Land- en Tuinbouw, GEMENGDE BERICHTEN. Op het 8 October te vieren huwelijksfeest Van den groothertog van Saksen-Weimar en prinses Sophie zal o. a. keizer "Wilhelm tegenwoordig zijn. De nieuwe Comptabiliteitswet voor Ned.- Indië is thans bij den Raad van State aan hangig en zal dus weldra bij de Staten-Ge- neraal worden ingediend. De Minister van Justitie heeft op het einde des vorigen jaars aan Gedeputeerde Staten te kennen gegeven, dat, naar de bedoeling der drankwet, eene vergunning tot verkoop van sterken drank, indien zij niet ingetrokken of zoolang het recht vooruitbe taald is, blijft bestaan en meetelt onder het aantal binnen de maximale grens, al wordt Van de vergunning geen gebruik gemaakt. Gedep. Staten van Zuid-Holland achtten echter eene aanvulling van de statistische gegevens te dezer zake in het jaarverslag niet noodig, omdat ook in de hierboven be doelde gevallen de inrichting tot drankvsrkoop zelve kan blijven bestaan. üp eene bevolking van 966,999 zielen, bedroeg op het einde van 1891 in de pro vincie Zuid-Holland het aantal inrichtingen waar drank word verkocht 4277 (tegen 5223 in 1882). Het bedrag van het Vergunnings recht was in 1891 f 211,784,94 (tegen f 217, 978.41 in 1882). Ook door den Minister van Justitie moet een wetsontwerp tot instelling van Kamers van arbeid in gereedheid zijn gebracht. Het ontwerp zou, als de H. Ct. goed is ingelicht, thans bij den Raad van State wezen. Door de Justitie is,zoo meldt het Handels blad, een onderzoek geopend naar aanleiding van de Zondag door den socialist Max in Constantia te Amsterdam gebezigde woorden »mislukte programma-tocht der Koninginnen". Op de begrooting van het departe ment van Oorlog voor het volgend jaar zal een nieuwe reorganisatie van de normaal-schiet school worden voorgesteld, welke maatre gel dan tegelijk dienstbaar zal worden ge maakt voor het Indische legereen en ander meer speciaal in verband met de nieuwste soort geweren en kruit. tot aanvulling van den buskruitvoorraad en tallooze andere behoeften in oorlogstijd, zelfs zonder dat de alles beheerschende drinkwater- quaestie ïs opgelost, wij noemen het waag halzerij. Wat de laatste quaestie betreft, verheugt het blad zich erover, dat tot voorziening daarin zal worden overgegaan, maar voegt erbij, dat het hem onverklaarbaar voorkomt hoe een inspecteur der genie zes jaren bleef berusten in een onhoudbaren toestand, die almee in de eerste plaats hèm van nabij betrof. Ook wij waren, steeds de overtuiging toe gedaan, dat de stelling van Amsterdam als nog aan een grondig onderzoek van onpartij dige deskundigen moet worden onderworpen het gaat niet aan, een voormalig bevelhebber van die stelling, zóó ervaren als generaal Den Beer, dood te zwijgen. Ook het V. D. wenscht een onderzoek, maar door Nederlandsche deskundigen, die toch waarlijk wel onder onze officieren te vinden zijn. Weldra kan verwacht worden de benoe ming van een gouvernements-commissaris bij de Billiton-Maatschappijvoortvloeiende uit het nieuwe contract. De afdeeling 's-Gravenhage van den Neder- lanschen bond Maatschappelijk Belang heeft een adres ingezonden aan de Tweede Kamer der vStaten-Generaal met verzoek, het wets ontwerp betreffende de vermogens-belasting zoodanig te wijzigen, dat de coöperatieve winkel en verbruiks-vereenigingen voor de vermogens-belasting op gelijken voet zullen worden behandeld als de winkeliers, en de wet dus ook op deze corporatiën van toe passing zal worden verklaard, zoodat de aan zienlijke handelsvoorraden en ondernemings kapitalen van die winkelvereenigingen niet zullen worden vrijgelaten. Naar men verneemt, is de opening van het Merwede-Kananl van Amsterdam tot Vreeswijk vastgesteld op den 4n Augustus a. s. Het personeel tot bediening der bruggen langs de vaart en aan de sluis te Vreeswijk is aangesteld, om den 15n Juli in dienst te treden. Om de opening feestelijk te vieren, zijn door de Amsterdamsche Kamer van Koophan del verscheiden autoriteiten uigenoodigd, zoo mede eenige Kamers van Koophandel uit Duitschland. VD.) Door den heer W. K. M. Vrolik, lid van fie Tweede Kamer, is nog een naschrift in het licht gegeven op zijn onuitgesproken reden. De heer Vrolik zet daarin, ook naar aanleiding van de behandeling van hetBilIi- ton contract in de Eerste Kamer, zijn be swaren tegen de overeenkomst breedvoerig Uiteen en uit de vrees, dat dit in het vervolg Uog tot vele moeielijkheden kan leiden. Hij heroept zich op iemand, die den heer Vrolik ®en zeer bevoegd beoordeelaar acht en die hem schreef: »In hoofdzaak ben ik uwe toeening toegedaan: dit contract is niet goed noemen en het kan eene rijke bron van Tiaestiën opleveren." ^Ik bewonder", eindigt de heer Vrolik het °Ptimisme der Kamerleden, die hiertoe hebben Medegewerkt, maar benijd hen niet. Het adres van den heer Tindal bespreken- legt het V. D. o. a. De stelling van Amsterdam dient zoodanig e worden voltooid, dat deze, onze reduitstel- lng niet worde een kostbare muizenval voor *eger en burgerij. Een wereldstad te omgeven met verster- "ïgen, zonder zekerheid alsnog van een vol- °ende approviandeering, zonder gelegenheid Dat de loodsdienst te Hellevoetsluis minder van beteekenis wordt, bewijst het geval, dat ook dit jaar zes loodsen van den kunst- loodsdienst van daar naar Maassluis worden overgeplaatst ter vervanging van een gelijk getal loodsen van den Kanaaldienst aldaar, die eerlang op hun verzoek worden gepen sioneerd. Door de aandeelhouders der Spaarbank te Loosdrecht is in beginsel besloten tot oprichting eener credietbank, hoofdzakelijk voor den kleinen landbouw. De te leenen som mag t 500 niet te boven gaan. Het geld wordt verstrekt uitsluitend aan ingezetenen, voor ten hoogste twaalf maanden, tegen een rente van 3£ ten honderd 's jaars. Twee gegoede ingezetenen moeten zich als borg verbinden voor den credietnemer. Op 15 Augustus zal te Scheveningen weder een kolfwedstrijd plaats hebben van leden van den Kolfbond, wonende in Noord-Holland, Friesland en Zeeland. De Zuid-Hollander schrijft naar aanleiding van de aanmerkingen in de bladen omtrent den toestand der reddingsmiddelen te Leiden, tijdens het ongeluk aan notaris Van der Schalk overkomen, o. a. Ten bewijze dat de dreggen in orde wa ren, kan strekken het feit dat, toen eenmaal door den persoou die te water was gespron gen, de plaats der lijken was aangewezen, dezen onmiddellijk met de dreggen boven water werden gebracht. Naar men verneemt, moet bij de gerechte lijke schouwing van het lijk van M. te Breda gebleken zijn, dat de dood een gevolg is geweest van een slag op het hoofd zoo men wil, zouden er beentjes en stukjes steen in de hersenen zijn gedrongen. De slag moet zijn toegebracht door den zoon van den overledene, die dan ook als vermoedelijke dader door de marechaussé is gearresteerd en naar de strafgevangenis overgebracht. De familie van bedoelden M. verkeert wel in de droevige omstandighedende vader dood, de zoon in de gevangenis, tegelijk de gehuwde dochter van den broeder van M. dood en diens vader ziek, zóo dat men den dood verwacht. De groote glasfabrieken en de vele woningen van wijlen den heer J. H. Thöne, te Nieuw- Buinen, zullen publiek verkocht worden. Het werkvolk ziet verlangend uit naar het einde van den tegenwoordigen toestand, omdat er bijna niets verdiend wordt. De bepalingen der Arbeidswet schijnen voor de glasindus trie zeer bezwarend te zijn. Een adres om opheffing is aan de Koningin-Regentes verzonden. De aardappelziekte heeft zich thans ook in Friesland vertoond. In de omstreken van Berlikum zijn de vroege zaaiers" aangetast. Intusschen gaan de landbouwers daar in de omstreken ijverig door met het besproeien der aardappelvelden met bouillie of het be stuiven met speksteen. De hoeveelheid kopervitriool, in de laatste weken in Friesland verbruikt, moet verba zend zijnbij duizenden kilo 's wordt deze stof aangevoerd, daar bijna geen landbouwer de kunstbewerking nalaat. Door schipper Kroon, van de vischschuit H D 17, is in de Noordzee drijvende gevon den een groote luchtballon zonder schuitje, gemerkt Gibbs Vicary en tweemaal Vote for. Het gevaarte is te Nieuwediep aangebracht. In het dorp Benschop, nabij IJselstein, ontstond Vrijdag door onbekende oorzaak brand, die door den feilen wind aangewak kerd, eenen grooten omvang kreeg. Twee huizen, waarvan een met vier woningen, en eene partij teenhout, werden eene prooi der vlammen. Als een bewijs, dat pastoor Kneipp een goeden dunk heeft van onze Heerlensche waterkuur-inrichting, kan vermeld worden dat dezer dagen te Heerlen twee Nederland sche heeren aankwamen, die naar Wörishofen waren gereisd, om daar de waterkuur te ondergaan, en door den beroemden Beier daarheen werden gezonden, om zich onder behandeling van broeder Aloysius te stellen. Een bankiersfirma te Maastricht ontving voor ettelijke weken van de Banco per Industria e Commercio te Treviso een schrij ven, houdende de order tot aankoop van eenige Nederlandsche fondsen, waarvoor als dekking een check op Engeland was bijge voegd. De bankiersfirma kreeg echter ach-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3