het paard te ver achteruit bleef loopen, ging wagen en paard te water. Het paard was betrekkelijk spoedig weder op kantmet den wagen had men meer last. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Aan de rijks-universiteit te Leiden is o. a. geslaagd voor doctoraal examen in de rechts wetenschap de heer W. G. Delbaere. Gister-ochtend te 8'/4 uur vertrok prinses Elisabeth van Waldeck-Pyrmont weder naar Duitschland. H. M. de Koningin-Regentes ge leidde hare zuster tot aan het spoorwegrijtuig, waar een hartelijk afscheid werd genomon. Een kwartier later kwam de Groothertogin van Saksen Weimar aan. Door de Koningin-Regentes begroet, bega ven zich de vorstelijke personen met gevolg in gereedstaande rijtuigen naar Soestdijk, aan welks lustslot voor H. K. H. vele herinneringen verbonden zijn. Door den minister van binnenlandsche zaken is aan de Gedep. Staten der provin ciën een schrijven verzonden, waarbij eenige nadere mededeelingen worden gedaan omtrent de te volgen gedragslijn in zake de subsidi- eering van noodlijdende gemeenten. Volgens dat schrijven zullen de gemeentebesturen zeiven het cijfer of de cijfers voor de aan vraag van het subsidie hebben te bepalen. Naar het den minister echter voorkomt, is de te verleenen onderstand voor sommige gemeenten voor beperking vatbaar, en zal dat wellicht ook het geval zijn in verband met het tijdstip, waarop de betrekkelijke wet is bekrachtigd, vermits toch de kohie ren van den hoofdelijken omslag zijn vast gesteld en dus vermoedelijk voor 1892 op meer ontvangsten door sommige gemeenten te rekenen valt dan aanvankelijk werd aangenomen. De minister verklaart daarom ook een nader onderzoek wenschelijk te achten en dat wel moet worden onderscheiden, of de behoefte aan geldel ijken steun een gevolg is van de kosten van het lager on derwijs, zoodat er termen bestaan tot toe passing van art. 49 der wet op het lager onderwijs dan wel of die geldelijke steun geheel of ten deele behoort te worden ver leend ten gevolge van de overige kosten van de huishouding der gemeente. Voor de aanvraag om steun ter voorziening in de kosten van het lager onderwijs en in die van de verdere huishouding behooren afzonderlijke adressen aan de Koningin-Re gentes te worden toegezonden. De Minister van Koloniën vertrok gister ochtend naar Soestdijk, waar hij door H. M. de Koningin-Regentes in gehoor werd ont vangen. Te Amsterdam werd Zaterdag-avond door ontvangers der directe belastingen eene ver gadering gehouden, om van gedachten te wisse len over het voorstel van den minister van financiën, om de voorgestelde vermogensbe lasting te doen invorderen door de ambtenaren der registratie, en niet door die der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen. Met groote meerderheid van stemmen werd de volgende motie aangenomen «Kennis genomen hebbende van het voor nemen van den minister van financiën, om de vermogensbelasting, eenmaal ingevoerd, i door de registratie te doen uitvoeren en in vorderen van de degelijke bestrijding, die 1 aan dit voornemen in de sectiën van de Tweede Kamer is te beurt gevallen einde- 1 lijk, van het uit 's ministers antwoord op 1 i het voorloopig verslag sprekend besluit het 1 eenmaal ingenomen standpunt te handnaven betreurt dit besluit, omdat zij bescheiden van oordeel is lo. dat van de vermogensbelasting grooter verwachtingen mogen gekoesterd wor den ingeval van wijziging dan bij het behoud van het technische gedeelte der wet2o. dat dit voorgestelde de belangen van het dienst vak der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ernstig benadeelten spreekt de verwachting uit, dat de minister bereid moge worden bevonden, deze taak nog eenmaal in welwillende en gezette overweging te nemen". Een adres in dien geest zal aan de Tweede Kamer worden gezonden. De heer P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, herhaaldelijk uitgenoodigd om zich candidaat te laten stellen voor de Provinciale Staten in het kiesdistrict Vlaardingen, heeft daarvoor ten stelligste bedankt. Vele der voornaamste rechterlijke autori teiten woonden gisteren te 's-Gravenhage de ter-aarde-bestelling bij van het stoffelijk over schot van den heer mr. Frangois, vroeger voorzitter van het gerechtshof te 's-Gra venhage. LI. Zondag werden 2127 dagbiljetten aan de Sporttentoonstelling afgegeven. Aan bet driedaagsch internationaal biljart concours, dat Zondag in de feestzaal van het Sporttentoonstellingsgebouw aanving, en gis teren en heden is voortgezet, namen deel zestien spe'ers. Zondag vielen reeds 8 spe lers af. De uitslag is geweest, dat van de acht kampers gisteren zijn aangebleven de heeren Gloneu, van Brussel, met 135 carambols Smith, van Amsterdam, met 91 Verkley, van idem, met 83, en Koopman, van Frane- ker, met 44 carambols. Deze vier heeren zullen heden te 2^ uren in een eindcon- cours om de prijzen kampen. De hoogste serie van achtereenvolgende carambols was 52 en is gemaakt door den Brusselschen kamper. Bij burgemeester en wethouders van Den Haag bestaat het voornemen om bij de be grooting voor 1893 voor te stellen eene re geling omtrent de verzekering tegen onge lukken der losse werklieden, die in hoofdzaak des zomers in dienst zijn bij de gemeente werf en die niet, zooals de vaste werklieden der gemeente, door de bepalingen der pensioen verordening tegen ongelukken gewaarborgd kunnen gerekend worden te zijn. In afwachting van deze regeling is 's raads machtiging gevraagd om de losse werk lieden, die gebezigd worden aan het thans in uitvoering zijnde werk van het vernieu wen van hardsteen aanhet raadhuis, nu reeds tegen ongevallen te verzekeren. Zondagmorgen heeft te Amsterdam aan het Centraalstation een spoorweg-ongeluk plaats gehad. Trein 60, die te 9.10 arri veert, liep, doordien de Westinghouse-rem weigerde, met groote vaart op den stilstaanden trein 206 van de Oosterspoor. Er werd niet alleen belangrijke schade aan het materieel toegebracht, maar, wat erger is, een achttal reizigers bekwamen verwondingen of inwen dige kneuzingen (onder welke vrij ernstig van aard) nl. vier van den trein-Oosterspoor, twee van den oploopenden trein en twee personen, die zich op het perron bevonden. De stoker van den oploopenden trein was bijtijds van de locomotief gesprongende j machinist bleef er op en is als door een wonder ongedeerd gebleven. 't Laat zich denken, welke ontsteltenis ei heerschte. Spoedig waren een paar genees- heeren op het terrein, om aan de gewonden de eerste zorgen te besteden en maatregelen te nemen, voor zoover noodig, voor hun vervoer. Het fraaie Waaggebouw te Alkmaar en de daaraan verbonden toren zijn thans ge' heel gereed. Alle steigers zijn nu verwij" derd. Het geheel ziet er keurig net uit. Hof laatste stukje, dat zichtbaar werd, is het veelbesproken, dure tableau. Het bestaat thans niet uit in kleuren gebakken tegeltjes zooals het vorige, maar is vervaardigd van lava, in de fabriek van den heer Gillet te Parijs. Het bestaat uit 5 stukken. De kleuren zijn natuurlijker dan in het vorige (bij stuk ken afgevallen) tebleau. De spoorwegbrug te Westervoort, waarover sedert lang ernstige en zeer gegronde klachten verrezen, zal door eene nieuwe worden ver" vangen. Een groote uitslaande brand in de tabaks- kerverij en sigarenfabriek van den heer Talens (Coehoornsingel) te Groningen, woedde Vrijdagavond ten aanschouwe van eene groote menigte volks, die pas uit de sociëteiten en koffiehuizen, waar concerten gegeven waren, terugkeerde. Door de hoogte van 't perceel en een gebrek aan de waterleiding kon niet met zooveel water gewerkt worden, als wenschelijk scheen. Het perceel brandde geheel uit; een belendend gebouw leedvrij wat schade een en ander is verzekerd, maar de oorzaak var. den brand ligt in 't duister. Geen persoonlijke ongelukken kwamen voor. VLAARDINGEN. Door de kiesvereeniging Burgerplicht alhier is, in overeenstemming met de liberale kiesvereenigingen in het Westland en Maassluis, tot candidaat voor de Provinciale Staten gesteld de heer dr. Snijders, van 's-Gravenzande, die de candi- datuur heeft aangenomen. Uit het verslag omtrent den toestand der gemeente Vlaardingen over 1891 blijkt, dat de bevolking op 31 December bedroeg 6390 mannen en 6944 vrouwen, totaal 13,334, dat er gesloten zijn 88 huwelijken, dat de gods dienstige gezindheden bestonden uit 10,044 Nederd. Hervormden, 3 Waalsch Hervorm den, 1 Anglikaansch Episcopaal, 59 Luther- schen, 4 hersteld Lutherschen, 4 Doopsge zinden, 20 Remonstranten, 794 Afgescheide nen, 1541 Roomsch Katholieken, 5 Oud- Roomschen, 58 Nederd. Israëlieten, 6 Portu- geesch Israëlieten en 795 tot geen gezindheid behoorendedat door de toeneming der bevolking het aantal Raadsleden was ver meerderd met twee dat er waren 4 openbar® en 4 bijzondere scholen, 3 Zondagscholen en 4 bewaarscholen, benevens 1 visscherij- schooldat de veestapel bestond uit 00 werkpaarden, 2 ezels, 2 springstieren, 480 melkkoeien, 8 kalveren, 32 mestvee, 28 scha pen, 11 bokken of geiten, 49 zwijnenver der p. m. 516 kippen, 90 eenden, 6 kalkoe nen, 2 ganzen. 23 groote of kleine fabrieken dat de haringvloot bestond uit 83 schepen» die te zamen aanbrachten 76,641 ton pekel haring en de haringprijzen liepen van f 13.2& tot f 19.50 voor volle en fll tot f15 voor maatjes, f 12.50 tot 15.25 voor ijle dat de beugvisscherij werd uitgeoefend door 42 schepen, die te zamen 5655 ton gezouten kabeljauw en 524 ton gezouten O

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2