ALGEMEEN OVERZICHT. 23 April '92. De tijding door de Galignani verspreid, dat de Czaar op de terugreis van Kopen hagen te Berlijn een bezoek zal brengen, heeft zeker in vele kringen verrassing ge wekt; want men had zoo iets in den laat- sten tijd niet durven hopen. Iritusschen werd dit bericht eenigszms bevestigd door het feit, dat het Duitsche keizerspaar aan een oificieel diner bij den Russischen gezant te Berlijn heeft deelgenomen. Die feiten wijzen op eene toenadering tusschen Rusland en Duitsch- land. Rusland, dat in den laatsten tijd zoo zeer de Fransche republiek het hof heeft gemaakt, wendt zich althans voor 't oogen- blik eenigszins van Marianne af, om Germa- nia met zijne lieftalligheden te overladen. Zal de laatste zich door deze lonkjes en knipoogjes laten winnen Het is niet te den ken. Fraulein Germania weet maar al te goed, dat ze niet van harte gemeend zijn, maar het den Russischen vriend alleen om hare welgevulde beurs te doen is. Lang had Rusland het met Frankrijk geprobeerd. De befaamde vriendschap werd alleen gesloten om te zien of er te Parijs niet een 500 mil- lioen zou zijn los te krijgenmaar toen het bleek dat daar zoo goed als niets te halen was, wendde men zich weer tot Duitsch- land, in de hoop dat de Duitschers nog wel eens een Russische leening aan de markt zouden willen brengen. Deze laatsten zijn echter te slim om den Russischen nabuur geld te leenen, dat deze wellicht na eenigen tijd zelf tegen hen zou aanwenden. En zoo zal er dus van deze nieuwe entente wei nig of niets komen. Keizer Wilhelm zal Czaar Alexander zeer vriendschappelijk ont vangen maar Caprivi zal wel zorgen, dat de Russen zich omtrent dit feit geen illusie maken. De eene hand den Czaar toegesto ken, maar de andere op den zak gehouden, zco zal het parool zijn, en de Duitschers zullen er zich zeker aan houden. De oplossing der ministerieele crisis in Italië blijkt eigenaardige moeilijkheden aan te bieden. De minister-president Di Rudini is er totnogtoe niet in kunnen slagen zijn ministerie op te lappende kabinetsforma teur loopt nog altijd in een hopeloos krin getje rond, om ministers van oorlog en finan ciën te verkrijgen. Heeft hij den eerste dan ontschiet hem den tweede. Wil hij bezui nigingen, dan kan hij een minister van finan ciën krijgen, maar aanstonds trekt zich dan de kandidaat voor oorlog terug en omgekeerd. Besluit hij dan om in vredesnaam maar het militair budget te behouden 'en het tekort door nieuwe belastingen te dekken, dan neemt de kandidaat voor financiën de vlucht. Reeds had di Rudini Ricotti voor oorlog gewonnen, maar loen hij hem sprak van vermindering der kaders verklaarde hij voor zulk een be sluit nimmer de verantwoordelijkheid te kun nen aanvaarden, en er ook nooit toe te zullen overgaan, al werd het hem ook geboden. Ten einde raad schijnt Di Rudini geen anderen uitweg geweten te hebben, dan door eer, toegeven aan de militairistische eischen den onmisbaren minister van oorlog te be houden of te verkrijgenwant een telegram uit Rome van gisteren meldt uit wèl inge lichte bron, dat koning Humbert alleen het ontslag van den minister van financien heeft aangenomen, en als diens opvolger ad interim benoemd heeft den heer Luzzatti. Alle an dere ministers zouden hunne portefeuilles behouden, dus ook de minister van oorlog, Pelloux. Wij zullen moeten afwachten of dit bericht langs officieele weg wordt bevestigd. De Regeering te Petersburg heeft het blijkbaar noodig geoordeeld de berichten om trent den oogst in Rusland, die op eene dreigende mislukking wijzen, tegen te spreken. De in het buitenland verspreide berichten omtrent den stand der landbouwgewassen zoo seint men uit Petersburg zijn niet als authenthiek te beschouwen. Vertrouw bare berichten daaromtrent zijn eerst over ongeveer twee weken te wachten. Ook het ministerie heeft tot dusver nog slechts onvolledige rapporten ontvangen, zoodat alle berichten slechts op geruchten en vermoe dens kunnen steunen. Alleen is als feit aan te nemen, dat van eenige plaatsen nu gezegd kan worden dat de stand der gewassen gunstig is, terwijl op andere, zooals b. v. in het gouvernement Karkow, de te veld staande gewassen door de droogte vernietigd zijn. Eergisteren hebben de anarchisten te New-York eene groote meeting gehouden ter viering van het verjaarfeest der bevrij ding van Johann Most uit den kerker. Most hield eene redevoering, verklarende dat alle z'egeeringsvormen slecht zijn, vooral de re- publikeinsche. De Amerikaansche gevange nenissen vond hij allererbarmelijkst.Hij juichte zeer de beweging der anarchisten in Europa toe, voospellend dat deze spoedig zich ook over Amerika zal uitbreiden. Een sterke politiemacht hield nabij de vergaderzaal de wacht, doch behoefde niet tusschen beiden te komen. Onder de vergaderden heerschte groote geestdrift. Gisteren hebben te Parijs weder ver scheidene arrestaties van anarchisten plaats gehad. In den loop van den morgen zijn 45 anarchisten gevangen genomen. In alle Fransche fabriekplaatsen hebben talrijke ar restaties van anarchisten plaats gevonden. De legatie van Venezuela te Parijs maakte gisteren bet volgende officieele telegram openbaar. Caracas 22 April. Het Venezolaan- sche gouvernement heeft een volledige zege praal behaald in den slag van den Tapon en Mocati in het Andes-gebergte. De vrede is dientengevolge hersteld. De Braziliaansche legatie te Brussel noemt op grond van berichten uit Brazilië het be richt onjuist, volgens hetwelk de staten San Paulo en Rio Grande zich onafhankelijk heb ben verklaard. Hl N N EN LAN 1). Schiedam, 23 April 1892. In de Vergadering van den Gemeenteraad op gisteren zijn nog ingekomen de volgende stukken Besluit van de Ged. Staten dezer provin- Provblad. no. 25) houdende kennisgeving der benoeming van de heeren mr. J. A. van Gilze en J. H. Kramers te Rotterdam tot schoolopziener in het arrondissement Rotterdam (zuidelijk en noordelijk) en van den heer mr. L. A. Bybau tot schoolopzie ner in het arrondissement Schiedam, aange nomen voor kennisgeving. Een missive van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs alhier de mede- deeling bevattende, dat wegens het heerschen der mazelen, waardoor de openbare scholen, inzonderheid de hoogste klassen dier scholen, zeer slecht bezocht zijn, zij gemeend heeft het jaarlijksch examen aan de openbare tusschen- en kostelooze scholen, waarvan zij vroeger de data opgaf, niet te moeten doen plaats hebben, en eene missieve van den directeur der bur geravondschool de tijdsbepaling bevattende van de overgangs en eindexamens aan die school in dit jaar daar beide missives reeds den 9 April II. ter kennis van de leden zijn gebracht, werden ze nu voor kennisgeving aangenomen. Een adres van het hoofdbestuur de' If derlandsche Vereeniging tegen de pros11 f, om ook hier ter stede het houden van deelen te verbieden, waarop zal worden tie' b«' 4 richt, dat in de ontworpen politieveroi'de'1 eene dergelijke bepaling voorkomt. Het adres van het hoofdbestuur der s j persvereeniging »Schuttevaer," waan11^ verzoekt adhaesie te schenken aan het1 hem aan den minister van justitie inged' adres (waarvan een afschrift wordt °VÊ!^e. legd,) waarbij de Regeering wordt o noodigd maatregelen te nemen tegen snel voorbijstoomen van zeestoombooten de havens der gemeenten gelegen na" j Nieuwe Maas, van Rotterdam naar Zee, ter visie gelegd ter behandeling in eene gende vergadering. -J Een adres van de heeren II. J. Plant verzoekende om een gedeelte der scheeps merwerf »De Nijverheid" in huur te ,n"c hebben, en wel dat gedeelte, hetwelk g'0'1^ aan de door hen gehuurde loods aa" Buitenhaven, werd mede tot eene volg®11' vergadering ter visie gelegd. Een adres van M. C. Duijser, houd""^ dankbetuiging voor het hem verleende F sioen aangenomen voor keunisgeving- Tot de behandeling der aan de orde stelde onderwerpen overgaande wer voljaarskohier der plaatsel. dir. rd bela^ voor 1892 tot een bedrag van 174.69'' 4 vastgesteld. Den heer F. W. Buschmann werd op z'J 4 v0°r verzoek onderhands in huur afgestaan aan de gemeente behoorende perceelen land in den 's-Gravelandschen polder ter ëe"'^ menlijke grootte van 4 HA, 25 A en L*j en zulks voor den tijd van 4 jaren, gerei'0' te zijn ingegaan Kerstmis 1891, en overig0^ op dezelfde voorwaarden, waarop de ovefl® landerijen der gemeente verhuurd zijn, f 90 per jaar. De adressant had zelf daarbij nog voorwaarde gesteld, dat wanneer de geme te in dien tijd een schutsluis in de Schie 1 maken, hij het daartoe noodige ten zonder eenige vergoeding in gebruik z moeten geven. De vergadering werd, zooals reeds ge(1°0[y, is, ter verdere behandeling van het belast''1" ontwerp tot Maandag verdaagd. De gemeentebesturen van Vlaardingerl Maassluis hebben besloten den Minister Justitie kennis te geven, dat zij hunne haesie verleenen aan het adres der schipP0'^ vereeniging »Schuttevaer" omtrent h0' snel voorbijstoomen van zeestoombooten- de Naar wij vernemen, zal de loting 0Iïl|)et 100 prijzen onder goede oplossers vanö(d, prijsraadsel in den Pius-Almanak voor plaats hebben op Woensdag 9 Mei aanst-, voormiddags ten 10 ure, in het lokaal va" u heer I. J. F. de Ruijter, Leliegracht, Keizersgracht, Amsterdam. Blijkens eene in de Stct. opgenome" 1 kendmaking van den minister van landsche zaken zijn de pokken in de geI)1 Nijmegen epidemisch verbreid. Uit Nijmegen wordt aan de Arnh meld Ct. kk011 Uithoofde van het heerschen der p°K' 0a' corresP deze gemeente, wordt thans alle dentie aan het postkantoor alhier verzending behoorlijk gedesinfecteerd- tengevolge worden de brievenbussen minuten vroeger gelicht dan op de 1 regeling van het postkantoor is aangek"" Vlr." gil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2