Hoogstraat E 318, Eli dit luier bekoort een Epeeisel. Zondag 10 en Maandag 11 Juli 1892. No. 4329. V E R S C H IJ N T DAGELIJ K S. 15e Jaarg. Boterstraat E 39 Bureau: Boterstraat, E 39. jmm m» Het BUREAU van de NIEUWE SCHIEDAM- SCHE COURANT wordt met 1 Au gustus verplaatst vau ALGEMEEN OVERZICHT. SCHIEDAMSCHË COURANT Prijs van dit iiiad Voor Schiedam per 3 maanden ƒ1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht vau den inhoud dezer courant is ver- tekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no.124.') NIEUWE y.;.nx v, Prijs der Adverlenliën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. NAAR hoek Zwaansteeg 9 Juli '92. Het blijkt, dat prins Bismarck het nog maar niet van zich kan verkrijgen de rol van oude mopperaar, reeds zoo lang door hem vervuld, op te geven. Weder heeft hij in een tweetal Duitsche bladen, de Munchener AUg. Ztg. en de Harnb. Nachr. een paar mopperartikeltjes laten afdrukken, waarin hij de verantwoordelijkheid voor sommige mededeelingen der Nordd. Allg. Ztg. afwijst maar erkent, dat hij te Weenen boos was geworden, omdat hem ter wille van Berlijn de audiëntie bij keizer Frans Jozef gewei gerd was. Veel is er over Bismarcks ontvangst te Weenen gesproken of liever over de pijnlijke vermijding van alles wat hem als man van gewicht en aanzien kon doen kennen. Maar ter- Wijl de Hamb. Nachr. zich eergisteren ten tolk stelde van des ex-kanseliers toom over de kleingeestige maatregelen van uit Berlijn ge lomen om een audiëntie van den kanselier bij keizer Frans Jozef te verhinderen, ver scheen de Reichsanzeiger met een tweetal documenten om de beweringen van den ex-kanselier te weerleggen. Zij bevatte den tekst van een dépêche 9 Juni aan den Duit- schen gezant te Weenen gezonden, alle ge- achten van een toenadering tusschen Bis marck en den Keizer ongegrond heetend, °nadat de ex-kanselier de eerste stappen zou moeten doen en (den gezant) verzoekend bij eventueele ontmoetingen met den ex-kanselier 2lch te bepalen tot de conventieele vormen, ®ene mogelijke uitnoodiging tot de brui- oft vermijdend, daar ook de Keizer van het uWelijk geen notitie zou nemen. Deze tele. 8rafische mededeeling sloot met de opdracht §raaf Kalnoky (Oostenrijks kanselier) hier in kennis te geven. Deze publicatie in den eichsanzeiger wordt voorafgegaan door een ^script van 20 Mei 1890, waarin de aan- acht der legatiën door Caprivi wordt ge vestigd op des ex-kanseliers publicatiën en dat het de meening des Keizers is, 't wel kalmer zal worden, terwijl de Keizer onder scheid maakt tusschen den Bismarck van voorheen en thans, en alles wil trachten te vermijden wat het beeld van den grooten staatsman zou kunnen doen verbleeken. Het woord is nu weer aan Bismarck die volgens de Norddeutsche geen maatregelen behoeft te vreezen, en ook 's Keizers over haasten terugkeer niet zal uitlokken. De Regeering zal zich tegenover het geschrijf van Bismarck zeer kalm houden, zoodat hij het ongehinderd kan voortzetten, maar die zich daarbij het meest benadeelen zal, is Bismarck-zelfde man maakt zich meer en meer onmogelijk en delft zich-zelt een graf in de harten van alle weidenkenden. De uitslag van de verkiezingen in Groot- Brittannië en Ierland is nog niet in zijn geheel bekend. Voor zoover zij tot heden bekend is, heeft zij den liberalen niet ge bracht de volkomen verwezenlijking van hun verwachtingen, en evenmin zijn de voorspel lingen bewaarheid van die conservatieven, welke met de al te optimistische Gladsto- nianen een woeste strooming ten gunste van Gladstone tegemoetzagen. Het gaat er integendeel tot heden vrij kalm toe. Maandag heeft Gladstone's partij flinke voordeelen bevochten. Dinsdag was het heel wat minder, de Woensdag gaf den aanhangers van home-rule weer wat meer reden tot blijde verwachtingen en de uitslag van Donderdag kan gelden als een nieuw bewijs, dat Gladstone's grondbeginselen veld beginnen te winnen, wat evenwel niemand het recht geeft te spreken van een alge- heelen omkeer in de staatkundige over tuiging der meerderheid. Zoo kan dan ook nog moeilijk voorspeld worden, hoe het zal afloopen nog zijn de helft van de 670 zetels van het Lagerhuis niet bezet, en 't ziet er wel naar uit, dat Salisbury terrein zal ver liezen bij de verkiezing van 1892er be staat zelfs nog immer kans, dat de regee- ringspartij het onderspit delft en dus Salis bury het veld moet ruimen voor Gladstone maar van eene vernietiging der conservatieve meerderheid, zooals in 1880 Beaconsfield ten deel viel door de verkiezing van 351 libe ralen, is nog geen enkel symptoom te be speuren, zelfs niet door Gladstone's Daily Chronicle, die haar tevredenheid toont maar dan ook meer niet. Tot juichen over een of ander aanzienlijk verlies der tegenpartij, vinden zoowel de con servatieven als de liberalen beurtelings gele genheid en reden. Zoo wist te Newcastle een conservatief kandidaat zijn liberalen te genstander en oud-parlementslid een beentje te lichten, terwijl John Morley, Gladstone's rechterhand, in dezelfde plaats eene overwin ning behaalde door de uiterst geringe meer derheid aan een nederlaag grenzende, en als zoodanig dan ook bezongen door de conser vatieven en beweend door de liberalen, die beide min gunstige resultaten op rekening stellen van de oppositie hunner kandidaten tegen den 8-urigen arbeidsdag. Doch hier tegenover en tegenover de schitterende zege van Chamberlain te Birmingham, staat de nederlaag van Ritchie te St. George, waar de Gladstoniaan Benn de zege bevocht met 400 stemmen meerderheid. Zoo lacht de fortuin beurtelings de eene en de andere partij toe, en hare grillen ma ken het dan ook ondoenlijk met eenige ze kerheid den einduitslag te voorspellen, die gansch en al afhangt van den uitslag in een 92-tal districten. Vallen die voor de eene helft den liberalen toe en voor de andere den conservatieven, dan zou het conservatief bewind, steunende op eene zeer kleine meer derheid, voortduren. Men vergete, dat de liberalen den ministerieelen minstens 34 zetels moeten ontrooven, om het evenwicht te stel len, en dat zij ook minstens eene meerder heid van een 30 stemmen behoeven, om met goed gevolg de regeering van de conserva tieven te kunnen overnemen. Het brutaal optreden der Engelschen in Oeganda, waar zij de Fransche missionarissen beleedigd en vervolgd hebben, heeft Frankrijk eene aanleiding tot wraakneming doen zoeken. Het heeft die gevonden. De gouverneur- geraal van Algiers heeft bij de Fransche regeering geklaagd over de aanwezigheid op zijn grondgebied van Anglicaansche zen delingen, wier pogingen om bekeerlingen te maken onder de inboorlingen, door den gou verneur-generaal worden beschouwd als ge vende aanleiding tot onlusten. De Fransche minister van buitenlandsche zaken heeft toen den gezant te Londen, den heer Waddington, gelast de aandacht der Engelsche regeering op deze feiten te vestigen. De heer Wad dington heeft daarop een brief geschreven aan lord Salisbury, verklarende dat als de Engelsche zendelingen niet vrijwillig vertrek ken, de Fransche overheid zich in de xdroeve" noodzakelijkheid zal bevinden hen van het Fransche grondgebied te verwijderen. AMERIKA. De jongste depêches betreffende de werk staking in de Carneghie-mijnen te Homes tead melden, dat er thans stilte heerscht. De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1