BINNENLAND. Uit Constantinopel verneemt hetzelfde blad, dat de cholera is uitgebroken in Akka, de zeehaven in Syrië, zoodat de schepen uit Syrië komende, te Constantinopel aan quarantaine zijn onderworpen. OOSTENRIJK—HONGARIJE. In politieke kringen alhier vindt het be vestiging, dat de Duitsche gezant, prins Reuss, nog vóór October aanst. zal aftreden. Als de reden geeft men op, dat de prinses van Reuss bezoeken heeft afgelegd bij de familie Bismarck. Z WEDEN—EN—NOOR WEGEN. Van Vrijdag middag tot Zaterdag-ochtend woedde te Christiaansand (Noorwegen) een vreeselijke brand, tengevolge waarvan bijna de helft der stad vernield werd. Verschei dene honderden huizen zijn tot den grond toe afgebrand ander deze het postkantoor, het gebouw der Spaarbank, houtmagazijnen enz. Van de vestingwerken en de inrich tingen voor materiaal zijn slechts de muren overgebleven- Tal van personen zijn zonder dak. Het zijn meestal Noorweegsche assu rantiemaatschappijen, die bij de ramp be trokken zijn. Een portret van Z. H. Paus Leo XIII. In den loop van dit jaar genoot de Fran- sche schilder Chartran de hooge onderschei ding, meermalen tot Z. H. den Paus te worden toegelaten en, door herhaalde per soonlijke waarneming, alzoo een afbeeldsel van Z. H. te kunnen voltooien, dat niet enkel de goedkeuring eri toejuiching van meerdere bevoegde kunstkenners mocht verwerven, maar ook aan Z. H.-zelve de lofspraak ont lokte Effigiem subjectam oculis quis dicere fal- sam Audeat 9 huic similem vix jam pinxisset Apelles. (d. i.Wie zou durven beweren dat het beeld daar vóór ons geplaatst niet juist de gelijkenis van het oorspronkelijke weergeeft Apelles zou moeite gehad hebben om een werk te leveren dat ermee gelijk staat.) Van dit portret nu werden reproductiën in den handel gebracht. In niet minder dan elf verschillende formaten, in ets en steen druk, door phototypie, in kleurendruk en kopergravure, werd de afbeelding des Pau sen gesteld onder bereik van de minst be middelden. Zóó toch steeds, dat ook bij geringere kunstwaarde de gelijkenis trouw bewaard bleef. Is dit met alle reproductiën het geval, inzonderheid mag het getuigd worden van die welke door de onzen lezers bekende peinture-Bogaerts werd verkregen. De uit voering van het exemplaar, dat ons daarvan onder de oogen kwam, is van dien aard, dat zij alle eischen niet enkel bevredigt, maar, wij meenen 't veilig te mogen zeggen, de hoogst gestelde verwachtingen ver overtreft. (T.) Schiedam, 11 Juli 1892. Van de haringvisscherij zijn alhier binnen gekomen: gistermiddag Harmonieschipper Kalisvaart met 16£ last, en heden Schiedam, schipper W. Seis, met 23£ last. De Kermis behoort weer nagenoeg tot het verleden. De laatste dagen aan de Kermisvermakelijkheden gewijd, werden zeker veel beter dan de vorige door het weder begunstigd. Het was Zaterdag vrij goed weder, en hoewel het zich in den avond wat minder gunstig liet aanzien, begaven zich honderden reeds vroeg naar het Ker misterrein, waar men dan ook weldra de drukte en het gewoel aan een Kermis-Za- terdag eigen, kon opmerken. In den Officierentuin meldden zich reeds ten zeven ure de eerste bezoekers aan, en hoewel het er blijkbaar niet zoo overweldigend druk was, als men vorige jaren pleegt op te merken, was ten acht ure de groote-zaal toch reeds zoo bezet, dat er geen zitplaats meer was te bekomen. De uitvoering van het zeer gevarieerd program nam een aan vang met het eerste nummer van het militair concert door de stafmuziek van het derde regiment huzaren, kapelmeester de heer L. M. van Waasdijk, dat verder in den avond ook verschillende compositiën zeer verdienstelijk ten gehoore bracht. In de zaal werden de onderscheidene amusementen bege leid door het groot orkest onder leiding van den heer Waisvisz. Verschillende specialiteiten en excentriciteiten traden op, en wisten het talrijke publiek tot een zeer gevorderd uur aangenaam en gezellig bijeen te houden. Wel duurde het wat lang eer de eene spe cialiteit de andere opvolgde, maar als dan weer het scherm opging, en men had het geluk een goed plaatsje in te nemen, kreeg men ook werkelijk iets aardigs en frappants te zien, zoodat het publiek zich over 't al gemeen naar hartelust vermaakte, hetwelk ook merkbaar was aan de vroolijke opge wekte stemming, die tot het einde toe bleef heerschen. Zooals gewoonlijk had het vuurwerk ook nu een bijzonder succes. Het bleek slechts weinig geleden te hebben van de vochtigheid, die zich ook in den loop van den avond in den vorm van een klein buitje nog had doen gelden. Vooral het eerste nummer de sGloria aan Schiedam gewijd;" en hetslotnummersEen Reuzen vlinder" werden met luide bijvalsbetui gingen door de talrijke toeschouwers begroet. Na het vuurwerk werd de laatste afdeeling van het program tot aller genoegen in de zaal afgewerkt, waarna het publiek in opge wekte stemming scheidde van de plaats waar het zich, zooals altijd, kostelijk had ver maakt. Te midden der feestvreugde van den Za- terdag-kermisnacht deden zich eensklaps de onheilspellende tonen van de brandklok hoo- ren. Het bleek, omstreeks 1 ure 's nachts, dat er brand was ontstaan in de bakkerij van den heer P. A. Tempelaars, aan den Singel. Toen zich dan ook de honderden kermisbezoekers en verdere belangstellenden op de plaats des onheils vertoonden, vonden zij het geheele pand in lichte laaie. Aan behouden was nier meer te denken. Nadat de waterleiding reeds hare diensten had bewezen, wierp ook een tweetal spuiten een stroom water in het brandende perceel. Daardoor mocht het omstreeks twee uren gelukken het vernielende element in zijn woeste vaart te stuiten. Inmiddels was het bovengedeelte geheel uitgebrand en was ook het benedenhuis, met uitzondering van den winkel, een ruïne geworden. Door bijzondere omstandigheden zijn bij dit onheil, gelukkig, geen menschenlevens te betreuren. De heer Tempelaars was met een zijner kinderen naar den Officierentuin gegaanjuffrouw T. was met de andere kinderen thuis. Omstreeks één ure vertoonde z;ch de oudste dochter voor het raam van de slaapkamer boven den winkel, om naar het vuurwerk te zien, toen haar door een voorbijganger werd geraden naar het Sta tionsemplacement te gaan, waar zij alles beter zou kunnen zien. Daarop begaf zij zich naar beneden om hare moeder daaromtrent te raadplegen maar nauwelijks was zij be neden aan de trap gekomen, toen haar van uit de bakkerij een verstikkende rook te' gemoet kwam. Na hare moeder gewaar schuwd te hebben, vloog zij naar boven, wierp een bed en een paar dekens uit het raam, en riep den voorbijgangers toe daarin de kinderen, die uit het raam zouden sprin- gen, op te vangen. Aldus mocht het haar gelukken zich-zelve en hare broertjes en zusjes te redden, zoodat allen, met uitzonde ring van een der kinderen die een lichte schram aan een der voeten bekwam, onge" deerd buiten het brandend perceel kwamen. Inmiddels waren anderen, buren en voor bijgangers, druk bezig om van den inboedel nog zooveel mogelijk te redden. Hierbij hebben zich vooral onderscheiden de heeren C. Schie- baan en E. Wouteleers, die het meerendeel der geredde goederen in hunne resp. wo ningen borgen. Zoowel het pand als de in boedel waren tegen brandschade, hoewel laag, verzekerd. Desondanks lijdt de heer Tempelaars bij dit ongeval veel schade door den deerniswaardigen toestand waarin ver schillende meubelen zijn gebracht, alsmede door het verlies van een geheele partij bloem, die op een der zolders was geborgen. D0 omstandigheid dat met het oog op den Kermis- nacht vele ingezetenen niet thuis waren, was oorzaak dat de brandweer en schutterij niet zoo spoedig op de plaats des onheils versche nen, zoodat er wat hun beider werkzaam heid betrof wel wat te wenschen overbleef. Dat de ramp onder deze omstandigheden geef grooteren omvang heeft gekregen, is zeker ook aan het beleidvol optreden der omwonen den, waaronder velen van het Stationsperso- neel, te danken. Tot slot der Kinderfeesten in den Officieren tuin werd daar gisteren een matinée gegeven door de stafmuzikanten der Schied. Schutterij- Ook nu weder bleek deze Matinée een der grootste aantrekkelijkheden voor de jeugd te zijnimmers het Bestuur, zijne gewoonte getrouw, had weder gezorgd voor het oplaten van de luchtballons. Het weder, dat zich aanvankelijk mindei gunstig liet aanzien, hield zich bijzonder goed, zoodat er werkelijk niets ontbrak wat de feestvreugde der kleinen kon verhoogen. 't Was dan ook telkens een gejuich en gejoel, wanneer een der luchtreizigsters zi<d) met snelle vlucht in het luchtruim verhie en statig in noord-oostelijke richting afdreef- Met belangstelling volgde men de ballon3 met het oog, zoover men maar kon. Vooral die, met de fraaie wimpels en di0 met 4 parachutes, waarmede even zoovel0 luchtreizigers, in den vorm van arlequin3' weder naar de aarde afdaalden, trokken bU zonder de aandacht. Dat het Bestuur zich vele moeiten getroo* om vooral ook de Kinderfeesten nog steed3 aantrekkelijker te maken, is ook nu wed01" ten duidelijkste gebleken, en zeker ook zil1^ de Kermis-vermakelijkheden, door het Ve stuur gearrangeerd, tot volkomen genoeg^ geweest van allen die ze hebben bijgewoon Blijkens bericht van Hr. Ms. gezant Brussel, is de invoer van Nederlandsch run vee in Belgie, behalve langs Esschen, v' 11 dezer af ook geoorloofd langs de douan0 kantoren van Stroobrugge, Selzaete, Clins Tromp en Staak. (St.Ct-) HH. MM. de Koningin en de Koning'1^ Regentes zullen waarschijnlijk Vrijdag 11 (15 Juli) de Sporttentoonstelling te Schev ningen bezoeken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2