15eJaarg. Vrijdag 24 Juni 1892. No. 4317. VERSCHIJN T DAO E L IJ IC S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Itlad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteurareclit van den inbond dezer courant ia ver zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno.jajf.) Prijs der Advertenliëu: Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Wegens den FEESTDAG van den H. JOANNES DEN DOOPER, te dezer stede als Zondag te vieren, zal de Nieuwe Schiedamsche Courant Zaterdag-och tend niet v e r s c h ij n e n. 23 Juni '92. Al had vorst Bismarck in het roemrijkste tijdperk van zijne staatkundige loopbaan een reis naar Weenen ondernomen, dan had de Europeesche pers er niet meer notitie van kunnen nemen dan zij het thans doet, nu het slechts een eenvoudig familiefeest geldt, door het huwelijk van zijn zoon Her- bert in 't leven geroepen. De Europeesche bladen gaan steeds voort den prins stap voor stap te volgen, waarheen hij ook zijn schreden zet, en met pijnlijke nauwgezetheid wordt elk woord van den ouden vorsi opge- teekend. Lange verslagen over 's vorsten handel en wandel vindt men vooral in die bladen, welke vroeger in zijne bijzondere gunst mochten deelen, en iedere uitlating van den oud-kanselier wordt gewikt en ge wogen. Zelfs is er in de bladen een strijd ontstaan over de vraag of de »man van ijzer en bloed" werkelijk dezer dagen bij verschillende gelegenheden heeft geweend. Bismarck-zelf heeft zich bij al deze drukte vrij kalm getoond, want al is het hem niet onaangenaam, dat het aldus blijkt, hij nog steeds de gevierde man is, hij heeft zich niet te zeer op den voorgrond gesteld. Zijn parool was zwijgen, zeide hij o. a. aan het Berlijner station, en dat is ook het beste wat hij onder de tegenwoordige omstandig heden aan doen. Het bezoek van den koning en de konin gin van Italië te Potsdam wordt door Bis marck's veelbesproken reis geheel op den achtergrond gesteld. Wel gaat ook dit vorste lijk bezoek met het gewone militaire vertoon gepaaid en heeft men zelfs niet verzuimd fe Berlijn een paar eerepoorten op te richten *oor 't geval dat Umberto en Margaritha de stad zouden komen bezoekenmaar deze vorstensameiikomst kenmerkt zich niet door geestdrift waarmede de vorige bijeenkomst ^er souvereinen van Duitschland en Italië Vergezeld ging en die haar als 't ware tot eer>e politieke demonstratie maakte. Nu is ^'t allleszins te begrijpen, als 't waar is wat jften er van vei telt, nl. dat dit bezoek eigen- i)k eene gedwongen visite is, vooral op aan hang van Duitsche zijde door Umberto ge- 'acht. De Komng van Italië zou zijnerzijds dit bezoek besloten hebben om redenen, die het mede voor hem niet al te aangenaam maken. Hij zou nl. den Duitschen bondgenoot beleefd komen vragen of Italië aan zijne verplichtingen tegenover den Drievoudigen Bond niet op wat minder hezwarer.de wijze zou kunnen voldoen. En als om deze mededee- lingte illustreeren, weten de Fransche bladen te vertellen, dat Italië er zoo geducht met zijne financien inzit, dat koning Humbert te Berlijn komt zien ot hij van de Duitsche bankiers niet de noodige gelden voor de betaling van de eerstvervallende coupon der Italiaansche rente los kan krijgen. Wellicht heeft tot deze vriendelijke mededeeling het tusschen Frankrijk en Italië bestaande chau vinisme aanleiding gegevenmaar dat het bezoek door Umberto te Rotterdam gebracht, nog iets meer dan eene gedwongen be leefdheidsvisite is, schijnt men uit verschil lende omstandigheden wel te mogen afleiden. Met alle belangstelling is in de politieke kringen de aandacht gevestigd op de lang durige conferentie, welke de Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken, de heer Brin, gisteren-namiddag te Berlijn met den rijkskanselier Caprivi en den staatssecretaris Marshall heeft gehad en die eenige uren heeft geduurd. Brin heeft ook de overige ministers, alsook de te Berlijn aanwezige prinsen en leden van regeerende Duitsche vorstenhuizen bezocht. Dinsdag-avond vóór de taptoe is hij hij den Keizer in het Nieuwe paleis in bij zondere audiëntie ontvangen, nadat Caprivi vooraf bij den Keizer was geweest. Daarna heeft Brin weder een langdurig gesprek met Caprivi gehad. Brin heeft bij alle personen, waarmede hij in aanraking is gekomen een alleszins gunstigen indruk achtergelaten. Bij het dejeuner, hetwelk Caprivi gisteren voor middag in het kanselierspaleis ter eere van Brin gaf, heeft deze ook met verscheidene andere officieele personen kennis kunnen maken. Omtrent de gisteren gehouden confe rentie van Brin met Caprivi en Marshall ver neemt men van ingelichte zijde, dat in die bijeenkomst alle gewichtige Europeesche vraagstukken zijn behandeld en daarbij eene ten volle gelijke opvatting omtrent de poli tieke toestanden is geconstateerd. De per soonlijkheid van Brin maakt overal een hoogst gunstigen indruk. In weerwil van zijne nog korte functie in ambtsbetrekking was hij ten opzichte van alle politieke vraagstukken gron dig ingelicht. De Reichsanzeiger deelt de woorden mede van den toost, gisteren door den Keizer aan het galadiner gehouden. De Keizer zeide Het bezoek van Uwe Majesteiten heeft niet alleen mijne Vrouw en mij met groote vreugde vervuldmet ons verheugt zich het geheele volk. De zaal welke Uwe Majesteiten thans met hare tegenwoordigheid vereeren, is aan Uwe Majesteiten niet onbekend. Reeds eenmaal was het aan dit huis gegund Uwe Majesteiten te zien, toen zij jegens mijnen onvergetelijken heer vader den vriendelijken plicht vervulden bij den doop mijner jongste zustertoen zijne, thans reeds met de sage omwikkelde gestalte in de volheid van schoon heid en kracht u tegenlichtte bij den doop dierzelfde jonge prinses, wier verloving heden juist in tegenwoordigheid harer hooge peten te verkondigen mij tot bijzondere vreugde is. De held die toen Uwe Majesteiten ont ving is verdwenengebleven echter zijn de innige betrekkingen van de meest broeder lijke vriendschap en aanhankelijkheid tusschen onze beide Huizen- Het gejubel, waarmede de bevolking Uwe Majesteiten heeft ontvan gen en waarmede morgen mijne Berlijners Uwe Majesteiten weder zullen ontvangen, toont met welk een gevoel van dankbaarheid het geheele Duitsche volk vervuld is over deze komst van Italië's vorsten. De blonde zuster Germania begroet hare schoone zuster Italiadoor mijnen mond begroet zij de beide Majesteiten. Mijn glas geldt uwe ge zondheid ik hoop dat het u wel moge gaan, dat de zegen Gods rusten moge op uw schoon land, in hetwelk zoovelen mijner onderdanen, mijner kameraden, groote vreugde vinden, wanneer het hen gastvrij opneemt. AMERIKA. Blijkens berichten, te New-York uit San tiago ontvangen, zouden benden soldaten van het vroegere leger van Balmaceda, in de omgeving van de hoofdstad strooptochten uitvoeren, de pachthoeven plunderen en doo- den wie tegenstand biedt. In Brazilië is weer een oproer uitgebroken, en wel in de provincie of liever in den Staat Rio Grande. Volgens de laatste berichten hebben de aanhangers van Castilho het over wicht in de hoofdstad van den staat en in de voornaamste steden. De generaal Javares maakt zich tot verzet gereed te Bage, dat hij tot voorloopige hoofdstad heeft gekozen. Te Livramento zou een gevecht geleverd zijn, waarbij 13 man zijn gedood. Ook op andere plaatsen zijn botsingen voorgekomen. De kanonneerbooten der Regeering zijn den achttienden begonnen Portalegre in de pro vincie Rio Grande te bombardeeren. De telegrafische gemeenschap met de provincie is afgebroken. De verbrokkeling van het reusachtig Bra zilië in tal van afzonderlijke rijken schijnt nog slechts een kwestie van tijd te zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1