15e Jaarg. Zaterdag 18 Juni 1892. \o. 4312. V E liS C II IJ N T 1) A G li L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. De Belastingvoorstellen. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHEDAMSCHE COURANT I'rijs vhii «lil Blad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- xekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsbl,no. 124.) I'rijts tier Atlverlenliëii Van 10 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ii. Minder billijk dan hij zich bij de splitsing van de Inkomstenbelasting in eene Vermo gens- en Bedrijfsbelasting toonde, heeft de Minister zich betoond bij de regeling der pro gressie van de Vermogensbelasting. Het komt ons voor, dat de progressie die voor de laag ste klasse f2 per mille bedraagt, om ver- Volgens voor een belastbaar vermogen van f15000 tot f2.08 per mille op te klimmen, en daarna voor vermogens tot f200.000 suc- oessievelijk tot fl.26 per mille af te dalen, vooral voor vermogens boven laatstgenoemd bedrag veel sterker had kunnen zijn. Zooals 2ij nu geregeld is, zal zelfs van een vermo gen van f500.000 slechts fl.94^ per dui- zend betaald worden. Onder die omstandig heden moet men er zeker aan twijfelen, of bet den Minister ernst is geweest, vooral de groote kapitalisten te treffen. Van meer billijkheid getuigt 's Ministers streven, om door de Vermogensbelasting ook vooral het onroerend goed te treffen. Ons belastingstelsel laat zonder twijfel zeer veel te wenschen over. Het stelt een premie op bet niets doen en straft den man, die er steeds op uit is zijne zaken uit te breiden, dus aan de algemeene welvaart arbeidt, landbouwer, die er zich op toelegt zijn g''ond te verbeteren, soms ten koste van veel 8eld, ziet weldra bij de periodieke schatting Zljn eigendom hooger genoteerd, en moet rneerdere grondbelasting en bij verkoop ook Wjgere mutatierechten betalen. Daarente- §eo ziet hij, die zijn grond verwaarloost, zijn inslag in de grondbelasting verminderen belegt hij de gelden, die hij ter verbe- fei'ing zijner gronden zou moeten besteden, effecten, dan vraagt de fiscus hem niets. 6 winkelier, die dag en nacht zwoegt om zaken uit te breiden, zijn winkel te Ve' grooten, moet een hoogere patent hebben, Wordt weldra zwaarder door de personeele e'asting getroffen, terwijl de couponknipper, 'e z'jn rijkdom steeds vermeerdert zonder 8 l°t de algemeene welvaart bij te dragen, genoeg geheel aan de belasting ontkomt. die onbillijkheid moet een einde komen, farover bestaat onder de verschillende par- Rial1 °vereens,,emminS van gevoelen. Enmeer- en werd dan ook door vorige ministeriën s een poging beproefd om het onroerend 'n casu het kapitaal in portefeuille, de enz., door eene belasting te treffen. bej rrumster Pierson door zijne vermogens- tinS zoowel het onroerend als het roerend zou treflen, lag voor de hand, en van een minister, die het ernstig meent met eene belastinghervorming, mocht men wel niet anders verwachten. Meer dringt zich echter hier de vraag op of het den Minister gelukt is, alle vermo gens op gelijkmatige wijze te treffen. Hij moest in het stelsel van zijne belastingplan nen de mindere en burgerklassen, die naar verhouding tot hun draagkracht te zwaar getroffen worden, ontheffen, en de meer ge goeden, die in evenredigheid tot hun vermo gen te weinig betalen, hooger belasten. De druk door de tegenwoordige belastingwetten op den landbouwenden en den winkelstand gelegd, moet dus verlicht, en den effecten houder een deel der lasten worden opgelegd, die de nijvere middenstand tot heden met zooveel moeite heeft te dragen. Hoe tracht de Minister dit doel te berei ken le door èn roerend èn onroerend goed even zwaar aan te slaan in eene vermogensbelasting, 2e door den zeep- accijns af te schaffen, den zoutaccijns 1e ver minderen en den accijns op het gedistilleerd te verhoogen 3e door de mutatie-rechten met 4 te verminderen 4e door de grond belasting op het ongebouwde bij perequatie met 1 °/0 te verminderen, en 5e. door af schaffing van de tollen op vaarten en wegen. Door een en ander zal op de eerste plaats de landbouwende stand slechts betrekkelijk worden gebaat. De vei mindering der muta tie-rechten zal zeker bij eventueelen verkoop de waarde der eigendortiinen vermeerderen; het zou dwaas zijn te beweren, dat de no tarissen daarvan profiteeren zouden de om standigheid, dat zij nu reeds gehouden zijn, gespecificeerde rekeningen over te leggen, waarborgt den verkooper, dat bedoelde ver mindering in geval van verkoop, de waaide van zijn eigendom zal verhoogen. Maar deze waarde verhooging blijft geheel illusoir, zoolang de eigenaar niet verkooptde boer kan geen enkele cent meer uit den grond halen, al is die ook door de vermindering der mutatie rechten feitelijk 4 in waarde gestegen. De vermindering van de grondbelasting en van den zoutaccijns en de afschaffing van den zeepaccijns komen zeker den landbouwer ten goede ook van de afschaffing der tollen zal hij ter gelegenertijd profiteerenmaar daarentegen zal hij zijn deel in de Vermo gensbelasting moeten bijdragen. Hij zal niet alleen zijn onroerend bezit, maar ook zijne roerende goederen, zijn levende have, land bouwgereedschappen, zaaigranen enz. door de nieuwe belasting zien getroffen. Boven dien loopt vooral de kleine pachter immer gevaar, dat de landeigenaar in de waarde- verhooging van den grond gereede aanleiding zal vinden om de pacht te verhoogen. Bijna uitsluitend zullen dan ook door de nieuwe regeling gebaat worden de kleine grondbezitters, wier vermogen het bedrag van f13000niet te boven gaat; zij zullen al de voordeelen van het nieuwe stelsel genie ten, zonder er de nadeelen van te onder vinden. 17 Juni '92. De Patriote meldt, dat de Koning in persoon de zitting der Constituante zal openen. Volgens het Journal de Bruxelles zijn er Dinsdag in Belgie gekozen 45 katholieke en 29 liberale leden van den Senaat en moeten er nog twee herstemmingen plaats hebbenvoor de Kamer 90 katholieken en 54 liberalen, terwijl voor 8 zetels herstemming noodig is. In het Lagerhuis handelde gisteren de heer Lowther over de voorwaarden voor de conventie betrekkelijk Swazi-land. De Re geering is van oordeel, dat zij niet het recht heeft het grondgebied der chefs Zanbana en Mcbegisa te annexeeren. Het is der Regee ring niet bekend, dat eenigerlei buitenland- sche invloed zich op de bergen van Lebombo doet gevoelen, maar de Regeering begrijpt zeer goed het belang, dat in het verhinderen van zoo iets zou zijn gelegen. In eene overeenkomstige vraag, namelijk of menden aanleg moet toestaan van eenen spoorweg tusschen Bayer Sordwana en de westelijke grens van het Engelsche Zoeloe-gebied, heeft men het oordeel gevraagd van den opper- commissaris van Zuid-Afr.ka en van den gouverneur van Zoeloe-land. Indien hun verslag gunstig is, zal het verzoek tot aanleg worden ingewilligd. De minister Balfour deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat het terugtrekken der beambten van de Britsch-Oostafrikaansche Maatschappij uit Uganda, niet beteekent, dat die landstreek prijs gegeven wordt. Of het noodig zal zijn Lugar in zijn positie te hand haven, hangt af van de inlichtingen welken er omtrent zijn tegenwoordigen toestand zul len ontvangen worden, en van hetgeen hij meent voor de toekomst te mogen verwach ten. Balfour geloofde niet, dat er eenige be doeling bestaat om in den kring van den Engelschen invloed wijziging te brengen. De officieren die Egypte verlieten onder Buker-pacha of onder generaal Gordon zijn te Caïro aangekomen uit de equatoriale provin ciën. Zij verklaarden bijna allen, dat de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1