15eJaarg. Woensdag 29 Juni 1892. No. 4320. VERS C Ff IJ N T DA G El, IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. BINNENLAND. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Prijs van dit Itlad "Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van ilen inhoud dezer courant is ver- sekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 134.) Pr(j* der Adverlentiën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijk* overeenkomsten aangegaan. Wegens den FEESTDAG van de HH. APOSTELEN PETRUS EN PAULUS zal de Nieuwe Schiedamsche Courant Donder dag-ochtend niet verschijnen. Het onderwerp van den dag in Frankrijk is het noodlottige tweegevecht tusschen den heer de Morés en kapitein Mayer, die, zoo als men weet door een degenstoot in de long doodelijk werd getroffen. Eigenlijk was dit duel slechts een vervolg op een vroeger duel tus schen den Israëlietischen officier Crémieu Foa en den redacteur De Lamaze, waarbij Mayer en de Morés getuigen waren, en zich verbonden hadden het proces-verbaal niet openbaar te maken. Die openbaarmaking gebeurde later echter tocb, en dit gat aan leiding tot het nieuwe tweegevecht. Daarna volgde de interpellatie in de Ka mer, waarop de minister o. a. antwoordde: »In het leger kennen wij slechts soldaten, die aan het vaderland verknocht zijn." »Laat ons hopen, zegt de Patrie, dat de dood van kapitein Mayer een einde zal stel len aan al de duëls, die wij sedert een maand moeten opteekenen. Dat zijn barbaarsche Zeden, die niemand kan goedkeuren. Neen, iedereen zal deze brandmerken en afkeuren, en toch, de wet straft die niet zooals zij het verdienen. Werd het tweege vecht met den doodslag gelijk gesteld en gestraft, dan zou al dat valsche schermen met »eer" wel ophouden. Wel staat in de Fransche wet dat het toebrengen van wonden, zelfs zonder dat Zulks een moordaanslag geldt, met tijdelijken dwangarbeid gestraft wordt, maar ziet dat telt niet wanneer hettweegevecht heet. Daarbij heeft toch niemand, wie hij ook ZlJ> het recht, zijn eigen rechter te zijn ^are dit zoo, men kon dan het gerecht wel ^schaffen en wij zouden al spoedig terug keren tot de barbaarschheid, toen iedereen z,Jn eigen rechter was en de sterkste dus ^'lijd zegevierde. fe termijn waarbinnen Ravachol van zijn knnis cassatie mocht aanvragen, is verstre- er)- Het recht zal dus waarschijnlijk zijn °°p hebben. Ravachol verklaart slechts van wee dingen spijt te hebbendat hij het kbouw tder Kamer niet had laten in de kht vliegen en dat zich in het café Véry gemakkelijk had laten vangen. ^Gladstone, die op zijn reis door Schotland 0,1 een hard voorwerp in het gelaat en het o werd gewond (men zegt het was een stuk droog brood door eene vrouw uit de menigte hem toegeworpen) is ontsnapt aan het gevaar dat hij een oog zou moeten ver liezen. De Great Old Man is weder volko men gezond. Aan het eind van zijn mani fest zegt hij, dat deze kiezing waarschijnlijk de laatste is, waaraan hij zal deelnemen, en hij vraagt het Engelsche volk hem de voldoe ning te schenken hem in zijn plan te steu nen om de leren te verzoenen met de re geering. De Afrika-reiziger Stanley, die zich can- didaat voor het Parlement heeft gesteld, doch omtrent wien men had medegedeeld, dat hij, wegens aanvaarding van de Amerikaansche nationaliteit, niet gekozen kon worden, ver klaart aan the Pall Mall Gazette, dat de twijfel aan de legitimiteit van zijn candida- tuur te eenen male ongegrond is. Wel is hij vroeger Amerikaansch burger geweest, maar hij is daarvan teruggekomen, toen de Engelsche nationaliteit hem onmisbaar was geworden door de aanvaarding der betrek king van directeur der Britsche O.-Afrika Maatschappij. Stanley heeft thans zijn programma aan de kiezers van North Lambeth bekend ge maakt. Hij spreekt daarin zijn vertrouwen uit in het weldadig bestuur van lord Salis bury en zijn goedkeuring van de Iersche pacificatie-politiek van den Minister Balfour. Mevrouw Stanley helpt in North Lambeth haar man ijverig in 't verkiezingswerk. Zij spreekt in 't openbaar en houdt den kiezers voor dat zij geen betere keus voor het par lement kunnen doen, dan door haar echtge noot te kiezen. De Pall Mali deelt eenige harer speeches mede, en geeft daarbij niet onduidelijk te kennen, dat mevr. Stanley bij de kiezers meer succes heeft dan Stanley-zelf. Zondag avond omstreeks 11 uur keerden groepen socialisten van een uitstapje luid zin gende in de stad terug. Op de Place Royale door de politie aangemaand het zingen te staken, voldeden zij daaraan niet, tengevolge waarvan er een woedend gevecht ontstond tusschen de politie, die van de wapens ge bruik maakte, en de socialisten, die zich met stokken hevig weerden. De politie moest wijken, waarop zij de hulp requireerde van van den wachtpost der grenadiers, die er in slaagde met kolfslagen de socialisten uit el kaar te drijven. Er konden 3 personen in hechtenis genomen worden. Twee agenten werden gewond en verscheidene ontwapend. De socialisten schreeuwden weg met de po litie 1 wat door het publiek beantwoord werd metleve het leger 1 Het was krachtens de wet, welke aan de regeering de bevoegdheid geeft om binnen een omtrek van 200 meter van regeerings- gebouwen maatregelen tot handhaving der orde voor te schrijven, dat Zondag avond de socialistische optocht verboden en de hulp der grenadiers ingeroepen werd. De socia listen verklaren daarvan niets geweten te hebben. De socialist Van den Dorpe, lid van den gemeenteraad, zou het dagelijksch be stuur gister-namiddag in de gemeenteraads zitting over het voorval van Zondag-avond interpelleeren. ENGELAND. De Times verneemt, dat de censuur de pers verbiedt berichten over de cholera te verspreiden. Niettemin schijnt het vast te staan dat de cholera van Baku, waar 38 gevallen voorkwamen, waarvan 18 met doo- delijken afloop, pvergeslagen is naar Tiflis. De geheimzinnigheid schjjnt de paniek eer te vermeerderen dan te doen afnemen. FRANKRIJK. In den Senaat is de Regeering gisteren geïnterpelleerd over de handelsbetrekkingen met Spanje. De minister Ribot antwoordde, dat de onderhandelingen nog niet geëindigd zijn en dat de Regeering gemeend heeft de toepassing van den thans van kracht zijnden modus vivendi niet te moeten verbreken. SPANJE. De Kamer van afgevaardigden heeft een zitting gehouden, die 48 uren geduurd heeft. Zij heeft de begrooting in haar geheel aan genomen. Het Spaansche eskader heeft Barcelona verlaten om zich naar Cadix te begeven. Heden zal het besluit worden geteekend, waarbij het douanestelsel voor eenige Euro- peesche staten, waaraan minimum-tarief is toegestaan en wel tegen evenredige conces- siën, geregeld wordt, ingaande op 1 Juli. De heer Velaierde heeft de portefeuille van binnenlandsche zaken aanvaard. Schiedam, 28 Juni 1892. Door den kastelein van het café »Maas", aan het havenhoofd alhier is gister-avond een jonge egel gevangen, wat voor deze plaats zeker wel een zeldzaamheid mag heeten. Heden morgen circa half zeven geraakte nabij het Zakkendragershuisje een gistwagen met paard in de Schie. De voerman had daar gistjgeladen, wilde keeren, maar doordat

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1