I BINNENLAND. DE TWEE MINNAARS IN ANGST. fl" de" zo" Kerknieuws. d»" Er is Zaterdag een wetsontwerp bij de Kamer ingediend op de inkomstenbelasting. De ambtenaren zullen van 5 tot 20 percent van hunne bezoldiging te betalen hebben. Die belastingen, met inbegrip van die op de binnenlandsche schuldbrieven, zullen in stand blijven tot het einde van het fiscale jaar 1892,93. Het ontwerp rr.aakt een goeden indruk. De regeering is van oordeel, dat die maat regelen voldoende zullen opleveren om het tekort van 10 millioen op de begrooting te dekken. Schiedam, 1 Februari 1892. Zaterdag-avond te ruim 9 ure werd brand ontdekt in een der panden der firma G. J. Vincent Co., aan de Hoofdstraat. Al spoedig deed het luiden der klok en de signalen van schutterij en politie zich hooren. Voor de derde maal dus, binnen kort tijds verloop, heeft genoemde firma met brand te kampen gehad. Eenigen van het personeel, die dicht in de nabijheid der fabriek wonen, hadden zich door overklimming al spoedig in het gebouw begeven en rnet de daar aan wezige blusehmiddelen gepoogd den brand te blusschen, die ontstaan was op de kamer, welke diende tot werkplaats der modelmakers, en verder tot bergplaats van hout enz. De spuit der waterleiding was mede zeer spoe dig ter plaatse en gaf het eerste water. Inmiddels rukten van alle kanten brandspui ten aan, terwijl het terrein door de Schut terij werd afgezet. Aan het flinke optreden der brandweer, doch vooral aan de spuiten der waterleiding, is het te danken, dat men den brand betrek kelijk vlug meester was. Toch is er aan merkelijk schade. Het achterdak van het voorgebouw is geheel vernield, terwijl door instorting en door het ingespoten water nogal schade is aangebracht. De fabriek zelf bleef volkomen vrij, zoodat heden morgen alle werkzaamheden konden doorgaan. De oor zaak is onbekend. Het krankzinnigengesticht te Loosduinen, op te richten door de Vereenigmg tot chris telijke verzorging van krankzinnigen en zenuwlijders in Nederland, gevestigd te Utrecht, zal bestaan uit tien paviljoenen voor mannen, tien paviljoenen voor vrouwen en de DOOR J E N N. In een der minst drukke straten van' het stadje Zelden, woonde in een paar net ge meubileerde kamers de heer Zoutkamp. Hij was ongehuwd en toch de veertig al even ingetreden. Hij was ook nooit voornemens geweest te trouwen en daarin zal waarschijn lijk wel de verklaring moeten gezocht worden, waarom hij zijne zlister Louise, die voor hem het huishouden bestuurde, zooveel mogelijk allen omgang met personen van het andere geslacht zorgvuldig deed vermijden. Juffrouw Louise was een lief meisje en dit wist ze; en dat zag ze zoo dikwijls ze voor den spiegel stond om haar fraaie zwarte krullen wat te verschikken en dat hoorde ze bijna alle dagen van dezen of genen, die haar voorbij kuierde of soms wel zoo vrij was al wandelende een praatje met haar aan te knoopen en dat kon ze wel denken als ze den jongenheer Gluurdonk het raam zag voorbijstappen, daar hij nooit vergeten zou hebben te groeten en mee een blik naar bin nen te werpen. Ook wist ze wel, waarom de heer Penman altijd een paar straten om liep als hij naar zijn kantoor wandelde of waarom hij altijd aan deze en nooit aan gene noodige dienstgebouwen. Er mogen niet meer dan 500 krankzinnigen, 250 mannen en 250 vrouwen, verpleegd worden. De geneeskundige behandeling der ver pleegden wordt aan ten minste drie genees kundigen opgedragen. Zoolang het aantal verpleegden niet meer dan 200 bedraagt, moet aan ten minste één, zoolang het aantal verpleegden meer dan 200 maar niet meer dan 350 bedraagt, aan ten minste twee ge neeskundigen de geneeskundige behandeling zijn opgedragen. Het onderzoek naar de oorzaak van den dood van eene 18-jarige jongedochter te Scheveningen heeft tot dusver niet aan het licht gebracht, dat haar dood het ge volg is van misdrijf. Veeleer vermoedt men dat zij door het gebruik vau olie en loog zich zelf vergiftigd heeft. Door de rijks-ambtenaren der belastingen is aan de Handelskade te Amsterdam beslag gelegd op tien vaten gedistilleerd, welke per stoomschip van Londen ingevoerd en als wijn gedeclareerd waren. Dit i3 als aangifte van goederen onder verkeerde benaming volgens de wet strafbaar. Verder is door het groote verschil van het bedrag van den accijns op gedistilleerd en op wijn een aanzienlijke boete beloopen. De stoomtram van Beverwijk op Wijk a/Zee, in exploitatie bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, zal ophouden te be staan. Naar men verneemt, zal de stoom- door eene paardentram worden vervangen voor rekening van de buffetmaatschappij E Pluribus Unum waaraan de badhotels te Wijk a'Zee toebehooren. Uit Dordrecht men aan de N. R. Ct. In de avondséance van Vrijdag weerlegde Sequah nog eens de beschuldiging als zou het groote glas, dat hij den patiënten voor de behandeling toedient, eene oplossing van cocaine bevatten. De onbekende die dit in de plaatselijke bladen schreef, heeft hem zooals trouwens te verwachten was nog niet zijne excuses gemaakten dientenge volge zullen de maaltijden nu voorloopig ge staakt worden. Alleen mogen a. s. Zaterdag nog eens een 50 tal kinderen komen dat zoo zeide hij kan ik niet laten. De patient, dien hij vervolgens onderhanden zijde van de straat liep als hij naar huis ging. Actie baart reactie. Zoo was het ook hier. De heer Zoutkamp had al het mogelijke ge daan om zijne nog pas twintigjarige zuster dezelfde gevoelens in te prenten, waarvan hij doordrongen was, en ze was zijn tegenbeeld geworden. Hij had alles aangewend om haar, zoo geen afkeer, dan toch zekere onverschil ligheid te doen opvatten voor iederjongmensch en hij werd er iederen dag van overtuigd, dat al zijne zorgen het tegenovergestelde resultaat hadden opgeleverd. Hij kende de bedoelingen van Penman en beantwoordde daarom diens groet met onverschilligheid hij zag meermalen met welk vriendelijk knikje Gluurdonk beloond werd, als hij het raam passeerde, en menig onaangenaam woord vergalde het genot van den zoeten vrede, die zoolang door broederen zuster gesmaakt was. De heer Zoutkamp was echter verstandig ge noeg om geen ijzer met handen te willen breken en toen hij zag, dat al zijne verma ningen geen ingang vonden, nam hij zijn toe vlucht tot list. Louise, ik moet morgen op reis en kan onmogelijk 's avonds thuis zijn. Ik heb vrouw Knipoog gevraagd of ze nu morgen-avond hier wil slapen, daar je toch slecht alleen in huis kunt blijven. Ze zal om zeven uur hier zijn. Overmorgen ben ik weer terug. Dat vindt ge toch zeker wel goed, kind sprak de heer des huizes op zekeren winteravond, toen bei den zich gereed maakten om naar hun kamer te gaan. nam, kreeg de »prairiebloem" niet vt)' maar na de behandeling en ontving nog bovendien. Toen Sequah zich daarop 11 de apotheek begaf, die tegenwoordig in ee der kleedkamers staat, werd hij dooi' publiek in letterlijken zin «op de ha"1 gedragen." Zonder het strenge toezicht der politie men na afloop der séance ongetwfl zijne paarden hebben afgespannen de winding van het publiek had het topp' bereikt. De politie, die in deze dagen ee' ii' zware taak heeft, van welke zij zich F' groot beleid kwijt, wist echter de gernoe' ren tot kalmte te brengen. De influenza die in den laatsten tijd '8 e" 9" Amersfoort sterk heerschte, is thans aan afnemen. Voor veertien dagen leden 75-tal militairen in het militair hospitaal &i' die ziekte en thans nog nauwelijks de he Ten gevolge van voorgevallen ongerege'' heden, gepleegd door militairen bij de oe'e ning van het «Leger des Heils" te Bred11' is door den kolonel-commandant van 6e reg. inf, aldaar gelast, dat bij elke oe'e ning een adj.-onderofficier voor surveilH'1'' moet tegenwoordig zijn. Vrijdag-avoid zijn aan de Haarstreeg on'^j Hedikhuizen vier boerenhoeven afgebra11" binnen betrekkelijk korten tijd. Menschel) vee zijn gered. Naar men zegt, is alles Ve' zekerd. In den nacht van Donderdag op Vrij^ werd inbraak gepleegd in het raadhuis Ooijen, en wel in de polderkamer. De die"'1' hebben den lessenaar opengebroken en l'8 deuren van een boekenkast beschadigd, doc daar er geen geld aanwezig was, niets hunne gading gevonden. De daar 's nac'1'" loopende wacht had bij de ontdekking va" licht in de polderkamer wel terstond de rijksveldwachter opgeklopt, doch voordat dd8 aanwezig was, waren de vogels, die ontdekt wisten, gevlogen. In het St. Bernardus-Gesticht te Amst01 dam is in den vroegen morgen van Zate"'1'" lb' zacht en kalm in den Heer ontslapen 1 zeereerw heer F. T. H. van Ogtrop, oi' rector van het Jongens-Weeshuis aan Of dit ook goed was Dat was eerst0 buitenkansje, zoo den geheelen dag vrij te Kon ze nu maar schaatsenrijdenmissel)'0 was Penman of Gluurdonk wel op het 'Jj Met deze gedachte ging ze naar bed en stp1' ze des morgens op en deed ze des voorm1^, dags haar werk, totdat de stille kamer h1'1 te eng werd en ze naar het ijs wandelde .jjg» I- d* - e'' d eens te gaan zien of het er ook druk w'! 't Was er niet druk op de baan. Enkele sch0"1 jongens, die zeker vrijgevraagd of genoO,r e» *e' ifl® dames, die door enkele jorigeheeren moeite in evenwicht gehouden werden, was aliosLouise vond dan ook al spoed'öj dat het schaatsenrijden toch ook maar e f vervelend werk was en ze zou dan ook rn:l'gt weer naar huis wandelen. Toevallig ontiR'kj ze nu Gluurdonk, die na een kort gesP'fjj haar even zal vergezellen, maar die nu verneemt dat Zoutkamp op reis is, wel ev zoo vrij zou willen zijn mede een sigaa' e\ gaan opsteken. Nu ja, even dat mocht .k 0 de en vertelde Louise nogmaals hoe liet zij g[i en Gluurdonk gaat mee binnen en stak sigaar op en betuigde zijn dank voor f' nu op deze dan op die wijze, en groette ,,,t ging, want hij besefte, dat hij toch wel10 te vrij geweest was. p Hoe gaarne Louise ook goed gezeis^'^.jt gewenscht zou hebben, zij was toch blij' ,j hij maar spoed'g gegaan was. Wat toch haar broer niet zeggen als hij het I'0.. i,gt en wat zou Penman niet denken als l»J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2