"algemeen overzicht. schaffing der rijkstollen zijn gemoeidmaar dit laatste voorstel was nog niet ingediend. En overigens was het niet onmogelijk, dat de overige 6 ton, die dan nog tekort zouden zijn, door eene hoogere opbrengst van ver mogensbelasting en mutatierechten dan de Minister had geraamd, zou worden vergoed. Voorzeker heeft de heer Van Houten hier alle weidenkenden uit 't hart gesproken. De voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd is onredelijk en past niet bij het karakter van sociale rechtvaardigheid, dat de Minister aan zijne voorstellen wil ge ven. Wij vertrouwen dan ook, dat de Minister zal luisteren naar den welmeenenden raad, die hem van verschillende zijden wordt ge geven, en alsnog dit voorstel zal terugnemen, dat bij alle welder.kenden, zoowel in als bui ten de Kamer, ernstige bezwaren ontmoet. 25 Juni '92. Het vertrek van den Koning en de Konin gin van Italië van het Wildparkstation te Potsdam naar Dresden, heeft gisteren-mid dag te 23/* uur plaats gehad. De Keizer en de Keizerin deden de vorstelijke bezoekers uitgeleide en namen op hartelijke wijze af scheid. Aan het station waren nog aanwe zig de erfgroothertog van Baden met zijne gemalin, de kroonprinses van Zweden, graaf Caprivi en graaf Waldersee. De Neue Freie Presse maakt een inter view met Bismarck openbaar, bij hetwelk Bismarck gezegd heeft dat Duitschland thans in geen opzicht uitbreiding van zijn grond gebied begeert. Evenmin droomt Rusland er van, een stuk vanDuitschland's gebied te verkrijgen. Door het bondgenootschap met Oostenrijk te sluiten, wilde Bismarck de goede betrekkingen tusschen Duitschland en Rusland niet opofferen. Van zijne vriend schappelijke verhouding tot het laatstgenoem de rijk wilde hij zelfs gebruik maken om de Oostenrijksche politiek te helpen bevorderen, welke niet anders dan den vrede beoogt. Het schijnt dat de stand van zaken wijziging heeft ondergaan, want Duitschland oefent thans in het geheel geen invloed meer uit op de po litiek van Rusland. Bismarck zou er bij hebben gevoegd, dat het vertrouwen der wereld en het persoonlijk overwicht alsnog zijnen opvolger Caprivi ontbreken, waaruit de tegenwoordige toestand in Europa voortvloeit, en de banden, die Duitschland met Rusland verbonden, verbroken zyn. Het voornaamste doel der tegenwoordige politiek moet zijn de handhaving van den vrede. Wat zou er geschieden na een gelukkigen oorlog met Rusland? Dan zouden wij,Duit- schers, twee natiën hebben, die ons voort durend met revanche bedreigden. Het is mogelijk dat de oorlog met Frankrijk onver mijdelijk zal blijken te zijn. Om dien te doen uitbreken is een man voldoende, die een bruispoeder in een glas water werpt. Dit is een toestand, waarvan men het einde kan voorzien. Maar Duitschland en Rusland heb ben geen enkel belang om elkander den oorlog aan te doen. Het gerucht omtrent het ontslag van den Duitschen ambassadeur te Madrid, baron Stumm, bevestigt zich. Naar het schijnt, zijn de door hem, gemeenschappelijk met zijn broeder, baron Stumm te Neunkirchen in het werk gestelde pogingen om eene ver zoening tusschen den Keizer en prins Bis marck te bewerken, hem euvel geduid. Generaal Brialmont, die te Brussel tot lid der Kamer van afgevaardigden is gekozen, heeft afscheid genomen var. de officieren van het geniekorps met een dagorder, waarin o. a. gezegd wordt, dat door den bouw der Maasforten veel is gedaan voor de verdedi ging des lands, maar er nog veel te doen overblijft. Antwerpen in het bijzonder moet in staat van verdediging gebracht worden, zooals door de groote vorderingen der artil lerie-wetenschap wordt geëischt, en dit zal ook geschieden. Donderdag-avond bepleitte lord Brassey in het Hoogerhuis de overneming van Noord- Borneo door Engeland hetzij rechtstreeks, hetzij door Radja Brooke van Serawak rijksbestuurder voor geheel Noord-Borneo te maken, of wel door Noord-Borneo met Singapore en de Malakka-staten tot ééne kolonie te vereenigen. De spreker oordeelde verandering noodig, bovenal om financieele redenen, daar de uitgaven voor Noord-Bor neo de inkomsten belangrijk overtreffen. De regeering verklaarde de quaestie nog niet rijp voor beslissing, terwijl het twijfelachtig was of Noord-Borneo als kroonkolonie zuini ger zou kunnen worden bestuurd. In het verkiezingsmanifest, door Gladstone tot zijne kiezers in Midlothian gericht, noemt hij het Iersche vraagstuk het belangrijkste waarover beslist moet worden. Voorts be toogt hij de noodzakelijkheid van het ver beteren van den toestand der arbeiders, in het bijzonder door eene hervorming van het stelsel van inschrijving op de kiezerslijsten, en door eene vermindering van het aantal werkuren. Ook wenscht Gladstone den toe stand der arbeiders in de mijnen te verbeteren. BINNENLAND. Schiedam, 25 Juni 1892. TWEEDE KAMER Zitting van Vrijdag 24 Juni. De behandeling van de belasting-ontwer pen werd heden voortgezet. De heer Schaepman verklaarde zich in het algemeen voor deze ontwerpen, voor zijne hoofdbeginselen. 't Wordt hoog tijd, uit een sociaal oogpunt dat men aan belastinghervorming ga denken. Men zorge dat het niet te laat worde. Spre ker heeft echter bezwaar tegen de regeling van den eed, tegen de verhooging van den accijns op het gedistilleerd, en hij wil meer dere .zekerheid, dat verband worde gelegd met de grondbelasting, de perequatie en de bedrijfsbelasting. Hij wil de bepaalde ver klaring, dat de Regeering die zal willen af doen vóór de regeling van het kiesrecht. De heer Rutgers verklaarde zich inge nomen met deze ontwerpen, omdat ze hoewel dan nog niet geheel een einde maken aan het privilege van het roerend vermogen en vooral omdat de verlaging van de mutatierechten een flinke en cordate maatregel is, dien hij zeer toejuicht. Maar dan mag ook de boer niet weder in de be- drijfs-belasting worden getroffen. Ook moeten de landbouwschuren niet weer in de grond belasting worden begrepen. Tegen de verhooging van den jeneveraccijns zou hij geen bezwaar hebben, maar hij zou dien willen aanwenden ten bate van den werk man door verdere afschaffing van accijnzen. Voorts wilde spr. ook baar geld en kost baarheden belast zien, en de doode hand niet vrijstellen. Men mocht den machtigen invloed, dien deze vertegenwoordigt, niet duchten. De heer H a v e 1 a a r achtte de vooraf gaande kennisneming van de ontwerpen be trekkelijk de bedrijfs- en de grondbelasting te meer noodig, omdat naar zijne overtui ging bij de thans aanhangige ontwerpen de Landbouw zwaarder gedrukt wordt. De aequivalenten, ook zelfs de vermindering der zoutbelasting, wegen daartegen niet op, en ook de vermindering der mutatierechten zal slechts den tegenwoordigen bezitters ten goede komen. De Vermogensbelasting zelve zal zeer druk kend zijn, vooral voor den kleinen kapitalist en neringdoenden. Zij zal de ingezetenen der noodlijdende gemeenten ook weer meer bezwaren. Dinsdag voortzetting. Door Burgemeester en Wethouders is b® noemd tot kommies by de plaatselijke belas tingen A. van Duffelen. Bij Burg. en Weth. is ingekomen een ver zoek van den heer J. H. Ris Hz., om ver gunning tot uitbreiding zijner branderij aan de Noordvest alhier, wijk D, no. 152, kadas ter sectie A, no. 986, inet een stoomwerk tuig van 2 p. k. en ketel met een verw. op pervlak van 3 M2. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwa ren tegen het toestaan van dit verzoek worden gegeven ten Raadhuize, op Donder dag, 7 Juli a. s., des namiddags ten half twee uur. De tentoonstelling van schilderijen en stu dies, door den heer C. Gips Azn. nagelaten, maakt in de zaal van »Musis Sacrum", waar zij gisteren is geopend, een uitnemenden in druk. Zij levert voorzeker het bewijs hoe veel en hoe onafgebroken de bekende kun stenaar heeft gearbeid en getuigt van de gemakkelijkheid waarop hy zich in ieder genre der edele schilderkunst bewoog. De uitgebreide verzameling bestaat uit schilderijen en studies in olieverf en enkele schetsen, die ook voor den jkunstkenner eene beschouwing over waardig zijn. Dat de gevierde meester bij voorkeur het landschap behandelde, bewijzen de vele voorstellingen uit de omstreken van de stad zijner inwoning en van Gorkum, Bergen- op-Zoom, Den Helder en Twickel, waar hij bij voorkeur de onderwerpen voor zijne schil derijen en studies zocht. Van de eerste ver melden wij vooral een groot schilderij, getiteld cVaart", een der grootste door den verscheiden meester bewerkt, waarmede hij zeker wel het bewijs heeft geleverd, dat hij het water na tuurgetrouw wist na te bootsen. Van zijn meesferschap in het schetsen var. het licht getuigt zeker eene andere schilderij, voorstel lende een landschap met schapen bij avond stond. Ook onder de studiën doen verschil lende fraaie landschappen zien, dat daar de natuur tot in haar innerlijk wezen is bestu deerd en met weergalooze getrouwheid weer gegeven. Dat wijlen de heer Gips zich echter niet uitsluitend tot het landschap bepaalde, getui gen een paar interieurs en stillevens, die blijkbaar met veel zorg zijn bewerkt. Ook in het copieeren, vooral van onze groote va- derlandsche meesters, toonde de betreurde overledene zich bijzonder vaardig. Zie slechts die Nachtwacht van Rembrandt, de Stier van Potter of dat Spinstertje van Nicolaas Maas. Men zou ze bijna voor 't origineel houden, zoo getrouw zijn ze tot in de minste details nagebootst. Onder bedoelde copiëen zijn ook een paar aquarellen resp. naarW. Roe- lofs en S. Verveer bewerkt. En te midden van al deze producten van een werkzamen geest en vaardige hand zien wij met weemoed het beeld van den man, die al deze kunstwerken de zijne mocht noemen. In een fraaien zwarten lijst met een immortellenkrans en de attributen der schilderkunst, door rouwfloers gedekt, ver toont zich het welgelijkend portret van den heer C. Gips Azn., een aquarel door den heer A. F. Gips Czn., te Bergen-op-Zoom, bewerkt. Het bewijst voorzeker, dat de kunst traditioneel is in de familie Gipsde geest van den vader leeft voort in den zoon, di® hem zoo treffend juist wist te schetsen. Een bezoek aan deze bijzondere tentoon stelling zij ieder aanbevolen zij loont ruim schoots het geringe offer, dat er morg®n (Zondag) voor wordt gevraagd. (Zie verder het Bijvoegsel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2