Van de ballons, die Zondag-middag in den Officierentuin werden opgelaten, ging de eerste vrij slecht op, zoodat die in de boomen in den omtrek der tuin hangen bleef. De andere deden hare luchtreis op uitstekende manier. Bij het Bestuur zijn van al deze ballons berichten ingekomen van de plaats der nederdaling. De tweede daalde des namiddags ten 2 uur 45 min. te Kerk- Avezaat, onder de gemeente Zoelen. De derde werd ten 3 uur 45 min. gevonden te Pannerden, op het landgoed van den heer Jhr. O. van Nispen van Zevenaar en Pannerden. Nummer vier ten 3 uur 50 min. te Bemmel in de Bemmelsche Buitenpolder op de Koe weide terwijl de vijfde hare reis tot in den vreemde voortzette en ten 5 uur 30 min. gevonden werd tusschen Keilen, Griethausen en Warbergen, op ongeveer 1 uur afstand van Cleve. »De Bibliothecaris", blijspel in 4 bedrijven, naar het Duitsch van G. von Moser, door C. P. T. Bigot, gister-avond door het ge zelschap van den Tivoli-schouwburg, dir. de heeren De Vos Van Korlaar, in den Officierentuin opgevoerd, heeft de reeks tooneelvoorstellingen, ter gelegenheid van de Kermis aldaar gegeven, op waardige wijze besloten. Het stuk, dat met zorg is bewerkt, is eene aaneenschakeling van verschillende in trigues, het mist echter, wat trouwens den meeste blijspelen eigen is, eenige strekking. De verschillende karakters, vooral die der hoofd personen, werden zeer goed weergegeven. De heeren Alex. Faassen en W. C. Roijaards waren uitstekend in hunne rollen, evenzoo de heer G. Wagemans, de typische biblio thecaris. Ook de heer Jos. van Biene wist zeer goed den rijken kleermaker, die zich zoo gaarne voor een echt gentleman liet doorgaan, en zich in aristocratische kringen wilde bewegen, te vertolken. Vooral zijne scène met den heer Maedonald, na zijn »ste- vig ontbijt", wekte den algemeenen lachlust. De heer D. Holkers toonde zich, als den grondeigenaar Marsland, een waardig gast heer. Wat de damesrollen betreft, ook deze waren in goede handen. Mevr. A. Mulder- Roelofsen was als Sarah Guildern eene type van eene Engelsche gouvernante mej. Sophie Bos en mevr. M. Tartaud-Kiehl waren als Edith Marsland en hare vriendin Eva Webster eveneens goed de laatste meenden wij een enkele maal op een minder gedistingueerde uitspraak te betrappen. Het geheel voldeed uitstekendde vele koddige scènes die in het stuk voorkomen, kwamen door het spel der dames en heeren- artisten zeer goed tot hun recht, waarvan het algemeen gelach het beste blijk gat en wel voldaan verliet men ook nu weder de groote zaal der Officieren-Vereeniging. De Minister van Waterstaat, handel en nijverheid brengt in de Staats-Ct. ter kennis van belanghebbenden, dat het gedeelte van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, van de Stadsrietlanden te Amsterdam tot in de Lek bij Vreeswijk, in den namiddag van Donderdag 4 Augustus voor de scheep vaart zal worden opengesteld. Blijkens eene wetsuitlegging van het de partement van financiën is alle griesmeel vrij van rechten en dus zoowel het grot gemalen graan als het meel vermengd met gluten, die beide onder dien naam in den handel bekend zijn. Alle vroegere voorschrif ten hiermêe in strijd, zijn vervallen. In 1892 of later, naar gelang van het ontstaan van vacaturen, kunnen 10 kommiezen, na afgelegd examen, worden aangesteld als kommies-verificateur voor den actieven dienst der directe belasting, invoerrechten en ac cijnzen. In den loop van dit jaar zal te 's-Graven- hage op nader te bepalen dagen worden afgenomen het voorgeschreven examen, waar aan echter alleen kommiezen kunnen deel nemen, die een voldoend examen als roeier der dranken hebben afgelegd. Arbeidsraden. De heer Levy heeft bij de behandeling der wetsontwerpen van de heeren Pijttersen en Schimmelpenninck van der Oye over de Kamers van Arbeid een nota ingediend, waarin hij, het betreurende dat niet meer bij wetsontwerpen, aan 't recht van initiatief te danken, vooraf over de prise en consideration gestemd wordt, deze wetsontwerpen onaan nemelijk oordeelt, alsle in strijd met ons staatsrecht (omdat de Kamers van koophan del zijn in gesteld bij Kon. besluit)2e een stap, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien (vooral met het oog op het streven om de gilden te doen herleven)3e praematuur (omdat er over het nut en de strekking van Kamers van arbeid nog lang geen communis opinio bestaat). Hij beveelt evenwel te zeerste aan instelling van kamers van arbeid bij Kon. besluit. Men kan dan een proef nemen, voor wijziging en intrekking gemakkelijk vatbaar. Naar men ons meedeelt, loopt te Berlijn het gerucht, dat graaf Von Rantzau, gezant te 's-Hage, zijn ontslag zou vragen. Vad.) Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben den minister van binnenlandsche zaken verzocht, een wetsontwerp tot veran dering der grenzen van de gemeente Leiden en van de gemeenten Leiderdorp, Oestgeest en Zoeterwoude te willen bevorderen. De geheele opheffing van den dienst en het bureau betreffende den aanleg van Staatsspoorwegen zal het volgend jaar plaats hebben. Tegelijkertijd zal dan ook vervallen de begrooting voor den aanleg van staats spoorwegen, die telken jare aan de Staten- Generaal werd ingediend. Eenige gede tacheerde ambtenaren zullen dan bij het personeel van het ministerie van waterstaat overgaan. De heer L. J. De Sonnaville, afdeelings-chef van den dienst van weg en werken bij de Exploitatie-Maatschappij, te Utrecht, zal optreden als plaatsvervanger van den heer J. Kalff, chef van dienst dier afdeeling, die tijdelijk afwezig is naar het buitenland. Door 652 ambtenaren van de departemen ten van algemeen bestuur is een rekest ge richt tot de Koningin, waarin zij verzoeken het daarheen te willen leiden, dat aan de ambtenaren, die tot het ontvangen van leges gerechtigd, waren, door den staat worden vergoed de niet aan hen uitbetaalde leges, welke door de Ned. Rijnspoorwegmaatschap pij, krachtens het souverein besluit van 18 Januari 1814, no. 6, moesten zijn betaald, doch die door een verzuim van den Staat niet zijn kunnen worden geïnd, en dat dien tengevolge met het uit te keeren bedrag alsnog rekening worde gehouden door nadere vaststelling der aan hen toe te kennen toe lage voor het gemis van legesgenot. De Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal Donderdag 8 September a. s. haar ge wone algemeene jaarvergadering houden te Leiden. Door de afdeeling sLeiden en Omstreken wordt voorgesteld te trachten voor het ge heele rijk eensluidende billijken bepalingen op het keuren van vleesch te verkrijgen, be nevens, dat voor de comsumptie afgekeurd vleesch óf tegen billijke vergoeding onteigend worde, óf kunne worden gebruikt voor tech nische doeleinden, voor zoover dit niet m strijd kan worden geacht met de wet op het Veeartsenijkundig Staatstoezicht. Het Hoofdbestuur, overtuigd van de wen- schelijkheid, dat de verkoop van landbouw- voortbrengselen bij het gewicht geschied, zoowel in het belang van den kooper als van den verkooper, stelt aan de Algemeene Ver gadering voor hem op te dragen, zooveel in zijn vermogen is invoering daarvan te be vorderen. Jl. Zaterdag is te Rotterdam het genees kundig congres geopend. Zondag-avond wer den de heeren doctoren, die uit verschillen de oorden des lands daar heen gekomen waren, op het stadhuis door het dagelijksch bestuur der gemeente ontvangen, welkom geneeten en toegesproken. Daarna begaven zij zich naar de officieren-sociëteit in het Park en woonden daar het concert bij, dat door het stafmuziekkorps gegeven werd. Geel was Zondag II. ook in Den Haag het voorwerp eener ovatie vanjzijne partijgenooten. Aan het staatsspoorstation werd hij feestelijk en met gejuich ontvangen. Te midden van eene massa nieuwsgierigen reed men hem in een open landauer door de voornaamste straten der residentie naar het feestelijk versierde Vereenigingslokaal, waar meisjes bouquetten aanboden, een kinderkoor hem ontving en Domela Nieuwenhuis eene feeste lijke vergadering leidde. Geel kondigde daar eene brochure aan, die hij over zijn verblijf in de gevangenis zal uitgeven. Hem werd als geschenk van zijne partijgenooten f100 cadeau gegeven. Door het Comité der Internationale Sport- tentoonstelling te Scheveningen is uitgeschre ven eene tentoonstelling van afgesneden rozen, bouquetten enz., welke gehouden zal worden in een der zalen van het Tentoon stellingsgebouw van 20 tot en met Maandag 22 Augustus aanst. De regelingscommissie der afdeeling Post duiven van de Internationale Sporttentoon- stelling heeft besloten wegens te geringe deelneming de internationale tentoonstelling van postduiven op 15 18 Juli aanst. niet te laten doorgaan. Door wijlen mej. H. T. M. A. Ten Brin- ke te Amsterdam zijn gelegateerd lo. aan het Roomsch-Katholiek parochiaal kerkbe stuur te Bokstel f 2000. ten behoeve van 't Ziekenhuis2o. aan 't R. K. Gasthuis al daar een kapitaal, voldoende om uit de ren ten daarvan een levenslang jaargeld van f 3000 te kunnen uitkeeren aan een bepaald aangewezen persoon en 3o. aan 't R. K- Oude Mannenhuis eenige kapitalen, voldoen de om met de renten daarvan wekelijksche uitkeeringen van f 15 en drie jaargelden van f 200 aan daarvoor aangewezen perso nen levenslang te kunnen uitbetalen. Uit een advertentie in de Tijd blijkt, dat de rechten op dat blad, bij notarieele acte, uit particuliere handen zijn overgegaan in die van een commanditaire vennootschap- Het blad hoopt binnen zeer korten tijd m staat te wezen zijn lezers mededeeling

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2