Hoogstraat E 318, 15e Jaarg. Donderdag 14 Juli 1892. No. 4332. Boterstraat E 39 V E R S C H JJ N T D A G 15 LIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. I'rijs van dit ltlad Yoor Schiedam per 3 maanden /1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Prijs der Adverf eiiliën Van 16 regels0.60 Elk gewone regel meer»0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. Het BUREAU van de NIEUWE SCHIEDAM SCHE COURANT wordt met 1 Au gustus verplaatst van hoek Zwaansteeg. ALGEMEEN OVERZICHT. AMERIKA. Uit Pittsburg wordt gemeld, dat de leiders der werklieden te Homestead besloten hebben zonder verzet de door den gouverneur der staat Pensylvanië gezonden troepen toe te laten. Daarmede is hun schrikbewind ge ëindigd de Caregnie-werken worden onder het toezicht der troepen heropend. Intusschen is er nog geen toenadering tusschen de Werklieden en de arbeidgevers. De eerst- genoemden willen in de loonsvermindering berusten, doch staan er op dat uitsluitend aan de leden van hunnen bond plaatsing "worde gegeven, hetgeen de werkgevers ten stelligste weigeren, niettegenstaande Carneg- nie zelf daartoe werd aangezocht door vrienden, die beducht zijn geworden voor den uitslag der verkiezingen. BELGIE. De Constituante, welke zich met de her ziening der Grondwet zal hebben bezig te houden, is gisteren bijeengekomen. Met het oog daarop vond Maandag-avond te Brussel oene groote meeting plaats, ten gunste van het algemeen stemrecht. De leiders der socialistische partij, welke de meeting had den belegd, hielden heftige redevoeringen, en verklaarde, dat als de Constituante het a'gemeen kiesrecht niet aannam, de alge- ttieene werkstaking zou uitbreken. Naafloop der meeting trok een troep van omstreeks 1000 socialisten onder het zingen van de Marseillaise door de straten. De politie werd belangrijk versterkt, maar botsingen hebben n'et plaats gehad. Men verwacht meer der gelijke demonstraties. Des namiddags te 2 uren werd de verga ring der Constituante geopend. Eene Sroote menigte bevond zich op de tribunes 111 de vergaderzaal der Kamer, waar te kwar tier over tweeën de zitting geopend werd ^'klaard door den voorzitter Berten, katho- 'ek afgevaardigde voor Yperen, het Oudste bijgestaan door de jongste leden, de hee- rer> de Rouillé, (Ath) en Raamsdonck (St. de: Nicolaas) beiden katholiek. Nadat de voor zitter het koninklijk besluit, houdende bij eenroeping der Constituante, had doen voor lezen, deelde de secretaris mede, dat er bij de Kamer bezwaren waren ingeleverd tegen den uitslag der verkiezingen te Charleroi, Nivelles, Thuin en Doornik. Op voorstel van het bureau stelde de vergadering bij loting de commissie voor het onderzoek der ge loofsbrieven samen. ENGELAND. Bij de voortgezette parlementaire verkie zingen zijn iederen dag nieuwe overwinnin gen voor de Gladstonianen te melden, maar het cijfer hunner winsten klimt slechts lang zaam. Evenwel is hun succes thans reeds van dien aard, dat de meerderheid der te genwoordige regeering nagenoeg verdwenen is. De Gladstonianen hebben reeds 54 nieuwe zetels gewonnen en de unionisten daarentegen slechts 20, zoodat de zuivere winst van eerstgenoemden 34 zetels bedraagt. De conservatieven bladen erkennen dan ook, dat Gladstone de meerderheid hebben zal, maar zulk een kleine meerderheid dat hij het home rule-vraagstuk voorloopig zal moeten laten rusten. Volgens anderen zal de grand old man zelfs weigeren, om het bewind te aanvaarden wanneer zijne meer derheid niet minstens 50 stemmen bedraagt. De Morning Post, Salisbury's orgaan, gaat nog verder en verklaart, dat de tegenwoor dige premier op zijn post blijft, er moge gebeuren wat er wille. Alvorens het gezag aan andere handen toe te vertrouwen, wil hij de plannen kennen van hen, die zich als zijn opvolgers aanmelden. Men kan deze grootspraak moeilijk als ernst opnemen, zij is waarschijnlijk slechts een uitvloeisel van de verkiezingskoorts. Een groot aantal ver kiezingen moeten nog plaats hebben. Gladstone hield eergisteren te Penicuick zijn laatste verkiezingsrede, waarin hij zeide, dat, als de liberalen aan het bestuur kwa men, de eerste zorgen van de Regeering ge wijd zouden zijn aan den algemeenen toe stand, daarna aan Ierland en eindelijk aan de kwestie van den arbeid. Gladstone ver klaarde daarbij gestemd te zijn voor het be ginsel, dat in elke plaats de nijverheid zelf beslisse voor de beperking van den arbeids duur in haar eigen omgeving, m. a. w. dat de invoering van den achturigen arbeids dag niet van hem te verwachten is. FRANKRIJK. In den ministerraad is op voorstel van den minister Roche het besluit geteekend, waar bij is vastgesteld, dat er eene wereldtentoon stelling te Parijs zal geopend worden den 5n Mei van het jaar 1900 en gesloten den 31 n October van hetzelfde jaar. In de Kamer werd met groote meerder heid de volgende motie van Lockroy aange nomen »De Kamer, geloovende dat de Re geering de samenstelling van een koloniaal leger zal bespoedigen, gaat over tot de orde van den dag". Naar aanleiding van eene interpellatie van Villeneuve betreffende het duel Meyer en Mores verklaarde Freycinet, dat de tucht in het leger volmaakt is." De portefeuille van marine zal waarschijn lijk door den heer Burdeau aanvaard wor den. In eene door de Regeering uit Tong kin ontvangen depêche wordt gemeld, dat het niet een kolonne, maar alleen een con- vooi is geweest, begeleid door veertig militie soldaten, dat in de passen aangevallen is. De afgevaardigde Bouge heeft een inter pellatie over Tongkin aangekondigd. De minister-president aanvaardde onverwijld de discussie. PERZIE. Uit Teheran wordt aan de Times gemeld( dat het afnemen van de cholera te Mesjed de bevolking daarheen deed terugkeeren, waarna de ziekte weder toegenomen is, doch in minder hevigen graad. Er zijn onderhandelingen aangeknoopt, den verkoop aan Russische kapitalisten beoogende van de tramlijnen te Teheran, alsmede van eenen spoorweg met het recht van uit breiding. SPANJE. Volgens berichten uit Madrid is te Oros, in de provincie Saragossa, een oproer uitge broken naar aanleiding van belastingheffing. Het raadhuis werd door het grauw bestormd en de kohieren werden verbrand. ZWEDEN-EN-NOOR WEGEN. Volgens een nader telegrafisch bericht omtrent den brand te Christiansand zijn er 356 hoofdgebouwen, alzoo de negen gebou wen niet medegerekend, door de vlammen vernield. De geheele schade wordt voorloopig begroet op 7 millioen kronen, terwijl het gezamenlijk bedrag der assurantiën 3.800.000 kronen is. ZWITSERLAND. Het hoofd van het departement van buitenl. zaken heeft den Franschen gezant, den heer Arago, zijn leedwezen erover betuigd, dat in den nacht van 10 op 11 dezer eenige jonge lieden, vermoedelijk Italianen, de Fransche vlag van uit het venster der Fransche ambassade hebben weggenomen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht vaii den inhoud dezer courantter- «ekerd volgen» de Wet van 28 Jnui 1881 (Slsbl. no. 134.) NAAK

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1