15e Jaarg. Dinsdag 12 Juli 1802. No. 4330. V E R S C H IJ N T DAG E L IJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs van dit Itlad "Voor Schiedam per 3 maanden 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 ALGEMEEN OVERZICHT. 11 Juli '92. In zake de Engelsche verkiezingen moet men het nog immer met de dorre en droge cijfers voor lief nemen, en kan er geen be paalde omkeer ten gunste van een der beide groote partijen worden geconstateerd, ondanks den numerieken vooruitgang der liberalen, die echter nog geweldig zal moeten toene men om de 68 a 70 stemmen conservatieve meerderheid te nihileeren niet alleen, doch om te zetten in eene minderheid. Toch zijn er van de 344 zetels (de helft ongeveer van het Lagerhuis) 154 toegevallen aan de libe ralen, 4 aan de Parnellisten, 17 aan de anti- Parnellisten en 181 aan de conservatieven. Ongelukkig voor de Gladstonianen is 't be gin van den kamp in Ierland, waar de zetels hun evenals in Engeland bij tientallen moe ten toevallen, willen zij hun in Engeland behaalde winst niet geheel of gedeeltelijk verspelen. Reeds zijn enkele zetels den Gladstonianen ontgaan die van Londonderry, waar Mac Carthy, de chef der anti-Parnel- listen, werd geslagen door den conservatief Ross, die gesteund werd door de Parnellis ten die van Dublin, waar de conservatieven hun kandidaat Kenny zagen zegevieren over den Parnellistischen en den anti-Parnellisti- schen kandidaatdie van South Dublin, waar Plunkett, de conservatief, de beide verschil lende kandidaten van Parnellisten en anti- Parnellisten sloeg. En Herbert Gladstone, des oud-ministers zoon, behaalde eene over winning nog treuriger dan die van Morley (reeds vermeld) hij zegevierde met 353 stemmen te Leeds tegen 2256 vroeger. Ge- Wonnen zijn 47 zetels door de Gladstonianen, 'Jus eene verplaatsing van 94 stemmen ter bunner gunste. De beslissing nadert ras, doch de vooruitzichten dat Gladstone over eene krachtige liberale meerderlieid zal be schikken, zijn meer en meer gedaald. Ook in het hooge noorden, in Zwe(lon-en- ^oorwegen blijkt de politiek de gemoede- feu op te winnen. De Noren zijn sedert teren naijverig op de Zweden, omdat in de Pcrsoneele unie tusschen beide rijken de -Weden steeds de overhand hebben. Zoo gillen zij nu dat er verandering kome in e" toestand waarbij Zweden-en-Noorwegen egelijk door consuls vertegenwoordigd wor- ^en en verlangen zij de instelling van eigen c°rsche consulaten. De oud-minister-pre- ent Emil Stang, thans hoofd der conser vatieven, verklaarde de vorige week in de 'Oi ting, dat deze instelling wel degelijk ltv°erbaar washij zelf zou niet willen staan als commissionair van Zweden. Inte gendeel, in dit opzicht wilde hij wel doen uitkomen, dat de unioneele regeling tus schen Zweden-en-Noorwegen eene grondi ge herziening noodig heeft. Van den kant der ministerieelen werd hiertegen aan gevoerd, dat men in deze kwestie voorop moet stellen, dat het ministerie-Steen moest behouden blijven dat het de conservatieven naar zijn wil moest doen buigen om niet te spreken van het koningschap dat daardoor zou worden bevestigd en dat in de aan hangige kwestie een verzet tegen den wil der natie hoogst gevaarlijk zou zijn. Zoo gaat het in de Shorting, en daar buiten gaat het niet minder levendig toe. Tenge volge van eene oproeping der anti-ministe- rieele partij zijn Woensdag 11. niet minder dan 15000 personen in optocht naar het koninklijk paleis gegaan, om den Koning hulde te betuigen en hem de verzekering te geven, dat zij op hem vertrouwen in den strijd over de rechten van de Unie en van Noorwegen. Deze stoet was veel talrijker dan de optocht der radicalen, die twee dagen vroeger eene hulde aan den minister-president Steen hebben gebrachtmaar in den stoet der conservatieven waren veel buiten lieden en bij de demonstratie der radicalen waren die niet. Overal in den lande ver- keeren de gemoederen in groote gisting. Het antwoord op de vraag of er een nieuw ministerie zal optreden is intusschen verdaagd. Men wil eerst het resultaat van de beraad slagingen der Shorting afwachten. Niet alleen in het hooge noorden, maar ook in het verre zuiden blijft de ministeri- eele crisis aan de orde. Het medio Mei door Giolitti gevormde Italiaansche ministerie schijnt maar niet compleet te mogen zijn. Zooals men weet, had Giolitti, behalve de portefeuille van binnenlandsche zaken ad in terim, ook die van de schatkist voor zijn rekening moeten nemen, daar hij in den persoon van Ellena wel een minister van financiën had gevonden, maar te vergeefs naar een minister der schatkist had omgezien. Ongelukkig werd Ellena aanstonds ziek, even hopeloos ziek als het hem toever trouwde departement! Maar nu Giolitti 6 voorloopige twaalfden der Begrooting had, en de Kamerontbinding kon doorgaan, was voorloopig alle gevaar van de lucht. Tijd ge wonnen was veel, was misschien alles gewon nen. Werkelijk slaagde hij er in, den oud minister Bernandino Grimaldi over te halen, minister van de schatkist te wordendoch nauw is diens benoeming officieel en dus het Rabinet voor het eerst weder compleet, l'rys der Advertenliëii Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.I0 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. of daar wordt Ellena al zieker en zieker en vraagt ontslag, niettegenstaande de Koning reeds Grimaldi ad interim ook met de porte feuille van financiën had belast. Volgens de Diritto heeft de Koning Ellena's ontslag reeds aangenomen. Er is dus weder eene vacature. Een schijnbaar onbeduidend vooral heeft opnieuw het Fransche chauvinisme opge wekt. Zie hier hoe het voorval dat hier be doeld wordt zich naar Duitsche lezing heeft toegedragen. De Fransche consul-generaal te Leipzig, de heer Jacquot, kwam vóór eenige dagen om drie uur in den nacht in min of meer kennelijken staat in het café Bauer, gedroeg zich daar brutaal, sprak verscheidene gasten aan en bediende zich daarbij van scheld woorden als »vuile Duitsche varkens". Hierop ontstond een vechtpartij, en Jacquot kwam er daarbij alles behalve goed af. Naar een politie post gebracht tracteerde Jacquot ook de politie beambten op scheldwoorden, maar nadat dui delijk gebleken was, met wien men te doen had, terstond vrijgelaten. Van het geven van eene voldoening aan Jacquot, gelijk deze door de chauvinistische Fransche pers wordt verlangd, kan dan ook geen sprake zijn. Jacquot zelf kan trouwens niets vuriger wenschen dan dat de zaak worde doodgezwegen. In de amb telijke kringen te Berlijn heeft men noch uit Dresden, noch uit Parijs officieel bericht van de zaakgekregen. Daarentegen isde Fransche gezant te Berlijn wel van het geval onderricht. Herbette zal echter wel aan de Fransche regeering hebben medegedeeld, dat het geval tot geene vorderingen van Fransche zijde aan leiding kan geven.Volgens nader bericht is Jacquot door zijne regeering teruggeroepen en heeft hij Leipzig reeds verlaten. BELGIE. De Hollandsche anarchist Harry Boer is veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens het schrijven van dreigbrieven aan den burgemeester van Gent en tot 9 maanden gevangenisstraf wegens verscheidene af- troggelarijen. DENEMARKEN. De Keizer van Rusland zou zich Zondag middag met de keizerlijke familie inschepen aan boord van de Poolster om de terugreis naar St. Petersburg te aanvaarden. De Prinses van Wales vertrekt terzelfder tijd weer naar Engeland. HET OOSTEN. Uit St. Petersburg verneemt de Times, dat de cholera is uitgebroken in Simbirsk. Uit Bakoe kwamen er geene berichten sedert 3 Juli. In Midden-Azië verbreidt de ziekte zich zeer snel; in vier dagen kwamen 565 sterfgevallen voor. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver- tekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (S/sdl. no. 124.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1