een onderzoek in den goederen wagen over, waarbij het hem bleek, Jdat daarin worsten aanwezig waren, die in grootte overeen kwamen met de door hem gevondene. Het mocht hem verder gelukken, twee remmers te ontdekken, welke zich vi n die worsten hadden weten meester te ma ken. In afwachting van 't geen verder met

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2