BI NN 15 N LAND. de handelslractaten met Duitschland, Zwit serland en Belgie aangenomen, Het trac- taat met Italië werd mede met 211 tegen 88 stemmen aangenomen. De Weener bladen behelzen dépêches uit Pest, waarin gemeldt wordt, dat aldaar nieuwe onlusten zijn ontstaan naar aanlei ding der verkiezingen. Het bloed beeft op verscheiden plaatsen gevloeid. Gedurende het verblijf van den minister van justitie aldaar kregen de onlusten gedeeltelijk een anti-semitisch karakter. ROME. Uit Rome wordt het bericht, als zou kar dinaal Rampolla ernstig ziek zijn, tegenge sproken. Tot opvolger van kardinaal Simeoni als prefect van de Congregatie der Propaganda zal, meent men, óf kardinaal Parochi óf kar dinaal Rampolla benoemd worden. Vermoede lijk eerstgenoemde, omdat Z. H. de Paus niet gaarne zijn staatssecretaris zou missen. Het gerucht liep eergisteren te Rome, dat de Duitsche legatie bij den II. Stoel binnen kort tot den rang van ambassade zal worden verheven. Schiedam, 20 Januari 1892. De rivier de Maas van Rotterdam tot aan zee is over bijna de geheele breedte met licht drijfijs overdekt, dat wel de zeilvaart, maar niet de stoomvaart hindert. De commissie van voorbereiding voor de faillissementenwet is gisteren in het gebouw der Tweede Kamer bijeengekomen, naar aanleiding van het afdeelingsonderzoek van wetgeving. De commissie bestaat uit de heeren Huber, Hartogh, Travaglino, Bevers en Hintzen. De heer Travaglino nam gisteren niet aan hare werkzaamheden deel. Het Tweede Kamer-lid, dr. Schreinema- cher is nog steeds ongesteld en zal voor eerst de zittingen van de Tweede Kamer niet kunnen bijwonen. Een onzer Haagsche correspondenten schrijft ons, dat, naar hij verneemt, de Koningin- Regentes eenige dagen geleden aan den luit.-kol. Benschop, waarnemend com mandant van het regiment grenadiers en jagers, heeft doen weten, dat zij eerstdaags een kolonel voor dat regiment zal aanwijzen. Tevens wordt hem verzekerd, datkol. Lan- zing benoemd zal worden en dus de mi nister heeft toegegeven aan den wenschvan II. M. Men moet dit laatste toeschrijven aan de pressie door de overige leden van het Kabinet op den Minister van oorlog uitge oefend. (D. v. Ned.) Over onze Koningin sprekende, zegt de Haagsche correspondent der N. G. Ct. o. a Men hoort met veel genoegen, dat onze kleine souvereine, wat gezondheid en ont wikkeling aangaat, zeer veel reden tot te vredenheid geeft. Toch zijn de verhalen, die men nu en dan heelt zien opdisschen over de wonderbaarlijke geestesgaven van koningin Wilhelmina, overdreven. Ik con stateer dit met vreugde, want ik houd niet van wonderkinderen en vind niets zoo gelukkig dan dat de kleine vorstin blijkt een kind te zijn, gelijk aan andere kinderen van haar leeftijd. Een paar staaltjes werden medegedeeld door een der heeren, die in de vorige week de eer had ten paleize te di- neeren. Koningin Wilhelmina was daarbij, als gewoonlijk, aan tafel en mijn zegsman onderhield zich druk met haar over allerlei onderwerpen. Welnu, telkens kwam H. M. in 't gesprek op haarpoppen terug, die niet goed tegen de kou konden, die heel goed leerden, maar daarvan niet veel hiel den en dit of dat zeiden. En nog op een ander punt toonde zich ons Koninginnetje een kind, een echt lief kind. Toen er over den raout gesproken werd en «moeder" (de kleine Koningin noemt de Regentes steeds in hartelijk Hobandschmoeder) er op zin speelde, dat de jonge vorstin er nog niet bij kon zijn, merkte zij op: «Ik heb er toch nog eventjes alles van gezien, door een kier van de deur der andere kamer." Overheer lijk Recht kinderlijk naïef. Op die wijze is 't zalig, zelfs voor een koningin der Ne derlanden, om een kind nog te zijn. Een door het voormalige provinciaal ge rechtshof in Friesland tot levenslange tucht huisstraf veroordeelde, opgesloten in de strafgevangenis te Leeuwarden, ontving dezer dagen de voor hem zeker aangename tijding, dat deze straf, met het oog op zijn voor beeldig gedrag gedurende zijn gevangenschap, door II. M. de Koningin-Regentes veranderd was in een gevangenisstraf van 25 jaren, ingaande op den dag van het vonnis, en wijl dit in 1871 werd uitgesproken, volgt hieruit, dat deze begenadigde in 1896 op vrije veeten zal worden gesteld. Dit is het eerste geval van begenadiging zoo lang de wet op de levenslange gevangenisstraf bestaat. Een Duitsche stoombootlijn, van Hamburg' via New-York of Boston dirict op Paramaribo en Cayenne zouden zeer goed concurreeren, met den Kon. West-Ind. Maildienst. De Duit sche booten zouden de goederen van Amerika als gezouten visch, vleesch, spek, alsook pe troleum, staal waren, geconserveerde levens middelen en meel, sneller naar de bestemming brengen dan de booten van den W.-Ind. Maildienst, die 28 dagen noodig hebben voor het vervoer van goederen van New-York naar Paramaribo, en Cayenne in 't gtheel niet aandoen." »Op zekeren dag, niet lang geleden, be vond de burgemeester van Den Haag zich in zijn antichambre, toen eensklaps de hoofd commissaris van politie onaangediend binnen kwam en op een fauteuil plaats nam. «Men moet het gezicht van den heer Roest kennen, om te beseffen op welken toon hij daarop uiterst kalm zeide: »U wenscht mij te spreken «Ja, burgemeester." «Mag ik u dan verzoeken, op dien stoel plaats te nemen deze is voor de wethouders bestemd." «Plaatsverwisseling. Stilte. Na eenige oogenblikken »U wenscht mij te spreken Ja, burgemeester." Mag ik u dan ver zoeken, u om uur bij mij te laten aan dienen." «Hoofdcommissaris exit. »'t Grappigste van deze histoire intimi is, dat de burgemeester haar niet heeft over- I verteld, zoodat zij wereldkundig werd door (Nws.) Aan de verschillende bureaux van de pro vinciale inspecteurs der directe belastingen enz. houdt men zich bezig met het verza melen van statistische tabellen in zake het patentrecht, op last van den minister van Financiën door de controleurs verstrekt. Deze statistiek, die vóór 15 Januari aan het departement van Financiën moest worden ingezonden, bevat een uitgebreide beroeps telling, getrokken uit de registers der pa-, ten, dienst 1890/91, en vermeldt het bedrag der rechten, dat voor de uitoefening van elk der beroepen en totaal is opgebracht. Weekbl. der Ambtenaren.) In het belang der gediplomeerde ambte naren ter secretarie is, naar het Vad. meldt, een commissie in wording, die zich ten doel stelt, het nu door de Vereeniging afgeno men examen tot een verplicht Staats examen te maken, en van het goed afleggen daar van het benoemen tot secretaris afhankelijk te maken. De vereeniging van de betrek king van burgemeester en secretaris, even als die van burgemeester en secretaris in meer dan een gemeente, wil men beperken en een pensioenfonds oprichten. Niettegenstaande de vele aanvragen van vrouwelijke sollicitanten om plaatsing bij de Staatsspoorwegmaatschappij, is door de di rectie bepaald, dat aan het in dienst zijnde korps vrouwelijke ambtenaren voorloopig geen uitbreiding zal worden gegeven Voornamelijk het groote aantal mannelijke personen, dat zich voor het surnumerairs examen aanmeldt heeft tot dit besluit aanlei ding gegeven. Een Duitsch consulair bericht beveelt een «Duitsche Stoombootlijn op Suriname" aan met de volgende woorden Tot dusverre wor den alle goederen uit Engeland en Duitsch land over Nederland verzonden. Nu en dan loopt in de hoofdstraten van Amsterdam een Sandwichman, die twee bor den draagt. Op de eene zijde leest men «Jeneverstokerijen stoken kwaad in 't groot," en op de andere zijde «Vermeerdering van drank is vermindering van brood." Het is eene reclame van de Ned. Veree niging tot afschaffing van sterken drank, af- deeling Amsterdam. Influenza. Onder Vlaardinger-Ambacht oefent eene weduwe met haar zeven kinderen het land bouwbedrijf uit. In dit gezin brak nu dezer dagen de influenza uit, en werden alle per sonen dermate aangetatst, dat allen arbeid gestaakt moest worden, aangezien vreemde hulp niet dan na geruimen tijd te verkrij gen was. Te Ternaard (Friesland) heerscht de influ enza in zeer sterke mate. Op de secretarie der gemeente verschijnt geen enkel ambte naar, de burgemeester fungeert tijdelijk a's secretaris, het telefoonkantoor is tijdelijk ge' sloten, de politie is bedlegerig, de notaris heeft tal van verkoopingen moeten uitstellen? in één woord het geheele dorp is gëinfluen* zeerd. Evenals in de omstreken, begint ook te Grave de influenza sterk te woeden. De bijzondere school bij de Fraters is gistere0 gesloten, en de inwonende leerlingen e" kostgangers gaan naai huis, omdat het ge' heele personeel Broeders, op een enkel0 uitzondering na, ziek ligt. Nu en dan hoor'' men van een sterfgeval. Te Nijmegen kwamen in de afgeloop0" week 43 sterfgevallen vooi> en de vorig0 week 34, terwijl het aantal sterfgevallen daar in gewone tijden gemiddeld slechts 1 16 per week bedraagt op eene bevolkiht? van ruim 32,000 zielen. Ook in de om Nijmegen gelegen dorp0[l woedt de influenza in erge mate.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2