BIJVOEGSEL behoorencle bij de van Zondag 5 en Maandag A Juli 181)2* Binnenlandsehe Berichten. De Raadsvergadering van 1 Juli '92. De vergadering, gisteren door den Raad dezer gemeente gehouden, is uitgeloopen op eene mystificatie van hen, op wier verzoek zij was belegd. Nadat de Raad zich ruim een uur met de behandeling van het ontwerp-reglement van orde had bezig gehouden, en dit ten slotte met 9 tegen 6 stemmen was aangenomen, moest hij van den Voorzitter de teleurstellende mededeeling ontvangen, dat deze het geno men besluit op grond van art. 70 der Ge meentewet niet zou uitvoeren, omdat hij het in strijd achtte met de Wet en het aan H. M. de Regentes ter vernietiging zou voordragen. Reeds aanstonds, nadat de behandeling van het ontwerp een aanvang had genomen, bleek het, dat 'tbij een zeker deel van den Raad niet in goede aarde was gevallen. De heer Poortman was zeker de tolk van bedoelde raadsleden, toen hij door eene motie van orde aan de verdere behandeling van het nieuwe orde-reglement den pas wilde afsnijden maar het meerendeel der Raadsleden vond deze wijze om de discussie over het ontwerp te smoren, wel wat al te laconisch, zoodat de motie met 9 tegen 6 stemmen werd ver worpen. Nadat het ontwerp der heeren Maas c. s. deze klip was omgezeild, dreigde het nog op een andere klip schipbreuk te lijden. Toen door den heer Van Erpecum was voorgesteld, de vrijheid van spreken voor de raadsleden van twee tot driemalen uit te breiden, en de Raad zijne toestemming gaf het betrok ken artikel gewijzigd in stemming te bren gen, begreep hij blijkbaar niet, dat hij daar mede de zaak verwarde eerst later zagen de tegenstemmers in, dat zij, bedoelende zich tegen het driemaal spreken te verklaren, het geheele betrokken artikel hadden verworpen en daar zij in de meerderheid waren, was aldus het geheele artikel omtrent het spre ken uit het ontwerp gelicht. De Voorzitter was echter wel zoo goed, alsnog het oorspronkelijke artikel in stem ming te brengen, dat nu met algemeene stemmen werd aangenomen. Nadat deze dwaling aldus was goedge maakt, liep de verdere behandeling vlot van stapel, en reeds achtte men na de eindstem ming het ontwerp in veilige haven aan gekomen, t°en de Voorzitter de leden met e bekende teleurstellende mededeeling ver gastte. De heer Den Breems vergeleek het be tichte art. 70, door den Voorzitter aange- )'°erd, bij een sboeman" of een blaffende l'd, die in zijn hok terugkruipt als men em goed aankijkt. Immers slechts in twee vallen kan tot het vernietigen van een besluit worden overgegaan, nl. als het stiijd is óf met het algemeen belang óf j,..?' m wet- Met het eerste kan slechts het J sbelang bedoeld zijn, daar over het ge meentebelang alleen de Raad als souverein heeft te beslissen, en bevat het nieuwe re glement van orde bepalingen, strijdig met de wet, dan is ook het vigeerende orde-regle ment met de Wet in strijd want ook dit stelt meer raadsvergaderingen vast, dan in de betrokken Wetsbepaling is aangegeven. Maar wat is hier de interpretatie der Wet Spr. meent zich te kunnen houden aan de beslissing van eene autoriteit, volgens hem door allen hooggeacht. Den 23 December 1851 heeft Thorbecke verklaard, dat het aantal der gewone raadsvergaderingen door den Raad wordt bepaald, en dit met art. 41 niet in strijd is. De heer Maas verzocht den Voorzitter hem eens te willen mededeelen, op welke punten het betrokken reglement met de wet in strijd was. Maar de Voorzitter antwoord de, dat hij zijne meening daaromtrent aan de Hooge Regeering zou mededeelen de Ko ningin-Regentes zou dan in deze beslissen. Dit antwoord gaf den heer Visser aanlei ding op te merken, dat hij het niet vleiend voor den Raad vond, dat deze eerst uit den mond der Regemes zou vernemen, wat er aan het betrokken orde-reglement hapert. Liever had hij gezien, dat de Voorzitter vooraf den Raad op de vermeende feilen van het ontwerp had gewezen, dan ware veel ver- geefsche moeite voorkomen. Daarop antwoordde de Voorzitter, dat hij het heusch onnoodig had geacht, tot die terechtwijzing over te gaan immers hij weet, dat omtrent hetgeen hier zal worden beslo ten, reeds vooruit eene beslissing wordt ge nomen. Hiermede liep dit onverkwikkelijk debat ten einde. Daarna werden nog eenige klei nere zaken afgedaano. awerd aan mej. wed. D. Krommenhoek vrijstelling ver leend van eene boete van f55.30, nadat zij reeds de door den heer H. M. den Held aan de gemeente verschuldigde landhuur van f553, waarvoor zij borg was gebleven, had be taald en aan den heer 1. Bitter het huis aan de Hoofdstraat, steeds door den havenmees ter bewoond, op dezelfde voorwaarden als aan zijn voorganger met ingang van 1 Janu ari 11. voor vijf jaren ad f 168 per jaar ver huurd. De missive van de raadsleden De Groot, Maas en Den Breems met ontwerp-reglemen" ten van orde voor verschillende vaste raads- commissiën, werd op verzoek der voorstellers alsnog ter behandeling aangehouden, nadat de Voorzitter had medegedeeld, dat deze ont werpen niet behandeld kunnen worden voor de koninklijke goedkeuring op de ontwerp verordening eener plaatselijke belasting naar het inkomen is verkregen. Vervolg.) Door Gedeputeerde Staten dezer provincie is bepaald, dat de afzonderlijke jachten op waterwild voor dit jaar zullen worden ge opend op Maandag den ln Augustus aan staande, en dat mitsdien van dat tijdstip af de uitoefening der jachtbedrijven, vermeld in art. 15, luidt d f en li der wet op de jacht en visscherij, is geoorloofdwordende tevens herinnerd aan de bepaling van art. 1 van het reglement op de uitoefening der jacht en visscherij in deze provincie, krach tens welke die jachten niet anders mogen plaats hebben dan op het water, langs de stranden, oevers van meren, plassen, rivieren en op moerassige landen. Volgens den Stand, schijnt er in de sec tiën der Tweede Kamer neiging te bestaan, om de voorstellen der heeren Pijttersen en Schimmelpenninck, betreffende het stichten van Kamers van Arbeid, bijeen te voegen. Het ontwerp-kieswet is, naar het Vad. verneemt, thans bij het departement van binnenlandsehe zaken teruggekeerd. Volgens dezer dagen dato 28 Mei uit Batavia ontvangen mail werd besloten tot een expeditie naar Lombok. Ten spoedigste zullen derwaarts vertrekken drie bataljons infanterie, één batterij berg-artillerie van 7£ cM. achterlaad, een detachement cavale rie, genietroepen, ambulance, enz. Het com mando zal worden gevoerd óf door den generaal-majoor Vetter, óf door den kolonel Van Ham. Waarschijnlijk zullen de troepen worden vervoerd met de booten der Pakket vaart-Maatschappij. Het is nog niet bekend van waar de expeditie zal uitgaan. Een viertal Bestuursleden der Katholieke Kiesvereeniging te Gouda, die, met het oog op de jongste verkiezingen, voornemens waren hun ontslag als zoodanig te nemen, zijn daar van teruggekomen. De N. Gron. Ct. meldt, dat Geel, bij de mededeeling dat hem gratie was verleend, zeer dankbaar en blijde was. Hij gaf zijn voornemen te kennen, om onmiddellijk naar Amsterdam naar zijne moeder te gaan. In verschillende plaatsen, o. a. te 's-Gra- venhage en te Rotterdam, zijn de broodsprijzen met één cent verminderd. Aan de bijzonderheden, omtrent het onge val, dat eergisteren den geachten notaris, den heer Van der Schalk te Noordwijk over kwam, en 't wek de oorzaak van zijn dood en dier. zijner 19 jarige dochter was, voegt de Zuidhollander nog toe Het onheil heeft allerwege een vreeselijken indruk veroorzaakt en overal hoort men over NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 5