aan het Hof stond de groote kardinaal in hoog aanzien. Zijne geestelijke tegenstanders schatten den grooten man hoog; in de Anglicaansche pers werd nooit dan met den diepsten eer bied over hem gesproken. Engeland heeft een zijner doorluchtigste zonen verlorendoch niet alleen Engeland, de geheele Christenheid treurt over het af sterven van den man, die een der schitte rendste sieraden der Kerk was. ALGEMEEN OVERZICHT. DÜITSCHLAND. Bij den Rijksdag is een wetsontwerp in gediend krachtens hetwelk van den ln Fe bruari a. s. af alle in Duitschland aanwezige buitenlandsc'ne granen, waarvan nog geen invoerrecht betaald is, tot en met den 30sten April 1892 zonder bewijs van oorsprong te gen lagere invoerrechten in vrij-entrepot en in transiet-entrepot kunnen worden toege laten. Gisteren heeft de Duitsche Handelsdag zijne beraadslagingen geopend. De vertegen woordigers der groote ijzerindustrieën in Rijn land en Westfalen verklaarden zich ten stelligste tegen het plan eener groote ten toonstelling te Berlijn, onverschillig of zij nationaal dan wel internationaal zou zijn. De kosten, welke de groote industrieën voor deelneming aan tentoonstellingen moeten maken, nemen steeds toe en wegen in geenen deele op tegen de daarvan, zelfs in de gun stigste omstandigheden, te wachten voordeelen. Thans is de vrede tusschen de werklieden en de patroons in het drukkersvak overal officieel tot stand gekomen. De werkstaking heeft 11 weken geduurd, maar den werklieden slechts schade gebrachtgeen hunner eischen is ingewilligd, evenmin de werkdag van 9 uren, noch de loonsverhooging. Zij heeft hun, naar eene ruwe schatting, 1 millioen Mark gekost en zeer velen hunner goede betrek kingen. Te Berlijn alleen zullen omstreeks 1000 zetters hnn vroegere plaats niet meer terugkrijgen, omdat die gedurende de werk staking door vreemden bezet is, en naar ver houding is het in de groote drukkerijen in andere Duitsche steden evenzoo. Vooral uit Oostenrijk zijn er veel zetters gekomen. De minister van financiën heeft bij het Pruisische Huis van afgevaardigden de be grooting ingediend. Zij sluit in ontvangst en uitgaaf op een cijfer van 1,851, 150,697 mark. Het gewone budget is 1,804,432,035, het buitengewone 46,663,662. ENGELAND. Koningin Victoria en de prins en prinses van Wales hebben van den Paus, de Keizer, de Koningin en verdere regeerende vorsten en hoofden van Staten telegrammen van deelneming ontvangen. Ook in de Parle menten, zoo o. a. te Rome, werd de dood van prins Albert Victor met eenige deel nemende woorden vermeld. De voorzitter der Italiaansche Kamer wees in het bijzon der op de vriendschappelijke verhouding tus schen Engeland en Italië. In Engeland-zelf en vooral te Londen ontwaart men overal teekenen van rouw. In de straten heerschte eergisteren-avond eene ongewone stilte door het sluiten aller schouwburgen, concertzalen en andere openbare vermakelijkheden. Op Mansion House is de vlag halfstok geheschen. Overal in de provinciën en voornamelijk te Cambridge, waar de Prins zeer geliefd was, wordt eveneens halfstok gevlagd. De presi dent van het hof voor crimineele zaken hield eergisteren een rede, waarin hij het ver scheiden van den Prins zeer betreurde. De namiddag edities der nieuwsbladen versche nen in rouwrand en bevatten de levensbe schrijving en het portret van den overledene. Het officieele vers'ag der ziekte van den hertog van Clarence bevestigt, dat de lijder in^ bewusteloozen toestand verkeerde en ijlde d'cfch zijn einde was kalm. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de begrafenis, die tegen het einde der volgende week te Windsor plaats zal hebben. De Koning van België heeft, toegevende aan den drang zijner omgeving, afgezien van het plan om de be grafenis te gaan bijwonen maar zal zich doen vertegenwoordigen door zijn schoonzoon prins Philips van Coburg, vergezeld door een zijner adjudanten en een ordonnans-of ficier. Na eene korte tentoonstelling in de Albert-kapel wordt het lijk bijgazet in den koninklijken grafkelder, waar ook de hertog van Albany rust. De prins van Wales heeft zich afkeerig verklaard van alle buitengewone plechtigheid en van de voorgestelde tentoon stelling van het lijk in de Westminder-abdij. Keizerin Frederik zal de begrafenis bijwo nen. Het Hof neemt voor den tijd van zes weken den rouw aande openbare rouwtijd is op 3 weken vastgesteld. Voor den politierechtei te Walsall zijn gisteren zes personen, onder welken de Franschman Cailes en de schoenmaker Bar- tola alias DevganavofT, verschenen, beschul digd van het, in strijd met de wet, in het bezit hebben van ontplofbare stoffen. De haoïd-constable van Walsall gaf eene be schrijving van een bezoek aan de socialisten club, waar hij modellen van bommen aan wezig vond benevens eene omschrijving in de Fransche taal van de middelen tot het vervaardigen van bommen. Het openbaar ministerie vroeg verdaging der behandeling van de zaak, ten einde de politie den tijd te laten om zich geheel op de hoogte te stellen van het met deze zaak samenhan gende wijdvertakte komplot in Engeland en in het buitenland. De zaak werd daarop aangehouden, terwijl vrijstelling der beschul digden tegen cautie werd geweigerd. Het bericht van de nederlaag der Engel- sche strijdmacht onder Johnston aan het Nyassa-meer, is niet bevestigd. Een officieel bericht uit Mozambique verklaart het ge beurde als volgtKapitein Magère, officier der expeditie van Johnston, was in het meer verdronken, nadat door hem 2 dhows met slaven waren verwoest. De Arabieren stel den daarop vrede voor, maar toen twee Engelsche officieren naar hen toekwamen om te onderhandelen, werden dezen vermoord. Ten spoedigste zal er eene expeditie uitgaan om de Arabieren te tuchtigen. HET OOSTEN. Een telegram uit Belgrado aan de Neue freie Presse meldt dat Bulgarije de tusschen- komst van het drievoudig verbond heeft in geroepen ten einde de uitlevering te verkrij gen van Risoff, die te Belgrado de wijk genomen heeft. De gezanten van Oostenrijk en Italië hebben aan Servië eene nota van hunne regeeringen overhandigd. Men weet niet of die van Duitschland hetzelfde zal doen. Servië weigert aan deze vertoogen gevolg te geven. PORTUGAL. Aan de Times wordt uit Lissabon gemeld, dat de Regeering in de aan de Cortes gedane mededeeling omtrent de zaak der koninklijke spoorwegmaatschappij verklaart, dat de afge treden minister van financiën naar plichtbesef gehandeld heeft. Hij heeft Portugal driemaal van een staatsbankroet gered. Hij betaalde gedurende zijn ministerschap 17000 reiscon- tos, terwijl hij bij zijn optreden slechts 60Ö reiscóntos beschikbaar vond. SPANJE. De Kamer van afgevaardigden heeft gis- teren het ontwerp aangenomen, waarbij d® Regeering gemachtigd wordt om bij overleg de handelstractaten te verlengen met die landen, waarmede Spanje tot nu toe doof overeenkomsten verbonden is. De onderhandelingen tot verlenging van het handelstractaat met Frankrijk zijn zonder gevolg gebleven. Mitsdien zal het maximum tarief wederkeerig op de voortbrengselen van beide landen met 1 Februari toegepast woi" den. Te Bermos, nabij Xeres, hebben nu ook onlusten plaats gehad, doch zij waren van weinig beteekenis. De oproerlingen werden verstrooid door een detachement kavalerie) dat de orde herstelde. Verscheidene per' somen zijn gevangen genomen. B I N N E N L A N J). Schiedam, 16 Januari 1892. Wij vernemen, dat door Burgemeester en Wethouders tot 2e sluis- en brugwachter aan de groote sluis is benoemd P. Kalis. Met genoegen vernemen wij, dat de heeren B. P. H. Janse en H. Hodes met goed ge volg examen hebben afgelegd in het boek houden voor de Vereeniging van Handelsbe dienden Mercurius te Rotterdam. Eerstgeneemde had zijne opleiding ontvan gen van onzen stadgenoot, den heer M. van der Vlies, die reeds de voldoening mocht smaken een groot aantal zijner leerlingen voor gemeld examen te zien slagen. De alhier gevestigde afdeeling der Maat schappij tot bevordering der Toonkunst, ver tegenwoordigd door hare zangvereeniging y>Euterpe", heeft voor hare eerste uitvoering in dit seizoen gekozen »A?chenbrödel". Wij vernemen, dat dit toonwerk door de wer kende leden van »Euterpe," die het in studie namen, hoog gewaardeerd wordt. Het aan trekkelijk kindersprookje sAsschepoetster", datmenigeen zich nog uit zijne kinderjaren zal herinneren, wordt door het verdienstelijk toonwerk van den componist H. Hofmann op uitstekende wijze vertolkt. De uitvoering zal plaats hebben met kla vier-begeleiding en met medewerking van den heer Orelio, eerste bariton-sofist van de Hollandsche Opera, die de partij van den Koning zal vervullen, en van dilettanten, die de overige solo-partijen welwillend op zich hebben genomen, terwijl een degelijke studie door Euterpe's leden van dit werk gemaakt, veel voor de uitvoering belooft. Wij ver trouwen dan ook, dat vele stadgenooten de opvoering van Aschenbrödel zullen gaan bij wonen, overtuigd als zij kunnen zijn alzoo een kunstgenot te zullen smaken, zooals »Euterpe" alleen weet te bieden. De alhier thuis behoorende schoenerbrik Catharina Wilhelmina, kapt. H. Zeven, is dezer dagen ondershands verkocht aan den heer K. Nanninga, te Nieuwe Pekela. Door den minister van marine is het eere- teeken voor belangrijke krijgsverlichtingen in Atjeh verleend aan den gepensioneerden marinier M. C. Plooij en aan den gepensio neerden matroos De Blancue, beiden alhier woonachtig. De ijzeren vlethaak Mitras, welke den 2^ Dec. 11. door aanvaring tusschen de haven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2