KINNEN L A N I). Egyptische troepen die' provinciën verlaten hebben. De meeste zijn aangenomen door de Oost-Afrika-Compagnie, die hierdoor dui zend soldaten verkregen heett, welke het gezag in Uusoro en Uganda zullen helpen bevestigen. Volgens de mededeelingen van uitgewekenen is het militaire overwicht van kommandant Lugard te sterk om te niet gedaan te worden. Gladstone heeft Woensdag-namiddag eene deputatie ontvangen uit het bestuur der Londensche Trades-Unions, om de invoering te bepleiten van den arbeidsdag van 8 uren. Gladstone verklaarde het laatste gedeelte zijns levens te hebben gewijd aan de zaak van Horne Rule-, op zijnen leeftijd kon hij daar voor het vraagstuk van den arbeidsdag van 8 uren niet meer in de plaats stellen. Na te hebben doen opmerken, dat er aan de wetgeving op dit stuk groote moeilijkheden verbonden zijn, gaf Gladstone den arbeiders den raad, in hun eigen belang, het onderwerp nog eens rijpelijk te overwegen. De »constitutioneele rechterzijde" der Fran- sclie Kamer heeft haar bureau herkozen. Generaal Freshwille, de voorzitter van deze groep, verklaarde, dat in Frankrijk de repu bliek de wettige staatsvorm is, en dat het derhalve plicht is, al het mogelijke te doen, opdat de ingezetenen er kunnen vinden ge rechtigheid, eenheid en broederschap. Eene krachtige aaneen gesloten partij, welke als baar doel stelt den vrede met de republiek te verzekeren, en eene regeering te verkrij gen, doortastend, rechtvaardig en getrouw aan den democratischen geest, zal bij de verkiezingen de beste kansen hebben. De vergadering hechte aan deze verklaring hare goedkeuring. De Koning en de Koningin van Italië wor den Maandag aanst. te Berlijn verwacht. De Italiaansche dagbladen verklaren, dat de reis van de Koning en de Koningin naar Potsdam alleen een karakter van hoffelijkheid heeft, om het bezoek dat de Duitsche Majesteiten te Rome gebracht hebben, te beantwoorden. In de parlementaire kringen wordt aan de reis van den Koning en de Koningin, samen vallende met het optreden van het kabinet- Giolitti, beteekenis gehecht. De minister der schatkist heeft Zaterdag in den Italiaansclien Senaat ver klaard, dat Italië deel zal nemen aan de internationale muntconferentie, om zijne eigene belangen te verdedigen, én met de gedachte, om de Latijnsche munt in stand te houden. De minister verklaarde verder, dat het herstel der financiën, het toenemen van den arbeid en den uitvoerhandel afdoende zullen bijdra gen om het euvel der circulatie weg te ne men. Spreker heeft een volledig vertrouwen in de toekomst des lands. De Kamer is voor onbepaalden tijd uiteengegaan. De democratische conventie in den Staat Ohio der Verv Staten van Noord-Amerika, heeft afgevaardigden voor de nationale con ventie benoemd, en resolutiën aangenomen, waarin Clevelands bestuur geprezen wordt, en eene wijziging der tarieven wordt ge vraagd, teneinde den vrijen invoer van Ame- rikaansche landbouwproducten in vreemde landen te verzekeren, waartegen thans ver zet ontstaat tengevolge der Mac Kinley-wet. Schiedam, 47 Juni 1892. EERSTE KAMER. Zitting van Donderdag 16 Juni De minister Tak heeft uiteengezet, datde verzekering van den goeden gang van zaken n verschillende gemeenten het subsidieeren der noodlijdende gemeenten dringend noodig j maakt. De aangeprezen middelen zouden eerst 1 later kunnen werken en deze subsidiën zullen hoogstens drie jaar duren. Met andere denk beelden tot hulpverleening kon de Minister niet meegaan. Vooral een subsidieering door de provinciën in vereeniging met het Rijk was bezwaarlijk. Voorziening in de maat schappelijke toestanden in Friesland lag bui ten het kader dezer subsidiewet, welke de verwarring in de gemeente-administratiën wil beëindigen. De heer Loll man verweet den Minister, dat hij deze subsidie-aanvragen heeftgeprovoceerd en meende, dat hij beter had gedaan den begrootingspost voor subsidiën te verhoogen. De verwarde toestand ware te vermijden, indien de Regeering de gemeentelijke be lastingregeling had ter hand genomen, liever dan eerst de rijksbelastingen te hervormen buiten invloed van het nieuwe kiezerkorps. De heer Rengers vroeg aanneming met het oog vooral op den armoedigen toestand van Friesche gemeenten. De minister Tak deed den heer Lohman opmerken, dat de vorige regeering blijvende subsidiën voorstelde, zoodat hij allerminst de tijdelijke kon bestrijden. Het ontwerp is aangenomen met 34 tegen 8 stemmen. De Billitou-overeenkomst werd krachtig verdedigd door den heer Van Gennep, die betoogde dat de Tweede Kamer alleen het landsbelang had behartigd, en dit contract 62i pCt. der netto winst aan den Staat ver zekert tegen .10 pCt. bij het contract van 1882 bedongen. De brochure Vrolijk achtte hij volkomen beantwoord door den minister in diens memorie. Na verdediging door den heer Prins en den minister is de overeen komst aangenomen met 35 tegen 2 stemmen. De Kamer is daarop gescheiden. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter kennis van de belanghebbenden, datde alpabethische naamlijst van de ingeschre venen voor de Schutterij, te rekenen van 18n dezer, ter inzage zal liggen ter Secretarie der Gemeente dat de loting voor de Schutterij, tusschen de ingeschreve nen van dezen jaren, alsmede de n al o t i n g van de van elders ingekomen dienstplichtigen, zal plaats hebben ten Raadhuize op Maandag den 27 Juni e. k., des namiddags ten zes ure. En eindelijk dat bij de Loting de ge legenheid zal worden opengesteld om de redenen van vrijstelling op te geven. Volgens bericht uit Londen van 15 Juni is de Schiedamsche logger Poulina, van Schie dam naar Lerwick, den 14 Juni te Auskerry gestrand. Staatsblad no. 132 behelst het besluit van den 3den Juni 1892, tot vaststelling van een reglement voor de scheepvaart ter beveili ging van de beweegbare spoorwegbrug in den Staatsspoorweg Schiedam Hoek van Hol land, over de haven te Vlaardingen. De verkiezing van een lid voor de Provin ciale Staten in het district Vlaardingen ter vervanging van den heer C. P. Hoek te Wateringen, dezer dagen overleden, is bepaald op Dinsdag 28 Juni en de herstemming, zoo noodig op 12 Juli daaropvolgend. De nieuwe Siameesche gezant hier te lande heett gisteren te Soestdijk aan H. M. de Regentes zijne geloofsbrieven overhandigd. Blijkens een telegram van den gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië, van 16 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst voor dit jaar geraamd op 492,980 pikols. Door de ministers van marine en van ko loniën is eene commissie benoemd wier spe- ciale taak het zal zijn een nieuw model-con tract te ontwerpen, waarnaar de aanbouw van schepen voor Nederland en Indië zal worden geregeld. Zoodanig contract bedoelt natuur lijk geen techniek, doch alleen waarborgen voor het gouvernement om te volkomen dit om eene of andere reden in moeilijkheden met de bouwmeesters gerake. Volgens een bij het departement van oor log ontvangen rapport van deskundigen hebben de proeven bij het leger hier te lande geno men met Montgolfiers ballons tol verkenning van vijandelijk terrein, niet voldaan en zullen nadere proeven niet genomen worden. Naar wij vernemen, zal kolonel Lanzing van het 6e reg. inf. te Breda tegen den 5en Juli a. s. op pensioen worden gesteld, e11 vervangen worden door den overste Van Pommeren van den generalen staf en laatst genoemde door den majoor Roelants van het (H.) 2e regiments infanterie. Een der Haagsche correspondenten van het D. v. IV. verneemt van doorgaans goed onderrichte zijde, dat aan het departement van koloniën het ontwerp gereed is eener nieuwe comptabiliteitswet. De heer B. van Vlijmen, lid van de Twee de Kamer der Staten-Generaal, heeft Dins dag-avond te Oudenbosch voor de leden van den R. K. Bond van Oud Cong reg anisten een voordracht over de Centrumspolitiek gehouden. Onder de aanwezigen was ook het lid der Tweede Kamer, de heer Van Nunen. De zaal was smaakvol versierd; de buste van den H. Vader prijkte in een aareooi van gasvlammen, terwijl aan den wand het portret van het Koninginnetje was op gehangen. Op de stations onzer Staatsspoorwegen werden in het vorig jaar 17.850 rondreisbil- jetten uitgegeven, bevattende 122.144 coupons voor te zamen f231.838. Na uitvoerige discussie heeft de raad der gemeente Vlaardingen in zijne zitting van Woensdag 11. aangenomen een voorstel van den wethouder Van Linden van den Heuvelb om aan den heer Jan Maarleveld, in afwijking van het rapport deswege, in erfpacht uit te geven 60J bij 35 meter grond, bestemd vol gens den aanvrager voor eene reederij van 16 schepen. De stoombooten Maassluis I en II, varen de tusschen Rotterdam en Maassluis, zulleni tengevolge van hquidatie, de volgende week publiek worden verkocht. Het muziekkorps der Goudsche schutterij zal Zaterdag 18 Juni zijn 50jarig bestaan vieren. De brug op de Haven, nabij he' postkantoor, zal dan geillumineerd worden en daarop een concert worden gegeven doof genoemd korps. Het eerste concert in IS'* werd op dezelfde plaats gegeven. Om aan de verschillende straten bij het bezoek der Koninginnen te Groningen een luisterrijk aanzien te geven, worden fi®' minder dan 26 groote eerepoorten gebouW de een al fraaier dan de andere, benevens decoratieve fonteinen, tempels, zuilen, dril vende tuinen, versierde bruggen enz. Bovo1' dien heeft men in onderscheidene stra

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2