No. 4298. 15e Jaarg. Dinsdag 31 Mei 1892. VERSCHIJN T D A G E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs ran dit Klad Noor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau den inhoud dezer courant is ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.} Pry8 der Adverteiitiën: Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 30 Mei '92. Ce algemeene politieke toestand in Euro- Pa mag voor 't oogenblik vrij bevredigend heeten. Wel liet zich in de laatste weken een klein onweerswolkje aan den politieken horizon zien, maar het schijnt, dat ook dit voorbij zal drijven. De feesten door ver stuitende gymnastiekverenigingen te Nancy aan de Fransch-Duitsche grenzen te vieren zUllen naar alle waarschijnlijkheid geen aan- 'aiding tot rustverstoring geven. Zooals men ^eet, hebben de Fransche studenten beloofd, bij die feesten niet te demonstreeren, en zullen de Duitsche zonen van Minerva daar bij achterwege blijven. Het blijkt nu ten slotte, dat ook de Oostenrijksche studenten corpsen niet als zoodanig aan de feesten zullen deelnemen. De regeering te Wee- Nen heeft aan de leden eener Czechische Symnastiek-vereeniging, de, Sokols, die zich gezamenlijk naar Nancy wilden begeven om a&n de feesten der Fransche studenten deel nemen, zulk eene deelneming en corps Nadrukkelijk verboden natuurlijk mogen de Sokols ieder op zich zelf naar Nancy gaan, z°o zij daar maar niet als »vereeniging" op deden, en een internationale verbroede- 1-'ng verstoren. Naar men zegt, heeft de regeering te Weenen aldus gehandeld op eeu wenk uit Berlijn. De toestand in Italië wordt zeer ernstig, minister-president Giolitti deelde eergis teren in de Kamer mede, dat het Kabinet Koning zijn ontslag aangeboden had, 'Naar dat dit door Z. M. was geweigerd. Hij Verzocht daarom het toestaan van de voor lopige zes twaalfden der Staatsbegrooting (een ministerieele levensverzekering voor een Na't jaar tijd) urgent te willen verklaren. eze mededeeling en dit verzoek maakten echter op de Kamer een slechten indruk, en berden met gemor ontvangen. Van ver- ®cheidene kanten werd zelfs geroepen, dat et hier een staatsgreep gold. In de cou- ülrs heerschte groote opgewondenheid alge meen werd het verzoek der Regeering be- Schouwcl als een voorbode van de Kamer- NNtbinding. Volgens gerucht zouden de ^emeene verkiezingen vastgesteld zijn op 'J Juni, en de herstemming op 30 Juni ■j, nst-, doch dit gerucht is stellig voorbarig. lg0]' oogenblik is nog niets beslist. Vele en van de commissie der begrooting, die v onderwerp hebben onderzocht, waarbij .jj. oopig zes twaalfden worden gevraagd, den Va" meen'ng, dat deze niet zullen wor- tQegestaan. Men staat dus voor een conflict tusschen den Koning en het Parle ment. Het is echter meer dan waarschijnlijk, dat de publieke opinie hierbij niet op de hand van den Souverein is, en dat deze door zijn vasthouden aan het militairisme veel op het spel zet. In afwachting dat hij weer tot het bewind zal worden geroepen, heeft Crispi dezer dagen weer eens gelegenheid gevonden zich op den voorgrond te stellen. Te Palermo voerde hij het woord bij de ont hulling van een standbeeld van Garibaldi. Natuurlijk werd groote hulde gebracht aan den rooden held, en daarna verklaarde Crispi, dat, wat gedaan is, nog niet voldoende is. Men moet denken aan de belangrijke plich ten, welke nog op het land rusten, zeide hij. Ook moet men denken aan het gevaar, dat ongeduld en onwetendheid het land kun nen brengen. De vernedering eener natie van 31 millioen burgers, die vereenigd zijn in het gevaar, mag niet geduld worden De ministerieele crisis in Portugal is reeds grootendeels weder opgelost. De minister president DiazFerreira aanvaardt zelfde door Oliveira Martins in den steek gelaten porte feuille van financiën om de met de buiten- landsche fondsenhouders gevoerde financieele onderhandelingen niet vruchteloos te maken. Ad interim behoudt hij er de portefeuille van binnenlandsche zaken bij. Behalve Mar tins (financiën) waren ook Chancelleiros (openb. werken) en Costa Lobo (buitenl. zaken) afgetreden. Voor openbare werken is nu Victor benoemd maar voor buitenlandsche zaken is de bisschop Bethsaïda bestemd, die tot dusver minister van justitie en eeredienst was en nu als zoodanig wordt opgevolgd door Vasconcellos, den voorzitter der Pairskamer. Voorts blijven Pinheiro Furtado voor oorlog Ferreira Amaral voor marine en Sequera voor koophandel. De financieele onderhandelaar Serpa Pimentel is gisteren van Parijs te Lissabon weergekeerd, en de Times verwacht, dat Ferreira krachtig voor de ontworpen schikking zal optreden en de aanneming in de Cortes zal afdwingen. AFRIKA. Uit Tanger wordt van 27 dezer gemeld Eene speciale Engelsche commissie, die te Fez is aangekomen, heeft aldaar de Engel sche vlag geheschen. Dat is de eerste maal dat aldaar eene vreemde vlag geheschen is. De Marokkanen hebben over dit geval veel gesproken en er ook over gemord, maar hierbij is het gebleven. AMERIKA. De buitengewone boodschap van den presi dent der Argentijnsche republiek door de Regeering bij de opening van het Congres aangekondigd, is 11. Vrijdag voorgelezen. De president tracht de afkondiging van den staat van beleg te rechtvaardigen, door met over legging van bewijsstukken aan te toonen dat de radicalen, wier aanvoeder dr. Avena was, eene groote samenzwering gesmeed hadden om het bewind omver te werpen. Een te Kansas-City verschijnend dagblad heeft bericht ontvangen uit Wellington (Kansas) dat die stad van tienduizend inwoners door een cycloon ten deele is verwoest. Er zijn dertig dooden en een zeventigtal gewon den. De orkaan bereikte de stad 's avonds ten 9 ure, komende uit het Zuidwesten. De voornaamste straten werden verwoest de huizen stortten in als door eene aardbeving. De gasbuizen raakten in brand en de gasleidingen moesten zoo spoedig mogelijk afgesneden worden, om de vlammen te beperken. Op vier groote pleinen werd ieder huis verwoest. Het opera-gebouw, de ker ken, vele kantoren, vier dagbladbureaux en verscheidene scholen zijn vernield. DUITSCHLAND. De Norddeutsche Allgemeine Zeitung ver klaart, dat de bewering der sensatie-pers te Parijs, alsof de waarschuwing aan de Elzas- Lotharingers, om niet deel te nemen aan de turnfeesten te Nancy, beschouwd zou moeten worden als eene bedreiging door Duitschland, ten eenenmale ongegrond is. De deelneming van den heer Carnot aan de feesten te Nancy is eenvoudig eene binnenlandsche aangele genheid. De Fransche regeering heeft sedert geruimen tijd op ondubbelzinnige wijze eene vredelievende houding aangenomen. De heer Carnot zal niet van de feesten te Nancy ge bruik maken om van deze houding af te wijken. De Breslauer vorst-bisschop Kopp, onder wien ook Berlijn ressorteert, heeft zijner geestelijkheid verboden aan den lijkdienst voor Forckenbeek deel te nemen, aangezien deze tijdens den Kulturkampf tot het staatsge- rechtshof voor kerkelijke zaken behoorde, de afzetting over katholieke geestelijken uitsprak en, nademaal hij als katholiek daarover nooit berouw toonde, ook in den ban gedaan werd. Forckenbeek's stofïelijk overschot zal thans met aMe staatsie op kosten der stad op het Evangelische Nikolai-kerkhot begraven worden. FRANKRIJK. Het gezantschap van Brazilië te Parijs laat het bericht, dat in Brazilië de staat van be leg is afgekondigd, logenstraffen. Door Edouard Drumont en den markies Morés is te Parijs eene anti-semitisclie ver gadering bijeengeroepen. Eenige honder-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1