15e«laarg. Dinsdag 5 Juli 1892. V E R S C H iJ N T DAG E Ij IJ K S. i\<>. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHI Prijs van dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant ia ver- zekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsilno. 134.) Prijs der Advertentiën Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. 4 Juli '92. Het blijkt, dai Z. H. de Paus geen duim breed afwijkt van den weg dooi hem in zake de erkenning der Fransehe republiek ge volgd. Bij gelegenheid van het onlangs te Grenoble gehouden congres van de Ver. der Kath. Jongelingschap heeft de H. Vader aan den bisschop van Grenoble mgr. Fava een schrijven gericht, waarin hij zijn vreugde be tuigt over de op dat Congres betoonde aansluiting bij de wenschen van den H. Stoel, zooals die in de jongste encylieken omtrent de politieke gedragslijn der Fransehe Katho lieken zijn kenbaar gemaakt. Tevens betreurt echter Leo XIII, dat er in Frankrijk van katho lieke zijde stemmen zijn opgegaan om zich te verzetten tegen alle politieke inmenging des Pausen. Hiertegenover handhaaft Z. H. nogmaals alles wat hij op dit stuk tot dusver heeft gezegd en verklaart opnieuw»Wij voeren geen politiekmaar als de politiek met de belangen van den godsdienst innig verbonden is, gelijk thans in Frankrijk in zoo hooge mate het geval is, dan komt het den Paus toe, een gedragslijn aan te wijzen, Welke geschikt is om den godsdienst te be schermen, welke het hoogste belang van alles is. Hiermede wordt geenszins een Hieuw beginsel verkondigd, maar slechts toegepast wat steeds door 's Pausen voor gangers geleerd is en bij gewichtige gele genheden in practijk gebracht om vurige en weimeenende zielen van noodlottige we gen te weerhouden. De H. Vader spoort daarom opnieuw alle Katholieken aan tot eeiidrachtige samenwerking met de wapenen des geestes. Hoewel prins Bisinarck onlangs ter gelegen heid van zijn reis naar Weenen aan het station te Berlijn heeft gezegd mijn consig ne is zwijgen, schijnt hij zich toch maar Moeilijk aan dat consigne te kunnen houden. oud-kanselier laat niet af telkens opnieuw de vermeende fouten der tegenwoordige re geering in 't licht te stellen en daghelder *e doen blijken, hoezeer het hem spijt, dat 6m de teugels van het bewindzijn ontsnapt. 00 heeft hij zich thans weder te Kissingen, ^aar hij zijn gewone jaarliiksche kuur volgt, aten interviewen door een reporter van de "nchener Neueste Nachrichten. De Prins e'de daarbij o. m. het volgendeWraak te ^men, ligt niet op mijn weg, allerminst (j_^en mijn opvolger, die mij nooit iets mis- V;^n beeft. Ik ben volstrekt niet wraakzuchtig aard en [als ik zoo nu en dan mijn 6m doe vernemen, dan geschiedt dit alleen in 't belang des vaderlands Daarom veroordeelde de prins de handelsverdragen als nadeelig voor de nationale veeteelt, den wijnbouw en de papierindustrie. Het smoren der critiek noemde hij een vroegere fout der reactionnaire jonkerpartij, terwijl hij bleef volhouden, dat hij het vertrouwen van czaar Alexander III in volle mate heeft bezeten. Wat zijn ongenade bij keizer Willem II be treft, zeide de oud kanselier, dat hij de reden daarvan heden nog niet kent. Van de ver zoening kan geen sprake zijn, swant" voegde hij schertsend daar aan toe »de Keizer is immers niet bij mij in ongenade gevallen, en indien Z. M. de ongenade doet ophouden, is de oude verhouding hersteld. De Keizer had, als hij wilde, zijn eigen kanselier kun nen zijn. Niet mijn ontslag doet mij leed, maar de wijze waarop het verleend werd". De program-rede door Gladstone te Edin- burg uitgesproken heeft een diepen indruk gemaakt in Engeland. Vooral het slot van de rede was treffend. Het luidde aldus »Laten wij optrekken hand aan hand. La ten wij niet meer ons vertrouwen stellen op de lords, op de pairs, op de groote hee- ren, op den adellaten wij het zelfs niet meer stellen op den mensch, maar hooger, op den almachtigen God, den God van recht vaardigheid, die gewild heeft, dat de be ginselen van recht, vrijheid en billijkheid de eeuwige gidsen, de eeuwige meesters zou den zijn van ons bestaan" Deze woorden werden donderend toegejuicht. Natuurlijk is de conservatieve en ministerieele pers niet bevredigd. De Standard zegt van de rede »Het onbestemde in de verklaringen toont voldoende aan in welken zin de groote vraag van home-rule door Gladstone wordt opge vat." De Daily lelegrapli schrijft, dat, gelijk men kon verwachten, de op home-rule betrekking hebbende zinsneden, een herhaling zijn van de hoofdbeginselen der toelichting tot het beruchte ontwerp van 1886. De Daily News, het Gladstoniaansche hoofdor gaan, meent, dat vele bestrijders van de liome-rule thans zijn gaan gelooven, dat die maatregel goed kan werken. Aan hen die wilden weten, waarin het zelfbestuur zou bestaan, heeft Gladstone alle gewenschte in lichtingen gegeven in zijn rede welke van groote oprechtheid en helderheid getuigt. Zelden gaf een staatsman zijn denkbeelden nauwkeuriger aan. De unionistische Daily Chronicle laat zich als volgt uitj> Hoewel de verklaringen niet zoo volledig zijn, als mo gelijk was, bevatten zij niets wat strijdt met de steeds door ons voorgestane denkbeelden. Er zijn groote concessies in onze geest ge daan. Aan den anderen kant is het jammer, dat verwezen is naar het noodlottig ont werp van 1886, dat door niemand kan wor den verdedigd. Een zonderlinge werkstaking is in Spanje uitgebroken. Tengevolge van de Donderdag in de Cortes aangenomen wet, waarbij een belasting van 1 pet op de beurs-operatiën wordt ingevoerd, hebbende effectenmakelaars en financiers besloten, zich van het doen van zaken te onthouden. Er werd dus gisteren aan de beurs niets gedaan. Deze 'houding heeft eene ernstige zijde want bij eenigen duur zal daaruit eene verwarring in financi- eele zaken onstaan De opposanten rekenen, dat de ingestelde belasting alle winst naar de schatkist doet vloeien en de zaken hun geen verdiensten meer zullen opleveren. Deze belasting zal nog een ander gevolg hebben namelijk dat daardoor de operatiën buiten de wissel-makelaars om bevorderd worden, d. w. z. zonder eenigen officieele waarborg. Gisteren heeft zich een deputatie van make laars naar den minister van financiën begeven, teneinde de intrekking der Wet te verkrijgen. De Minister antwoordde, dat de wet noodig was, waarop de deputatie ontevreden vertrok. Men zegt, dat de Regeering voornemens is de corporatie te ontbinden, indien de make- laars bij hunne houding volharden. ENGELAND. Totnutoe zijn veertien kandidaten, daar zij geen tegenkandidaten kregen, voor het Lagerhuis verkozen en welzes conserva tieven, vier unionisten, vier Gladstonianen. Onder hen is Peel de speaker van het La gerhuis en de minister Hicks Beach. De Engelsche regeering heeft den Emir van Afghanistan uitdrukkelijk doen weten, dat zoodra nieuwe onlusten mochten losbar sten tusschen Afghaansche troepen en die van Azura Kban, de Regeering zal eischen, dat de Afghaansche troepen Asmor verlaten, van waar zij de staten van Azura Khan bedrei gen. De Daily News verneemt uit Odessa, dat het gerucht van het voorkomen van een geval van cholera aan boord van een stoom boot aanleiding heeft gegeven tot een paniek en tot eene isoleering der boot. De quarantaine is echter opgeheven, nadat de ongegrondheid van het bericht was gebleken. SPANJE. De syndicale kamer der wisselagenten is Zaterdag ontvangen door den minister van binnenlandsche zaken, die haar beloofd heeft, dat de wet in gunstigen zin uitgevoerd zal worden. Waarschijnlijk zullen de handels verrichtingen heden hervat worden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1