Kerknieuws. de groote gaven van geest en hart, hem door den Algoede geschonken, tot heil en bevordering der ons allen dierbare belangen aan te wenden. Onder begunstiging van prachtig zomer weer, de warmte getemperd door een frisch koeltje, hadden gisteren in den Officierentuin de eerste seriën kinderspelen plaats. Dat die kinderspelen bij voortduring hoog bij de Schiedamsche jeugd staan aangeschre ven, getuigt het groote aantal deelne mers daaraan, wier getal dit jaar niet min der dan 419 bedraagt. En of de kleinen verheugd zijn, wanneer zij met den door hen zelf «getrokken" koek naar mama ijlen, nu, men kan het hun aan zien. Ook het blokjesrapen voor jongens en meisjes blijft een aardig spel. Hier moet om de prijzen werkelijk gekampt worden. Zie ze loopen en rapen heen en weer, tot dat de zes blokjes alle in het daarvoor be stemde kistje geworpen zijn. Vlugheid is natuurlijk hoofdzaak bij dit spel, evenals bij den achterwaartschen wedloop voor jongens. Reeds weken te voren hebben enkelen zich in die achterwaartschen loop geoefend geen wonder dat de spanning tusschen de kam pioenen groot is. Hij, die 't hardst loopt, en het geluk heeft niet te vallen, is natuurlijk de prijswinner. Eenige vertooningen met de oud Hollandsche poppenkast, die ook nog steeds de jeugd weet te boeien, wisselden deze wedstrijden af, die bovendien werden opgeluisterd door een orkest. Dat alle kleinen na de prijsuitreiking hoogst voldaan den tuin verlieten, behoeft wel niet gezegd, maar het meest verheugd waren zeker zij, die met den prijs onder den arm huiswaarts stapten. Uit Naaldwijk wordt in dato 2 Juli, aan de N. R. Ct. geschreven De vrijzinnige kiesvereeniging Burgerplicht heeft neden-avond met op 2 na algemeene stemmen besloten, bij de a. s. herstemming voor een lid der Provinciale Staten in het district Vlaardingen, tusschen de heeren A. H. O. M. J. IJzermaks en A. W. Schippers, den eerstgenoemde, kandidaat der katholie ken, te steunen. De beslissing der verga dering was gegrond op de overweging, dat het hier eene tusschentijdsche verkiezing betreft, ter vervanging van den heer C. P. Hoek, het eenige katholieke lid dat voor het district Vlaardingen in de Staten zitting had. Twee der vier zetels zijn bezet door liberalen, één door een anti-revolutionair lid, zoodat naar recht en billijkheid de 4e zetel toekomst aan de partij, die hem door den "dood verloren heeft. Onthouding van stem ming zou zijn, den zetel geven aan de anti revolutionaire partij, die in stemmental de sterkste is. Reeds bij de eerste stemming is het denkbeeld van de meerderheid der liberale partij geweest, den zetel ter beschik king te laten van de roomsch-katholieken, door zich van stemming te onthouden alleen het optreden der antirevoluti onairen, die de tusschentijdsche ver kiezing en het recht der katholieken niet hebben geëerbiedigd door een eigen kandidaat te stellen, heeft verandering in de houding der liberale partij gebracht. Burgerplicht wenscht bij het genomen besluit met nadruk uit te spreken, dat hare handelwijze alleen voortspruit uit de betrachting van recht en billijkheid en hoegenaamd in geen verband staat met eenig overleg met de katholieken. H. M. de Koningin-Regentes heeft een belangrijke gift doen toekomen aan het be hoeftige echtpaar Johannes De Fooij en Cat- harina Francisea Meijer, in Den Haag dat gisteren zijn 60-jarig huwelijksfeest vierde. Op de stoep der woning van een der Com missarissen van H. M. de Koningin was een nieuw zeil gelegd. De kosten daarvan werden aan het Rijk in rekening gebracht. Maar de Rekenkamer maakte bezwaar, en het geld voor het zeil werd uit de declaratie geschrapt 1 De fungeerende commissaris van politie te Groningen, de heer H. S. Bleeker, ontving gisteren namens H.H. M.M. de Koningin en de Koningin-Regentes eene juweelen dasspeld, met een begeleidend schrijven, waarin namens H.M. de Koningin-Regentes hare tevredenheid wordt betuigd over het tactvol optreden van het politiekorps onder zijne bevelen, tijdens het verblijf der koninginnen te dier stede. De secretaris der staatscommissie voor de arbeidersenquête mr. Heijligers. is thans werkzaam gesteld aan het departement van waterstaat, handel en nijverheid. Naar aanleiding van een verzoek van den voorzitter der staatscommissie van arbeids- enquête heeft de minister van binnenland- sche zaken, door tusschenkomst van de Ge- dep. Staten der provinciën, van de gemeen tebesturen voor die commissie gevraagd, of zij, hetzij in den wintertijd of zoo dikwerf groote werkloosheid het raadzaam schijnt te maken, werkverschaffing als middel tot leni ging der armoede aanwenden. Hieronder zijn ook te begrijpen die gemeenten, wier arm besturen inrichtingen onderhouden, waar be- hoeftigen te werk worden gesteld, zoomede die, welke aan vereenigingen tot werkver schaffing in de gemeente geldelijken steun verleenen of op andere wijze het streven dier vereenigingen bevorderen. Het Rijk is niet zoo mild geweest als de gemeente Amsterdam en heeft de gevraagde f5000 subsidie voor de opening van het Merwede-kanaal geweigerd. De toege zegde medewerking van belanghebbenden is echter groot genoeg, om des ondanks aan het opgevatte voornemen gevolg te geven. Dit bestaat, gelijk men weet, hierin, om het heugelijk feit der openstelling in zoo wijd mogelijken kring bekend te maken. Daartoe zal op den dag der opening waar schijnlijk 4 Augustus met de Duitsche belanghebbende genoodigden een tocht op het kanaal gemaakt worden. Er zullen kaar ten van den waterweg verspreid worden, waaraan een beschrijving in de Duitsche taal wordt toegevoegd, enz. Voor het geval HH. MM. de Koninginnen Noord-Brabant mochten bezoeken, geeft de Tijd de verzekering, dat aldaar «nergens, waar ons lief Koninginnetje met haar vor stelijke moeder zich ook zou vertoonen, de eene of andere socialist, gelijk, helaas overal elders geschiedde, beleedigende pamfletten voor ons Vorstenhuis zou verspreiden, wijl Noord-Brabant, dank zij onze eerwaarde en hooggeachte geestelijkheid, geen socialisten telt, of het moest de eene of andere Boven- Moerdijkenaar wezen. De vereeniging »Uit het volk, voor het volk" te Middelburg heeft besloten, den verjaardag van H. M. Koningin Wilhelmina (31 Augustus) feestelijk vieren, door het geven van een groot concert en het illumi- neeren van een deel der stad. De hoofdcommissie, welke zich hier te lande heeft gevormd voor de viering van het vierde eeuwfeest der ontdekking van Ame rika, heeft een circulaire verspreid, waaruit blijkt, dat zij zich geheel wenscht te houden buiten den strijd over de vraag waar Co lumbus is geboren Hulde aan den ontdek ker, niet aan zijne geboorteplaats wordt be doeld. De commissie wenscht een groot deel der te ontvangen bijdragen te bestemmen voor een nationaal doelhet bijeenbrengen eener boekerij betreffende de ontdekking en den ontdekker. Op 12 Oct. a. s. zal het feest te Amster dam gevierd worden. De feestrede zal worden uitgesproken door den voorzitter, pastoor J- W. Brouwers en begeleid door muziek en zang, zoo mogelijk door eene toepasselijke cantate. Ten slotte zal een banket de festi viteit besluiten, welke geheel voor rekening komt der deelnemers. Door de onlangs te Delft gevestigde af- deeling van den Ned. R.-K. Volkshond is aan den gemeenteraad een adres ingediend, waarbij zij verzoekt, bij iedere aanbesteding van gemeentewerken eene bepaling in de bestekken te doen opnemen, waarbij de aan nemers worden verplicht al hunne werklie den te verzekeren tegen invaliditeit en on gelukken, alsmede dat die verzekering der werklieden ook geschiede, waar de gemeente zelve als werkgeefster optreedt. Er is weer een prachtig staaltje van «Holland op zijn smalst", een heerlijke proeve van het wandalisme der Hollandsche «zinde lijkheid" aan den dag komen. Men heeft nl. ontdekt, dat het «oude hof" het tegenwoordige paleis aan 't Noordeinde te 's-Gravenhage, zware geel koperen voordeu ren heeft, schitterend mooi, maar dat de vaderen, die een geelwit tintje veel knapper vonden staan dan dat koper, dat maar ge poetst moest worden, er verf op heb ben gesmeerd, waarop daarna de eene laag over de andere is gekomen. Het koper is nu weer van de verf ontdaan en de deuren maken een vorstelijk vertoon. Naar wij vernamen, zit er onder de verf verder nog hardsteen en andere natuurlijke steen, wat nu mede eerlang weer aan 't daglicht zal worden gebracht. (H. C.) Op de SporttentoonstellingteScheveningen werden gisteren internationale postduiven- wedvluchten gehouden. Onder een grooten toevloed van belangstellenden werden de ge vleugelde boden, die van allerlei plaatsen herkomstig waren, in den tuin der Expositie losgelaten. Het eigenaardige schouwspel van het wegtrekken der vogels miste voor de omstanders zijn verrassende uitwerking niet. Uit Leeuwen en Druten zijn Maandag ver scheidene karren met vroegere aardappelen, zoogenaamde muizen, te Nijmegen ter markt gebracht. De verkoopers, vroeger allen ta baksplanters, schenen goede zaken te heb ben gemaaktzingende keerden zij huis waarts. Zij hadden f6 tot f7 per H.L. bedongen. De teelt dezer muizen is een ware uitkomst voor vele kleinboeren. Te Raalte heeft zich voor de vacante be trekking van onderwijzer, jaarwedde f450, geen enkele, en voor onderwijzeres, jaarwedde f 475, éen sollicitant aangemeld. -* Gisteren had te Pijnacker de plechtige wijding plaats der nieuwe roomsch-kathohe'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2