18S burgerlijke Stanct. GEMENGDE BËIUCHTEN. LAATSTE BERICHTEN. Handelsberichten. AP?' 42-9J 24.^ 5 a) 18-«0 3D15° 193, Beursprijzen der Finecten pO Zeetijdingen. pt- sectarissen te vatten, heeft men alleen de hand op de brutaalste uitvoerders uwer leer stellingen en beginselen gelegd. Om het kwaad voor goed uit te roeien, moesten ook de aan hitsers getroffen worden. Radicaal, socialist en anarchist zijn maar nuances in de groote partij der onruststokersdat is in de laatste dagen daghelder gebleken. Terwijl wat op gezet canailje en leegloopers de vasten-pree- ken in verschillende kerken stoorden, werden er ook afgevaardigden en leden van deri ge meenteraad in de kerken van St. Merry en St. Joseph gezien, die zich buitendien niet schaamden daarvoor openlijk in de Kamer uit te komen, en onder de valsche verklaring dat pater Le Moigne over de politiek gepreekt had, de laffe orde van den dag, waarmede om zoo te zeggen, die laagheden in de kerken gepleegd, werden goedgekeurd, door eene groote meerderheid deden aannemen. Het roode radicalisme is de wond, waaruit het anarchisme als smetstof vloeit, die dood en verwoesting verspreidt. Zulk een gevaarlijke wond moest uitgebrand worden. Ongelukki gerwijze zullen de heilzame lessen, die uit de laatste gebeurtenissen spreken, weer even snel als de damp der ontploffingen uit de herinnering verdwijnen, en de woordvoerders der uiterste linkerzijde zullen onder de hoede van den heer Floqnet in de Kamer den gods dienst en de maatschappij ongestraft, ja zelfs beschermd, mogen aanvallen en beleedigen. Om de geleidelijke gedachten te volgen, welke monsters als een Ravachol zich in hun hoofd vormen, is het wellicht leerzaam te hooren, wat deze hoofdman der bende als zijne beginselen aangeeft. Tegenover den heer Fedée, officier der brigade van de ge heime politie, zeide Ravachol op zeer ver waanden toon, dat hij een apostel was. Op de bemerking van den officier, dat het niet in de gewoonte van een apostel ligt om te stelen en te moorden, antwoordde hij »daar er geld voor de zaak der anarchie moest zijn, stal en moordde ik," en alsof de toekomst hem nog behoorde voegde hij er bij »Ik zal er nooit toe over kunnen gaan te bedelen, een anarchist bedelt niet. Wat werken betreft, dat wil ik evenmin, omdat het mij nauwelijks genoeg zoude opbrengen om van te leven, en ik al leen dus mijn patroon maar zoude verrijken. De arbeid is een der vormen der ongerech tigheid. Dus ik moet wel stelen, en desnoods moorden, om mij het geld dat ik noodig heb, te verschaffen. Daarom deed ik verscheidene doodslagen. De maatschappij bracht mij in de noodzakelijkheid aldus te handelen. Mijn wijze van handelen is rechtmatig. Deze theorien zijn echter niet nieuw. Reeds in 1835 werden zij voor het gerechtshof te Parijs door den beruchten Lacenaire verkon- digd. Van vele moorden overtuigd, bekende hij met de grootste kranigheid ze alleen ge pleegd hebben, omdat hij in oorlog met de maatschappij levende, ook het recht eischte, dat men in oorlogstijd heeft, van te mogen stelen en dooden. De gedenkschriften welke deze geraffineerde schurk naliet, werden in dien tijd veel gelezen, doch waren zoo goed als vergeten, nu Ravachol ze weer door zijn blufferijen in herinnering brengt. De beken tenis van Ravachol, aan de drie dynamiet- aanslagen te Parijs gepleegd, deelgenomen of liever die geleid te hebben, wordt nog door velen als een kunstgreep beschouwd, waar door hij de ware schuldigen de gelegenheid wil geven te ontsnappen of nog andere plan nen ten uitvoer te brengen. Deze gedachte houdt de ongerustheid nog steeds gaande, en inderdaad wanneer men de huizen hier goed kent, dan is het of alles er naar ingericht werd om de dieven en boos doeners, en voornamentlijk de dynamieters, hun werk gemakkelijk te maken. De minst groote huizen hebben zes verdiepingen en op elke verdieping twee appartementen, dus te zamen twaalf. Tot 's avonds tien of elf uur zijn de gangen en trappen door gas verlicht en kunnen de concierge of zijne vrouw zeer goed zien, wie er in en uit het huis gaat, vooral wanneer de hoofdingang bij het vallen van den avond gesloten wordt, hetgeen bij vele groote gebouwen echter niet altijd het geval is, en daar ook zeer laat open blijft. Na elf uur verandert het tooneelhet licht wordt uitgedaan en de kleine kazernen wor den soms gevaarlijke holen. Een schurk kan gemakkelijk en ongestraft er binnen komen, en na zijn slag geslagen te hebben, zich als een eerzaam burger weder verwijderen. Hij heeft slechts te schellen de deur gaat open; en voorbij de loge van den portier gaande, roept hij den naam van een der bewoners, die hij zeer gemakkelijk te weten komt, en gaatdaar waar hij wezen wil. Is het een dief, dan begint hij het slot open te breken, en neemt zooveel mede als hij, zonder de aandacht er op te wekken, bergen kan. Weder voorbij de concierge-loge komende, vraagt hij i>le cordon s. v. p.", dat de ge bruikelijke term is om de deur geopend te krijgen, en verliest zich weldra in de nooit geheel verlaten Parijsche straten. Ik geloof er geen Parijzenaar is, die niet het onhei- mische van de stikdonkere tr appen, van een partij of uit een schouwburg thuiskomende, ondervonden heeft, en bij velen moet de ge dachte aan een in die duisternis verscholen bandiet, kippenvel gegeven hebben. De in richting der woningen is voor de veiligheid allerongunstigst, en dat men in een zeer goed bewoond huis in de Rue de Clichy 's mor gens vóór achten naar de tweede verdieping kon gaan, daar de dynamietbus neerleggen, de lont aansteken, en weder kon vertrekken, zonder dat een der inwonenden daarvan iets bemerkt heeft, is wel het beste bewijs voor mijne bewering. De eigenaars zouden hier in de politie de behulpzame hand kunnen biedendoor de bewaking hunner woningen te verbeteren en te verscherpen. Terwijl onze geest onder deze donkerge kleurde overwegingen des levens zich ver ontrust en angstig zoude gaan gevoelen, is het daarbuiten een waar lentefeest. De jonge groene blaadjes zijn in twee dagen tijd als aan de boomen getooverdde vogelen zin gen hun hoogste liefdezang en de schitte rende zon prijkt aan den onbewolkten hemel in haar volste prachten door het aan schouwen van dit nieuwe leven overmeesterd, verdwijnen onze zwarte gedachten, en wij zeggen met Uhland in zijn heerlijk lentelied Die Welt wird schoner mit jedem Tug, Man weis9 nicht was noch werden mag, Djs Bliihen will nicht enden. Es b üht das fernste tiefste Thai, Nun armes Herz vergiss der Qual, Nun muss sich alles wenden. FlDÉLIUS. Parijs, 26 Maart 8 April 1892. In het eertijds zoo bloeiende Veere brach ten op een dezer dagen gehouden openbare verkooping een drietal huizen met erf res pectievelijk op f 95, f 103 en f 75. Aarnout Kercpe, die, hoewel daghelder be wezen is dat hij den moord te Meliskerke niet heeft gepleegd, bij niemand werk kon krijgen, is thans als vrijwilliger in dienst getreden bij het korps mariniers. Volgens berichten uit Pekan zoo seint men uit Singapore zijn twee beambten van de Pahang exploratie-maatschappij, ge naamd Stewart en Harris, door Malayers in het binnenland vermoord. Er heerscht eene paniek onder de Europeanen te Pekan, welke plaats eveneens door de Malayers bedreigd wordt. De vrouw van V. d. L. in Den Haag, die gisteren door een 17jarigen jmgen een mes steek in den buik werd toegebracht, was heden-ochtend nog in leven. Hoewel haar toestand hoogst gevaarlijk is, meent men toch nog hoop op haar behoud te mogen koesteren. Jhr. mr. R. A. de Kerck hield gister avond in de vergadering van Krijgsweten schap te 's-Giavenhage eene verhandeling over de gedragslijn der neutrale Mogendhe den gedurende den Fransch-Duitschen oorlog 1870/71, in verband met Fraokrijks tegen woordige politieke stelling in Europa. Ook behandelde spr. verschillende kwestiën van volkenrechtelijken aard, die gedurende het beleg van Parijs rezen, en wees ten slotte op den plicht van de kleine gouvernementen, te zorgen niet in de strijd door de groote Mogendheden gemengd te worden. Neder land vooral moet zich niet aansluiten bij de Triple-Alliantie, met front naar Frankrijk, waardoor juist onze onafhankelijkheid het meest bedreigd zou worden. LONDEN, 9 April. De Times ontving een _i telegram uit Buenos-Ayres, volgens hetW^ de staatkundige toestand in Brazilië ernstig wordt beschouwd. Ik BEURS TE SCHIEDAM, 9 April, 1392- Moutwijn, f 9.—. Verhandeld: van f8'/< tot f83/s. Stemmingiets beter. Jenever f 14.50. Amst. proef f 15.75. Spoeling. Vereeniging fl.30. Berlijn. (Slotkoers.) Keulen. Par:js. Hamburg. Rogge, Apr./Mei Mei/Juni Juni/Juli Spiritus Apr./Mei Aug./Sept. Rogge dadelijk. Mei Meell2Merk.l.md. 12 Mei I Rogge, loop. md. Mei I Spiritus, Apr./Mei i Aug./Sept. April 203!75'2055° 41.70 43.10 24.75 20.85 51.50 52.10 18.25 18.25 30.25 32.- 7 April. 8 ApdJ' 0.51»/,. I 0.5*' New-York. Maïs Amsterdam. 8 April. Rogge op lev. hooger; Mei 192, 193, 194, 193, 192, 193; Oct fl/J' 172, 171, 172. 9 April. Rogge op lev. hooger; Meifl/L' 197, 198, 197, 196, 197; Óct. f 174,17^'| Keulen Rijnhoogte ('s nam 2 uur) 8 Ap' 2.82 M. 9 April 2.82 M. VEEMARKT TE BRUSSEL, 7 April- Ter veemarkt werden tekoopgesteld 286 stieren, 513 koeien en vaarze' ossen, „„.„.v,.., te zamen 1202 stuks. Prijzen per kilo voet: ossen, fr. 0.70 A 1.00; stieren 0.60 0.80koeien en vaarzen 0.60 a 0.80. te Amsterdam. 2'/- pCt. Nederland Buitenl. Spanje Portugal Rualand 1867/89 1889 Ooater. I.g. 11e Zilver Metalliek papier Turkije Italië 1887 Columbia Venezuela Aand. Cultuur Mij. Maxwell Incomebond Gestemp Boxtel Aand. Staatsspoor Gr. Russ. Spooren Baltische Aand. Warschau Weeneu Central. Pacific Shares Chicago Erie Oblig. incomebond Denver ltio shares Canadian Pac. Missouri Eerste Hyp. incomebond Union Shares Oregonshorfc Turksche Loten Prolongatie 8 April. 7 9'/a 56'/j 26-/16 92'/2 SS'/, 797s 797. 19Vs 52 37 Vs 79 8 68 130 1217» 617.. 317s 100 517. 177. 897, 167. 787. 507, 451/. 79 177. 2-27. Per Telegraaf 9 ApdJ' 791'/'6 56'/ 269/.« 92'/« 88 787» 79'/» 19'/. 367' 79 Wimelkoersen te Rotterilan>> Per Telegraaf. Londen kort. f 12.08£ Disconto 2^ Parijs - 48.05 3 Antwerp. - 47.87jt 3 Schiedam zeilklaar 9 April Menno, J. K. Burghout, naar Grangemouth. GEBOREN: ^1» 7 April. Geertruida Andrina, dochter A. Koster en G. Buijtenweg, Hoofdstraat^ 8. Hermanus Johannes, zoon van ,jg, Noort en J. M. Slinker, Broersveld. dochter van G. Vink en A. M. C. Tel pa stede, Steenstraat. Pieternella J°'nlV£i6 dochter van G. van der Kris en M. Gogh, Noordmolenstraat. OVERLEDEN: f e« 8 April. Johannes Saas, oud 48 ja^o' 10 maanden, Spoorsingel. Albertus ciscus Maria Heinsbroek, oud 10 maa° Nieuwe Haven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 6