UI N N UN LA N 1). Volgens mededeelingen, openbaar gemaakt door het ministerie van binnenlandsche zaken, heelt het winterweder, met geringe uitzon deringen, geen schadelijke gevolgen gehad voor het winterzaaisel. De regen in de tweede helft van Mei had eene goede uitwerking en herstelde voor een gedeelte de schade door de schraalheid der lente met de afwis selende temperaturen en de hevige winden veroorzaakt. Wegens het late intreden van de lente kon de stand van het zomergraan nog niet vastgesteld worden. Men neemt aan dat de regen daarvoor en voor de ove rige gewassen van goeden invloed zal zijn. Overal is de toestand der kruidgewassen bevredigend. De oppervlakte, welke wat den stand van het wintergraan betreft, twijfel doet rijzen, wordt gevormd door 10 gouvernementen, waaronder 7 die onder den mislukten oogst van het vorige jaar geleden hebben. ZWITSERLAND. De Bondsregeering heeft aan de Bonds vergadering een besluit voorgesteld, inhou dende dal ingeval er bij de onderhandelingen over het handelstractaat met Frankrijk binnen eene maand geene schikking wordt verkregen, de Bondsvergadering tegen 1 Augustus zal worden opgeroepen, om voor stellen van de Bondsregeering te ontvangen. Schiedam, 22 Juni 1892. De collecte Zondag 11. alhier gehouden voor het fonds tot ondersteuning van den gewa- penden dienst in de Nederlanden heeft op gebracht f 227.19). In het vorige jaar was de opbrengst 234.61. Gister-avond ten 7 ure stoomden de boo ten Wliarf'e en Claud Hamilton gelijktij dig onze haven voorbij. Het scheen wel, dat beide booten een wedstrijd hielden. De deining, door dit snelle stoomen veroorzaakt was zoo hevig, dat van de stoomboot Maas sluis II aan de aanlegplaats de passagiers niet ontscheept konden worden, zelfs moest de loopplank door twee man worden vast gehouden. Van de in de haven liggende Doesburgsche stoomboot werd een kist van het dek in de haven geslingerd, terwijl een zeilend vaartuig tegen het Oosterhoofd terecht kwam, in plaats van in de haven. De eerste haringjager, ss. Wodan is gister-namiddag te Vlaardingen aangekomen. Deze jager had o. a. overgenomen van de logger Schiedam 1 ton maatjesharing en van de logger Excelsior (beide van Schiedam) 6 ton maatjes- en 1 ton volle haring. De Staatscourant bevat de benoeming tot ridder in de orde van den Neaerlandschen Leeuw van den generaal-majoor R. T. Mu- schart, bevelhebber in de 2de militaire afdee- ling en commandant van de Nieuwe Holl. Waterlinie. Volgens het Dgbl. zijn nog benoemd tot ridder dier orde de heeren Breunings, Tromp en Van Weideren baron Rengers, leden der Eerste Kamer en in de orde van Oranje- Nassautot commandeur baron Van Harinx- ma thoe Slooten, commissaris der Koningin in Friesland; tot officier baron Van Harinxma toe Slooten, burgemeester van Leeuwarden tot ridder de twee oudste wethouders dier gemeente. Ten vervolge op het bericht in de Staats courant van 19/20 dezer, wordt van wege het ministerie van koloniën medegedeeld, dat, volgens een nader telegraphisch bericht van den gouverneur-generaal van Neder- landsch-Indië, de kabel verbinding met Oleh- leh (Atjeh), nog niet voor het telegraafver- keer kan worden opengesteld, daar het kabelhuis te Belawan (nabij Laboean-Deli) nog niet gereed is. H. M. de Koningin-Regentes heeft als blijk van Hoogstderzelver belangstelling in de ontwikkeling van het landbouwcrediet hier te lande, deelgenomen in het maatschappe lijk kapitaal der Utrechtsche Landbouwbank. De echtgenoote van den Commissaris der Koningin te Leeuwarden ontving van H. M. de Koningin-Regentes tot een aandenken een kostbaren armband. De algemeene armen, het stadsweeshuis, de politie, de muziekkorpsen van schutterij en garnizoen en de vischvrouwen van Leeuwar den en Sneek, (de laatsten volgens een oud gebruik) ontvingen geschenken in geld. Niet alleen is eene nieuwe comptabiliteits wet voor Oost-Indië gereed gemaakt, maar ook is eene zoodanige wet voor de West- Indische koloniën in bewerking. Er is sprake van, dat de heer Verbeek, referendaris bij het departement van koloniën en chef van het bureau West-Indische zaken, 's lands dienst zal verlaten en zou vervangen worden door een West-Indisch hoofdambte naar, thans met verlof in Nederland. In het Dbl. v. Ned. wordt erop aangedron gen, dat alle op deBilitonzaak betrekking heb bende stukken door den druk openbaar zullen worden gemaakt, opdat het volle licht over deze kwestie in hare phase van behandeling door Tweede en Eerste Kamer opga. Naar wij vernemen, wordt op last van den Minister van Oorlog in alle gemeenten van beteekenis een onderzoek ingesteld naar geschikte gelegenheden, om, als de algemeene dienstplicht zal zijn ingevoerd, de jonge re- cruten in hun eigen woonplaats in den wapenhandel te oefenen. (N. R. Ct.) Op een omvraag dezer dagen gedaan aan de dertig in Nederland bestaande suikerfa brieken omtrent de oppervlakte dit jaar met beetwortelen beteeld, hebben acht en twintig fabrieken geantwoord. Vanwege deze acht en twintig fabrieken zijn dit jaar met suikerbieten beteeld 22.587 hectaren tegen 20.117 hectaren in 1891. Over dertig fabrie ken berekend in Nederland neemt men aan, dat dit jaar in ons land met bieten beteeld zijn 24.000 hectaren tegen 21.361 hectaren in 1891, dus dit jaar circa 11 pet. meer. De schutter D. M. Roos te Purmerend is gearresteerd wegens vdienstweigering op den dag des Heeren". De Standaard meldt daaromtrent het volgende ^Schutter Roos, schildersknecht, is in den jongstverloopen winter twaalf weken lang zonder werk geweest en was toen reeds veroordeeld, doch men liet hem vrij, Doch thans nu er lange dagen gewerkt wordt en ieder werkman voor den winter moet zorgen, wordt hij meedoogenloos uit zijn broodwin ning getrokken, terwijl zijn zwakke vrouw die 18 dagen geleden bevallen isj met drie hulpbehoevende kinderen alleen aan haar lot wordt overgelaten. >Van de straat af heeft men Roos me- genomen, hem zelf belettend nog afscheid van vrouw en kinderen te nemen." Naar het Vad. verneemt, wordt door het uitvoerend comité der internationale sport-, visscherij- en paardententoonstelling te Sche- veningen met de Exploitatie-maatschappij onderhandeld, om gedurende dezen zomer tentoonstellingstreinen te organiseeren, waarbij coupons zullen worden uitgegeven, recht ge vende tot entrée's in tentoonstelling, doolhof, duiker en het Kurhaus en tot het bekomen van een diner enz. in het restaurant Mulie Misschien wel naar aanleiding van de min der gunstige financiëele uitkomsten over 1891, zal door de Staatsspoorweg-Maatschap" worden overgegaan tot opheffing van alle bij hij haar thans bestaande premiestelsels. Hieronder zou ook zijn begrepen de over winst, die tot nu toe jaarlijks onder hoofd en mindere ambtenaren werd verdeeld. Wegens de geregelde spuiing te Scheve- ningen laat de toestand van het boezemwater in Delfland tegenwoordig weinig te wenschen over. Het vee heeft drinkwater van voldoende qualiteit, en voor land- en tuinbouw is thans zuiver water te verkrijgen uit de vaarten, welke de velden en tuinen doorsnijden. De betere toestand werkt zeer voordeelig op de vischrijkheid van het water. Men kan thans weer als vroeger de geschubde waterbe woners door het heldere vocht zien schieten en de stedelingen, die naar buiten gaan om ze te verschalken, hebben weer kans op goeden uitslag, nadat zij langen tijd morrend met ledige handen en tasschen huiswaarts zijn gekeerd. De Provinciale Kolfwedstrijd van Zuid- Holland, op 24 dezerte Scheveningen te houden, ondervindt veel belangstelling en het aantal deelnemers is groot. Niet minder dan 68 kolvers uit alle deelen der provincie hebben zich daarvoor opgegeven. De wedstrijd zal omstreeks 9 ure 's morgens beginnen en duren tot 's avonds 7 a 8 uur. Er worden fraaie prijzen uitgeloofdde eerste, om het kam pioenschap van Zuid-Holland, bestaat in een medaille en is aangeboden door de Sport- tentoonstelling. De Spoorweg-Maatschappijen verleenen re ductie op het tarief, voor de deelnemers aan den wedstrijd. Een der Haagsche correspondenten van het Dbl. v. Ned. schrijft Binnenkort mag men de publiceering te gemoet zien van een gedeelte der aan het departement van Binnenlandsche Zaken be werkte beroepstelling. Althans de provincie Groningen is reeds ter Algemeene Lands drukkerij, en de bewerking der overige pro vinciën zal waarschijnlijk niet meer dan drie maanden vorderen. De séances van Sequah, die eiken avond een 2 of 3tal patiënten in de groote zaal der Buitensocieteit te Zwolle behandelt, trek ken zeer veel belangstellenden ennieuwsgie' rigen. De laatste avonden bevatte de zaal pl. m. 2000 personen. De geestdrift van het publiek is buitengewoon groot. Na afloop verzamelden zich voor zijn hotel op de Groote Markt meer dan 4000 menschen en na het zingen van Hollandsche en Engelsche volks liederen ging men Vrijdagavond in optocht door de stad toen een troepje sociaal-demo craten zulks trachtte te verhinderen, kregen dezen van de andersgezinden een pak slaag- Een der rustverstoorders werd door de poliOe in arrest gebracht. Uit Westergoo (Fr.) schrijft men Nu 600 maaiers, die Duitschland zijn gekomen, <l°°r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2