GEMENGDE BERICHTEN. LAATSTE BERICHTEN. •tat de melk met de meest mogelijke zinde lijkheid behandeld wordt, en dat de geleverde hielk direct en onvervalscht in gesloten kussen ter bezorging aan de klanten werd verzonden, terwijl de afgekeurde melk door ken, voor beesten voer, weder werd ingekocht. Men schrijft ons uit Friesland Op hunne pogingen om bij gelegenheid van het bezoek der Koninginnen aan Fries land een demonstratie te houden, hebben de socialisten weinig succes. Zij zouden zich °p het Sneeker meer vertoonen, en nadat kun dit te Heerenveen mislukt was, slaag den zij er eindelijk in, te Gorredijk eene stoomboot af te huren. Zoodra echter de eigenaar vernam voor wie en met welk doel zijn vaartuig gehuurd was, had hij weinig zin in de zaak. Toen een der heeren kwam om hunne boot te versieren, verklaarde de kapitein, dat hij daar zelf wel voor zorgen zou en beloofde dat de vaderlandsche vlag gen en oranjewimpels bij massa's zouden vvapperen. Dat was echter de bedoeling niet, en ten slotte is de geheele zaak weder afgesprongen. De boot wordt thans door den eigenaar per advertentie te huur aan geboden en de socialisten zullen van hunne voornemens moeten afzien, tenzij nog te elfder ure de een of andere schipper zich over hen ontfermt. (iV. R. Ct.) De Koninginnen te Leeuwarden. Zaterdag-ochtend ten half twaalf had voor het tijdelijk verblijf der Koningin nen te Leeuwarden de aubade der school kinderen plaats. Reeds ten half elf zag men Uit alle hoeken van de stad in lange rijen de kinderen der scholen uit de gemeente (van alle scholen zegt het feestprogram) zich langs de grachten bewegen naar het Hofplein. Aldaar voor het paleis opgesteld, Werd door den directeur van dit reuzen kinderkoor juist het teeken tot den aanvang der aubade gegeven, toen de beide Konin ginnen zich voor het venster vertoonden. Toen lieten de zangers hunnen directeur eenvou dig zwaaien met den maatstok, en keerden zich alle hoofden naar het raam, om in een oorverdoovend gejuich het koningskind te begroeten. Hierbij was geen maatslag noo- dig. Aandrift om den jubelkreet in te zetten, scheen in al deze kinderen op hetzelfde oogenblik te ontstaan. Vooraan in de rij der kinderen stond een wagentje, waarin een gebrekkig ventje door zijn medescholie ren naar de aubade was gereden. Wat zwaaide hij dapper met zijn mutsl Na deze spontane uitbarstingen van den kindergeest kon met de uitvoering der liederen borden aangevangen. Gelijk altoos met een kinderkoor maakte ook hier de inzet door 1500 kinderstemmen een aangrijpenden in druk. De Koningin, die alles met nieuwsgierige °°gjes volgde, vond dit blijkbaar het aardigste >at zij hier nog gezien had. Maar daar j^lkens als zij wat lang naar één punt in de kindergroep keek, door alle zingen heen een fjejubel opsteeg, wendde zij dan gauw het "°ofd lachende om naar hare moeder, die kchter haar stond, of ging kwanswijs het Programma lezen. Hen flinke bui, die mtusschen viel, kon den P>°«den geest niet verstoren. Het mooist klonk |iet lied dat de kinderen in het Friesch zongen. at was hunne eigenlijke taal, waarvan zij 'et alleen de beteekenis der woorden kenden, haar waarvan zij den klank der woorden V°e|den. Het spreekt vanzelf dat eene groote eJ~"'gte uit de burgerij om het plein op aar gedrongen stond. Een paar veldwachters kinT*1 'a"^ mac'lte de plek waar de deren vereenigd waren, open te houden, .ai' bij den aanhef van het Friesche lied bh bloed, tsjoch op scheen het Friesche h'et zóó onstuimig te worden, dat het zich «U '.anger liet bedwingen door het consigne ttie Zltr" wilde en moest mede uiten. De «ti 'en stroomden naar de kinderen toe, e manifestatie, bedoeld om dezen keer uit te gaan alleen van de kinderen, kreeg de afmetingen van eene betooging waaraan allen grooten en kleinen deelnamen. Bij den aanvang waren ten paleize zes schoolmeisjes toegelaten om Hare Majesteit namens Hare kameraadjes een bloemtuil te overhandigen, die door het Koninginnetje recht gaarne werd aangenomen. Te kwart over elven kwamen aan het pa leis de rijtuigen voor. Hare Majesteiten deden een rijtoer naar het nabij gelegen Stiens, waarop te 2 uren een bezoek volgde aan de harddraverij met paard en chais. Reeds lang voor dien tijd zag de groote tribune met de Koninginnenloge in het midden, onder haar dak de keur van Leeu wardens en Frieslands bevolking vereenigd leden van de Staten en van den Gemeente raad, burgemeesters, autoriteiten op allerlei gebied, en vooral Friesche vrouwen en meisjes, van welke velen voor die gelegenheid prijkten met het blinkende gouden hoofdsie raad, waarover de breedgeplooide kanten muts, gelijk de middeleeuwsche kap en tot over de schouders hangende. De Lyclama's de Eysinga's de Sminia's, de bloem van Frieslands edelvrouwen gingen vooraan in het huldigen van het oud-vaderlandsche ge bruik, maar een echte Friezin van uiterlijk was er niet ééne, slechts het hoofd stak in de Friesche kap het bijbehoorend kleed was door een gewaad van Franschen snit ver vangen. Slechts eene zou de echt Friesche dracht ook in haar kleeding eer bewijzen; ééne die nog komen moest, eene naar wier verschijning ieder haakte. Het was bekend, dat de Koningin, toen zij het haar geschonken kostuum op hare kamer vond bij aankomst in het paleis, als een kind zoo blijde zich getoond had Haar eerste woord wasmoeder (de Koningin-Regentes heeft zich steeds door hare dochter met het Ne- derlandsche smoeder" laten aanspreken) moe der, mag ik het dadelijk aandoen 1" Te twee uur zouden de Koninginnen ver schijnen daar het uur verstreek en het werd halt drie, eer de muziek van het Wilhelmus hare verschijning aankondigde. Over dat half uur uitblijven werden allerlei gissingen ge maakt. Ieder vond de aannemelijkste, dat het pasklaar maken van de kap, - waarvoor men wist te vertellen, dat de goudsmid ten paleize was ontboden de komst vertraagde. Maar eindelijk kwam er aan het wachten een eind. Het luide gejubel, dat al duidelijker door drong, scheen het bewijs. Daar reed de kleine wagen voort. De kleine Koningin droeg het Friesche kleed. Haar blonte blanke hoofdje was gestoken in de kanten muts, door welks fijne weefsel het gouden ijzer heenscheen. Nu had men dat Friesche volk, dat den naam heeft van vstraf en rouw" te wezen, moeten zien 1 Het was een onbeschrijfelijk tooneelvan opgewonden vreugd. Aandoenlijk mooi" hoorden wij een stoeren kerel naast ons zeggen. Daarna trad de Koningin aan de hand harer moeder de estrade af om de paarden van nabij te zien, ze te streelen en eene versna pering te geven, en wandelde daarna langs de burgemeesters van Friesland, die, in grooten getale opgekomen, in een halven kring aan beide zijden van de estrade stonden geschaard en die hier aanwezig waren als vertegenwoordigers van de provincie, welke de harddraverij aanbiedt. En daarmede name het schoone feest, dat door tamelijk goed weer begunstigd werd, een einde. Dat men onder den landbouwenden stand ook nog wel eens recht bruiloft kan houden blijkt o. a. daaruit dat op zoo'n feest onlangs in een der buurtschappen onder Neede ge geven, 150 L. jenever, 40 L. brandewijn, 300 L. bier en 43 hammen gebruikt werden. Binnenkort zal eene komeet te zien zijn, hoogstwaarschijnlijk met het bloote oog. Het is die van Wienecke, welke den Sen Juli ongeveer tachtig maal helderder zal zijn dan dan op het tijdstip harer ontdekking. Thans staat zij in den grooten beer, maar den 8en Juli bevindt zij zich in het sterrenbeeld der tweelingen. Vrijdagmiddag is bij wachtpost No. 3tus- schen Wouw Rozendaal het lijk gevonden van den heer v. d. V., notaris te Bergen-op-Zoom. Naar men verneemt, moet genoemde heer gevallen zijn uit den trein, die van Vlissingen naar Breda ging; op het lijk werd een retour-biljet 1ste klasse naar Breda gevonden. Het lijk is naar de begraafplaats te Ro zendaal overgebracht. Beter ten halve gekeerd dan ten heele ge dwaald Een jongeling te Gmneken (bij Breda) had sinds eenige weken kennis aangeknoopt met een bejaarde weduwe en daar beiden geen lange verkeering wenscfiten, werd spoedig tot den trouw besloten. Reeds was het paartje in ondertrouw opgenomen en zou eergisteren (Donderdag) de tweede ker kelijke afkondiging geschieden. Aldus dacht het weeuwtje, doch zeer verbaasd k^ek deze, toen wel andere paren, doch niet zij werd afgeroepen. Bij ingesteld onderzoek bleek, dat haar verloofde zich des morgens ten zes ure had gemeld aan de pastorie met de boodschap dat hij er maar van af gezien had Door de Belgische Orde der Broeders van Lourdes is aangekocht het buitenverblijf »Overdonk" te Dongen, ter oprichting van een herstellingsgesticht voor zenuwlijders. Seaert enkele dagen vertoeven te Arnhem twee Amsterdammers en een Nijmegenaar, zoogenaamde kwartjesvinders, welke door allerlei listen, na zich eerst overtuigd te hebben, dat hun slachtoffer in het bezit van geld is, iemand weten over te halen met hen aan het kaartspelen te gaan, waarbij zij aanvankelijk de tegenpartij laten winnen al spoedig echter keert het geluk, en het spel eindigt niet, alvorens zij eene niet on beduidende som zijn machtig geworden. Eenige dagen geleden was het slot Ama- lienborg in Denemarken, waar de czaar ver blijf houdt, in rep en roer. De schildwachten zagen met schrik, hoe des ochtens te 7 uur, de czaar op pantoffels in zijn hemdsmouwen in den tuin liep, met de handen ten hemel geslagen en luid roepende. Wat gebeurde er toch, dat de Russische autocraat op zulk een manier rondliep Heel eenvoudig dit. Toen de czaar zich kleedde, zag hij dat twee van zijn honden een zwarte kat, een lieveling van koning Christiaan, hadden aangevallen, en om hulp voor dit dier te halen, liep de czaar op de bovenbeschreven wijze den tuin in. Pater Nugent, van Liverpool, de stichter van vele liefdadige inrichtingen en een bekend matigheids-apostel, is dooi den Paus tot huis prelaat benoemd. Om stalen pennen lang bruikbaar te houden, steekt men ze telkens na het gebruik in een fleschje met poeder van ongebluschte kalk. De kalk neemt dan alle vocht, dat zich aan de pen bevindt, weg en verhindert het roesten. Heden-ochtend vertrokken HH. MM. de Koninginnen begeleid door gevolg en den Commissaris der Koningin ongeveer 10 uur per extra-trein naar Sneek. Circa halt elf

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3