1UNNENLAN 1). de" didaat slechts 1438 stemmen. Twee-en- twintig republikeinsche afgevaardigden heb ben hunne partijgenooten te Madrid opge roepen om den heer Salmeron aan het sta tion te begroeten en in optocht naar zijne woning te geleiden maar de burgemeester der hoofdstad heeft hen verwittigd dat openbare demonstraties op dien dag niet zullen worden geduld. De republikeinen hebben hun voornemen nog niet opgegeven, en als zij daarbij volhouden is een botsing met de gewapende macht onvermijdelijk. Omtrent de arrestatie der anarchisten wordt nader gemeld, dat Philippus Munoz, die voor den vorm ook gearresteerd was, weder is vrijgelaten. Alle andere anarchis ten zijn nog in hechtenis. Deboche en Ferreira komen in Mei voor de rechtbank. De beschuldiging der andere anarchisten luidtmedewerking aan een geheim bui- tenlandsch genootschap. Munoz houdt daar enboven de beschuldiging staande van me dewerkingaan de vervaardigingvan ontplofba re stoffen. Schiedam, 26 April 1892. De door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland genomen beslissing tot vernietiging der loting van de Nationale Militie te Leiden, is thans bij kon. besluit gehandhaafd, zoo dat weldra een nieuwe loting gehouden zal worden. De openings en sluitingsuren der post en telegraafkantoren, zullen van af 1 Mei, bij invoering der Greenwichtijd, een half uur vervroegd worden. De telegraafkantoren met gewonen doorloopenden dagdienst zullen dus dan geopend zijn van 7| uur tot 8| namiddags. Voorts is bepaald, dat op de borden, ver meldende de diensturen der kantoren, alsmede op de borden boven de brievenbussen, be halve den Greenwichtijd, ook de plaatselijke tijd zal worden vermeld. De voor de korpsen van het leger in aan maak zijnde vaandels zullen bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin aan de regiments-kommandanten en deputa- tiën van die korpsen, bij de groote parade in de Maliebaan te 's-Hage worden uitgereikt. Zeer waarschijnlijk zullen Hare Majesteiten daar zelf bij tegenwoordig zijn. (JV. R. Ct.) Naar de N. Gr. Ct. mededeelt, gaat in het noordoosten van Groningen een adres rond, waarin bij de Tweede Kamer aange drongen wordt op verwerping der belasting- ontwerpen, wijl zij geheel ten nadeele zijn van den boerenstand en zoo gebrekkig inge richt, dat met amendementen er toch niets bruikbaars van te maken is. Men deelt aan het Dagblad mede, dat de som, waarvoor werd bijgedragen voor het huldeblijk, H. K. H. prinses Sophia der Nederlanden aan te bieden, niet het cijfer heeft bereikt dat het blad eerst noemde. Terecht voegt men er bij, dat het zeer aanzienlijk aantal inschrijvers ongetwijfeld aan H. K .H welgevalliger zal wezen dan het min ot meer hooge bedrag der som, waarvoor werd ingeschreven. De sluiting der irschrijving heeft 15 dezer reeds plaats gehad In tegenstelling met het bericht der Amst. Ct., dat eenige hooggeplaatsten in den lande pogingen zouden aanwenden om tot de we derinvoering van de doodstraf te geraken, wordt thans uit Den Haag gemeld, dat de commissie, welke zich daar ter stede tot dit doel voorloopig zou hebben geconstitueerd, weder ontbonden is. Te Leeuwarden heeft zich eene eerewacht gevormd, om op Zaterdag 25 Juni bij de komst van de Koninginnen aldaar haar tot geleide te strekken. Van die eerewacht is kommandant de heer J. Bieruma Oosting, onder-kommandant de heer jh. mr. C. van Eysinga, 2e onder-kommandant de heer D. Wichers Wierdsma, vaandeldrager dè heer jhr. A. van Swinia en ordannans de heer jhr. W. C. G. van Eysinga. De Koningin en een groot gedeelte van haar gevolg zullen verblijf houden in het vroegere Koninklijk paleis, voor een tiental jaren geheel verbouwd en verfraaid en sedert tot woning dienende van den commissaris der Koningin. Reeds is een aanvang gemaakt met het in orde brengen van een groot getal vertrekken tot genoemd einde. Het Handelsblad verneemt, dat tegen 4 Juni a. s., den dag waarop voorloopig het bezoek der Koninginnen aan Sneek is bepaald, een schitterend waterfeest op het Sneekermeer wordt voorbereid door de SrieekerZeilvereeni- ging en de vereeniging Oostergoo. Men schijnt reden te hebben, om te verwachten dat HH. MM. dit feest zullen bijwonen. Omtrent het bootje, bestemd voor H. M de Koningin Wilhelmina, tijdens haai'bezoek aan de hoofdstad der provincie Friesland, meldt men, dat het is vervaardigd van het fijnste en blankste hout. De wanden zijn gedeeltelijk met gepolijst koper beslagen, terwijl de boorden afgezet zijn met verguld en wit op donker blauwen grond. Op de booglijst van den voorsteven prijkt het wapen van Leeuwarden, op het roer de koninklijke leeuw en op den achtersteven de naam der Koningin in gouden letters op helder wit. Ons Noorden meldt dat de Katholieke Friesche Landdag te Sneek, wegens verhin dering van dr. Schaepman op 1 Mei, thans op 8 Mei is vastgesteld. Het hoofdbestuur van den »Nederl. Politie bond" zal zich tot de hooge regeering wenden, teneinde de spoedige indiening eener alge- meene politiewet te verkrijgen. De bij benadering vastgestelde totale ont vangsten in Maart der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen, bedragen f 1.366.857.66. De Nederlandsche Vereeniging De Stuers, welke kunstledenmaten verstrekt aan behoef tige verminkten, heeft in 1891 weder een groot aantal personen, nl. 99 verminkten, van kunstapparaten voorzien. In 't geheel hielp de Vereeniging 737 personen sedert 1883. Het aantal gemeenten, waar de Vereeniging hulp verleent, is nu tot 158 uitgebreid. Terwijl er meer en meer hulp geboden wordt, betreurt het Bestuur te meer, dat de inkomsten daarmede geen gelijken tred hou den. Het tekort bedraagt nu f435.20 en zou nog veel grooter zijn, indien aan alle aan vragen gevolg ware gegeven. Het Bestuur bracht dan ook den wensch uit, dat vele leden mogen toetreden, en dat elk in zijn kring medewerke het lot van zooveel onge lukkiger) te helpen lenigen. De werklieden in Den Haag zijn bij aan plakbiljetten opgeroepen om den ln Mei 1g, feest te vieren voor den achturigen arbei dag. Aan twee werklieden-vereeniginge11 door den Minister van Financiën het gebi'11 van de Maliebaan te's-Gravenhage voor eefie Meibetooging geweigerd. De rrwalvisch," welke thans te Scheven'11 gen naast de bekende «Seinpost" in aanbou^ is, heeft een lengte van 40 Meter ot 2| 1 tö de lengte van het exemplaar, dat ook Rotterdam te zien was. Het hoogste pu° van den rug is 10| Meter van den grond- den bek kunnen zich gemakkelijk 100 peI sonen bewegen en in het overige geded'0 van liet dier 300 personen op comfortab'0 wijze een plaats vinden, Zoowel het inwendige van den walvis" als het omringende terrein, tot tuin ingeric'1'' zal electrisch verlicht worden. Naast den walvisch is een belvédère 5e bouwd, vanwaar men een schoon zeegezi"'1' te genieten heeft. De Koninginnen te Amsterdam HH, MM. de beide Koninginnen woont'0'1 Zaterdag de godsdienstoefening in de Nieu^e Kerk bij onder het gehoor van Ds. Wiersn>") die tot tekst had gekozen Efeze 5 14 »0"'' waak gij die slaapt enz." Het kerkgebouw was eivol. Te 1.45 reden de beide Vorstinnen in '10' galarijtuig, a la daumont bespannen, uit 1)1)1 een bezoek aan »Artis" te brengen. vestibule, waar de vorstelijke bezoekers on'' vangen werden, alsmede de groote zaal «'al)1 Zij afscheid namen van commissarissen 0,1 directie waren prachtvol het kostbaars'6 uit de serren van het genootschap heesters, palmen en bloemen versierd. t Onder opwekkende tonen van Amsterdam' fanfarekorps, directeur de heer David Koni"Ê>' werd een wandeling van meer dan een 111,1 donr de schoone diergaarde gehouden. De directeur, de heer Kerbert, maakte Vorstinnen herhaaldelijk op merkwaardig6 exemplaren uit de dierenwereld opmerkzaa^1' en de jeugdige Koningin toonde veel belang' stelling voor de kunsten van den olifant, vo"1 den brullenden leeuw, door extra voeding !l| de daghokken daartoe aangezet, vooi' ',e nijlpaard, voor de slangen, en de visschen 1,1 het aquarium. Bij het afscheid werden den Vorstfnn0'1 prachtige bouquetten aangeboden door ('e" president-commissaris A. W. Van Eeghen 0,1 dr. Kerbert en werd een glas champag1'1 gebruikt. Hoogst voldaan keerden de Vorstinn0'1 tegen 4 uur op het Paleis terug. Een opruiend biljet Vrij dag-morgen is tegen twee sociaal-1^ mocraten te Amsterdam proces-verbaal °'1. gemaakt, wegens het verspreiden van v0°' de Koningin-Regentes beleedigende biljet'01' 's Namiddags half zes werden op den Da''] voor het Paleis twee 18-jarige meisjes g0),!| resteerd en naar het bureau St. Piete)'1^ gebracht, waar tegen hen om dezelfde ve<*e proces-verbaal werd opgemaakt. Het verspreide strooibiljet was in vorm van een proclamatie aan de Arnst0'| damsche burgerij gericht en onderteek01^ Namens de gecombineerde vak vereenig11 j gen," waarin H. M. woorden in den gelegd worden, die vermoedelijk aanlei>1,K" tot rechtsvolging zullen geven. p Ook Zaterdag-morgen waren op versc',l() lende plaatsen der stad dergelijke biljet p aangeplakt, die door de politie werden gescheurdop sommige plaatsen had mel1 de opening der brievenbussen mede ovr plakt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2