Koepok-Inenting BINNENLAND. AD V EBT EN Tl mannen verraderlijk overvallen en door revol verschoten levensgevaarlijk gewond. De aan vallers op de vlucht gegaan zijnde, werden vervolgd. Tusschen hen en hunne vervolgers ontstond een zware strijd, waarin twee der aanvallers vielen en de beide anderen zich doodschoten. Volgens de Posener Zeitung heeft men bij de aanvallers roode biljetten gevonden met het opschrift: Uitvoerend Comité der Poolsche anarchisten. Nader wordt uit Posen nog gemeld, dat de deken Poninski in zijne kamer werd overvallen. Deroovers eischten krachtens bevel der Poolsche anar chisten alle onder zijne berusting zijnde gelden. Ponir.ski sprong uit het venster in den tuin en ontving vier zware, maar vooralsnog niet levensgevaarlijke schietwonden. Bij de ver volging werd een roover doodgeschoten, de tweede schoot zich-zelven dood, terwijl de derde den vierde en daarna zich-zelven doodde. Twee lijken werden herkend als die van Pilawski en van Urbaniak uit Inowrazlaw. De boosdoeners zouden, zegt men, direct uit Berlijn zijn gekomen. Daar ter stede wekt het geval veel opzien. Intusschen loopen de meeningen er over uiteen of men hier wer kelijk met een aanslag van anarchisten te maken heeft, dan wel of de anarchistische dreigbrieven moesten strekken om de justitie het spoor bijster te doen worden. Bij den ge- doode werd een lijst met namen van andere geestelijken gevonden, die eveneens beroofd zouden worden. De president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika heeft gisteren een besluit geteekend, waardoor de buitenlandsche in zenders op de Wereldtentoonstelling te Chicago gevrijwaard worden tegen strafver volging wegens het tentoonstellen van voor werpen, die in Amerika octrooi bezitten of van welke fabrieksmerken gedeponeerd zijn. Het Huis van afgevaardigden te Washington heeft met 192 tegen 00 stemmen het wets voorstel - Springer aangenomen tot vrijstel ling van wollen goederen. Aan de Standard wordt uit Buenos-Ayres geseind, dat de Regeering met de arrestatie der radicale partijhoofden voorbarig gehan deld schijnt te hebben, en ondanks het scherpste onderzoek geen enkel bewijs heeft kunnen vinden voor het bestaan van een komplot tegen de Regeering. De radicalen hebben er voor 'toogenblik van afgezien, deel te nemen aan de regeeringszaken. De Times heeft een telegram uit Buenos-Ayres ontvangen, volgens hetwelk de gezant der Amerikaansche Unie en admiraal Walker dagelijks te Montevideo conferenties hebben met den minister van buitenlandsche zaken van Uruguay en er reeds een geheime over eenkomst gesloten moet zijn, volgens welke Uruguay aanneemt aan de Unie af te staan een kolenhaven en een provisiedepöt voor de marine der Unie, waartoe het eiland Liber- tad in de baai van Montevideo in aanmer king komt, maar dat nog niet beschikbaar is. De Argentijnsche regeering is voor nemens de beschuldigde officieren in hun rang in het leger te herstellen op voor waarde dat zij hun eerewoord voor trouw aan het gouvernement verpanden, als de beschuldiging wegens het smeden van een komplot onbewezen blijft. Ook in de andere Zuid-Amerikaansche sta ten waart het revolutionaire spook nog steeds rond. De vice president der Vereenigde Sta ten van Brazilië heeft een manifest uitge geven, waarin hij verzet aanteekent tegen het verzoekschrift van de hoofdofficieren, die hem uitnoodigden tot de verkiezing van een presi dent der republiek over te gaan. In Venezuela blijkt de Regeering weder meester van den toestand te zijn. Een telegram aan de New- York Herald uit Caracas meldt, dat er vol gens bericht uit Laguayray tusschen de re- geeringstroepen en de opstandelingen onder Crespo een gevecht is geleverd, waarin de opstandelingen volkomen overwonnen zijn. Schiedam, 9 April 1892. De heer C. J. Loncq, tot 31 December 1.1. lid en secretaris der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs alhier, ontving eergisteren van zijne mede leden dier commissie een treffend blijk van waardeering zijner verdienstelijke en volijve rige toewijding aan die gewichtige taak, on afgebroken sedert de oprichting der beide scholen voor middelbaar onderwijs te dezer stede dus gedurende bijna twee-en-twintig jaren op hoogst loffelijke wijze doorhem vervuld. Dit huldeblijk, een waar kunststuk, is ge leverd door onzen stadgeuoot den heer J. de Vries; het werd ontworpen en uitgevoerd in de koninklijke Nederlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de heeren J. M. van Kempen en Zonen, te Voorschoten. Het stelt voor een fraai gemodelleerd in zilver gedreven beeld, dat den kundigen en geachten afgetredene den lauwerkrans der verdienste toereiktmet den rechtervoet rust het op een globe, die zich uit de wolken ver heft, en die aan de voorzijde met het wapen van Schiedam en de jaartallen 1869—1891, te midden van keurig uitgevoerde palmen is versierd. Het glanzend gepolijste zwart marmeren voetstuk bevat een medaljon van zilver, met de volgende inscriptie Aan C. J. Lonc q, sedert de invoering van het Middelbaar Onderwijs te Schiedam, Lid en Secretaris der Plaatselijke Commissie van Toezicht, 2 April 1869 31 December 1891, bij zijn aftreden: de dankbare hulde zijner medeleden, P. J. van Dijk van Mate- nesse, Mr. H. J. Schuurman, Mr. H. M. C. Poortman, C. Bergsma. (S. Ct.) Tot leden van het »Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen" zijn o. a. benoemd de heeren P. J. van Dijk van Matenesse, te Schiedam, en J. A. de Bruyne, te Zierikzee. Bij het personeel van het Loodswezen hebben de volgende verwisselingen van stand plaats plaats gehad J. Verschoor van Maas sluis naar Rotterdam, J. Meuldijk van Vlaar- dingen naar Maassluis en Schrikker van Maassluis naar Vlaardingen, en Hateboer van Schiedam naar Maassluis. HH. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes, brachten gisteren-middag een be zoek aan het Weeshuis der Hervormde Diaconie te 's-Gravenhage. Alles werd in bijzonderheden door HH. MM. bezichtigd. De oudste en de jongste der verpleegden boden HH. MM. bouquetten aan. In de consistorie kamer werden der hooge bezoeksters gewijde liederen toegezongen. De Regentes schonk een som voor het onthaal der kinderen. Uit ingenomenheid met de hulde, dezer dagen door de kinderen der openbare scho len aan Hare Majesteiten gebracht, met het zingen der liederen in den tuin van het pa leis, welke gisteren-avond door die kinderen zouden worden ten gehoore gebracht op de uitvoering ten bate van de vereenigingen voor de kindervoeding en de vacantiekoloniën in het gebouw voor K. en W., heeft Hare Majesteit de Koningin f 150 en Hare Maje steit de Koningin-Regentes f 100 ten be hoeve dier instellingen geschonken. Na afloop van de parade gistere11 t 's-Gravenhage gehouden, deed het reg'"1^ grenadiers en jagers een wandeling d°°' stad en trok door het Noordeinde. Toe" troepen het Paleis naderden, verschene" Koninginnen en enkele dames van de houding voor een opgeschoven venste' linkerzijde van het balkon De Koning"1'^ gingen voor het raam zitten om den t"'^ te zien passeeren. De regiments-komm""1 stelde zich met zijn adjudant ter zijde het bordes, en terwijl de koninklijke die ter zijde van het standbeeld was fi steld, den Parademarsch speelde, trokkei kompagnieën met geschouderd geweer het paleis. De Koninginnen beantwooi'11 met eea buiging het militair saluut dei" eieren. Het vaandelsaluut werd beantw0^ met het salueeren van den KoninkhJ Standaard, die van het paleis was gehesc Nadat de troepen voorbijgetokken vv"1 flf hief de muziek het Wilhelmus aan, dat' HH. MM. staande en door het steeds groeiend publiek met ontbloote hoofden vV 8 aangehoord. Onder de hoerah 's der mell'Cj,. begaven de vorstinnen zich naar haar veU1 ken terug. bi) De heer L. E, Asser, laatst ingenieu' de Holl. IJz. Spoorwegmaatschappij gaf e' gisteren-avond aan de Vereeniging vooi' del en nijverheid te 's Gravenhage, in 1( weging den Min. van Waterstaat te ver%oe op zijne eventueele vergunning resp- tot invoering van den West-Europees1- tijd terug te willen komen, wegens de 1 [t, bezwaren aan dien tijd verbonden, he1"^ verzoeken alle die maatregelen te neme"' o, bij den aanst, winterdienst de Midden-#1'1^ peesche tijd in het burgerlijk leven ingevoerd. Als moreele dwang voor de 0 ïTill meenten om tegelijkertijd den Midden-^ peeschen tijd als wettelijken tijd in te v°e'£1|j ware dan voldoende een soortgelijk wetje J in Frankrijk, dat alleen heeft bepaald l()-t' légale de la France et de l'Alger sera moyenne de Paris (de wettelijke tijd Frankrijk en Algiers zal zijn de midde tijd van Parijs. e(i Aan het slot van het adres zou met woord moeten gewezen worden op de gelijkheid van invoering van welken ook wegens de bestaande koninklijke be a ten. Voorts stelde de heer Asser te voor, aan H. M. de Koningin-Regentes adres eerbiedig te verzoeken, slechts te werken tot eene zoodanige wijzigt"^ f koninklijke besluiten waarbij aan het ef landsche volk ondanks zich-zelven een genot wordt geschonken van Ret heeJ zonlicht, die drager van gezondheid e'} vredenheid. Overeenkomstig de wenken van de" Asser werd door de vergadering bij 9 matie besloten, een adres in den spr. bedoeld tot H. M. de Koningin- BV' en den Minister van Waterstaat te 1 {Zie verder het Bijvoeg T"i ,1 INGEËNT met stof van het KAf worden op Woensdag den 13 .\L]é' in den STADS-DOELEN, 's «atï A van half twee tot twee to betale nden en van twee tot df voor onvermogende n.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2