15e Jaarg. Vrijdag 1 Juli 1892. No. 4321. V E R S C H IJ N T DAG E li IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Itlad: "Voor Scliiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. DUITSCHLAND. Tegen de verklaringen, door Bismarck afgelegd in een te Weenen gehouden inter view tegenover een redacteur van de Neue Freie Pres se over Caprivi 's bu'itenlandsche staatkunde, wordt in een hoofdartikel van de Nordd. Algm. Zeit. krachtig protest aari- geteekend. De opmerkingen, in dit opstel (door Caprivi geïnspireerd) worden algemeen beschouwd als het begin van een officieelen Strijd tegen den ex-kanselier en door de pers zeer verschillend veroordeeld. De Vossische Zeitung zegt »Met ingehou den adem wachten Duitschland en het bui tenland het verdere verloop af van dezen strijd tussshen Caprivi en Bismarckeen enkele misgreep der tegenwoordige regeerders kan van dezen twist een treurspel maken, hetwelk Riet voor Bismarck alleen een treurspel zou zijn. Uit de opmerkingen van de Nordd. Allg. schijnt te mogen worden afgeleid, dat een optreden der leidende personen met het doel om, met terzijdezetting van alle bezwa ren, Bismarck te vernietigen, volstrekt niet buitengesloten is. Maar hoewel wij Bismarck's houding niet streng genoeg kunnen afkeuren, Zouden wij het toch betreuren, indien de Uiterste middelen der macht tegen Bismarck Werden aangegrepen." Het Berliner Tageblatt schrijftïCaprivi's vraagIs dat wel vaderlandslievend zou de groote meerderheid der Duitsche natie stel lig met neen beantwoorden. Wel zijn er nog Vele Bismarck-vereerders sans phrase en Verblinde anti-semieten, die, geplaatst voor de keuze om Bismarck of den Keizer te volgen, on voorwaardelijk trouw aanBismarck's vaan zouden zwerenmaar het pronuncia- Kiento van dezen burgerlijken Wallenstein geen gunstig resultaat opleveren. Alle Soede burgers zullen zich toch scharen onder de vaan van Keizer en Rijk." Be Times spreekt in een hoofdartikel °ver het optreden van Bismarck, hetwelk *lj ten strengste afkeurt en waarin zij het ewijs ziet van het verval van zijn zedelijk *e'fbewustzijn. Toch hoopt het blad dat de uitsche regeering weerstand bieden zal aan e verleiding eener strafrechtelijke vervolging Van Bismarck. He Keizer is gisternamiddag zes uur te Kiel aan boord der Hohenzollern, die verge- *eld Werd door het pantserschip Siegfried, llaar Drontheim vertrokken, ENGELAND, r u Parlement is gesloten met eene troon- e> waarin verklaard wordt, dat het tijd- j stip is aangebroken om het land te raad plegen over de samenstelling van een nieuw Parlement. De troonrede geeft een over zicht van de voornaamste maatregelen tijdens de thans gesloten zitting tot stand gekomen, na melding te hebben gemaakt van de rati ficatie der acte, welke na lang uitstel te Brussel is vastgesteld. Ook zegt zij dat de Fransche Regeering reserves gemaakt heeft ten aanzien van zekere bepalingen, betrek king hebbende op het optreden tegen den slavenhandel ter zee. Het Parlement is bijeengeroepen tegen 4 Augustus e.k. In de eerste week van Augustus zal de Duitsche Keizer te Osborne worden ontvan gen, waarheen de Koningin halt Juli zich reeds begeeft. De Times verneemt uit St. Petersburg, dat de quarantaine te Baku de paniek heeft doen toenemen. Duizenden verlaten de stad. Men vreest dat de over het algemeen on gunstige gezondheidstoestand in Zuid-Rusland de snelle verspreiding der cholera zal bevor deren. De regeering is voornemens om de groote jaarmarkt te Nishny Novgorod te verbieden. Het uitbreken van de cholera te Tiflis en te Batum wordt tegengesproken. Uit Teheran wordt aan de Times geseind dat de cholera te Meshed afneemt, en thans nog 25 slachtoffers per dag eischt. ITALIË. De Gapitale zegt, dat men in politieke en militaire kringen zich veel bezighoudt met de houding van Zwitserlan'd tegenover Frank rijk aan de Italiaansche grenzen. De ver sterkingen, die aan de grenzen zijn opgericht, noodzaken den minister van oorlog om de oplossing der quaestie van de militaire ver dediging als eene zaak van urgentie ter hand te nemen. In de Gazette de Turin vindt men eene zeer heitige correspondentie uit Rome, be vattende zwartgallige beschouwingen en hevi ge aanvallen tegen Freycinet. Frankrijk zoo wordt daar gezegd geeft zich over aan oorlogzuchtige demonstraties. De ver sterkingen door frankrijk opgeworpen, zijn offensief tegenover Italië. Men vraagt zich af voegt de briefschrijver er bij of het oogenblik niet gekomen is om zich minder verdraagzaam te toonen tegenover Frankrijk. SPANJE. De officieele Gaceta maakt het besluit bekend tot toepassing van het minimum-tarief, ingaande 1 Juli, op de Fransche voortbreng selen, die op Cuba en Porto Rico ingevoerd worden. Pr(js der Adverleiiliën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. In officieele kringen wordt verzekerd, dat Frankrijk en Spanje elkaar het minimum tarief zullen toestaan voor den wederzijdschen invoer hunner voortbrengselen. ZWEDEN-EN-NOORWEGEN. Na een conferentie op het kasteel, waar aan de Koning, de Kroonprins en de Noor- weegsche ministers deelnamen, heeft het ministerie gisteren zijn ontslag ingediend. De Koning verklaarde dat hij het besluit van de Storthing betreffende het oprichten van Noorweegsche consulaten niet sanctionneeren zal. Omtrent het ontslag der ministers be hield hij zich nader eene beslissing voor. BINNENLAND. Schiedam, 30 Juni 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 29 Juni. De behandeling van de belasting-ontwer pen werd heden voortgezet. De heer Van derKaay zette als de taak der liberale partij, als een zaak van eer voor haar, uiteen om, ten spijt van de min derheid, met de Regeering tot belasting hervorming mede te werken. Hij gaf den Minister in overweging om, zoo mogelijk, de verlaging der grondbelasting nog lager te stellen. Den heer Poelman gaf spr. in be denking om niet te veel te wantrouwen in de Kamer der toekomst en niet nu reeds den onmogelijken eisch te stellen van zekerheid, dat de Vermogensbelasting ten slotte tot een impöt unique zou kunnen gewijzigd of op gevoerd worden. Den heer R o 1 1 waarschuwde den Mi nister lo om geen aequivalent prijs te ge ven, 2o. om ook niet te luisteren naar den raad om de progressie te verhoogen. Hij had ook gaarne gewild dat in het plaatselijk belastingstelsel reeds dadelijk ware voorzien geworden. Voor de vermindering der grond belasting wenschte spr. zekerheid en vooral voor de vervanging van de patentbelasting door een bedrijfsbelasting. Voorts wil hij zekerheid dat de Regeering de prioriteit zal blijven geven aan een afgewerkte belasting hervorming boven het kiesrecht. Gaarne zou spr. willen dat de invoering van de vermo gensbelasting tegelijk met die der bedrijfs belasting plaats had. Zijne stem over deze ontwerpen behield spr. zich ten slotte voor. De heer Mees waarschuwde tegen de gedachte aan een ideaal van belastingher vorming, tegen de radicale utopie van een impöt unique (de radicalen behooren ook eens te denken aan de bevolkings-quaestie) en ook tegen het hopeloos conservatisme van den heer Vermeulen, wiens denkbeelden om trent indirecte heffingen hij bestreed. De heer Van der Borch bestreed ern stig de verhooging van de belasting op het gedistilleerd, zij had juist bij deze gelegen heid moeten verlaagd worden. De heer H a r t o g h achtte de progressie te laag voor de groote vermogens. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer courant ii yer- tekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1