BINNENLAND. Het Journal Officieel moest heden-ochtend (den 30n) het decreet openbaar maken, waarin Frankrijk's minimumtarief van toepassing wordt verklaard op Zweden en Noorwegen, Belgie, Nederland, Zwitserland en Grieken land. Aangezien echter de Senaat van België feitelijk eerst morgen een besluit kan riemen, over het reeds door de Kamer van Afge vaardigden aangenomen wetsontwerp, zal de Fransche regeering afkondiging van het decreet morgen (den 31ri) doen geschieden. Volgens bericht uit Madrid heeft de Spaan- sche regeering aan de Fransche medegedeeld, dat zij zich niet tevreden kon stellen met de laatste tegemoetkomingen, welk haar zijn voorgesteld, terwijl de hoop, dat er binnen korten tijd overeenstemming zou worden ver kregen, verijdeld schijnt. De voortbrengse len van de beide landen zullen hij den invoer in Spanje en bij dien in Frankrijk van den 1 Januari at onderworpen zijn aan de mini mum-tarieven. Het officieel orgaan der Portugeeschc regeering zal heden de wet openbaar maken, houdende de verklaring dat het nieuwe ta rief den In Februari in werking komt. Por tugal zich van stappen onthouden om nieuwe haridelstractaten te sluiten. Het zal de voor stellen van de mogendheden afwachten. Het handelstractaat met Engeland eindigt eerst den 22 Juni. Het algemeen tarief is niet, zooals op de andere staten, van toepassing op Brazilië. Naar uit Rome wordt bericht, heett de Italiaansehe Kamer van afgevaardigden de voorstellen verworpen, strekkende om het recht op granen te verlagen. De Senaat heeft de handelstractaten met Duitschland en Oos tenrijk aangenomen en aan de tijdelijke ver lenging van het tractaat met Spanje zijn zegel gehecht. Bij de voortzetting van het onderwijsdebat in den Pruisische Landdag voerde eergiste ren namens het Centrum dr. Porsch en namens de nat ionaal-liberalen de heer Von Eynetn het woord. Eerstgenoemde nam vooral den vrijzinnigen dr. Richter onder handen, die den vorigen dag o. a, gezegd had dat hij die met catechismus of bijbel de sociaal democratie zou willen te lijf gaan, even dwaas zou handelen als de man, die met een houten sabel ten ooidog trekt. Dr. Porsch hield een zeer doorwrochte rede, waarin het pleidoo van den vrijzinnigen leider op zeer grondige wijze werd weerlegd. Zonderling is het, zeide de heer Porsch o. a., dat de afgevaardigde Richter, die de sociaal-democratie zoo heftig bestrijdt, het eerste en krachtigste wapen in dien strijd, den godsdienst, niet hanteeren wil. Een geloovig Christen kan nimmer sociaal democraat zijn. De moderne zondvloed wordt zeer zeker niet met houten sabels geweerd, maar wel door het houten kruis, het mach tigste wapen ter wereldZoowel aan de Rechterzijde als in het Centrum werd de rede des heeren Porsch met warmte toegejuicht. De rede van den heer Von Eynern vormde natuurlijk met die des heeren Porsch een scherp contrast. Zij was er geheel "op toe gelegd de conservatieven te »bekeeren." De conservatieven, zeide hij, hebben zich door de verklaringen van den neer Von Buch tot slipperidragers van het Centrum gemaakt. De minister van eeredienst verklaarde bij de beantwoording der aanvallen van den heer Van Eynern, dat de wijze van strijdvoeren van den heer Richter, een eerlijk tegenstander, hem welgevalliger was dan die van Von Eynern. Ten slotte werd het nieuwe school- wetsontwerp door den heer Von Flammerstein (conservatief) verdedigd. De uitslag van 345 verkiezingen van de 375, die in het geheel in Hongarije plaats hebben, is thans bekend. Gekozen zijn 209 liberalen, 56 nationalen, 69 onafhankelijken, 13 volgelingen van Ugron en 5 die tot geen partij behooren. Graaf Karoly, van de nationale partij, is in twee districten gesla gen. In eenige oorden hebben onlusten plaats gehad, die echter niet ernstig waren en een anti-semitisch karakter droegen. •e"' Schiedam, 30 Januari 1892. Burgemeester en Wethouders van Schie dam, gezien het verzoek van den heer A. Dirkzwager, om vergunning tot u i t- br ei ding zijner branderij aan de Mariastraat alhier, wijk A, no. 914, kadas ter sectie M, no. 1C6, met een stoommachine van 3 paardenkracht en ketel met een ver warmingsoppervlak van 4 M9. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwa ren tegen hef toestaan van ait verzoek, zal op Donderdag den lln Februari aanst., des namiddags ten half twee ure, ten Raadhuize worden gegeven. In de zitting van den Gemeenteraad op gisteren waren o. a. ingekomen de volgende stukken Verschillende missives van Ged. Staten en van den Minister van Binnerd. zaken ten geleide van door hen goedgekeurde raads besluiten. Een missive van Gedep. Staten ten geleide van een exemplaar der goedge keurde gerneente-begrooting voor 1892en een missive van Gedeputeerde Staten, waarbij op dezelfde gronden als het vorig jaar, ook nu het beroep ongegrond werd verklaard van de kaarsenfabriek Apollo, op de afwij zing van haar reclame tegen de plaatsel. dir. belasting voor het dienstjaar 1891 welke stukken werden aangenomen voor kennis geving. Naar aanleiding van eene missive van Ged. Staten, waarbij in overweging werd gegeven de verordening op de strafverordeningen door den Raad in zijne zitting van 16 December II. vastgesteld, in te trekken en tot algeheele herziening der plaatse], strafverordeningen over te gaan, teneinde die in overeenstem ming te brengen met het in werkino- getre- ming* van onderwijzers met de daaromt" ingekomen adressen, o. a. van het best"11! van de afdeeling Schiedam van den B""1 van Ned. Onderwijzers, en het rapport d"r schoolcommissie, werd uitgesteld tot ee"S voortgezette vergadering; welke Maandag0! het gewone uur zal gehouden worden. De leden van het ondersteuningsfond' getiteld de Korenmolen, hielden dezer-dng"11 hun eerste jaarvergadering. Namens het bestuur riep de presid"" den leden het welkom toe op deze, hu""e eerste jaarlijksehe vergadering, en wees °P de vruchtbare werking gedurende haar jarig bestaan, daar hij de blijde mededeel"1^ kon doen vierhonderd zestig gulden te he''' i ben belegd in de Spaarbank te dezer sted"' zijnde de contributie van ruim negentig lede'1' De vele moeiten en zorgen, die het B"' stuur ondervond bij de oprichting van d'' zoo nuttig fonds, ziet het zich ruimschoot beloond door het eenparig streven van hare leden om het fonds in bloei en lede"' tal te doen toenemen. De wensch werd d-*" ook algemeen geuit, dat heeren werkgever** bij verwisseling van personen in hun we'* aan de molens, als regel zullen doen gelde"' dat hun personeel lid zij van bovengerioen1'' I ondersteuningsfonds. Nadat de aftredende bestuursleden alle" waren herkozen, werd de vergadering g0' sloten. den nieuwe strafwetboek en andere voor schriften van jongeren datum dan die ver ordeningen, werd op voorstel van Burg. en Weth. het volgende besloten. De in de Raadszitting van 16 December 11. vastgestelde verordening op de strafver ordeningen wordt ingetrokken. Daarvan wordt aan Ged. Staten bericht gegeven, onder mededeeling van Burg. en Weth., dat door de comm. voor de strafverordeningen al de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, zijn herzien, sommigen door ge heel nieuwe zijn vervangen, terwijl de com missie ten aanzien van enkele voorstelt, die geheel te doen vervallen. De ontwerpen dier verordeningen werden alle aan den Raad ter behandeling aange boden. Zij zullen worden gedrukt en rond gedeeld ter behandeling in volgende verga deringen. Verder waren nog ingekomen het proces verbaal van de opname der boeken en kas bij den gemeente-ontvanger eene voordracht ter benoeming van een lid der commissie voor het Burg. Armbestuur, waarop zijn geplaatst het periodiek aftredend lid, de heer H. A. M. Roelants, en de heer W. A. J. Wittkampf; en eene missive van de Kamer van Koop handel en fabrieken ten geleide der door haar ter goedkeuring ingezonden rekening, welke in handen der fin. comm. werd gesteld. De behandeling der voordracht ter benoe- Het tooneelspel»De Rederijker", dat g'5 teren-avond in de zaal der Officieren-Vd" eeniging werd opgevoerd, heeft niet beau4' woord aan de groote verwachting, die d« gunstige beoordeeling door verschillende bi"' den, van dit stuk had doen opvatten. B' bleek onder het zeer talrijk publiek slecl'15 één opinie omtrent dit tooneelspel te bestaa"' nl. dat het zich niet verheft boven die soof' van tooneelspelen, onder den naam va" nmop" eigenaardig aangeduid. Ni"' dat wij iets zouden willen afdingen, °1' het spel der hoofdpersonen, die in d'' tooneelstuk optraden, evenmin als op da' der andere artisten, die hunne medewe'" king tot de uitvoering verleendenmaa" het stuk zelf loont de moeite niet, die er aa" besteed werd, en de ijverige studie di" er blijkbaar door de uitvoerende artist"" van was gemaakt. Het stuk mist die" fijnen geest, dien wij in een tooneelspel gaarne zienen de leuke opmerkingen snedige gezegden, die er nog in voorkome"' zijn niet altijd van onverdacht allooi en b"' hooren niet tot dat soort, welke in ons ooê de waarde van een tooneelspel kunnen vel" hoogen. Beter dan het blijspel: »De Rederijker." beviel ons het nastukje»een partij piket- Daar zit geest en leven in dit tooneelsp"'' dat van de wijze waarop eene partij pike' wordt gespeeld, het al of niet tot stand ko men van eene echtverbintenis afhankelijk stelt. De hoofdpersoon, de heer Willem va" Zuylen, was hier bijzonder in zijn rol e" toonde door zijn uitstekend spel, dat hij zie'' in ernstige zoowel als vroolijke rollen eve" gemakkelijk beweegt. Ook de overige mede' werkende artisten toonden het stuk meeste" te zijn en hebben door de voortreffelijk" wijze waarop zij hun rol vervulden, rii®' weinig tot het succes van dit tooneelsp"' bijgedragen. Het publiek toonde zich da" ook meer voldaan over de opvoering van d'" tooneelspel, dan het zien na de uitvoering van het voorafgaande blijspel had getoond- De opvoering van beide stukken heeft ba* wezen, ,dat de Tivoli-schouwburg te Rolt"1" dam in de artisten, onder directie van d"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2