BINNENLAND. BELGIE. Een koninklijk besluit machtigt den mi nister van oorlog drie lichtingen der infan terie voor 10 dagen op te roepen, teneinde de manschappen in het gebruik van het nieuwe geweer te oefenen. De Belgische Société anti-esclavagiste heeft een telegram uit Zanzibar ontvangen, waarin het overlijden werd bericht van den heer VittrofF, den medgezel van den Belgischen kapitein Jacques. Hij werd gedood aan de oevers der Tanganika, in een gevecht met de slavenhalers. Schiedam, 23 Juni 1892. Blijkens achterstaande advertentie zal de Schiedamsche processie naar Kevelaer dit jaar den 27 dezer vertrekken. Met bijzondere plechtigheid wordt ditmaal deze processie gehouden, ter gelegenheid van het 250-jarig jubilee der bedevaart van Kevelaer, dat in het bevoorrecht stedeke, 't welk sedert vele tientallen van jaren de uitverkoren bedevaartplaats der katholieke Schiedammers is, met ongewonen luister wordt gevierd. Zooals onzen lezers bekend is, wacht de stad Kevelaer, reeds onder gewone omstan digheden zoo aantrekkelijk om hare vriende lijke ligging en het natuurschoon dat haar van alle kanten omgeeft, dit jaar als eene bruid getooid, de pelgrims, die nog meer dan andere jaran van heinde en ver zullen ko men, om in hare eerbiedwaardige veste vol doening voor hun levend geloot en vurige godsvrucht te vinden. Allen, die eens of meermalen de bedevaart naar Kevelaer medegemaakt hebben, weten welk een zalig genot het is, daar te vertoe ven daar, voor eenige dagen aan de ge wone beslommeringen onttrokken, zijn hart uit te storten voor den Troon van den Albe- schikker van 's menschen lot, en voor den genadetroon van Haar, Die zoo terecht de Troosteresse der Bedrukten wordt genoemd. Welnu, dit jaar wordt de gelegenheid ge geven dit hemelsch genot in verhoogde mate te smaken, onder den indruk der luistervolle plechtigheden, die ter ge'egenheid van het 250-jarig jubilee zullen plaats hebben. Meer behoeven wij wel niet tot voorlich ting van onze katholieke stadgenooten mede te deelen. Vinden velen hunner in het nu vermelde eene nieuwe aansporing om aan de Schiedamsche processie naar Kevelaer deel te nemen 1 Worde aldus die processie eene ware betooging van het katholieke Schie dam eene dankbare hulde aan de Trooste resse der Bedrukten, die sedert twee-en een-halve eeuw hare weldaden te Kevelaer verspreidt 1 Op de Dinsdag-avond te Naaldwijk gehouden vergadering der centrale R. K.kiesvereeniging in het district Vlaardingen, is voor de ver kiezing voor de Prov. Staten op 28 dezer, candidaat gesteld de A. H. M. C. J.IJzermans te Vlaardingen. Door de liberale kiesvereenigingen te 's-Gra- venzande en te Loosduinen is besloten, zich tij deze verkiezing van stemming te ont houden, de eerste alleen voor het geval, dat ook de anti-rev. partij in het district hiertoe mocht besluiten. Ook het Wetsontwerp tot vermindering van den zoutaccijns is door de Commissie van rapporteurs der Tweede Kamer rijp geacht voor openbare behandeling, die volgen zal na die van de Dinsdag 1.1. aan de orde gestelde ontwerpen. De Minister van Binnenlandsche zaken begaf zich gisteren ochtend voor een paar dagen buitenslands. Hij zal in het laatst van de week weder op zijn departement werk zaam zijn. Als plaatsen, waar inrichtingen tot ver vaardiging van rookzwak buskruit kunnen worden gevestigd, zijn bij kon. besluit van 8 dezer aangewezeneen terrein in de gemeente Muiden en een terrein in de ge meente Nieuwer-Amstel. Bij zuivere partijstemming Rechter- tegen Linkerzijde werd gisteren door de Tweede Kamer het besluit genomen, tot de openbare behandeling van de belastingont- werpen der Regeering over te gaan. Blijk baar was aan de Linkerzijde een parool ge- gegeven, waarmede waarschijnlijk ook in verband moet worden gebracht, dat verschei den radicaal getinte leden, van welke men ter wille van een spoedige behandeling van het kiesrecht een krachtige oppositie had mogen verwachten, bij het appèl ontbraken. Gaat men de gehouden redevoeringen na, dan schijnt evenwel de toekomst voor de aanhangig gestelde wetsontwerpen nog uiterst bewolkt. Al wilde van liberale zijde, nu het een politieke stemming gold, welke, indien zij tegen den zin der Regeering ware uitge vallen, wellicht als votum van wantrouwen ware opgevat, geen enkel lid het Kabinet afvallig worden, dit verhinderde niet, dat de redevoeringen van de heeren Hartogh en Röell allerminst getuigenis aflegden van on geduld, om de grootsche plannen van den heer Pierson te zien toegspast. Men wilde zijn ontwerpen behandelen, ja, doch meende reeds vooraf te moeten waarschuwen, dat men bij aanneming nooit aan de uitvoering ervan zijn zegel zal hechten alvorens ook de overige ministerieele plannen van belasting hervorming door de Volksvertegenwoordiging zijn goedgekeurd. Voor den minister een geduchte koudwaterstraal 1 Bij een groot gedeelte der vergadering scheen bovendien vast te staan, dat van de uitvoering casu quo nooit sprake mag en kan zijn vóór de peraequatie van de grondbelasting eindelijk is doorgevoerd. Immers, indien bij den aan slag in de voorgestelde vermogings-belasting de bestaande kohieren nog van kracht zijn, zal het noodzakelijk gevolg wezen, dat het onrecht, den honderden grondeigenaren aan gedaan, welke blijkens de jongste herziening te hoog zijn aangeslagen, door de nieuwe belasting verdubbeld wordt. Het komt ons voor, dat bepaaldelijk dit argument, door verscheiden sprekers der Rechterzijde ont wikkeld, de Kamers van het onmiddellijk in behandeling nemen der vermogensbelasting cum annexis had moeten terughouden. (Tijd.) Op voorstel van de heeren A. L. Thierens en Hora Siccama, ontvangers der directe belastingen, zal te Amsterdam op Zaterdag 25 dezer bij Krasnalpolsky eene bijeen komst van ontvangers worden gehouden ter bespreking van het gehandhaafd voor nemen van den minister van financiën tot toewijzing der vermogensbelasting aan de registratie en ter overweging der wensche- lijkheid om zich te dezer zake tot de Tweede Kamer te wenden. Naar het Limb. Nbl. met zekerheid ver neemt, wenscht de heer Marckx, te Maas tricht, bij de aanstaande verkiezing voor een lid der Tweede Kamer niet in aanmerking te komen. Tegen het einde dezer maand wordt de Groothertogin van Saksen-Weimar hier te lande verwacht. Van hier gaat H. K. H. naar Helgoland. De Industrie, het jacht van den heer P- Smit Jr., waarmede de Koninginnen den tocht op het Sneekermeer maakten, was keurig versierd. Terwijl de benedenkajuit in blauw satijn was gemeubeld, met fluweelen tapijt was het voordek in een tuintje, met grindpaden en bloemperken, herschapen, waarin de kleine Koningin veel genoegen vond. De buiten kajuit was voorzien van zacht roode gecapi* toneerde satijnen kussens. De zonnetent prijkte met het koninklijk wapen, onder een baldakijn van rood fluweel met goudfranje- De ingang der beneden kajuit was versierd met een bloemkussen, prijkende met een bouquet van nieuwe variëteiten pioenrozen op een witten grond. Zoozeer trok dit bloemstuk de aandacht der Regentes, datH. M., aan de Oude Schout aangekomen, het in haar rijtuig deed brengen en het dus naar Leeuwarden medenam. Op de tafel in de kajuit was een ander bloemstuk geplaatst, orchideeën op een spie gel van geslepen glas gelegd. Men meldt nog uit Leeuwarden aan de N. R. Ct. de volgende bijzonderheden omtrent het bezoek der beide Koninginnen. Na afloop van de harddraverij op 18 dezer gaf de jonge Koningin den wensch te kennen om gezeten in een chais, langs de baan te rijden. Ofschoon H.M. de Koningin Regentes bevreesd was dien wensch in te willigen, werd toch aan den heer J. Velstra, lid van de Provinciale Staten van Friesland, voorge steld om de jeugdige Vorstin in zijn chais te nemen en een rit te doen. De heer Velstra had evenwel niet terstond een geschikt eigen paard disponibel en hui- verde met een hem onbekend dier voor de I chais een zóó kostbaren schat te vervoeren. Hierom en omdat het al laat werd, is aan l het verlangen van de jonge Koningin geen gevolg gegeven. Ware het geschied, dan zou zeer zeker j aan het gejubel der Friezen schier geen einde zijn gekomen. Volgens het D. v. Ned. werd te Leeuwarden de arbeider Van Dam, uitJub- bega, bij de Koningin-Regentes toegelaten. Hij vertelde haar in zijn eenvoudige taal, hoe treurig het in zijn woonplaats met de wer keloosheid, de armoede en de armenbedeeling gesteld washoe vele andere arbeiders vaak niet meer dan 100 dagen in het jaar werk hadden en er toch in de gemeente land genoeg was, dat met voordeel bewerkt zou kunnen worden. Verder rekende hij H. M. voor, dat vele arbeiders in het geheele jaar niet meer dan f 100 verdienden en dat slechts enkelen van de gelukkigen het tot f 200 if het jaar brachten. Vervolgens sprak hij over de bedeelingi die bij de armste gezinnen toch niet meer bedraagt dan 50 cent tot f'1.25, van welke laatste som dan dikwijls gezinnen van 8 a 1® personen een week lang moeten leven, ter wijl dan nog die bedeeling tegen het einde van den winter soms ophoudt, hoewel ze da» nog hoog noodig is. Hij meende, dat wel de grootste helft der arbeiders tot die bedeeling hun toevlucht moeten nemen, en dat als er geen verbetering in den toestand komt, dit over weinige jaren met alle arbeiders b geval zal zijn. Hij verzocht daarom H. haren invloed aan te wenden, om verbetering te brengen in dezen treurigen toestand.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2