BINNENLAND. *Verbetering van het Ambacht dynamiet in de woning van een Armeniër te Rutchuk, werwaarts zij gebracht waren uit Galatz. Schiedam, 25 April 1892. Daar de sterfdag van onze vereerde Stads- heilige Liduina, de dag Harer geboorte voor de hemelscbe heerlijkheid, die Zij door Hare heldhaftige deugd en voorbeeldig geduld in het lijden heeft verworven, dit jaar met den Witten Donderdag samenviel, wordt de gedachtenis van de Maagd van Schiedam volgens het Kerkelijk ritueel beden gevierd. Voor de derde maal sinds het hoogste Kerkelijk gezag Haar op de altaren plaatste, ontvangt de H. Liduina in de stad die Haar zag geboren worden, lijden en sterven op Haar jaarfeest de openbare hulde en ver eering van een dankbaar en opgetogen volk. In onze kerken, waar het beeld der geliefde Stadsheilige zich te midden van eene fraaie versiering met levend groen vertoont, getui gen zoovele offers van waslicht en bloemen, van de godsvrucht en vereering, die Haar door de geloovigen dezer stad worden toe gedragen. In al onze kerken worden heden in het late morgenuur plechtige Hoogmissen der Feestheilige ter eere, gevierd, en zal heden avond de luisterrijke viering met de gebruikelijke oeleningen en een plechtig Lof eindigen. Daarmede zal tegelijk in de St. Jans parochie het Triduum worden besloten, dat daar tot voorbereiding van Liduina's jaar feest werd gehouden. Begaafde predikers zullen heden avond den lof van de H. Patrones der Lijdzaamheid verkondigen. In de O. L. Vrouw Visitatie-kerk, waar Hare eerbiedwaar dige overblijfselen wederin plechtigen omgang door de rijen der geloovigen worden gedra gen, zal een oud-stadgenoot, de weleerw. heer J. D. M. Meijer, kapelaan te Leimuiden, de feestrede houden. Zoowel daar, als in de St. Jans-hoofd- en bijkerk, zal de luisterrijke viering met het vereeren der H. Relikwieën en het zingen van de lofliederen der H. Bruid van onze stad worden besloten. Zoo wordt dan de feestdag van onze heilige Schiedamsche Maagd Liduina te dezer stede weder op waardige wijze gevierd. Worde Liduina tot in de verste toekomst geëerd en bemind als de eerekroon van ons volk, de glorie dezer stad; en verkrijge zij voor de plaats Harer geboorte al wat wij voor ons geestelijk en tijdelijk welzijn mogen wenschen. Geve de Algoede op de voorspraak van Haar, die reeds tijdens Haar leven door Haar lijden en gebed zooveel vermocht, aan de plaats onzer inwoning den overvloed van Zijnen hemelschen zegen Zaterdag-avond heeft weder de gewone bedeeling aan de noodlijdende bewoners der Hoofdstraat plaats gehad. De toestand der ondersteunigskas noopte echter de edele wel doeners de giften ditmaal wat te verminderen en tot de sjouwerlieden te beperken. Hopen wij, dat ze weldra geheel overbodig zullen worden, doordat de Hoofdsche werklie den weder door hun gewonen arbeid in hun onderhoud kunnen voorzien. Dat allen die daartoe iets kunnen bijdragen niet verzuimen al het mogelijke in die richting te doen Zondag-middag omstreeks twee ure be merkte de molenbaas Ozephius, wonende aan de Zijlstraat, dat het dak der branderij van den heer J. Tak aan den Noordvest in brand stond. Daarop waarschuwde hij on middellijk den meesterknecht der branderij, C. Looman, mede aan de Zijlstraat wonende, en zijn beiden aan het blusschen gegaan, waarbij nog een glazenspuit van Ozephius dienst bewees, terwijl eerst het water uit het re servoir en later dat van de leiding werd gebruikt. De brand werd aldus hoofdzakelijk door het eigen werkvolk spoedig gebluscht. Desondanks heeft hij echter vrij wat schade veroorzaakt. Vooral heeft eene partij van circa 40 last maïs, op een der zolders ge borgen, veel door water geleden. Alles is verzekerd bij de «Schiedamsche Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij." De oorzaak van den brand is onbekend. Heden ochtend circa acht ure had B. Vre- debregt, werkzaam in de kistenmakerij van de Melkfabriek «Hollandia" te Vlaardin- gen, door uit te glijden het ongeluk met zijn arm tusschen een zaagmachine te komen, waardoor die arm in een oogenblik van het lichaam werd gescheiden. De man is spoedig daarna naar het ziekenhuis te Rotterdam vervoerd. Het verminkte lichaamsdeel werd mede in een kistje daar heen gezonden. De Koningin en de Koningin-Regentes heb ben als blijk van hare belangstelling in de viering van het 65 jarig bestaan der socië teit «Unie" te 's-Hertogenbosch, twee zil veren medailles geschonken om te dienen als prijzen voor een internationalen kegel- wedst.iijd, uitgeschreven door de aan die sociëteit verbonden koninklijke handboog- schutterij en kegelclub en aldaar te houden op 13, 14 en 15 Augustus e. k. Het Hbl. verneemt dat H. M. de Regentes van eene oude gewoonte is afgeweken en besloten heeft, de benoodigheden voor de hofhouding niet uitsluitend door de hofleve ranciers te doen leveren. Zij is daartoe overge- 'gaan, niet uit ontevredenheid over hetgeen zij tot heden van de hofleveranciers betrok, maar omdat zij ook anderen die voordeelen gunnen wil. Als aandenken aan het door de Koningin- Regentes aan het Israëlietisehe weeshuis te 's-Hage gebracht bezoek, hebben regenten de beide poppen, voorstellende een weesjon gen en een weesmeisje, die voor de tentoon stelling te Weesp bestemd waren, aan de jeugdige Koningin ten geschenke aangeboden, hetgeen met de meeste welwillendheid is aanvaard. Bij Haar bezoek aan Leeuwarden zal aan H. M. de Koningin een prachtig roeibootje worden aangeboden, dat vervaardigd is op de scheepstimmerwerf van den heer v. d. Zee te Joure. UD.) Naar wij vernemen, moet het bedrag, waar voor tot dusver in het geheele land bij de verschillende comité's voor het huldeblijk aan H. K .H. de Groothertogin van Saksen, Prinses Sophie der Nederlanden, aan te bieden bij haar gouden huwelijksfeest is ingeschreven, f 35,000 beloopen. In aanmerking genomen, dat deze heuglijke gebeurtenis eerst in October aanbreekt en het tijdstip dus r.og ver verwijderd is van de sluiting der inschrijving, zal dit reeds niet onaanzienlijk bedrag ongetwijfeld nog hooger worden. (I).) Jl. Vrijdag werd de Staatscommissie tot voorbereiding der wettelijke regeling voor begrafenisfondsen en soortgelijke instellingen door den minister van binnenlandsche zaken geïnstalleerd. Zij zal hare vergaderingen houden in het gebouw van het departement van binnenlandsche zaken. De heeren E. Brandsma, L. A. Beausar en Perry Co. te Amsterdam, hebben zooals men weet in ons land een adres late11 circuleeren met uitnoodiging aan winkelielS om hunne instemming te betuigen met de invoering van den Midden-Europeeschen ty) - Vrijdag is het adres van ongeveer 12-J handteekeningen voorzien aan den ministe' van waterstaat handel en nijverheid gezonde"- Zullen we nieuwe uurwerken moeten aai schaffen Met 1 Mei zullen de klokken van spo<"' post en telegraaf drie wijzers rijk zijn, waai' door het mogelijk is Amsterdamschen e° Greenwich-tijd op één wijzerplaat af te lezen Een dillettant in het vak van horlogemaken liet ons heden zijn uurwerk zien prijkende met zes wijzers Uur-, minuut- en secondewijzer zijn elk verdubbeld en terwijl de oudeden Amsterdam' schen tijd aangeven, gaan hunne jonge10 broeders met den Greenwich-tijd mede. (HM.) Door de Vlaardingsche harddraverij-veree"1* ging »de Eendracht" is besloten eene vooi" middag-harddraverij voor paarden, die nog geen prijs gewonnen hebben, eene namiddag' harddraverij voor paarden, die niet meer da'1 twee prijzen gewonnen hebben, en eene hardrennerij voor hitten, te houden op Juni a. s. Aan de buitenzijde der stad Delft is me'1 thans druk bezien met het graven van he4 kanaal, dat een gedeelte moet uitmaken van den vaartweg tusschen Rotterdam, vlil Leidschendam, naar Amsterdam. Aan ('e stadszijde van den Oostsingel is een groot gedeelte weggegraven, ter verbreeding de' vaart. Verder wordt van daar een nieuw kanaal aangelegd, dat nabij de voormalige Rotte>'' damsche poort aan de Schie moet uitkomen Is eenmaal de nieuwe waterweg klaar, da'1 zullen de vaartuigen slechts in één richtmg hiervan gebruik mogen maken, terwijl de tot dusverre gebruikte vaart in de tegenover* gestelde richting moet bevaren worden. Deze maatregel is genomen met het oog op het drukke verkeer. Met het oog op de spoorweg-verbindinè tusschen Rotterdam enden Hoek van Holland zal nog in dit jaar de lijn der Westlandsche Stoomtramwegmaatschappij tot laatstgenoer"' de plaats worden verlengd. Volgens geruchten wordt te Utrecht alleS n het werk gesteld, om de ontvangst de' iKoninginnen schitterend te doen zijn. Onde' anderen zou het voornemen bestaan e Maliebaan te illumineeren op dezelfde ve'' maard geworden wijze als tijdens het bezoek van koning Willem III in 1853 en ook de" Domtoren met bengaalsch vuur te verlichte"' zooals bij dat gedenkwaardige bezoek pla»ts had. Op een verzoek van W.Zuidema, name"5 een comité samengesteld uit vertegenw""1 digers van verschillende te Groningen besta""^ de werkliedenvereenigingen, om Zondag Mei, des avonds te 8 uren, een optocht ie mogen doen houden met vlaggen en banie'e"' als betooging ten gunste van de invoering vlll> een achturigen arbeidsdag, is door den bm'S0 roeester dier gemeente afwijzend beschik1' Den 24n Nov. 1888 werd in eene ve''"g, dering van de vereeniging «Arti et I"( 0f triae" te 's-Gravenhage de vraag gestel'rf het niet wenschelijk zou zijn over de ve' Dit stuk, ons reeds Zate-'dag ter plaatsing boden, kon door omstandigheden eerst heden ^0l opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2