ÖZ'H urgerstand bijeengekomen zij hadden gevolg gegeven aan eene uitnoodiging ot het bijwonen van eene vergadering, waar- ln het te bespreken onderwerp zou zijn de °prichting van eene afdeeling Schiedam Jan den Ned. R. K. Volksbond, door den beer W. C. J. Pastoors, algemeen president Van den Bond, in te leiden. Nadat de voorzitter van Jhet voorloopig cOttiité, de heer J. Warnawa de vergadering §eopend en het doel waarvoor zij belegd ^as, had medegedeeld werd den geachten Jnleider het woord gegeven. De heer W. C. J. "asstoors vond het een verblijdend verschijn- Se', dat in onze dagen van strijd en ver warring het vereenigingsleven zoo bloeit en dat vooral de vierde stand begrijpt, dat hij door nauwere aaneensluiting zijne positie aan verbeteren. Dat vereenigingsleven te Navorderen is het doel van den R. K. Volks bond, die vier jaren geleden te Amsterdam ls opgerichtzij zoekt door eene aaneen sluiting der standen de maatschappelijke Positie te verbeteren. De kracht, die door eene nauwere aaneensluiting wordt verkre gen, wenscht zij aan te wenden noch ter rechter- noch ter linkerzijde, maar die te poeren op den weg door haar gevolgd, op ''et pad door Christus ons gewezen. De bntevredenheid en de broodnijd die zich ooor alle eeuwen hebben gekenmerkt open baren zich thans op de schrikbarendste ^ujze de vijanden der maatschappelijke orde eXploiteeren dit euvel om de standen tegen eJkaar op te zetten, maar waar de katho lieke kerk haren invloed kan doen gelden [eidt zij de verdwaalde massa tot de goede beginselen terug. De ongeloovige partij be dient zich om hare oogmerken te bereiken Jan de revolutie, die het anti-christendom is. Maar wij moeten ons aaneensluiten om de •"evolutie te bestrijden. Van de revolutie is ?een heil te verwachten. Alleen in Christus ,s de oplossing der sociale kwestie, wat de biensch ook aanwende. In het vervolg zijner rede zette spr. uit- een hoe de verplaatsing der arbeidskrachten Jan het platteland naar de steden de sociale J'Westie heeft verscherpt. Het groote onge lovige kapitaal misbruikt die arbeidskrach ten en tracht er zooveel mogelijk partij van t<! trekken daardoor heeft de haat de Jelen verblind, die niet meer door het ge loot verlicht worden. Wel-is-waar zijn er bog goedgezinde werkgevers, maar zij ver- blogen individueel niets tegen de concurren te van het machtige ongeloovige kapitaal. Welnu de Volksbond biedt plaats aan allen, niet alleen aan de arbeiders en kleine neringdoen den maar ook aan de patroons. Zij tracht den klassenstrijd uit te roeien en eene toenadering Jusschen de verschillende standen te bewer en. Wanneer die heerlijk frissche plant bare takken steeds verder kan uitspreiden, 'al zij steeds meer naderen tot het verhe- Jen ben doel: den arbeid met het kapitaal te ^erzoenen. Om daartoe te geraken, deed spr. beroep op allen die den arbeid liefheb- en begrijpen, dat hij de eer en de kracht van den mensch. Maar, zoo vervolgt spr. wordt er dan .an katholieke zijde zoo weinig voor de min- ere standen gedaan Om die vraag te be- btwoorden, wijst spr. op onze talrijke schoone ^ereenigingen, die de armoede opsporen in k'ai'e uiterste schuilhoeken die instellingen a]®bt de moderne richting niet zij spruiten Jeen voort uit de kracht van ons heilig Odoof. De moderne richting kent slechts beidskracht, maar zij vergeet dat de dra ger van dat artikel een mensch is. Hem als ensch en christen te handhaven, is het ®ven der katholieke Kerk. Deze uiteenzet- al^ Saf Uen, den grooten aanvoerder in den strijd wij tot onzen laatsten ademtocht tot spr. aanleiding hulde te brengen Paus Leo XIII, den Paus der werk- di, «n jongsten snik zullen voeren. (Daverend Vplaus.) *Pi^e Volksbond zoo vervolgde te tracht den werkman te beveiligen °ok .soc'a"stische dwalingen, maar zij zoekt kra LZlJne positie te verbeteren door eigen ti» Meermalen heeft zij door haar krach- Vq0 /iptreden eene dreigende werkstaking Vo0r ,rneni ot de poorten der fabriek, die 2j; ''cri werkman gesloten waren, geopend. haarZo'Kt voor hare eigen leden, en heeft e)gen fondsen, en zieken- en ondersteu ningsfondsen. Bij de neutrale bonden hoort de werkman niet thuiszij vertoonen zich steeds met een masker, terwijl de Volksbond met open vizier strijdt. De Volksbondstaat onder geestelijk toezicht en heeft geestelijke adviseurs, opdat zijne leden in netelige ge vallen raad kunnen ontvangen, daar, waar vooral de Katholiek die zoo gaarne ontvangt. Zij steunt niet alleen de arbeiders, maar ook de patroons. Met eene opwekking om zich voor het lidmaatschap van de opgerichte Bondsafdeeling te laten inschrijven, besloot de heer Passtoors zijne meermalen door ap plaus onderbroken rede. Nadat de heer Juffermans daartoe nog eens bijzonder had aangespoord (hij achtte het tijdstip zoo gunstig mogelijk gekozen, nu juist onder het octaaf van onzen heiligen Stads- patroon,) traden in de pauze niet minder dan 323 nieuwe leden tot de betrokken Bonds afdeeling toe, zoodat haar ledental nu in eens tot 400 was gestegen. Na de pauze wenschte de heer J. W. Ratte, 2e Secretaris van den Bond, de afdeeling Schiedam geluk met dit verbazend succes, 't welk getuigt van den echt katholieken geest, die hier heerscht. Hij spoorde den leden aan, tegen de eerstvolgende vergade ring, waarin een bestuur zal gekozen wor den, uit te zien naar mannen die tijd, lust bekwaamheid en toewijding zouden blijken te bezitten, om zich aan de veelomvattende bestuurstaak te wijden. Tot eenheid en toe wijding spoorde de heer Ratté vooral zijne hoorderen aan zij zijn het beste middel om het verheven doel, door den Volksbond be oogd, te doen bereiken. Nadat de heer Juffermans de mannen, die deze vergadering hadden belegd en geleid, bedankt en de afdeeling Schiedam met haar schitterend succes had gelukgewenscht, werd de vergadering door den voorzitter, den heer J. Warnawa, met een woord van dank aan den geachten inleider en de sprekers, ge sloten. Kerknieuws. Zijne Doorl. Hoogw. Mgr. Wilhelmus van de Ven heeft zijn eersten herderlijken brief aan zijn diocesanen geschreven, en treedt daarmede dus voor de eerste maal officieel als bisschop van 's-Bosch op. In dit schrijven ontwikkelt Z.D.H,, na een woord van diepe hulde aan zijn voorganger te hebben gebracht de redenen, welke hem bij het aanvaarden van zijn gewichtige bediening doen huiveren. Zijn hoop is echter op Gods voorzienigheid, wiens leiding zoo duidelijk zichtbaar was in deze keuze op de Zoete Vrouwe van 's-Bosch, de Koningin des hemels, en de liefdevolle verknochtheid zijner onderhoorigen, vanaf den dag zijner benoeming zoo ondubbelzinnig ge bleken. Als wij mogen vertrouwen, dat God de Kerk van Nederland niet zal verlaten en deze hoop staat bij ons vast dan zien wij vooral de bevestiging daarvan in deze keuze. GEMENGDE BERICHTEN. Als een gevolg van het verbod van veein- voer in Belgie zijn hier te lande op verscheidene plaatsen de prijzen van het kalfsvleesch ongeveer 30 k 40 ets. per kilogram verlaagd. Als een bewijs hoe hevig Donderdagavond de winddruk te Scheveningen was kan die nen, dat een electrisch tramrijtuig van ongeveer 10.000 K. G. gewicht uit de rails nabij de remise opgenomen, en een paar meters verplaatst werd. Te Cadzand (Zeeland) heeft Donderdag middag een vreeselijk ongeluk plaats gehad. Een sloep, bemand met drie personen, is op de hoogte van het Badhuis met man en muis vergaan. Het was een hartverscheurend schouwspel om den een na den ander met een stortzee te zien verdwijnen in de diepte. Een der ongelukkigen zag men steeds met de handen naar boven in de sloep zitten. Het ongeluk moet ontstaan zijn, doordat de sloep door een stortzee vol liep. Er liepen hooge zeeën. Een tweede sloep liep nabij het directiegebouw van den Tienhonderd en Zwar- tepolder op het strandde bemanning daarvan beweerde dat twee der omgekomenen onge huwd waren, terwijl de derde een vrouw nalaat met vijf kinderen. Beide sloepen kwamen uit Antwerpen en de bemanning daarvan bestond uit z. g. vslampampers," werkvolk, dat gewoonlijk de schepen, die binnenkomen, tegemoet reist om accoord te treffen omtrent het lossen der schepen. De heeren S. Blok, aan wie de zorg voor het vuurpeiltoestel te Cadzand is opgedragen en F. B. Albrechts, belast met het afschieten der vuurpeilen, waren op de plaats van het onheil aanwezig, maar konden niets uitrichten. De sloep is nabij het Badhuis te Cadzand aan het strand gespoeld. De landbouwer D. te Nijeberkoop leefde in niet volkomen harmonie met zijne echt- genoote. Den 2n Juni jl. overleed de vrouw plotseling onder hevige pijnen en braking. Allengs verspreidde zich het gerucht, dat de man zijn vrouw vergiftigd had, wat ter oore kwam van de Justitie, die onverwijld onder zoek instelde. Daarbij moet gebleken zijn, dat de vrouw door vergiftiging gestorven is zij zelf had een dosis arsenicum ingenomen, dat door buren moet gezien zijn, die evenwel geen moeite deden dit te verhinderen. Des daags te voren was de vrouw door haar man mishandeld en deswege is tegen hem een gerechtelijke vervolging ingesteld. Een schip met steenkolen, dat de Waal kwam afzakken, werd Vrijdagmiddag om streeks 3 uur onder Nijmegen aangevaren door de sleepboot vLamberdina," gezagvoer der Jan Kooij, tengevolge waarvan bedoeld schip zonk. De schipper J. B., gedomicili eerd te Oude-Tonge, met vrouw en zes kin deren zijn door een opvarenden schipper, die eveneens aan genoemde sleepboot be vestigd was, gered en ter verzorging opge nomen. Een mand, inhoudende ongeveer f 400 aan geld, die op het dek stond, is mede in de diepte verdwenen. Het gezonken schip was niet geassureerd. Bij gelegenheid van de de vorige week ge houden paardenmarkt waren te Beusichem aan een tweetal koffiehuizen plakkaten op gehangen met het opschrift: »Hier brandt de kachel". De houders van die localiteiten hadden het bijzonder druk. Een nieuw soort ladelichters! In den laatsten tijd trok het de aandacht van eenige inwoners van Utrecht, in het bij zonder van winkeliers en neringdoenden, dat de gasvitters zich meer dan voorheen omtrent den toestand van den gasmeter kwamen overtuigen, doch daar dit, zooals dezen ver zekerden, alleen in het belang der gasverbrui- kers geschiedde, daar eventueele gebreken nu veel spoediger dan bij de vroegere controle konden worden verholpen berustte men er in, hoewel enkelen er toch iets verdachts in meenden te zien. En dat dezen goed hadden gezien, bleek dezer dagen, toen een aan de fabriek inge steld onderzoek aan het licht bracht, dat de ze pseudo gasvitters met de fabriek in het geheel niet in verbinding stonden en dat hun doel blijkbaar alleen was om op deze is «tfr tut U11Z.CI1 iUciLSlcll ilUCIIlbUUIllv tut

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3