Binnenlandsche~Biericliten. BIJ VOEGSEL behoorende bij de van 19 en 20 Juni 1892. De Koninginnen te Leeuwarden. Uit de verste streken van Friesland waren gisteren de menschen naar de hoofdstad ge stroomd om getuige te zijn van de blijde inkomste der Koningin en Hare Moeder. Langs straten en grachten bewoog zich al vroeg een dichte menigte, van oogenblik tot oogenblik aangroeiende en langzaam optrek kend naar het station. Daar vloeide zij uit tot een dichten zwarten drom die schouder aan schouder het oogenblik van aankomst verbeidt. Allen dragen Oranje. Op het plein van het station zijn in bataille opge steld de eerewacht van 23 leden onder aan voering van den heer Joh. Bieruma Oosting. De correcte houding dezer cavaliers, gekleed in zwarten rok, wit vest, grijze tricot pan talon en hooge rijlaarzen, een oranjeserp en bandelier trekt de aandacht vooral van de Leeuwarder »famkes", die aan de eerewacht een prachtig vaandel vereerden. Verder zijn tegenwoordig gerechtigden tot het dragen van het Metalen Kruis of de Citadel medaille, leden van de vereeniging voor belangrijke krijgsverrichtingen, een compagnie schutterij met het muziekkorps enz. Op het perron van den Staatsspoorweg hadden zich intusschen de autoriteiten ter ontvangst van de Koninginnen verzameld. De toegang van den te verwachten trein tot bui ten het station, is zoo rijk, dat daaraan wel een kort woord mag gewijd worden. Staan de op het plankier voor de plaats van den koninklijken wagen, wordt u het gezicht ge opend op eene breede allee van aan beide zijden hoogopgaand geboomte, die leidt tot eene als serre ingerichte ontvangstsalon. De glazen kap van iiet station vormt het dak van dien bloemenhof, waarvan de ingang door in breede plooien opgenomen purper fluweelen portières wordt gevormd, die bo ven zich vereenigen in een trofee met de Nederlandsche en Leeuwarder kleuren, te zamen gehouden door het provinciewapen. Het inwendige der serre is verrassend door de weelde van Oostersche planten, uit wier groene loovers de geurigste bloemen hun kel ken naar voren dringen. Hangplanten in kostbare dragers van faience neigen hun ran ken naar omlaageen kostbaar Perzisch ta pijt bedekt den grond, ilet ameublement bestaat uit twee Louis quatorze fauteuils met rood damast bekleed. Spiegels tusschen de wanden, kaatsen de kleurenpracht terug, en vergrooten schijnbaar de afmetingen van dit tooverachtig boudoir, dat de Haagsche firma's H. P. Mutters Zn. en W. C. van der Laan, de laatste voor bloemen en planten, voor rekening der Exploitatie-maatschappij, ont wierpen en uitvoerden. Eindelijk weerklonken de statige wel luidende tonen van den Oldehoof en een oogen blik daarna vereenigde zich daarmede het galmend klokgelui uit alle kerktorens der stad om de nadering van den koninklijken trein aan te kondigen. Circa half twaalf stoomde de trein het station binnen. Van «le joelende menigte, om het Stationsplein Verzameld, zwegen de stemmen. Een oogen blik van plechtige stilte trad in. Allen ver keerden in afwachting dat straks de deuren °nder het baldaquin buiten geopend zouden borden en de geliefde Koningin te voor schijn zou treden. Onderwijl had de ontvangst aan den trein ?or. bet gemeentebestuur plaats. De Ko- j lrigin-Regentes was in rouw, de kleine °ningin in het wit, een grooten stroohoed hall e veer °P bet blonde hoofd. Beiden Mu bouquetten in de hand, aan HH stelten lner te mogen verwelkomen, Leeu warden waaraan zooveel herinneringen aan het doorluchtig Oranjehuis verbonden zijn. fk ben overtuigd, dat het verblijf te Leeu warden Uwe Majesteiten het blijk zal ge ven, dat het Friesehe volk nog altoos houw en trouw is aan Oranje. In die verwachting heet ik u namens de burgerij hartelijk wei- De Koninginnen bogen, onderhielden zich daarna met eenige aanwezigen, en de plech tigheid der ontvangst was geëindigd. De intocht had daarna onder goed weder plaats. De stoet was aldus samengesteld afdeeling kavalerie, muziekkorps der dd. Schutterij, de burgemeester, de Commissa ris der Koningin, een hofdignitaris, atdeeling eerewacht; H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes, in een rijtuig d la Dau- mont bespannen, afdeeling eerewacht, de rijtuigen met het gevolg van HH. MM., af deeling kavalerie. Zoo reed de stoet door de dicht opeenge hoopte menschenmassa, onder de sierlijke eerepoorten door, en langs de versieringen van bloemen en toebereidselen voor de illumi natie, die alom waren aangebracht. Duizenden hoerahs klonken de koninginnen toe en wat is het hier helder en frisch, en zoo al meer, sprak de Regentes, telkens met be langstelling luisterende naar den uitleg en de antwoorden der bewoonsters. Te half zeven was er diner ten huize van Harer Majesteits Commissaris, waaraan behalve de Koningin nen met de leden van haar gevolg, gastheer en gastvrouw, verschillende autoriteiten van stad en provincie deelnamen. Ten 10 uren reden Hare Majesteiten in een open rijtuig, als steeds door de eere wacht omstuwd, over de feestelijk getooide straten. Het weder, dat den geheelen dag onzeaer was, was nu geheel opgeklaard. Een rosse gloed steeg op uit de duizenden en nog eens duizenden lampions, ballons, gas vlammen en electrische lampen, waarmede de huizen, de grachten, de kerktoren enz. geïllu mineerd waren. De Koninginnen werden overal op haren weg met buitengewone geestdnlt toegejuicht door eene opgewekte en ordelijke menigte. De Friezen hebben in derdaad der vorstinnen eene schitterende ontvangst bereid. hettö WolveSa vereerd. Twee meisjes in den r't' met Oranje-sjerpen, dochtertjes van Bem omm'ssai'is der Koningin en den Bur- ftl(3r'°aater' ^°^en Hare Majesteiten, bloe- °tin^aina wei(^en de hooge gasten naar den de tcnS-salon geleid, waar de burgemeester »H°ta'lg'^nen volgender wijs toesprak et is Leeuwarden eene eer, Uwe Maje- t elk ens hoorde men WaUeaf meïske U De Koningin begon te wuiven. Aan het einde der St. Jacobsstraat gaf een goed gedachte en trotsch uitgevoerde eerepoort met drie bogen toegang tot liet Hofplein, waar voor het huis van den Com missaris der Koningin een zeer artistieke fontein bijzonder de aandacht trok. Bij aankomst aan het paleis werd de ko ninklijke standaard geheschen, en HH. MM waren zeker verrast, dat de freules Van Hannxma thoe Slooten, de eene dochter van den Commissaris der Koningin, de andere van den Burgemeester, ook hier een bouquet als welkomstgroet aanboden. Eenige jonge dames in de vestibule zongen het Wilhelmus van Nassauwen en vervolgens het 'Wolkoms- oan us Koninginnen, üs Utfenhüzers. 11. M. verschenen op het balkon en daarna voor de ramen van een der kamers. Ver volgens werd ruimte gemaakt om meer pu bliek op het Hofplein toe te laten en ver- scaeen de kleine Koningin nog bij herhaling voor het raam, gegroet door duizenden hoe rahs. In het voorvaderlijk huis, waar zij thans hun intrek genomen hebben, het oude paleis der Friesehe Stadhouders, is de laatste telg der Nassauers met haar moeder een waar tehuis bereid. De Commissaris der Koningin had in de voor H.H. M.M. bestemde aparte- menten en zalen een ameublement in den stijl van Louis XVI laten aanbrengen door den heer Eckhardt te Rotterdam, - en onze kleine Koningin in haar bijzondere kamer komende, vond daar het Friesehe costuum met oorijzer, naald, chatelaine enz. 't Is waarschijnlijk, maar niet bepaald zeker, dat 11. M. dit zal dragen bij de harddraverij of een der rijtoeren. Dit zou zijn naar het hart der rriezinnen. Te 2 uren verleende H. M. de Koningin - Regentes audiëntie, die zeer druk bezocht was. Behalve de regeeringscolleges preseri- teerden zich aan H. M. generaal-majoor Musschaert, bevelhebber in de 2e militaire atdeeling, de officieren van het garnizoenen der schutterij, de hoofdambtenaren der ver schillende takken van dienst, de leden der Eerste en Tweede Kamer voor Friesland, de kerkbesturen en geestelijken van alle gezind ten, burgemeesters uit gemeenten der pro vincie, eenige commissiën van arbeiders en verschillende particulieren. Ie 4 uren werd een rijtoer gedaan door de gemeente, en bij die gelegenheid een be zoek gebracht aan Werkmanslust, eene stich ting van arbeiderswoningen, thans reeds tot 1 od aangegroeid, waarop de Vereeniging Uevp u zeiven, ontsproten aan de afdeeling Leeuwarden van den Prov. Frieschen Werk mansbond, met alle recht trotsch mag zijn. Een paar woningen werden door de konink- lijke moeder en haar kind bezocht. Het was treffend te zien, hoe verrast de vrouw des huizes over deze onderscheiding was. Maar alle bedeesdheid verdween spoedig onder de vnendelijke toespraak der Koningin-Regen tes en den lieven groet der kleine Koningin, die met een »dag vrouwtje" haar handje de bewoonsters toestak. »En woont gij hier naar uw zin Wat hebt u mooie bloemen, (Vervolg.) Het hoofdbestuur der Nederlandsche Ver eeniging tot afschaffing van sterken drank heeft aan de Tweede Kamer een adres ver zonden, waarin goedkeuring van de thans voorgedragen verhooging van den gedistil leerd accijns met slechts f 3 per H. L., wordt ontraden, vooreerst, wijl de heffing van dezen accijns ad f 60 per H. L., aan haar tegenwoordigen Joop overgelaten', ver- moedelijk na een of twee jaren vanzelf eene vermeerderde opbrengst van twaalf tonnen gouds zal aanwijzenten andere, wijl de voorgestelde wetswijziging aan het bestuur voorkomt, in stede van eene schrede nader te zijn tot uitroeiing van het »kwaad dat zooveel onheil sticht," dat kwaad dreigt te bestendigen. Redenen waarom adressante met den meesten ernst durft verzoeken het daarheen te leiden, dat, zoowel terwille van de volks welvaart, als van een gewenschte vermeer dering van den bloei der Staatsinkomsten, het bedoelde kwaad op beslisten voet worde aangegrepen, en wel 1. óf door aanvankelijk het Gothenburger- stelsel in toepassing te brengen 2. óf anders, door de belasting van het gedistilleerd, gelijk in Groot Brittannië, te verhoogen tot f 120 per H. L. 3. of de wet te doen bepalendat geen ander gedistilleerd voortaan als drank zal mogen worden verkocht, dan van zoo ge ringe sterkte, dat dit noodlottig vocht niet langer zijn verderfelijken invloed over de maatschappij zal kunnen uitstorten. Het Bat. Hbld. schrijft: De in deze kolo niën tot het uiterste gedreven fiscaliteit heeft weder haar rechtmatige straf bekomen. Zich ergerende aan de te Tandjong Priok geheven rechten, heeft de Directie der Royal Queens land Mail-line besloten Batavia als kolen-, station op te heffen en dit laatste te verleg gen naar Brisbane. Dientengevolge is de hier voorhanden kolenvoorraad van 6700 ton gis teren verkocht. Het heeft niet aan pogingen ontbroken om de regeering tot matiging harer eiscben te bewegen. Vruchteloos evenwel. Zij heeft haar fiscaliteit gehandhaafd en ondervindt daarvan thans het gevolg. De eerste Hollandsche haring is gisteren te Maassluis binnengebracht, door den logger 's Gravenhage van de Maatschappij voor Zeevisscherij. Een der meest belangwekkende concoursen, die dezen zomer ter gelegenheid van de Intern. Sporttentoonstelling te Scheveningen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5