LGEMEEN OVERZICHT. ÏUNNENLAN 1). 'tvak zal vernemen, dan van al die weet nieten, die zich nu met de branderij bemoeien. Maakt niet, dat wij Nederland en zijn gou vernement haten en verachten om de klein geestige manier, waarmede het ons onder drukt wil het gouvernement in Limburg de jrijen werkelijk vernietigen, dat het in minste loyaal genoeg zij om het ons 3 te zeggen. Dan kunnen wij, alvorens n bedelstaf gebracht te zijn, have en verkoopen, om heil te gaan zoeken in ster vaderland. ankend voor de verleende plaatsruim- Const. Marres. 2 Juli '92 De eerste verkiezing voor het nieuwe Engelsche Parlement is die van Randolph Churchill te Paddington, een district van Londen. Er was geen tegencandidaat. In zijne redevoering te Edinburgh gehou den verklaarde Gladstone, dat de Iersche kwestie alle andere zaken beheerscht. Ten aanzien van het home-rule ontwerp zeide hij Wij nemen daar thans niets voor terug. Ierland zal een eigen bestuur hebben voor lokale, voor binnenlandsche zaken, maar op 5 voorwaardenlo behoude het Britsche Parlement de volledige suprematie 2o de geldelijke lasten worden op billijke wijze verdeeld 3o de minderheid geniete bescher ming 4o elke wet op Ierland toegepast, worde insgzlijks toegepast op Schotland en Engeland5o de home-rule is de gehaele maatregel welke voor goed een einde maakt aan het tijdvak van strijd. Zich natuurlijk verklarende voor eene liberale regeering, zeide Gladstone, dat hij verkozen wordende, trachten zal de verwe zenlijking zijner Iersche plannen nu in het Parlement door te drijven. De onderhandelingen door den Britschen m„net ,je Marokaansche re ien weldra geëindigd zijn. de Sultan de oprichting markt en slachtplaats toestaan, maar uiumndelbaar blijven omtrent de andere aanvrage. Aan de Times wordt uit Kaapstad geseind, dat het ministerie bij eene interpellatie in het Parlement, onder pressie der Engelsche regeering, weigerde zich uit te laten of Swa ziland van de Transvaal wordt afgestaan. Dit wekt groot ongenoegen, daar de Swaziland- kwestie de tolbond-kwestie tegenhoudt. De openbare behandeling van den moord aanslag op den minister Beltchefï is gisteren voor het militaire gerechtshot te Soliabegonnen. Er waren niet veel toehoorders. Als getuigen zijn er 41 personen gedagvaard. De verklarin gen van Stambuloff, die op het oogenblik zich niet in de hoofdstad bevindt, zullen worden voorgelezen. Volgens nader bericht heeft bij de behan deling van het proces, PopofT verhaald, dat Wassileff, Massevitch Filaroff en hij zelf gezworen hadden hun leven veil te hebben voor een aanslag op prins Ferdinand. Mas sevitch zou geld ontvangen hebben van ge weren, Bulgaarsche officieren en revolvers uit St. Petersburg. Het otficieele blad te Madrid bevat een koninklijk besluit, waarbij het minimum-ta rief toepasselijk verklaard wordt op artikelen afkomstig uit Frankrijk, Duitschland, Oos tenrijk, België, Engeland, Italië, Nederland, Zweden en Noorwegen, Zwitserland en de Spaansche koloniën. De fondsenmakelaars te Madrid hebben hun werk gestaakt ten gevolge van de nieuwe belasting op beurstransactiën in openbare fondsen, welke niet officieel genoteerd zijn. De gezanten van Groot-Britannië en van de Vereenigde Staten hebben den Koning van Italië verzocht eenen scheidsrechter te benoemen voor het geschil over de visscnerij in de Bheringzeo. Er is voorloopig een modus vivendi vastgesteld voor den handel tuischen Italië en Spanje. De nationale Conventie der Vereenigingen voor het verbieden van sterke dranken, dezer dagen te Cincinnati in de Vereenigde Stater, van Noord-Amerika gehouden, heeft tot haren kandidaat voor het presidentschap gekozen generaal Bidwell. In een bericht uit Aspinwall in Columbia wordt gezegd, dat volgens uit Caracas ont vangen tijdingen van 14 Juni de president van Venezuela Palacio zich in de hoofdstad zou bevinden, ofschoon zij door de opstande lingen omringd wordt. Viel Palacio in hunne handen, dan zou hij doodgeschoten worden. Volgens den New-York Herald heeft de Kamer van afgevaardigden in Chili een wets ontwerp aangenomen, waarbij invoerrecht wordt gelegd op nitraten en iodine. Schiedam, 2 Juli 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 1 Juli. De heer Ruys van Beerenbroek, de nieuw gekozen afgevaardigde van Roermond, werd als lid toegelaten. Daarna werd de behandeling van de B e- 1 a s t i n g-o ntwerpen voortgezet. De heer G. vanDedem nam 't op voor den plattelandsbewoner tegenover den stede ling, die meer geniet en zwaarder gedrukt wordt. De grondbelasting moet óf geheel in de vermogensbelasting moet opgelost, öf belangrijk vermeerderd en in 'talgemeen den landbouwer, die toch reeds zooveel te doorstaan heeft, niet zwaarder belast worden. Daarvan maakte de spr- zijn votum over deze ontwerpen afhankelijk. De grondbelas ting moet 4 pCt. verlaagd worden, zoo noodig met verhooging van den wijnaccijns. De heer Oppe dijk sprak in denzelfden geest. De heer Van Houten betoogde en be rekende, dat deze vermogensbelasting als begin van een goede belastinghervorming alle aanbeveling verdient, omdat zij den druk legt daar waar die het best gedragen kan worden. En die eerste iveldaad kan de Kamer gerust aannemendeze hoofdbouw kan en zal door zijvleugels worden uitgebreid, zonder dat hij op 't oogenblik een misstand oplevert. De Minister van Financiën ver dedigde uitvoerig zijne voorstellen. Hij ver klaarde, dat de verlaging van de Grondbe- belasting tot 6 pet. ten doel heeft de pere quatie die aanstaande is, op die basis te rege len. De Bedrijfsbelasting wordt hier volstrekt niet geprejudicieerd. De Regeering zal echter, indien de Kamer slechts wil medewerken, al 't mogelijke doen om de Bedrijfsbelasting en de perequatie zoo spoedig mogelijk tot een goed eind te brengen. Later zal ver dere compensatie van druk gevonden worden in de herziening van het personeel. De verhooging van den accijns op het gedistilleerd heeft ten doel om ze te plaatsen tegenover schadelijke accijnzen, die 3£ maal meer bedragen. Het is hier niet het geven met de eene en het nemen met de andere hand. Door wie de belasting zal gedragen worden, is niet met zekerheid te bepalen. De heer Farncombe Sanders ver klaarde nog niet voor de wetsontwerpen te kunnen stemmenzij beantwoorden niet aan zijne eiscnen. Doch hij is tot opoffering van het betere bereid, mits het voldoet aan de billijkheid en rechtvaardigheid. Maar die overtuiging heeft hij nog niet. De heer Bahlmann keurde de grondge dachte dezer wetten goed. Maar bij dit sa menstel van wetten wordt het rechtvaardig heidsbeginsel, dat ieder deel van het nationaal vermogen naar evenredigheid in de lasten moet bijdragen, niet gehuldigd. Spreker kon zijn rede niet ten einde brengen, daar de verdere beraadslaging tot de avondzitting werd verdaagd. Avondzitting van Vrijdag 1 Juli. De algemeene beraadslagingen over belastingontwerpen werd in deze zitting voortgezet. De conclusie waartoe de heer Bahlman na een uitvoerige redevoering, vaak afdalen de in bijzonderheden die de voorzitter bij de artikelen beter op haar plaats achtte, kwam, was dat het grondbezit evenveel blijft betalen het onroerend goed meer dan het roerend goed zal betalen, evenzeer als de nijverheid en de kleine burgerij meer zullen moeten bijdragen. Hierdoor is een kiem van onte vredenheid in de wet gelegd, waarbij het kapitaal eveneens een ofler brengt aan de schatkist, De heer T ij d e n s, ofschoon beamende dat de arbeidende klasse van de voor gestelde accijnsontheffingen niet veel za' voelen, zal door voor te stemmen nemen wat te krijgen is. Hij protesteerde tegen den toeleg om geheele belastinghervor ming te doen voorafgaan aan kiesrecht regeling, die in het land vooral in het noor den meer gewenscht wordt dan deze wei nig beteekenende accijnsontlasting, die veel verder ware uit te strekken, indien voldaan werd aan den eisch naar eene progres sieve inkomstenbelasting. Met ontkenning dat de antirev. partij stel selmatig verzet tegen de belastingontwerpen voert, drukte de heer A. M a c k a y vooral op de wenschelijkheid om ze met beliulp van alle partijen tot stand te brengen. (Teekenen van instemming) opdat geen eenzijdige rege ling wet worde. Overigens zette hij de be zwaren omtr.ent een afzonderlijke invoering der vermogensbelasting zonder de bedrijfs belasting en de klachten omtrent druk op den landbouw weder uiteen en ondersteunde hij het denkbeeld om een lager cijfer voor de waardebepaling van het onroerend goed aantenemen. Na repliek van den heer V an Velzen, diende de Minister van Financiën van weder antwoord, waaruit alleen nog valt aan te stippen, dat hij de kwestie van wijnaccijns en succssie reeds heeft overwogen het be ginnen de vrijstellingen met f 25.000 niet wensclitverlichting van druk op de win keliers meer verwachtte van herziening van het personeelde perequatie en de bedrijfs belasting eerder zal inkomen dan de kies rechtregeling en de Min. geen partij doch een nationaal werk wil tot standbrengen als begin van verdere belastinghervorming. De algemeene beraadslaging is dezen avond gesloten en de Kamer verdaagd tot a. s. Donderdag. Voor de verschillende wedstrijden welke gedurende de Kinderfeesten ter gelegenheid van de Kermis in den Ofücierentuir. zul'en gegeven worden, hebben zich 419 kinderen ter deelneming laten inschrijven. Heden-ochtend circa negen uur reed J. G- Heijgemann, bode op Rotterdam, met een volgeladen wagen van hier naar Rotterdam- Nabij de wissel der tram aan de Rott. dijk gekomen, kwam de wagen in een kuil van den weg, met het noodlottig gevolg, dat Heijgemann van den wagen viel en beide wie len over een zijner beenen kreeg. Per rij tuig werd hij naar zijne woning vervoerd, waar dr. de Bruijn constateerde, dat het been boven den enkel was gebroken. Zijn toestand was heden redelijk wel. Donderdag namiddag is het vaartuig D6 Vijf Gebroeders, schipper W. van Fessem, in de Maas onder deze gemeente door den schokker gemerkt MA 113 aangevaren, waal- door schipper van Fessem schade beliep- De minister van Oorlog heeft f 600 toege" kend aan de Militaire Sport-vereeniging, otn te dienen als prijzen, uit te loven voor hin dernisrijden van officieren, mits de wedstrij zal worden gehouden te Amersfoort tussche'1 14 en 28 Augustus a. s. Zie verder het Bijvoegsel-)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2