BINNENLAND. Schiedam, 13 Juli 1892. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 12 Juli. De handeling van het ontwerp Vermogens belasting werd voortgezet. Met 44 tegen 28 st. word verworpen een amend, van den heer Havelaar op art. 9, strekkende om voor aftrek wegens lijfrenten enz. niet het 20-voud, maar het 25-voud toe te laten. In art. 9 (berekening van het kapitaal van commanditaire vennooten) had eenige gedachten-wisseling plaats tusschende heeren Huber, Hintzen, Van Houten en den Minister, over de wijze waarop, zon der te veel belemmering, de aangifte van den koopman overeenkomstig zijne balans zal worden gecontroleerd. De Minister nam nog eene kleine wijziging over van den heer H i n t z e n om duidelijker te doen blijken, hoe sedert het opmaken van de balans waarop de aangifte rust, het kapitaal is vermeerderd of vermin derd. De Oom. v. Rapporteurs stelde eene wij ziging voor, om te voorkomen, dat de koop lieden eene andere wijze van schatting kunnen volgen dan de particulier. Der administratie wordt daaibij de gelegenheid gegeven uitte zien of de balans behoorlijk is opgemaakt. (Tegen Donderdag-ochtend zijn eenige ont werpen voor het sectie-onderzoek bestemd, waaronder het oriteigenings-ontwerp voor de Beurs van Amsterdam en dat betrekkelijk de waterleiding te Haarlem.) Art. 10 van het wetsontwerp, (de pro gressie-schaal) kwam in behandeling. Ver schillende amendementen werden daarop voorgesteld en toegelichto. a. door de hee ren Smeenge en Heldt, met 't doel om, ter afschaffing van den gehaelen zout-accijns, tot een opbrengst van 11 millioen te komen. De heeren Roël en Schimmelpen- ninck van der Oye, bestreden alle amendementen. De heer Hartogh verklaarde zich voor het amendement Kolkman en de heer V a n D e d e m voor het amendementTydens, omdat hij daarin geen aequivalent ziet voor het door deze wet opnieuw belasten van den grondeigendom. De heer Haffmans meende, dat het amendement Tijdens het meest logisch was en bestreed vooral de verhooging van den jenever-accijns. Hij hoopte de aanneming van het amendement der heeren Tydens en Heldt, omdat daarin een zekeren waarborg ligt voor de duurzaamheid der wet, die hoofd- vereischte is. De heer Van der Velde, wijzende op de inkomstenbelasting in Duitsehland, meent, dat de Minister voor de kleinere fortuinen een te hoog percentage aanneemt. In dit opzicht is het amendement—Kolkman wel aannemelijk. Van den Minister wil hij ech ter vernemen of het alsnog niet mogelijk zou zijn voor de kapitalen tot 1£ ton minder te heffen dan fl.25. De heer Poelman lichtte zijn amende ment toe. Ten aanzien van de overige amen dementen zeide hij verzint eer gij begint. Hij gelooft dat het doel zeer goed is, maar toch moet hij de aanneming er van ont raden. Nadat de beraadslagingen gesloten waren, heeft de Kamer met 74 tegen 15 stemmen het amendement-Smeenge-Poelman met 53 tegen 36 stemmen het amendement-Kolk man en met 74 tegen 15 stemmen het amendement-Tydens-Heldt verworpen. Het voorstel der Regeering betrekkelijk de schaal der progressie is daarop aangenomen met 68 tegen 21 stemmen. De voortzetting der beraadslaging werd op heden-ochtend 11 ure bepaald. Bij Kon. besluit is benoemd tot burgemees ter der gemeente Wateringen jhr. mr. W. F. M. van der Does de Willebois. De Koningin-Regentes is opgetreden als beschermvrouw van het Friesch Genootschap van Geschied Oudheid- en Taalkunde. Uit Amerika is door aldaar wonende Ne derlanders een adres geteekend aan H. M. de Koningin-Regentes, gratie verzoekende voor den gezagvoerder Bakker van de hem opgelegde straf. De minister van justitie heeft de verzoeken om advies aan het gerechtshof te 's-Graven- hage verzonden. Het uitvoerend comité der Nederlandsche Kamer van Koophandel en de Nederlandsche Club, beide te Londen, hebben een gemeen schappelijk adres aan de Staten-Generaal gezonden tegen het wetsontwerp, waarbij de in het buitenland wonende Nederlanders van hunne rechten als zoodanig worden beroofd. Naar de P. O. en Z. Ct. verneemt, wordt de indiening der Kieswet bij de Tweede Kamer in den loop van de maand September, dus nog vóór de nieuwe zitting, verwacht. De Haagsche correspondent der N. Gron. Ct. schrijft daarentegen dat de kiesrecht voordracht meer werk schijnt te vorderen dan men aanvankelijk dacht. Vermoedelijk zou dan ook het wetsontwerp vlak vóór of even na 't Kamerrecès inkomen in elk ge val te laat, om nog in dit zittingjaar te worden onderzocht. Het gerucht, 'twelk voor eenige dagen in verschillende bladen voorkwam, en volgens hetwelk het Wetsontwerp, regelende het Kiesrecht, met veel waardeering in den Raad van State was ontvangen, kunnen wij ten stel ligste tegenspreken. Het bedoeld voorstel is zeer ongunstig in genoemd Staatscollege ont vangen. (Dbl. v. Z.-H.) Door de heeren Caland, hoofdinspecteur van 's Rijks waterstaat en Conrad, lid der Tweede Kamer, werd een bezoek aan Beest gebracht om een onderzoek in te steller, naar de voorgenomen drooglegging.en inpoldering. De heeren werden ingelicht door den voorzitter en opzichter van het Waterschap, waaronder de veenderij aldaar ressorteert Dv. N.) Bij het groot-ambtenaars-examen voor den Indischer. dienst, van 20 Juni tot 9 Juli 11. te 's-Gravenhage gehouden, is o. a. toegelaten de heer M. Knappert. Den 4en Augustus zal het Merwedekanaal officieel worden geopend. Om de plechtig heid door eenige feestelijkheid te doen gepaard gaan, is door den gemeenteraad van Amster dam eene subsidie verleend van f5000, en werd door particuliere een gelijk bedrag in de te maken kosten gewaarborgd. Het voor nemen is, op den dag der opening een boot tocht te doen van Vreeswijk naar hier gevolgd door een grooten maaltijd in Artis. Aan de redactiën der voornaamste Duitsche couranten in plaatsen aan of nabij den Rijn gelegen, zijn uitnoodigingen gezonden om zich bij de feestelijke opening te doen vertegenwoordigen. Tevens zijn kaarten en Duitsche brochures in bewerking, welke de aandacht van het buitenland op den nieuwen waterweg hebben te vestigen. Tot gevolge van de opheffing van het verbod van den invoer van België, is de uitvoer zoo groot, dat dagelijks van Rozendaal extra-veetreinen naar België rijden. Eene vermakelijke historie kwam gister ochtend op de Veemarkt te Rotterdam voor. Een Duitsch veekooper kocht van een boer een koe voor f155, welke koop, gelijk ge bruikelijk, met handslag bezegeld werd en met het overnemen van het touw waarmede het beest was vastgebonden, terwijl de Duit- scher bovendien de koe nog van zijn merk voorzag. Een poosje later komt de Duit- scher terug en zegt tegen het boertje, dat hij den koop als niet gesloten beschouwt» omdat de koe niet recht is, d. w. z. dat eT het een of ander aan scheelt, b.v. ziekte, terwijl de boer toch gezegd zou hebben dat het dier wel recht was. Dit lokte eene sa menscholing uitde boer kreeg gelijk van de Hollandsche en Belgische en de Duitscher van de Duitsche veekoopers, zoodat zich twee partyen vormden, die eindelijk, na een paar uur getwist en spektakel gemaakt te heb ben, de hulp der politie inriepen om als hoogste ressort uitspraak te doen. Te Rotterdam is de aanhouding verzocht van twee Amerikanen, zich voordoende als te zijn toerist, en zich noemende Heinrich Vogel en William Ward, die gezamenlijk een be diende van de bank te Frankfort hebben beroofd voor 224,000 mark. Men schrijft ons uit Rotterdam Onder de bootwerkers, speciaal onder de ijzerertswerkers, heerschte groote opgewon denheid. Met het lossen van ijzererts wordt een flink weekgeld verdiend, gewoonlijk t 25 k f 30, maar de werklieden hebben niet altijd werk. Zij loopen dikwijls een geheele week zonder iets te verdienen, waardoor de verdienste dooreen genomen, op de helft van bovengenoemd bedrag als vast inko men kan worden gesteld. Een cagadoor, die veel ijzererts aanvoert, deed zijn werklieden aanbieden bij hero in vasten dienst te treden tegen een weekloon van f 45, dat uitbetaald zou worden, onver schillig of er al dan niet gewerkt wordt. Met deze regeling namen een groot gedeelte der ijzerertswerkers geen genoegen. Een ander gedeelte nam daarmede wel genoegen- Tusschen beide partijen heerschte een spanning, die zich uitte op een wijze, dat de politie meende dat buitengewone maatregelen genomen moesten worden ter handhaving van de openbare orde, die, dank zij dezen maatregelen, niet werd verstoord. Tegen morgen-avond is een openbare ver gadering van bootwerkers uitgeschreven, ofl1 deze zaak te bespreken. [T.) In de vorige week kregen twee vrouwen in eene der achterbuurten te Vlaardingen twist, die in eene formeele vechtpartij ont aardde. Nadat het pleit reeds lang beslecht was, kwam een der mannen te huis, die zich onmiddellijk naar de woning der andere vrouw begaf en haar dusdanig mishandelde» dat zij thans in zorgwekkenden toestan verkeert. Maandag-avond werd te Vlaardingen een jongen van ongeveer 8-jarigen leeftijd vei' mist. Daar hij gezien was in de buurt der haringschepen, vermoedde men, dat hij 10 water geraakt was, welk vermoeden zeker' heid werd, daar gisteren zijn lijkje uit de have' is opgevischt. In den loop der voorgaande week werf op het postkantoor te 's-Gravenhage opge't merkt, dat er valsche postwissels met l>e stempel «Rotterdam" aan het loket wa>e uitbetaald. Zaterdag-middag werd er wej een gepresenteerd en de man, die ei geld voor in ontvangst nam, door de p° 1 gearresteerd. Een Rotterdammer, die heer kende en de arrestatie gezien h» wilde de politie opmerkzaam maken op onbesproken gedrag van den persoon, zoo gearresteerd was, doch die een valse baard droeg. Toen hij den baard had a v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2