gekomen. Van het geld en de voedingsmid delen aan haar gezonden, is haar veel ont houden door de »goede zorg" der tusschen- personen. De Czaar heelt thans besloten krachtig op te treden en de door Z. M. ge zonden commissaris heeft, om te beginnen, afdoende en doeltreffende maatregelen geno men tegen de opeenhooping van onvervoerde granen tusschen Wladikawkas en Rostof, terwijl elders broodgebrek heerscht. Vele ambtenaren, waaronder hooggeplaatsten, zijn summier ontslagen geworden. Vierhonderd graanwagens worden thans dagelijks verzon den, tegen vroeger 120. Desondanks moe ten er nog veertig millioen pud Kaukasisch graan opgehoopt liggen. De graanoogst in de Kaukasus is zeer meegevallen. De regeering is voornemens de gouverneurs in zekere provinciën met buitengewone macht te bekleeden, feitelijk als in oorlogstijd, daar zij beducht is veor volksoproeren, veroorzaakt door den hongersnood en door nihilistische ophitsingen. Volgens te Berlijn Ioopende geruchten is het met de gezondheid der keizerin van Rus land zeer bedenkelijk gesteld. Ook moeten de nihilisten in den laatsten tijd geducht aan het woelen zijn geweest. Verschillende hoofd ambtenaren der Russische spoorwegen zijn gevangen genomen, in verband met een ni hilistisch komplot, dat ontdekt is. SPANJE. Uit Madrid wordt van 23 dezer gemeld De politie te Cadix beeft beslag gelegd op eene verzameling van 260 pistolen en 40 revolvers. De berichten van Bilbao luiden onrust barend. De agitatie onder de mijnarbeiders van Gallaita en Somorostro duurt voort men vreest rustverstoring. Er zijn militaire voorzorgsmaatregelen genomen. ZWITSERLAND. De Bondsraad heeft aan de Kamers vol macht gevraagd om tot de volgende zitting voor de belangen van Zwitserland ten aanzien der handelsbetrekkingen te waken. Hieruit vloeit voort de voorloopige aanneming van het minimum-tarief tegen tariefgunsten, door Zwitserland aan andere staten toegestaan. Eon Historisch Paleis. Uit Brussel komt het bericht, dat het be roemde paleis van den hertog van Aremberg, prins de Croy, in den afgeloopen nacht door brand is vernield. De brand ontstond in het vertrek der prinses door een lucifer, die op het tapijt was gevallen. Toen de brandweer kwam was de linker vleugel van het paleis, het zoogenaamde pa viljoen »Egmont", reeds zoodanig door het vuur aangetast, dat aan blusschen niet meer te denken viel. De linkervleugel brandde dan ook geheel uit. Het middengedeelte, dat in den stijl ran Lodewijk XIV is opgetrok ken, heeft ook van het vuur te lijden gehad. De monumentale trap van de groote salon betrekkelijk weinigdoch de roode salon, die een verzameling kunstvoorwerpen be vatte, is uitgebrand en de blauwe salon heeft veel schade geleden. De verzameling schil derijen bevond zich in den rechtervleugel, die gespaard bleef. De blussching duurde drie urengeruimen tijd nadat de brand was uitgebroken, ont dekte men aan een der vensters een vrouw, die om hulp riep. Het was de oude linnen meid, die al veertig jaar bjj de familie dien de. Ze werd door middel van een Ameri- kaansche brandladder gered. De juweelen van de prinses, die in een brandkastje geborgen waren, zijn nog niet teruggevonden. Men hoopt echter dat de brandkast ze voldoende tegen het vuur zal hebben beschermd. Het paleis van Aremberg, is gebouwd in 1548 en gerestaureerd in 1753. Het was eens de woning van den graaf Van Egmont. De vreemdeling let gewoonlijk meer op het plantsoen voor het paleis dan op het paleis zelf. In het plantsoen staat het standbeeld van de graven van Egmont en Hoorne en rondom het plantsoen bevindt zich het be roemde hek met de 48 bronzen figuurtjes, de gilden der zestiende eeuw voorstellende. De schilderijen uit de verzameling van Aremberg behooren voor het meerendeel tot de Hollandsche en Vlaamsche scholen. De historische zaal, die niet veranderd was sedert de graaf van Egmont er in 1576 op last van Al va werd in hechtenis genomen, is geheel uitgebrand. Alleen de gobelins heeft men nog kunnen redden. Ook van hetgeen zich in de appartementen van de prinses de Croy bevond is niets overgeble ven. Het is aan de brandweer te danken, dat het vuur betrekkelijk neg zoo spoedig is gestuit. Een tuinman, een luitenant der brandweer en twee spuitgasten zijn gewond. Een der brandweermannen is aan de ge volgen van zijn val overleden. Hij werd door een telephoondraad van de ladder geworpen. B I N N E N L A N I). Schiedam, 25 Januari 1892. Zondag-middag omstreeks drie ure deed de omstandigheid, dat de tuinkamer in het huis van den Burgemeester vol rook stond, vermoeden, dat er brand was ontstaan in den schoorsteen van de aangrenzende keuken van den heer R. P. Brouwer, broodbakker aan de Boterstraat alhier. Nadat den heer Brouwer van dit vermoeden kennis was ge geven, trachtte hij den brand met zwavel te blusschen, doch mocht daar niet aanstonds in slagen eerst nadat de politie met hare bluschmiddelen ter plaatse was verschenen, gelukte het den brand meester te worden. Aan die tijdige hulp heeft men het te dan ken, dat er slechts weinig schade is aange richt en grooter onheil werd voorkomen. De Staatscourant bevatte Zaterdag de Fransche vertaling eener Spaansche ordon nantie, waaruit o. a. de voorwaarden gekend kunnen worden, onder welke van 1 Februari tot 1 Juli e. k. Nederlandsche koopwaren in Spanje zullen worden toegelaten. Volgens de ordannantie zullen de inkomende rechten in Spanje op gedistilleerd, kaarsen, spoorstaven van ijzer en van staal, fijn aar dewerk, boter, glas, papier en verlakte en ongelooide huiden van Nederlandschen oor sprong tot 1 Juli e. k. dezelfde blijven als thans. Uit Rome ontvangt Het Centrum het volgende telegraphisch bericht »Om een einde te maken aan alle tegen strijdige berichten in de buitenlandsche bladen omtrent den toestand van den Paus kan ik u mededeelen, dat Z. H. de in- fluenza niet heeft gehad. Ten gevolge van drukke bezighe den was Z. H. een paar dagen eenigszins afgemat, doch is thans wederom vo1komen h e rste1d en bevindt zich zeer we 1." Vanwege den sNederlandschen Schilders- bond" is een circulaire verspreid, waarin op de heerschende werkeloosheid in het schilders vak gedurende den winter gewezen wordt. In sommige jaargetijden zijn de verdiensten groot, in andere nihil of luttel, en niet i"^ ren werkman kan sparen voor een kwa'' dag, daarom geeft de »Nederl. Schild bond" aan het publiek de volgende wenk®11 lo. Doe in het voorjaar niet meer richten dan hoog noodig is, wijl er overvloed van werk is. 2o. Laat uw buitenwerk wachten tot nazomer of herfst. 3o. Bewaar uwe tuinmeubelen, emffl^"1 tobben, vaten, rijtuigen enz. voor den ter, dan behoeft de patroon niet als nu d zomers steeds vreemde knechts in dienst t' nemen. Gij kunt dan vrij zeker zijn niet tel' kens vreemde werklieden in uw huis krijgen. Het komt ons voor dat deze wenk6' ernstige overweging verdienen, en niet slee'1'* ten opzichte van het schildersvak, maar voor aanverwante vak'ken. Sedert eenigen tijd zwerft in eenige st"e' ken van ons Vaderland iemand rond, vo°r gevende student te wezen aan het MissiehJ|" te Steil, gelast in naam van het MissiehU' geld op te halen voor zijn reis naar Zin1' Amerika, om aldaar zijn studiën voor te zette" Voor dien persoon wordt gewaari-cliu^'1'1 wy 1 hij een bedrieger is. Uit de bovenzaal van een druk café a9' de Kipstraat te Rotterdam is gestolen e6'' kist, inhoudende de muziek der zangveree"1 ging Rotte's Mannenkoor. Deze kist m"' de muziek weegt ruim 60 kilo. Het is o"' verklaarbaar hoe het den dief of dendiev"'1 mogelijk is geweest zich met het gestold ongemerkt te kunnen verwijderen. Ouden van dagen zullen zich wellicht n"l> levendig de in de eerste helft dezer eei>^ plaats gehad hebbende geldsnoeierij heri"' neren. Het schijnt dat men thans wed"' tot het snoeien van geld wil overgaan. heeft het vooral op de gouden tientjes vo0f' zien. Te Rotterdam werden er in de l»9'' ste dagen meermalen ontvangen, die he, normaal gewicht niet hielden. Dinsdag we"1 bij een winkelier aldaar een tienguldenst" in betaling gegeven, dat een gram gewi^' minder had dan het moest hebben. Overeenkomstig het rapport der raadsco"" missie, in zake de hoogere burgerschool, door den raad der gemeente Delft beslot"'1 van de leerlingen, wier ouders gevestigd z'j'j in plaatsen waar een hoogere burgersch"0 bestaat, voortaan een schoolgeld te hef"1' van f 170 per jaar. Het schoolgeld vooi'11 overige leerlingen der H. B. S, blijft be paald op f 70. Vrouwelijke leerlingen zuil"11 voortaan slechts worden toegelaten in 3e, 4e en 5e klasse. Voorts werd beslot"'1 tot splitsing der drie laagste klassen en t0 afschaffing van het tweede toelatingsexaio"'' in Septemberhet laatste dient om toevloed van leerlingen, thans 147 bedragen^6' te keeren en splitsing van klassen over''1' dig te maken. Verder werden de trakte menten van den directeur en de leenff" opnieuw vastgesteld en voor enkelen v"' hoogd. Het programma is verzonden van de deeling »Schoone Kunsten," Groep 1 al' d«>' Internationale Sport-, Visscherij en Paai'1'®^ tentoonstelling, welke van 1 Juni tot 1 C i tober te Scheveningen zal plaats hebben- Alle in te zenden kunstwerken zullen trekking moeten hebben op sport of op voorstelling op sportgebied, visscherij c. id

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2