Öiünenlandsciie Berichten BIJVOEGSEL behoorende bij de van 26 en 27 Juni 1892. De Koninginnen in Groningen. De reis der beide Koninginnen door de pro vincie Groningen is een voortdurende zege tocht. Jl. Donderdag waren zij te Winschoten, tvaar zij met alle blijken van opgewekte geestdrift door de bevolking dezer bloeiende stad van het Oldambt werden ontvangen, en hun in het Raadhuis een dejeuner werd aangeboden. Na dit dejeuner werd H. M. de Koningin een zilveren bijouteriekistje aangeboden, waar van het deksel het monument van Heiligerlee vertoont. Aan de zijden is dit prachtstukje geëmailleerd en bevat de wapenen van het rijk, de provincie en de gemeente Winscho ten. Het geheel wordt gedragen door vier zilveren leeuwen op mahoniehouten voetstuk. Voor het hotel Wisseman sprak een 73-jarige visscher van den Dollart de beide Vorstinnen toe, in tegenwoordigheid van 3 vischvrouwen, die een bloemenkroon om hooghielden met bot en garnalen er in. Na een korten rijtoer door de stad werd de reis naar Heiligerlee aanvaard. Op de grens der gemeente Scheemda, waarin Hei ligerlee is gelegen, werden _HH. MM. toege sproken door den heer J. A. de Beer, bur gemeester van Scheemda. Spoedig hierna passeerde men de bekende klokkenfabriek van Van Bergen en dan was spoedig het monument van graaf Adolf in 't zicht. Bij de aankomst aldaar zong een 250-tal kinderen H.H. M.M. een welkomstlied toe, ■waarna de heer P. Penon, predikant te Wes- terlee, een oud eerwaardig man, die ook bij de onthulling van het monument het woord voerde, de vorstinnen toesprak. Na de toe spraak bezichtigden H.H. M.M. nog eens nauwkeurig het schoone, op een rijk met boomgewas begroeiden heuvel gelegen mo nument en namen dan weder plaats in de rijtuigen om de reis naar Scheemda voort te zetten, waar zij met de tonen van het Wilhelmus" en het gezang der schoolkin deren werden ontvangen, terwijl ook hier de toejuichingen van het publiek de lucht ver vulden. In deze streek bewonderden H.H. M.M. vooral de fraaie boerderijen, de boerenwonin gen bevatten dikwijls 8 kamers en gelijken vvare paleizen. De harddraverijen nabij het station De Punt honden gisteren niet doorgaan daar de ren baan geheel onder water was geloopen en de koninklijke loge veel door den storm geleden had. De Regentes gaf desondanks haar Verlangen te kennen, met de Koningin naar bet terrein te vertrekken om de ligging der renbaan te zien. In tegenwoordigheid van bhH. M.M. werden nu toch nog een drietal c°urses uitgevoerd. Nadat de beide Vor stinnen daarover hunne tevredenheid hadden etoigd, vertrokken zij weer naar Groningen. Vervolg.) TWEEDE KAMER. Verhoogiug van den accijns op het gedistilleerd. r ;Pe minister van linanciën heeft in eene bii 1 ?an de tweede Kamer eenige nadere jjzonderheden medegedeeld omtrent die gp,UStu^ °P het gedistilleerd in Duitschland, 2in?g blJ de wet van 24 Juli 1887, eenigs- s gewijzigd bij die van 8 Juni 1891. Voor alle in het Duitsche rijk vervaardig de gedistilleerd, dat voor de binnenlandsche consumtie afgeleverd wordt met uitzon dering van dat bestemd voor azijnmakerijen en andere einden waarvoor de wet vrijdom toekent is een accijns Verbrachsabgabe verschuldigd en wordt voorts eene belasting geheven, voor welke de branderijen worden onderscheiden in landwirthschaftliche en gewerbliche. De gezamenlijke belasting (accijns enz.) per hectoliter gedistilleerd ad 50 pet. be draagt: avoor de landwirthschaftliche branderijen accijns f 15 of f 21 belasting naar de gistbakruimte, eenige uiteenloopen- de reductien f 3,60 a 4.80bijslag voor de groote branderijen f 0,60 a 1.20, alzoo bijeengenomen tenminste f'18.60, ten hoog ste f 27 b. voor gewerbliche branderijen accijns: accijns f 15 of f 21, bijslag f 4.80 of f 6. Alzoo bijeengenomen tenminste f 19,80 ten hoogste f 27. Bijzondere bepalingen bestaan voor stoke rijen van gedistilleerd uit vruchtensappen of ander minder gebruikelijke grondstoffen. In de Volksvriend, algemeen weekblad, uitgegeven door de »Nederlandsche Vereeni- ging tot afschaffing van Sterken drank," kwam dezer dagen een artikel voor van de hand van den heer dr. Joh. W. Pont, pre dikant bij de Evangelisch Luthersche ge meente alhier en correspondent van de Ver- eeniging tot afschaffing van sterken drank. Het artikel behandelt de sociale toestan den te Schiedam, en de schrijver tracht daarin de misstanden aan te wijzen, die er volgens hem in de plaats zijner inwoning be staan. Hij maakt zich daarbij echter aan zooveel overdrijving schuldig, dat de kern van waarheid, die men nog in zijn stuk zou wil len zien, door de valsche voorstellingen ge heel aan 't oog onttrokken wordt. Om eenig denkbeeld te geven van de mate van overdrijving, waaraan zich de heer dr. Pont bij het schetsen van Schiedamsche toestan den schuldig maakt, deelen wij hier alleen mede, wat hij van de kinderen zegt»En zoo is het ook bij de kinderenik heb hier nog maar weinig kinderen bij de arbeiders ont moet, die waarlijk kinderen zijn zij zijn zoo spoedig kleine oude mannetjes. Natuurlijk kan ik alleen oordeelen over de kinderen mijner gemeenteleden, meestal branders knechts, maar bij hen ontbreekt de kinder lijke levendigheid, de vroolijke dartelheid het zijn bijna allen öf slaperige, onverschil lige of vervelende, brutale, maar niet guitige, dartele kinderen, als in de Betuwe. Ligt het aan den volksaard Ligt het aan den alcohol? Ligt het aan beiden? Waarschijn lijk wel, maar dat de alcohol ook op het leven der kinderen en hun stompheid invloed heeft, is mij tamelijk zeker." Tegen deze merkwaardige passage uit het curieuse stuk van den Lutherschen pre dikant is reeds door de hoofden der open bare scholen alhier geprotesteerd. Gaarne wilden zij verklaren, »dat de kinderen onzer stad over het algemeen waar zijn geen uitzonderingen zeer goed den toets van vergelijking met kinderen uit andere ge meenten kunnen doorstaan en in menig op zicht beter en flinker, veel meer kind zijn dan op andere plaatsen. \Vij wanhopen niet aan de goede hoedanigheden van de toe komstige Schiedamsche mannen en vrou wen zoo verklaren bedoelde schoolhoof den integendeel, wij zijn overtuigd dat, mocht dr. Pont nog eenige jaren aan deze zijne gemeente verbonden blijven, hij zich den naam van Schiedammer niet zal be hoeven te schamen." Ook van andere zijde wordt o. a. tegen de eenzijdige voorstelling door dr. Pont van den werktijd en het loon in de branderijen ge geven, geprotesteerd. Et unum omnia discit. Wij hopen, dat als dr. Pont in 't vervolg weer over Schiedam sche toestanden zal schrijven, hij toonen zal zijne inlichtingen op minder eenzijdige wijze te hebben ingewonnen, dan waarvan hij nu blijk heeft gegeven. Bij de gisteren plaats gehad hebbende aanbesteding voor het verbouwen van het pand, aan den hoek van de Lange Nieuw- straat en Oranjestraat alhier, tot Evang.- Luthersche kerk zijn de volgende inschrij vingsbiljetten ingekomen M. v. d. Spek, te Rotterdam, voor f 8698. J. Hoek, alhier, voor f 8798. M. Bokhorst, alhier, voor f 9325.—; P. Noo- teboom, te Deift, voor 9461. -; T. de Graaf, alhier, voor f 9952.—; L, Bunk, te 's-Gra- venhage, voor f 44561,95. De toewijzing zal nader geschieden. Van den schipper Meeuwisse, wonende te Voorburg, die Woensdag-middag bezig was met het lossen van zand bij de veehouders A. en J. Ammerlaan, alhier, werd door zijn jongen een zakje met f 23 ontvreemd. De jongen begaf zich met dit geld naar 's-Hage, zijn woonplaats. De politie aldaar was den jeugdigen dief echter spoedig op 't spoor. Hij werd weder hierheen gebracht en bleek nog in 't bezit te zijn van f 13. Door het stormweder van Donderdag wer den in een der Westtrankelandsche lanen vijf boomen omvergeworpen ook in de Plantage werden eenige boomen beschadigd. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 4e en 5e district d°, 14 Juni, zullen van 11 Juli tot 13 Augus tus in den Nieuwen Rotterdamschen Water- weg, bez. dewitte tonnenlijn een weinig ten W. van het fort aan den Hoek van Holland, oefe ningen worden gehouden in het leggen van ongeladen schoktorpedo's. Het onveilige ter rein zal afgebakend worden door witte tonnen aan de noordzijde op de grens van het vaarwater en door groene tonnen daar bezui den. Door de Koningin-Regentes werd bij het afscheid te Leeuwarden den kommandant der eerewacht medegedeeld dat aan de leden der eerewacht namens beide Koninginnen gen herinneringsmedaille voor de door hen bewezen diensten zal worden aangeboden. Volgens de te Tilburg loopende geruchten zou bij H. M. de Koningin-Regentes het plan bestaan, nog in den loop van dit jaar met H. M. de Koningin aan deze stad een bezoek te brengen, ten einde het monument te be zichtigen, dat aldaar is opgericht ter herin nering aan de plaats, waar in 1849 Willem II overleden is. Bij de wederbijeenkomst der Tweede Ka mer was ingekomen bericht van den heer Kerdijk, dat hij verhinderd is de aanstaande vergaderingen bij te wonen, overeenkomstig het stellig advies van zijn geneesheer, om redenen van gezondheid. De gemachtigden der Nederlandsche en Belgische regeeringen zullen binnen enkele dagen een aanvang maken met het afbakenen der grenzen van Baarle -Hertog en Baarle Nassau, ingevolge de onlangs gesloten over eenkomst. Wijl thans de invoer van levend vee naar België verboden is, werd Dinsdag voor het eerst, door een veehandelaar te Zundert, per stoomtram een geheele lading geslachte ge meste kalveren naar Antwerpen verzonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5