daan, werd zijn identiteit bewezen en dankte de politie den heer, die haar zoo onwille keurig een grooten dienst had gedaan. Ter stond ging de justitie met den arrestant per spoor naar Rotterdam en van daar per vigi lante naar zijn woning, waarin ongeveer een Uur vertoefd werd. De gedane huiszoeking bad tengevolge, dat de man in verzekerde bewaring werd gehouden. Een inzender verhaalt in De Tijd het volgende »Heden-ochtend vervoegde zich een in voor komen en in kleeding fatsoenlijk werkman bij een sigarenfabrikant, om werk te vragen. De man was zonder werkomdat zijn gewe zen patroon een grooten voorraad had, had hij op buitengewoon korten termijn, 8 dagen, ontslag gekregen, een tijd te kort om rond te zien, en kwam nu zijn dienst aanbieden hij was reeds bij eenige fabrikanten tever geefs geweest, doch de gedachte aan vrouw en kinderen, enhij mocht den moed niet laten zinken, hij mocht geen fabriek of fabriekje overslaan. »De fabrikant, tot wien hij zich nu ver voegde, zou hem gaarne voorloopig aan het werk gezet hebben, hij kon van een enkele soort nog wel iets meer in voorraad laten makendoch daar herinnert hij zich, dat zijn patent luidtbeneden de zooveel werk lieden, en nog eens even op zijn vingers ge teld, ja wel, hij is al aan de grens; en ter wille van dien man voor een maand of drie smokkelen, hij zou het wel doen, maar de Argus-oogen van den fiscus staren hem als 'tware tegen, en zijn patent verhoogen, ja! dat kost hem voordien enkelen man voor zoo'n korten tijd minstens f 14dat is te veel, de werkman vindt het ook, dus, goede raad is duur: in vredes naam nog maar eens bij een ander gaan hooren." Tegen Sequah is door dr. M. Menno Huizin- ga, te Groningen, inspecteur voor het genees kundig staatstoezicht, proces-verbaal opge maakt, wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunde. Een merkwaardig verschijnsel doet zich voor in de omstreken van Bergen-op-Zoom, Waardoor op treffende wijze het groote nut van de vogels als de natuurlijke verdelgers van insecten wordt bewezen. In de kersenboomgaarden n. 1., waar in den regel, als de kersen rijp zijn, spreeuwen en kraaien groote schade aanrichten, worden ditmaal deze vogels bijna geheel niet waar genomen, zoo zelfs dat men de levenmaken de spreeuwenwachters buiten dienst heeft gesteld. De spreeuwen en kraaien zijn evenwel niet verdwenen, doch zij vliegen in groote 2Wermen naar de polders in de nabijheid der stad, waar de de bekende rupsenplaag Zulke groote verwoestingen dreigde aan te Hchten, en zuiveren daar de landerijen op afdoende wijze van alle rupsen. En hoveniers èn landbouwers zien thans zziet ware blijdschap de anders zoo gevreesde voge!tjes gaan en komen. Wie nu f 50 te veel heeft, kan binnen 14 ^agen 3 ton rijk zijn. Zoo althans verzekert Zekere Pedro Albani, van Pachellia in Spanje 'n een schrijven door ZEd. gericht aan een ^er inwoners van 's-Hertogenbosch, waarin 'dj mededeelt de plaats te kennen, in den "aasten omtrek van Den Bosch te vinden, ^vaar ruim 6 ton begraven ligt. Eene lut tele f50 reisgeld hem toe te zenden is het eerivoudige middel om dien schat te bemach tigen en voor de helft in eigendom te be zitten. De ontvanger van dit beleefd schrijven wil evenwel van de zaak niets weten en is naïef genoeg om te meenen, dat Pedro Albani de f50 in den zak hebbende wel tevreden zou zijn. Tusschen Meersen en Maastricht is Zon dag-nacht een houten spoorwegbrugje in brand geraakt. Een voorbijganger, die dit be merkte, gat daarvan aan den stationsschef te Meersen kennis. Deze spoedde zich ter plaatse en wist nog bijtijds de noodige voor zorgsmaatregelen te nemen, waardoor on heilen werden voorkomen. Men vermoedt, dat de brand is ontstaan door het vuur uit de locomotief van den specialen trein, die ter gelegenheid van een concert te 10 uur 's avonds uit Valkenburg naar Hasselt was vertrokken. GEMENGDE BERICHTEN. Gisteren werd te Scheveningen het treurig bericht ontvangen, dat op 6 Juli 11. onder den Engelschen wal de matroos Jan Bal, van de schuit Vrouw Joanna Maria, is verdronken. Hij moest een zwaard ophalen en werd bij die gelegenheid door het breken van het touw over boord geworpen. De on gelukkige laat een vrouw achter en 4 kinderen. Te Geulle (L.) heeft een jongen van 16 jaren, door het onvoorzichtig omgaan met een geweer, een meisje door een schot in het hoofd getroffen. De toestand der lijderes is nog al redelijk. De dader bevindt zich in hechtenis. Het bad-etablissement van St. Gervais, nabij Chamounix is vernietigd door eene aardstorting. Men zegt dat er meer dan 100 personen omgekomen zijn; hetzij verplet terd, hetzij verdronken in de wateren der Arve. Den bekenden Hollandschen schilder Haak man heeft men te Parijs een schilderstuk ontstolen, waarvan de waarde door hem op f60.000 wordt geschat. Het is een portret van den Hollandschen stadhouder "Willem III op den leeftijd van twee jaren. Het stuk is geteekend G. Netscher. In Frankrijk wordt thans beweerd, dat men in Duitschland ten onrechte het jaar 1900 voor de wereldtentoonstelling koos, om dat men had kunnen weten, dat in dat jaar te Parijs zulk een tentoonstelling zou wor den gehouden. De vier Parijsche tentoonstel lingen zijn elkander om de elf jaar opgevolgd, zoodat 1900 vanzelf was aangewezen voor de vijfde tentoonstelling. Men acht het zoo zeker, dat de tentoon stelling doorgaat, dat men zich reeds bezig houdt met de vraag welk reuzenwerk men de bezoekers zal doen aanschouwen, daar van den Eiffeltoren over 8 jaar natuurlijk de aardigheid at is. Men spreekt thans van een reuzentelescoop met een spiegel van 10 voet in doorsnede, 18 duim dik. Men zal, als het werk wordt uitgevoerd, de boomen en zelfs groote dieren op de maan kunnen zien tenminste als die er zijn. Het spoorlooze verdwijnen van een met dynamiet geladen schip, begint te Antwerpen levendige ongerustheid te wekken. Naar men zich herinneren zal, vloog daar in November van het vorig jaar het Fransche schip Pilote II in de lucht, nadat het kort te voren zijn uit dynamiet bestaande lading beneden Antwerpen had gelost. Volgens de toenmalige verklaring van deskundigen was de ontploffing daardoor veroorzaakt, dat het zeewater in eenige met dynamiet geladen kisten was gedrongen en het laatste in nitroglyce rine had omgezet, dat zich toen in het scheepsruim verspreidde en daar door een of ander toeval explodeerde. De te voren geloste lading van de Pilote II had men later aan boord van het Engel- sche schip Victoria Bay gebracht, dat haar naar een Afrikaansche haven moest transpor teeren. Kapitien Scoble der Victoria Bay ver zette zich aanvankelijk zeer beslist tegen het inladen van een 60 kisten, daar deze sporen van vocht vertoonden, doch hij bezweek ten slotte voor de overredingskracht der expe diteurs en dit schijnt voor het schip met zijn geheele bemanning noodlottig te zijn geworden, daar men tot heden van de Victoria Bay niets meer heeft vernomen, ofschoon zij reeds in December van het vorig jaar de haven van Antwerpen verliet en 19 De cember Lizard passeerde. Een Engelsche kapi tein rapporteerde reeds in Januari, dat hij in open zee een geweldigen knal had gehoord, zon der dat hij in staat was de oorzaak daarvan te ontdekken. Het schip schijnt dus verloren te zijn ge gaan tengevolge van een ontploffing, welker ontstaan wel aan dezelfde oorzaken zal mogen worden toegeschreven, als die der onploffing op de Pilote II. De cholera-gevallen in den omtrek van Parijs houden niet alleen aan, maar Vrijdag zijn in de stad zelf zeven personen aan die ziekte, of wat men er voor houdt, overleden en met allen spoed begraven. Zondag maakte een muziek-gezelschap uit Isenheim in Opper-Elzas een uitstapje naar Benfeld in Neder-Elzas, waar 's avonds een roeitochtje op de 111 georganiseerd werd. Toen men tegen zes uur terugkeerde, sloeg een der bootjes in de nabijheid der stad om, waardoor 13 personen, die zich er in bevonden, te water geraakten en hun dood in de golven vonden. De ramp op het meer van Genève wekt algemeene deelneming te Lausannemen verdringt zich voor de hospitalen. De schuld van het ongeluk wordt geweten aan de stoombootmaatschappij, die elke uitgave zocht te vermijden. Het gerucht loopt, dat de machinist te Genève reeds aan de direc tie had getelefoneerd, dat de machine niet in orde was, waarop hij ten antwoord ge kregen moet hebben Vaar toch maar Wij zullen in Lausanne wel nazien 1" Van alle kanten wordt op een spoedig rechterlijk onderzoek aangedrongen. Zeker is het, dat deze ramp er toe bijgedragen heeft het volks-initiatief wakker te roepen, inzake wettelijke bepalingen voor staatstoezicht op de middelen van verkeer. Er zijn 12 dok ters naar Lausanne per telegram ontboden zij kunnen echter slechts weinig hulp bieden. Van de 30 personen, die in het hospitaal werden opgenomen, zijn er nog 15 in leven. De anderen bezweken onder de hevigste pijnen. Treurige voorvallen die gedurende de ramp plaats hadden, worden in menigte verhaald. Een geheele familie, die rustig zat te eten, is omgekomen, terwijl daar we der een vader weeklaagt, die zijn vrouw en beide dochters mist. Lausanne is onder den indruk der treurige gebeurtenis als 't ware in rouw. Bic. J\ews bevat in een brief uit Manches ter eenige herinneringen aan Pim, (Kider- len) naar aanleiding van de Traflbrd-baan, die binnenkort vernietigd wordt, en waar de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 3