OOSTENRIJKHONGARIJE. Uit Pest blijven de geruchten aanhouden omtrent het aftreden van den minister van koophandel, wiens positie zeer verzwakt is ingevolge de internationale moeilijkheden met betrekking tot de tarievenpolitiek, en omtrent het aftreden van den minister van eeredienst, wiens besluit betreffende den doop van kin deren uit gemengde huwelijken zal worden ingetrokken. PORTUGAL. De rechtbank te L'ssabon heeft mededeeling ontvangen, dat het onderzoek inzake de verduistering van het reserve-fonds voor spoorwegambtenaren, is afgeloopen. In de maand Maart zal deze aangelegen heid berecht worden, de staatsraad Mendoza verschijnt als pair van het koninkrijk voor den raad van pairs, de zes andere directeuren zullen voor de crimineele rechtbank moeten verschijnen. ROME. De H. Vader gevoelt zich sedert Zondag avond veel beter. Z. EI. ontvangt weer als naar gewoonte de kardinalen en prelaten in audiëntie. Volgens het Memorial diplomatique zal het Vaticaan binnenkort onderhandelingen hervatten tot het herstel der diplomatieke betrekkingen tusschen den EL Stoel en En geland. RUSLAND. Met groote gestrengheid worden te Moskou alle reglementen op de Iisraëlieten toege past, zoodat er in de laatste weken meer dan 20000 aanzegging ontvingen, binnen korter of langer termijn het stadsgebied te verlatenvoor de gevestigden met zaken wordt als uiterste tijd Augustus genoemd. Het departement van eeredienst heeft bepaald, dat, met uitzondering der kerken en kapellen aan de gezantschappen verbon den, de Evangelische en Luthersche kerken hunne registers in het Russisch moeten houden. Men verwacht een hoog bevel, dat slechts in het Russisch zal mogen worden gepredikt. SPANJE. Aan de Parijsche Événement wordt uit Madrid geseind, dat het gerucht aanhoudt, volgens hetwelk 'de Spaansche regeering zich bij het Drievondig Verbond zou hebben aan gesloten. Reeds meermalen werd een der- gerlijk gerucht verspreid, maar het werd steeds tegengesproken. De minister-president Canovas heeft giste» ren in de Kamer medegedeeld, dat de re^ geering binnen acht dagen de met Frankrijk gewisselde stukken betreffende de onderhan delingen over de handelsbetrekkingen zal overleggen. BINNENLAND. Schiedam, 3 Februari 1892. Bij Kon. besluit is den heer H. A. M. Roelants Jr. uitgever te Amsterdam, verlof verleend tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van officier der orde van de Afrikaansche verlossing, waartoe hij door den president der republiek Liberia is benoemd. In verschillende berichten omtrent het heerschen der influenza in andere plaatsen is dezer dagen het feit vermeld, dat het sterfte cijfer belangrijk grooter, soms het dubbele, ja zelfs in enkele gemeenten meer dan het dubbele, van andere jaren bedroeg. Het is ons daarom een genoegen te kunnen vermelden, dat het sterftecijfer hier ter stede in de maand Januari II. belangrijk lager was dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Bedroeg dit in Januari 1891 55, in de nu afgeloopen maand was het slechts 36, terwijl er in 1890, toen ook de influenza heerschte, in die maand 98, en in den bijzonder strengen winter van 1891 66 personen stierven. De gevallen van influenza zijn hier in ver gelijking met andere steden zeer gering ge weest en de sterfgevallen tengevolge dezer ziekte bepaalden zich, gelukkig, slechts tot enkele. Voor een overtalrijk publiek, dat de zaal van »Musis Sacrum" tot in de kleinste hoek jes vulde, werd gisteren-avond door de »Zangvereeniging St. Gregorius" de aange kondigde uitvoering gegeven. Het hoofdnummer van het niet te uitvoe rig program was ditmaal het verdienstelijk toonwerk van den Duitschen componist Josef Rheinberger Der Stern von Bethlehem, een zijner nieuwste werken. Zij die eraan mochten twijfelen of de »Zangvereeniging St. Grego rius" zulk een zwaar toonwerk als het hier bedoelde, met goed gevolg zou kunnen uit voeren, hadden zich er van kunnen overtui gen, dat »St. Gregorius" zulk een zware taak niet alleen durft te aanvaarden, maar zelfs de technische moeilijkheden aan de uitvoe ring van dit toonwerk verbonden, glansrijk weet te overwinnen. Wij mogen zeggen, dat de uitvoering van het geheel bijzonder wel heeft voldaan en de verschillende partijen zeer zuiver werden gezongen. Vooral het invallen der jongens stemmen was telkens zeer juist. Eene bij zondere vermelding verdient het zesstemmig koor Bei der Krippe, dat onverbeterlijk werd uitgevoerd. Ook het trio: Anbetung der Weisendoor twee solisten van »St. Grego rius," de heeren L. (tenor) en V. L. (bas) en den heer A. v. R., van Rotterdam (bary- ton) gezongen, was zeer schoon. De verschil lende offers door de drie wijze koningen aan het Goddelijk Kind van Bethlehem gebracht, werden hier door den schoonen tekst in hunne mystieke beteekenis zeer juist aange duid en de voortreffelijke zang der solisten, die de drie koningen vertegenwoordigen, bracht deze heerlijke passage uit het verdienstelijk toonwerk geheel tot zijn recht. In de sopraan-solo »Maria" leerden wij Mej. Joh. Seijn opnieuw als eene hoogst begaafde zangeres kennen; zij bewees voorzeker door de voordracht van deze solo, dat voor haar eene partij niet spoedig te zwaar kan zijn. Op waardige wijze vertolkte zij door haren gevoelvollen zang, wat er in 't hart van de Moeder des Heeren moet zijn omgegaan, toen Zij na het bezoek der Wijzen Haar Goddelijk Kind in Zijne schamele rustplaats beschouwde. De beteekenis volle tekst van dit toonwerk kwam door den voor- treffelijken zang nog meer uit en vormde met dezen een geheel, dat het talrijke pu bliek tot een geestdriftvol applaus by her haling stemde. Met veel genoegen hoorden wij na de pauze Mej. Seijn opnieuw Garcia's Salve Regi- na voordragen. Hare teedere, gevoelvolle, weg- sleepende zang vormde deze zalvingvolle groet tot hetgeen ze wezen moeteen geestelijk bloemenoffer der Allerh. Moeder des Heeren geboden. Vooral op dezen dag, gewijd aan de vereer ng van Haar die alle geslachten zalig prijzen, moesten deze toonen ieder recht gevoelend Katholiek wel als hemelsche muziek in de ooren klinken. Ook met de liedjes door haar voorgedragen, oogstte Mej. Seijn een bijzonder succes, niet het minst met het koddige »Breistertje." Zij voldeden zoo wel, dat zij nog een bis-nummer voor het opgetogen publiek moest ten beste geven, waarvoor zij Lange's Serenade koos. De heer Ant. van Rooy deed ons door de vo"1' dracht van »Mijne Moedertaal" van Bran" Buijs zijn vol, rein, beschaafd geluid opnie"^ in al zijne kracht kennen. Het publiek I'e hem dan ook niel gaan, voor hij door h® zingen van een bisnummer, waarvoor hij k°"S het Matrozenlied", zijn prachtig orgaan eens in al zijn rijkdom had doen bewonder®"' Tot de schoone uitvoering der verschillen^ program-nummers heeft zeker veel bijgedrag^ de voortreffelijke begeleiding van den he®1 M. van Leeuwen, van Rotterdam, dien wij ree"s als een bekwaam organist hadden leei'e" kennen, maar zich nu ook een uitsteken" pianist toonde. Ook de heer Julius Egen®r heeft voorzeker zoowel door zijn begeleid'1'!: van Garcia's Salve Regina, als door zijn sol"' voordracht aan Mozart's compositiën ontleen"» het succes van den avond verhoogd. laatste voldeed zoo wel, dat hij nog ee" Spaansche dans van Moszkowsky als bis-nu"1' mer moest voordragen. Iüen waardig slot va" dezen onvergetelijken avond was zeker het ko°' en trio uit Die Schöpfung van Haydn Himmel erzülilen. Koor en solisten vormde" hier een overschoot) geheel, dat onberispelijk werd voorgedragen vooral de fuga was zee' juist. Het jongenskoor vooral ontwikkelde l'ie" een kracht, dat ons voor de beperkte ruim'" van de zaal van »Musis" wel wat al te gewe'' dig voorkwam. Nog eens moeten wij getuigen, dat geheele uitvoering ons bijzonder wel heef' I voldaan eene meening die zeker met o"5 zullen deelen de vele buitengewone leden va" »St. Gregorius"; waaronder bevoegde kunsf' kenners, die met ons het genoegen hadde" deze soiree bij te wonen. Sequah II. Wij hebben het wel bij het rechte ein" j gehad, toen wij betwijfelden of de echt® Sequah wel te Roermond is geweest. De N. Koerier meldt thans dat imitatie-Sequah was een reiziger in gist vo®1 Schiedam, die een grapje met de Roermon' ders heeft uitgehaald. (Rott. Nwshl.) Aan de leden van den pensioeniaad voo' burgerlijke ambtenaren is gezamenlijk ee" i som van f 4200 toegekend voor hun bemoe1' ingen omtrent de in 1891 door genoemde" raad behandelde aanvragen om toekenning van weduwen- of weezenpensioen. Ingevolge machtiging, verleend bij beslu>' van den Gouverneur-Generaal van Nede"' landsch-Indië van 18 December jl., zal in maand Maart a. s. door den resident v»" Rembang eene openbare aanbesteding den gehouden voor het binnen den tijd va" vier jaren zuiveren van doodstaand en oi" verliggend hout van het djati-boschperee® Goewo Trawaug c. a., gelegen op ee"® uitgestrektheid grond van ongeveer hectaren, in de districten Ngawen en K"3, denan, afdeelingen Blora en Grobogan residentie Rembang en Samarang. Als vermoedelijke opvoleer van den he1 De Roy van Zuidewijn tot president van ét de Algemeene Rekenkamer wordt genoemd <'3 heer Borret, de oud-afgevaardigde van 0°' terhout. Voor de vervulling der vacature van raa''s heer in den Hoogen Raad, ontstaan door overlijden van mr. Van den Acker, zou meest in aanmerking komen de heer Rn!) van Beerenbroek, oud-minister van Justit'®' Het Dagblad van Zuid-IIolland schrlK over de Fransche tarieven het volge11"0 „De Tarief-kwestie met Frankrijk is ze" h d v S t A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2