15e Jaarg. Woensdag 6 Juli 1892. No. 4325. V E R 8 O H1JN T D A G E L 1J K S. Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs van dit Klad Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommerst> 0.05 Prijs der Advertent iën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. ALGEMK15N OVERZICHT. AZIE. Naar luid van een telegram uit Calcutta aan de limes, is de Indische regeering on gerust over den toestand in Afghanistan, ter zake van het gebeurde in Pendjeh. De toestand zou nooit hachelijker geweest zijn dan nu. Niemand schijnt den werkelijken staat van zaken aldaar te kennen, maar dit verergert de ongerustheid. BELGIE. De socialisten hadden gisteren-avond te Brussel een aantal bijeenkomsten in de open lucht georganiseerd, teneinde ten gunste van de invoering van algemeen kiesrecht te ma nifesteeren. Een dichte menschenmassa was opgehoopt, vooral voor het Maison du Peuple. Twee politie-agenten wilden een persoon beletten de menigte toe te spreken, maar het publiek greep hen aan en jouwde hen uit. DUITSCHLAND. Het proces wegens hoogverraad tegen Camin en zijne medebeschuldigden is ge ëindigd met de vrijspraak van Dobberstein, terwijl alle overige beschuldigden wegens opruiing tot hoogverraad en wegens majes- teitsbeleediging veroordeeld zijn tot tucht huisstraffen van 5'/é tot 4 jaren en tot verlies van eer gedurende 10 jaren. Voor het hof van gezworenenteKleef is gis teren de behandeling begonnen van het proces tegen den Israëlitischen slager Buschoff, be schuldigd van ritueelen moord op een knaap te Xanten. Gedagvaard zijn 99 getuigen a charge enl8 a décharge. De beschuldigde loochent zoo beslist mogelijk het feit bedreven te hebben He voorzitter bracht der jury onder het oog, dat de akte van beschuldiging alleen als Riotief voor den moord opgeeft, dat Buschoff zich wegens beschadiging van grafsteenen °p den jongen heeft willen wreken. Het Openbaar Ministerie deelde mede, dat de Verklaringen van den beschuldigde omtrent z'jne aanwezigheid op verschillende plaatsen ten dage van den moord met de verklaringen Van getuigen overeenkomen. He Tweede Kamer van Essen, die onlangs ttet 27 tegen 19 stemmen het voorstel tot Verhooging van de civiele lijst van den groother tog verwierp, omdat zij daarop 65.000 mark v^enschte geschrapt te zien, heeft thans in geheime zitting met 28 tegen 15 stemmen e verhooging tot een bedrag van 1.265.000 joark overeenkomstig het voorstel der egeering toegestaan. De meeste natio naal -liberalen gaven thans hun stem. FRANKRIJK. In strijd met een bericht van den Gaulois, zoo seint mer uit Parijs heeft de Duit- sche gezant alhier niet eenig vertoog tot de Fransche regeering gericht betreffende de kranzen en banieren waarmede het stand beeld van Straatsburg op de Place de la Concorde versierd zijn. De betrekkingen tusschen Buitschland en Frankrijk blijven zooals zij waren. Er is niets te dier zake voorgevallen en de Duitsche gezant heeft geen enkelen stap gedaan geschikt om eene wijziging te brengen in het karakter der wederzijdsche betrekkingen. RUSLAND. Uit St. Petersburg wordt aan de Times gemeld, dat de Regeering het staken van het reizigersverkeer tusschen Baku en As trakan, waar 33 cholera-lijders quarantaine houden, bevolen heeft. Desondanks is te Astrakan de cholera uitgebarsten. Tenge volge daarvan worden stroomopwaarts stoom- booten naar de Wolga gezonden. Volgens het cholera-bulletin zijn te Sara- tow van 30 Juni tot 2 Juli 20 peisonen door de cholera aangetast, van welke 2 zijn over leden en 1 hersteld. Geen der aangetasten, uitgezonderd één, is met cholera-lijders of met besmette plaatsen in aanraking geweest. Te Astrakan kwamen den 2 Juli 19 cholera gevallen voor, en bovendien 45 op de reede Te Baku is ten aanzien van de cholera wei nig verandering gekomen. Te Tiflis hadden den lsten dezer twee nieuwe ziektegevallen plaats. Een der lijders is gestorven. De ISovoje Vremja, die een schrikbeeld ophangt van den staat van zaken in den Kaukasus, dringt aan op de benoeming van een buitengewonen commissaris, ter zake van de cholera, gelijk geschied is bij vroegere gevaarlijke epidemieën. SPANJE. Omtrent het oproer der marktverkoopers te Madrid wordt nog gemeld, dat er eergisteren 75 personen zijn gearresteerd 15 gendarmes en 5 politiedienaren zijn bij de voorvallen van Zaterdag gewond. Gedurende den nacht van Zondag op Maandag is het vrij rustig geweest. De markten zijn van weinig groenten voorzien. Er heerscht nu volmaakte rust. Te Callahova zijn ernstige onlusten uitge broken tengevolge van het overbrengen van den bisschoppelijken zetel naar Logrono. De oproerlingen zochten de invrijheidstelling der in hechtenis genomen personen bij de vorige ongeregeldheden, staken enkele huizen in brand, omsingelden de kazerne der gen darmerie en wierpen steenen in de woningen van raadsleden. De staat van beleg is afge- kondigd en er zijn troepen-afdeelingen in de plaats aangekomen. Uit Mellilla, een Spaansche vesting op de N. kust van Marokko, is bericht ontvangen, dat de broeder van den sultan te Alcazaba is aangekomen met 3000 man voetvolk en 600 ruiters, met bevel schatting te heffen in geld en levensmiddelen, die de inlanders weigeren te geven. Men vreest voor ver wikkelingen. De zoon van den sultan is met een leger van 4500 man voetvolk en 1500 ruiters naar de grens van Algiers op getrokken. BINNENLAND. Schiedam, 5 Juli 1892. Heden wordt alhier op de gebruikelijke wijze herdacht de 51ste verjaardag van H. K. H. prinses Maria der Nederlanden, tweede dochter van wijlen prins Frederik en gemalin van Z. D. H. den prins von Wied. De Burgemeester van Schiedam brengt hiermede ter algemeene kennis, dat de heer Minister van Justitie heeft aanbevolen een nieuw model voor de lijst, voorgeschreven bij art 11 der arbeidswet, met het doel de bij houding der lijst minder bezwarend te maken. Volgens dit model betreft de waarmerking niet de regeling van den arbeid van met name genoemde personen, maar alleen de werk en rusttijden der in het bedrijf werkzame jeugdige personen en vrouwen en bijaldien die regeling niet voor allen dezelfde is, de werk- en rusttijden voor elk dier groepen. Een nieuwe waarmerking is alleen dannoo- dig, indien men in de werk- en rusttijden eenige verandering wenscht te brengen of bijaldien een nieuwe groep van personen, wier werktijden niet met de gewaarmerkte overeenstemmen, moet worden bijgeschreven. Het bedoelde model ligt ter secretarie der gemeente voor belanghebbenden ter inzage. Met genoegen zullen zeker velen in de rubriek vLaatste Berichten" gelezen hebben, dat Z. D. Hw. de Bisschop van Haarlem reeds voorzien heeft in de behoefte aan een geestelijk adviseur voor de afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond, en dat als zoodanig is benoemd de weleerw. heer J. S. van Buchem, kapelaan der parochie van O. L. Vrouw Visitatie alhier. Meenen wij de betrokken bondsafdeelïng met deze benoeming van harte geluk te kun nen wenschenwij vertrouwen ook, dat de nieuwbenoemde geestelijke adviseur in deze functie een eigenaardigen werkkring zal vinden, die hem in staat zal stellen NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van Hen inhoud deier courant is ver- eekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 124..')

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1