n 15e «laarg. Zaterdag 16 Juli 1892. No. 4334. V 15 R S O H iJ NT D AG J5 LIJ K S. Bureau: Boterstraat, E 39. ALGEMEEN OVERZICHT. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT I'rij» van dit itlad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver te kerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 Stsblno. 124.) •""-'Hi'i'n'iM-t:; ;Tv\ mr^hMiii'Miiiifêi l'rljs der Adverlentiëu Van 16 regelsf 0.60 Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. AFRIKA. Uit Kaapstad wordt aan de Times gemeld dat de spoorweg Natal Oranje-Vrijstaat eergisteren feestelijk geopend is. De mede dinging tusschen de Natalsche en de Kaap- sche voor het vervoer naar de Transvaal Wordt sterker. De eerstgenoemde is begon nen met de vracht te verlagen en dit voor beeld wordt thans door den ander gevolgd. De zonderlinge handelingen en kuiperijen van den Engelschen gezant te Marokko, om vóór zijn vertrek onrust te stoken zijn ge ëindigd met eene rechtstreeksche beleediging Van den Sultan. Sir Evans Smith heeft na melijk aan den vizier Charnitt de ontwerp- conventiën voor de handelstractaten, die door de beide regeeringen moesten geteekend Worden, in een aantal stukken gescheurd teruggezonden. De vizier heeft den Sultan Van deze beleediging nog geen bericht dur ven zenden, maar verkiest thans niets meer Olet den gezant te maken te hebben. BELGIE. De bijeenkomst door de rechterzijde van de Kamer gisteren gehouden, was zeer druk bezocht. De vergaderden werden het met de Kegeering eens over de wijze waarop het Onderzoek in zake de grondwetsherziening 2al worden verricht. De Regeering zette hare mzichten uiteen in de wetten, welke de Kamer gedurende de buitengewone zitting 2al hebben te behandelen. Een motie van volledig vertrouwen in het Kabinet, dooi en der vergaderden voorgesteld, werd door de vergadering met luide toejuiching aan genomen. fn de transactioneele nota, welke door ''e zorgen van de vroegere voorzitters der lWee oude Kamers zal worden openbaar 8emaakt, zal de heer Beernaert den afge- Vaardigden volkomen vrijheid laten. Hij zal 6er>e benoeming voorstellen van eene com missie, samengesteld uit de rechter- en linkerzijde, die de voorstellen tot grond- Wetsherziening te zamen zullen onderzoeken. DUITSCHLAND. Het proces tegen Buschoff, beschuldigd ïjf" den knaap te Xanten vermoord te hebben, gisteren door de rechtbank te Kleef ge- ^"'digd. De uitspraak der jury was dat Uschoff niet schuldig was; hij is mitsdien 'Jgesproken. De anti-semitische beweging wint intus- g 'en in Duitschland voortdurend veld. Uit s ®r'ijn wordt aan de Köln Volkszeitung ge- v hreven, dat men zich daar toelegt op het 'mijgen van njodenvrije markten." Men wil marktplaatsen creeëren, waar graan, meel, eieren, hout, leer en kolen verhandeld worden en geen Joden toegang hebben. Voornamelijk wil men de joden weren uit den leer- en meelhandel. Heden wordt met dit doel een vergadering belegd. De bekende anti-semieten Ahlwardt en Stöcker hebben op verschillende plaatsen redevoeringen gehouden. Door laatst genoemden werd o. a. verzekerd, dat de apostelen Paulus en Joannes de eerste anti semieten waren geweest. De Duitschers, zoo sprak hij verder, die in den oorlog alleen God vreezen, zijn laf in den vrede en vreezen dan alles in de wereld, voornamelijk de Joden, maar God niet. Het anti-semitisme, zegt de correspondent der Köln. Volkszeitung ten slotte, heetthier in de laatste maanden groote vorderingen gemaakt. Tot de ijverigste lezers der anti semitische bladen behooren de joden. Men kan in dit opzicht in de koffiehuizen waar tegelijkertijd de couranten worden verkocht, zeer interessante waarnemingen doen. ENGELAND. Tot gisteren-middag waren 570 verkiezin gen bekendnog 100 verkiezingen moeten plaats hebben. Op het oogenblik is de uit slag 285 zetels voor elke partijnl. conser vatieven 241, unionisten 44, Gladstonianen 229, anti-Parnellisten 19 en Parnellisten 7. De liberale partij won töt nu toe reeds 48 zetels. Gladstone is in zijn aloud kiesdistrict Mid lothian herkozen, maar met de zeer geringe meerderheid van omstreeks zeven honderd stemmen, terwijl hij in 1885 met ruim vier duizend stemmen zegevierde en in 1886 zon der strijd herkozen werd. De conservatieve pers is hierover natuurlijk in de wolken en wijst er op, dat de leiders der oppositie Gladstone en Morley, welke laatste eveneens met uiterst geringe meerderheid gekozen werd, een zedelijke nederlaag geleden heb ben. Gladstone kan inmiddels van de meer derheid in het nieuwe Lagerhuis verzekerd zijn. Het jongste lid van het Lagerhuis is zekere Allan, die kersversch van de academie komt. De heer Allan is 22 jaren oud en Gladsto- niaan. Hij vervangt in het Parlement zijn vader, die dissident-liberaal was. PORTUGAL. In eene gisteren te Lissabon bij den leider der partij gehouden bijeenkomst der legiti misten, heeft men zich bezig gehouden met de aanstaande verkiezingen. De aanhangers van Dom Miguel, die zich jaren lang ont houden hebben, zijn thans besloten in enkele arrondissementen aan den verkiezingsstrijd deel te nemen. RUSLAND. Uit Moskou wordt aan de Standard gemeld, dat de cholera te Kasan is uitgebroken. Tot betere afsluiting mogen er geen rijtuigen van de eene spoorwegmaatschappij op eene andere lijn gebruikt worden. De vaart der booten van de Russische Maatschappij van stoomvaart tusschen Odessa en de Zwarte Zee-havens is gestaakt. Te Odessa wordt quarantaine gehouden. Volgens de Times neemt de cholera te Astrakan snel toe. Het aantal dooden op één dag was 102, op 225 aangetasten. Na dere berichten, per post ontvangen, doen zien dat het gepeupel op den 3en en 4en Juli te Astrakan volkomen meester was. Het gasthuis werd in brand gestoken, de geneeskundigen werden mishandeld en gedood, ambulances werden vernield, alles op grond van geruchten dat de dokters de zieken vergiftigden of levend lieten begraven. Som migen dier zoogenaamd vergiftigden werden door hopen volks naar de Wolga gebracht, waar hun melk als tegengif toegediend werd. Dientengevolge zijn er velen bezweken. De orde werd eerst hersteld, nadat er infanterie was aangerukt. Ondanks de cholera worden de militaire maatregelen in Zuidelijk Rusland met kracht voortgezet. De militaire specialiteiten ver langen dat er forten zullen worden gebouwd [angs de zeekusten, langs de grens van Rumenië, en sterke aarden werken in het Zuiden van de Krim. ZWITSERLAND. Aan een banket, gehouden bij gelegenheid van den federalen schiedwetstrijd te Glarus heeft de president der confederatie eene redevoering gehouden waarin hij de onzijdig heid van Zwitserland behandelde en de Itali- aansche brochure, daarover onlangs versche nen. Wij zijn vast besloten zoo zeide de pre- sident om in vrede te leven met al onze buren en de plichten der neutraliteit te ver vullen. Wij verwerpen elk verbondsontwerp hoe het ook zij wij hebben de raadgevingen van buiten niet noodig om te weten wat wij te doen hebben. Het is niet voor niets, dat wij millioenen hebben uitgegeven om de versterkingen in het gebergte aan te brengen. Wij hebben den vasten wil, met de wapenen ons te verzetten tegen ieder die over de grenzen van ons land zou willen trekken. Bij eenen aanval zullen wij ons bondgenoo- ten weten te kiezen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1