BINNENLAND. se berichten melden, dat in de voornaamde ste den van Frankrijk, Italië, Zwitserland en Spanje alles rstig is gebleven. Schiedam, 2 Mei 1892. Daar de heer J. van der Burg Cz., kerk meester der parochie van den H. Joannes den Dooper, om redenen van gezondheid en wegens zijn gevorderden leeftijd, niet te be wegen was, zich bij zijne periodieke aftre ding eene nieuwe benoeming te laten wel gevallen, heeft Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem hem dank betuigd voor de vele en gewichtige diensten der kerk bewezen, en tot kerkmeester der St. Jans-parochie benoemd den heer J. Th. Wittkampf. Tot kerkmeester der parochie van O. L. Vrouw Visitatie is door Z. D. Hw. herbe noemd de heer mr. W. H. Jansen. De Staatscourant van heden bevat de wet houdende goedkeuring der overeenkomst be treffende den onderharidschen verkoop van een strook gronds langs den rijksweg van Delft naar Maassluis, aan de Delftsche distilleerderij, gist- en spiritusfabriek. Aan de rijksveld wacht wordt vanwege het departement van justitie een nieuw model re volver uitgereikt, grooter en van betere con structie dan de oude, die moet worden inge leverd. De hertogin-weduwe van Albany, zuster van onze Koningin Regentes, zal zich op 4 Mei a. s. met hare kinderen en verder reis gezelschap uit Queenborough naar Vlissingen begeven, om vandaar verder per spoor door te reizen naar Burg-Steinfurt. Ten einde de marine te Hellevoetsluis van zuiver drinkwater te voorzien, heeft de mi nister van marine bepaald, dat het water, voor de marine gebruikt, geregeld perscheeps- gelegenheid uit de waterleiding te Oud-Beier land zal worden gehaald. Aan de Oud-Beier- landsche Hoogdrukwaterleidingmaatschappij wordt daarvoor zes gulden per schip als vergoeding toegekend. De invoering in Nederland van den zoo- genaamden zönetijd met aansluiting aan den Midden-Europeeschen tijd van spoorweg-, post- en telegraafdienst, waardoor alleen de kans bestaat in ons land een algemeenen tijd te verkrijgen en in den middag de winst van 40 minuten langer daglicht deelachtig te worden, is ook voor brand verzekeraars van het grootste belang. Het kan hun toch niet onverschillig zijn, of vooral in fabrieken en werkplaatsen gedurende een groot aantal dagen van het jaar met kunstlucht gedurende langen tijd moet worden gearbeid. Daar niet is tegen te spreken, dat aan het werken met kunstlicht in een aantal be- d rij ven meer of minder brandgevaar verbon den is, is het duidelijk, dat hoe korter de arbeid onder deze omstandigheid plaats vindt, hoe wenschelijker dit is, met het oog op brandgevaar. Bij de invoering van dezen zönetijd zal het zelfs mogelijk worden, dat gedurende een belangrijk deel van het jaar in sommige bedrijven het werken met kunstlicht geheel kan worden voorkomenreden waarom het ook voor brandassuradeuren een dure plicht is, de .beweging ter bevordering daarvan, met alle krachten te steunen. Verzekeringsbod e. Een onzer lezers in New-York schrijft ons «Minstens vier malen per week melden de bladen, hier, dat een schip, hetzij- of zeil schip, bij Maassluis aan den grond is geraakt Is daar niets aan te doen Al die berichten brengen de Nederlandsshe Waterwegen, met name den Rotterdamschen Waterweg hier in discrediet." Als werkelijk die berichten in de New-York- sche bladen zoo vaak voorkomen, vermoeden wij, dat de een of andere correspondent er belang bij heeft den Waterweg in een slech ten naam te brengen. Hier is van die talrijke averijen niets bekend. Nvj N.) In de Rijnvaart heerscht sedert eenigen tijd eene buitengewone stilte en slapte, waarvan de grootere schepen en de sleep- booten 't meeste nadeel ondervinden. De vrachten staan zoo laag, als in jaren niet gekend is, en daar geen vooruitzicht bestaat, dat de verzendingen van de zeehavens uit naar den Rijn drukker zullen worden, is vooral voor grootere schepen in de naaste toekomst geen verbetering te wachten in de vaart. De gevolgen van den overmatigen aan bouw van groote ijzeren schepen en sleepkanen beginnen zich op bedenkelijke wijze te doen gevoelen, want de Rijnvloot is tegenwoordig zóó talrijk, dat "bij gunstigen waterstand en druk vervoer, de aangeboden scheepsruimte de vraag verre overtreft. Hoe de scheepvaart er aan toe is bij laag water en geringe ver zending, kan men zich nu gemakkelijk voor stellen. De schipper moet tegen bespottelijk lage vrachten varen en bovendien soms we ken lang in de havens op eene lading wach ten. De eenige gegronde hoop op verbete ring is gelegen in de nieuwe waterwegen, welke deels in aanbouw, deels ontworpen zijn. Na de opening van het Rijn —Dortmund Emskanaal b. v. zal de vaart meer dan de dubbele uitgebreidheid verkrijgen dan zij nu bezit, en deze zal nogmaals toenemen nadat de Moezel zal gekanaliseerd zijn. Vele,trans- portgoederen zullen dan de spoorwegen aan de scheepvaart moeten afstaan, en de be schikbare scheepruimte zal verminderen doordat de reizen langer worden. Met verlangen wordt daarom door de scheep vaart de opening van genoemde waterwegen tegemoet gezien. (Nws.) Ter gelegenheid van de sporttententoon- stelling te Scheveningen, zal in de laatste dagen van Juni een internationaal biljart-con cours op die tentoonstelling worden gehouden, waarvoor een geldprijs van 600 fres. en eenige kunstvoorwerpen zullen worden uitgeloofd en waarvan de heeren J. Leembrugge te Am sterdam en H. A. graaf van Bylandt te 's Hage de leiding hebben op zich genomen, die ook het program zullen samenstellen. Naar men verneemt, zijn er tusschen de militaire en stedelijke autoriteiten te Amster dam onderhandelingen aanhangig om, ingeval van mobilisatie, tot tijdelijke huisvesting van troepen te kunnen beschikken over eenige groote openbare gebouwen. In October 1892 zal te Amsterdam een congres worden gehouden voor ziekenverple ging. Daarop zullen o. a. de eischen aan verplegers en verpleegsters te stellen, hunne opleiding en examens en hunne stoffelijke belangen ter sprake komen, en zoowel de verpleging in de ziekenhuizen als de wijk verpleging en de daaraan te stellen eischen worden behandeld, zoomede de hulp, te ver schaffen bij plotselinge ongelukken. Tot neming kan men zich aanmelden bij J. P. Reynvaan, Overtoom 144, te Ams dam. De Mei-betoogingen. Men schrijft ons van 1 Mei uit Den ^aa°r. De feestviering der arbeiders op den sten Meidag alhier op verschillende WJ aangekondigd door aanplakbiljetten, door spreiding van een manifest aan de landsche loonslaven" en zelfs gisteren-av°n door het in de stad rondrijden met e reclamewagen, op alle zijden waarvan lezen stond Gaat morgen naar de meeting Reeds gedurende de geheele afgeloopen wee^' maar vooral in den verkopen jongstenna0 van Zaterdag op Zondag, waren op de voo^ deuren en vensters der huizen, tegen lantaa' palen en tegen de muren der woningen, piertjes aangeplakt bedrukt met eenige reg omtrent de arbeidersbeweging en den norma arbeidsdag. Deze briefjes waren voo aangeplakt in den omtrek van het Bezuide hout, alwaar heden de meeting belegd ^aS' en bij voorkeur aan de huizen der gefortune®'^. den. Zij werden allen of door de bewoners0 door de politie afgescheurd. Heden-middag ten 12 uur werd de groot® meeting gehouden door verschillende Vll'{ vereenigingen ter bespreking der voordeel van een normalen arbeidersdag van ac uur en wel op het terrein aan den Bez11' denhoudschen weg voorbij de vijf huizen. is een stuk land gedeeltelijk reeds tot stra® opgehoogd en bebouwd met een villa nog niet door de bewoners betrokken is. Pe ie atst ruimte die thans voor deze vergadering open lucht beschikbaar was, was veel gerinB dan verleden jaar, maar bood desniettenf'1 voldoende plaats voor het publiek. Het aaf1® komenden en gaanden kan gemiddeld op 5 personen geschat worden. Het bezoek minder talrijk dan in de meeting van liet vorige jaar. Onder de vergaderden waieI1 arbeiders uit het naburige Delft en eeniff Duitschers. De leden van den soc.-dem. bof droegen een rood lint op de jas. Ieder g'n° op eigen gelegenheid naar de verzame plaats. Men trok dus niet in optocht naar het terrein, hetwelk slechts tegen betali'1^ van 5 cents voor iedereen toegankelijk v*as- Er waren niet uitsluitend arbeiders het terrein, maar ook zeer vele nieuwsg'e rigen. Van 12 tot 4 uur traden bij afwissel'0!' als sprekers op E. R. Gotze, Otto van Mef5 en Mej. Hoogstraten, van Amsterdak' W. Hevers en A. Heijer van 's-Gravenhage- D» allen verkondigden de een in gekruider 0 scherper bewoordingen dan de ander 0 lof van den 8-urigen arbeidstijd of sprakeI| over de beweging van de arbeiders en 11 nut daarvan, vooral in internationale s'. menwerking. De spreekster op dezen dag, Van Hoogstraten gaf tevens een verkla''1 van het socialisme en het communisme, v'^ welke laatste richting zij verklaarde voorsta'1 ster te zijn. Na elke voordracht werd ëe^ legenheid gegeven tot vrije gedachtenwifcS0 ling. Nu en dan werd er rust gehou1 welke werd doorgebracht met het g®b'x -• Je' van ververschingen en het zingen van ren de acht urenmarsch, de dichtrege in de wijze van de Marseillaise enz. lg mige jonge vrouwen gingen daarbij met voor. De feesturen gingen zeer kalm z°°jef eenig incident voorbij. En de taak weinige politieagenten, die bij het waren geplaatst, bepaalde zich tot het houden van den weg aan den ingang v911 veld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2