III L. W. JANSEN. BIJVOEGSEL Binnenlandsehe Berichten. Ingezonden. behoorende bij de van 22 en 23 Mei 1892. Land- en Tuinbouw. GEMENGDE BERICHTEN. (Vervolg.) be commissie voor de noodlijdenden te beets (Fr.) heeft thans 6 hectaren uitgeveeriden 8''ond aangekocht. De grond is van goede dualiteit en kan, bij goede bewerking, uit stekende bouwgrond worden. De commissie zal door deze bewerking werk Verschaffen aan die arbeiders te Beets, welke a's de campagne in het veen is afgeloopen, geen ^erk elders kunnen vinden. De uitslag van den korpswedstrijd in het kegelconcours, te Tiel gehouden, waaraan door 19 vereenigingen werd deelgenomen, is, dat de eerste prijs, een gouden medaille, ge ronnen werd door Regiment, te Rotterdam, ■tiet 46 treffers, 254 punten. De gouden medaille, uitgeloofd voor hem die de meeste houten werpt, werd behaald door den heer J. Cohen, te Dordrecht, lid der vereeniging Hout of fout, aldaar, met 71 houten. herkiezingen voor de Provinciale Staten. Door de kiesvereeniging Burgerplicht te Gaardingen werden, in overeenstemming met de afdeelingen Maassluis en het Westland, behoorende tot het district, totcandidaten voor het lidmaatschp van de Provinciale Staten gesteld de heeren Paulus Kikkert te Vlaar- dingen en Arie van Rees Jzn. te Maassluis. In de gisteren-avond door de liberale kies vereeniging Burgerplicht te Delft gehouden Vergadering, is tot kandidaat gesteld voor de nieuwe vrije stemming voor een lid der Drovinciale Staten op Dinsdag 31 Mei aanst. de heer A. Vermaes Wzn., die reeds bij eerste stemming de volstrekte meerderheid ver kreeg. De antirevolutionaire kiesvereeniging te Alfen heeft bij de herstemming op 24 Mei s. te Alfen aanbevolen de heerenN. D. Kenaink en F. H. van Wichen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Aan de Nieuwe Schiedamsche Courant. Met genoegen las ik in uw nummer van heden het verslag mijner rede over onze Inkomstenbelasting, het is van de 4 versla gen, die mij tot nu onder de oogen kwa den, 'teenige goede. Sta mij toe enkele °nnauwkeurigheden te herstelten. In de 3de alinea staatvWelk belang heeft e'k burger bij de belasting." Dit moet na- Gurlijk zijn»bij de overheidszorg, die be ating noodzakelijk maakt." In de 5de al. moet achter «pensioneering 'j6r ambtenaren" vooral niet vergeten wor- en»en der gemeente-werklieden," die "^n in 't spraakgebruik geen ambtenaren noemt. In de voorlaatste alinea staat '/boo in plaats Van 0.06%. Veroorloof mij in één moeite een fout van k'd (e herstellen, die ik hoop, dat men een e''hng in openbaar spreken zal kunnen ver- f'en. Ik heb een belangrijk onderdeel wel ^an onder de punten, die mij tot leiddraad ®nden, maar heb het in de rede vergeten. Het behoort te volgen op de 5de al. Daar wordt gezegd, dat de f90.000, die de nieuwe belasting bij raming zal opbrengen, in de eerste plaats moet strekken tot dekking van het tekort van f15000 en dat de overblij vende f75000 kunnen besteed worden voor verschillende, met name genoemde verbete ringen. Daarachter had dadelijk moeten volgen, zooals letterlijk onder mijn punten staat»of voor vermindering van andere be lastingen n.m. de (100) opcenten op 't per soneel of de plaatselijke directe belasting." Hoeveel bedoelde verbeteringen zullen kos ten is thans nog onmogelijk te bepalen. Maar zeker geen f75000. Gemakkelijk zal daarvan een f50.000 kunnen worden gebruikt voor een aanzienlijke vermindering der ge noemde belastingen, waardoor veel hand werkslieden (er zijn alleen 2646 aangesla- genen in de personeele belasting, terwijl er in onze inkomstenbelasting maar bij raming een 2200 zullen zijn 1) en veel kleine nering doenden belangrijk zullen worden gebaat. Met beleefde dankzegging voor de ver leende gastvrijheid Uw Dw. M. C. M. De Groot. Geachte Redactie, Met verwondering lees ik heden in uw geëerd blad, dat de welbekende Schiedam sche correspondent van de N. R. Ct. zich verstout heeft de Nieuwe Schiedamsche Courant van laster te beschuldigen, omdat zij meende naar aanleiding der goed gekeurde inkomstenbelasting de burgerij met het te lijden verlies barer zuur verdiende penningen te moeten condoleeren. Hoe durft dat heerschap van laster spre ken Heeft hij zich wel rekenschap ge geven van hetgeen hij schreef, toen hij dat woord daar zoo klakkeloos neerwierp Hoe hij, de trouwe satelliet van het grooteRot- terdamsche blad, dat zoo dikwijls door mede- en tegenstanders, en veelal niet zonder schijn van grond, van laster beschuldigd werd, durft die hatelijke beschuldiging naar het hoofd slingeren van een geëerd lokaal blad, omdat het den vinger op de wond legt, om dat het herhaalt, wat reeds meermalen in intiemen kring is opgemerkt, dat wij voor de inkomstenbelasting niets meer zullen krij gen, maar al hetgeen wij aan die belasting zullen offeren, louter verlies zal zijn. Maar laten wij den man niet te hard vallen: het spreekwoord dat^men huilt met de wolven waarmede men in het bosch is, zien wij hier toegepast. De man weet in welken trant hij schrijven moet, om de vrienden zoowel te Schiedam als te Rotter dam te believen. Tot voor korten tijd was hij nauw betrokken bij het bestuur eener liberale kiesvereenigingeene omstandigheid die hem niet belette bij het verkiezingswerk nog eene andere plaats in te nemen, waar voor in den regel eene strikte neutraliteit wel het meest gewenscht wordt geacht. Zou het voor zekere bureaux niet veel beter zijn, dat men zich daar wat minder met correspondenties ophield en wat meer de aandacht aan de loopende zaken wijdde? Vooral voor verkiezingen ware zulk een ge dragslijn zeer aan te bevelen. Vele abuizen zouden daardoor vermeden worden. Wilt U., M. deR., dit stukje onder de oogen van bedoelden correspondent brengenwellicht kan hij er zijn voordeel mede doen. Ontvang intusschen voor de plaatsing den dank van Uw getrouwen lezer X. Mijnheer de Redacteur, Het was mij een ware voldoening, den uitslag te vernemen van de verkiezing voor de Provinciale Staten in ons district. Daaruit bleek toch, dat onze katholieke kiezers thans goed doordrongen zijn van het denkbeeld, dat wij het liberalisme bestrijden moeten, waar wij het in het openbare leven ook ontmoeten. Want met het liberalisme be strijden wij ook het modernisme, bestrijden wij den onchristelijken Staatdoch daaren tegen strijden wij dan vóór het behoud van de christelijke beginselen en voor het hoog houden daarvan, ook waar het geldt hunne toepassing voor het openbare leven. En zij, die dit uit het oog verliezen en zich liever zouden werpen in de armen van hen die als het ware onze natuurlijke tegenstanders zijn, liever dan zich, waar mogelijk, te vereenigen met hen die op zoo menig punt nevens ons staan, zij plegen om zoo te zeggen verraad aan de goede zaak. Het ware tewenschen, dat toch allen dit mochten inzien dat een heid van inzicht op dit punt mocht weder- keeren, opdat wij, de anti-liberalen, niet lan ger de indirecte bevorderaars en ondersteu ners van het liberalisme zullen zijn Het doel, dat wij Katholieken ons bij de verkiezing van 10 dezer voor oogen stelden, om nl. onzen kandidaat, den heqr L. W. Jansen, in herstemming te brengen, is alzoo bereikt. Er rest ons nu, om bij de herstem ming te trachten de eindoverwinning te be halen, door onzen kandidaat opnieuw een zetel in de Provinciale Staten te verschaffen. Dat de heer Jansen dien zetel waard is, werd door alle partijen erkend, wij doen dus een goed werk met hem te kiezen, en ik twijfel er niet aan dat al degenen, die de eerste maal hunne stem op den heer Jansen uit brachten, dit ook thans weer zullen doen. Doch het is bekend, dat dit niet genoeg is. Nog velen zijn thuis gebleven, om welke reden dan ook. Maar thans dienen allen op te komen, en ik waag het, daartoe een woord van opwekking te schrijven. Al kunnen wij nu ook rekenen op de hulp der anti-revolu tionairen, die ongetwijfeld in grooten getale voor den heer Jansen zullen stemmen, daarom mogen wij katholieken niet stilzitten of ach terblijven. Neen, wij moeten nu juist toonen dat wij, die hulp alleszins waardeerend, daarom toch niet willen onderdoen in ijver, dat wij niet minder dan zij hart hebben voor de goede zaak. Vereenigd gaan wij nu ter stembus, en vereenigd moeten wij onze zege praal zoo schitterend mogelijk trachten te maken. Dat zal onze eer zijn en onze roem. Het zal getuigenis afleggen voor onzen moed en vooral ook van onze oprechte gevoelens voor de ware, de wezentlijke goede zaak. Het zij mij dus geoorloofd een beroep te doen op alle katholieke kiezers, en hen aan te sporen om a. s. Dinsdag als één man te gaan stemmen op den heer De zege is dan zeker aan ons 1 Dankend voor de plaatsing, verblijf ik Uw Dienstwillige, Een R. K. Kiezer. Schiedam, 21 Mei '92. Wanneer men zijne planten in kelders of elders op donkere, vorstvrije plaatsen over houdt, dan moeten ze nu voor den dag gehaald worden en op frissche koele plaatsen of voor 't raam gezet worden. Zoo zoetjes aan dienen de planten gehard te worden, om binnen enkele dagen in den tuin de plaats te kunnen innemen, die voor hen bestemd is, Daar de vlasbewerking in de laatste jaren voor den arbeidenden stand geen bestaan meer oplevert, heeft de heer A- Scheer te Oud-Beierland besloten, teneinde een nieuwe bron van inkomsten te scheppen, een groote partij land aan de arbeiders in perceelen te verhuren, wat dan als tuinland moet bebouwd worden. De heer Scheer heeft den huurprijs vastgesteld op 20 cents per roede, zijnde juist de halve prijs van hetgeen altijd voor tuin land betaald wordt. Een liefdewerk waar te Steenbergen nie mand ooit aandacht, is door de Vincentius-ver- eeniging aldaar in zwang gebracht. Zij tracht n.l. de anders meestal als waardeloos wegge worpen kurken nuttig te gebruiken tot werk verschaffing in den winter. In het begin van elke maand worden de kurken aan de huizen afgehaald. Te Middelburg zijn twee personen, die zich op het perron van het station der Staats spoor aldaar bevonden, zonder in het bezit te zijn van plaatsbewijs of perronkaart, door

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5