Bjj ill Knuiiner letnorl eeD BüvobwI. Hoogstraat E 318, !5e Jaarg. Zondag 17 en Maandag 18 Juli 1892. No. 4335 VERSCHIJNT DAG E L IJ K S. Boterstraat E 39 Bureau: Boterstraat, E 39. Prijs vuii dit Klad: Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland 2.00 Afzonderlijke Nommers0.05 arapgsjifc Het BUREAU van de NIEUWE SCHIEDAM SCHE COURANT wordt met 1 Au gustus verplaatst van hoek Zwaansteeg. Kamer-Overzicht. l'rys der Advertentiëii Van 1—6 regelsf y.fto Elk gewone regel meer0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeenkomsten aangegaan. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft deze week de behandeling van het ontwerp-Vermogensbelasting voortgezet. Het Schijnt, dat er ten aanzien van deze belas- tingontwerpen een bepaald consigne aan de liberale partij is gegeven. Zij moeten tot eiken prijs door deze Kamer, met dit minis terie worden afgedaan. Daarmede blijkt het belang der liberale partij te zijn gemoeid. Ee liberalen hebben zoo dikwijls het verwijt Kloeten hooren, dat zij in hun ruim 40-jarig bestuur zoo weinig hebben tot stand ge bracht. Nu willen zij door de behandeling van deze wetsontwerpen toonen, dat eindelijk de aera van ijvervolle werkzaamheid is aan gebroken, en er nu eens spijkers met koppen Zullen geslagen worden. In de zitting van Dinsdag II. kwam de door den Minister voorgestelde progressie 2ljner vermogensbelasting in behandeling, ^leri weet, dat de Minister in het ontwerpen Van den staat dier progressie niet zeer ge lukkig is geweest. Nadat zijn oorspronkelijk ontwerp aan beide kanten mank bleek te Saan, ontwierp hij een nieuw, waarin hij de *°uten die het eerste aankleefden, dacht te Verbeteren; maar dat in werkelijkheid niet Veel beter was dan het vorige, en de vraag deed rijzen, of het den Minister ernst was f1®1 zijn voornemen, om vooral de groote apitalisten te treffen. Op dezen gewijzigden staat van progressie Verden in de Kamerzitting van 11. Dinsdag '•e amendementen voorgesteld. Twee dier Uiendementen, die van de heeren Tydens dee,dt en Smeenge— Poelman hadden ten doel progressie hooger door te voeren. Dat n de heeren Smeenge—Poelman bedoelde 1 bijzonder de progressie meer in over- ^eUstemming te brengen met het beginsel: asting naar de draagkracht. Het strekte u een fout, die ook in het amendement— Tydens voorkwam, om de hoogere vermogens niet met eenzelfde cijfer te vermenigvuldi gen weg te nemen. De grootere vermo gens zouden volgens dit amendement zwaar der, de kleinere lichter getroffen worden. En de financieele uitkomst zou wezen, dat de opbrengst zou zijn 11 millioen, waardoor men den zoutaccijns geheel zou kunnen af schaffen. In de derde plaats kwam aan de orde het amendement van den heer Kolkman. Het bleef voor vermogens van f 13000 tot f 250.000 veel, zeer veel beneden het cijfer van den Minister alleen voor kapitalen van f250.000 en meer ging het langzamerhand (voor 2£ ton nog slechts met f 5) naar boven. Het belang van dit amendement springt onmid dellijk in 't oog. Het zou die breede schare van belastingplichtigen, behoorende tot de middenklasse, aanmerkelijk verlichten daar entegen de hoogere klassen iets meer, maar niet bovenmatig zwaar belasten. De Comm. van Rapp. nam tegenover deze amendemen ten eene neutrale houding aan. Zij verklaar de by monde van den heer Van Houten, dat zij allen pasten in het stelsel van den Mi nister. Met grond mocht men verwachten, dat het amendement-Kolkman instemming zou gevonden hebben bij die leden der Rechter zijde, die meenden, dat vooral da nijvere middenstand door de voorgestelde progressie te zwaar zou worden gedrukt. Maar juist daar waar men die instemming het eerst mocht verwachten, werd ze niet voldoende betoond. En het amendement—Kolkman werd met 53 tegen 36 stemmen afgewezen. De amendementen Smeenge—Poelman en Tydens—Heldt deelden hetzelfde lot. Ook zij werden, beiden met 74 tegen 15 stem men, verworpen. Daarna werd het regee- ringsartikel betrekkelijk de progressie on veranderd aangenomen. Merkwaardig was de houding door den li beralen heer Bool bij de behandeling dei- progressie aangenomen. Hij betoogde, zich reeds vroeger tegen de progressie-theorie verklaard te hebben sedert was hij in zijne meening bevestigd. Hij wilde niet beweren, dat de voorgestelde progressie onmatig was; maar hij verzette zich tegen het beginsel, omdat de progressie nimmer op een behoor lijken grondslag kan berusten. Desondanks zou hij toch over die bezwaren heenstappen, omdat hij tot het doel der Wet wilde komen. Er zijn soms van die zaken meende de heer Bool die in de lucht hangen en die men toch niet kan tegengaan. Met dit zonderling argument meende de Leidsche afgevaardigde zijne onbegrijpelijke houding tegenover het voorstel der progressie goed te pleiten. De progressie bleef dus gehandhaafd, zoo als zij door den Minister in zijn gewijzigd ontwerp was voorgesteld. Daarmede is een der grootste onbillijkheden die het ontwerp- Vermogensbelasting aankleven, bestendigd. De kleine burgerij, de nijvere middenstand, waartoe men allen mag rekenen, wier vermo gens van f 13000 tot f 250.000 uiteenloopen, worden te zwaar belast in evenredigheid tot de groote kapitalisten, wier vermogens eep half, een heel millioen of het veelvoud daarvan bedragen. De Minister blijkt veel te veel respect te hebben voor de kapitalen van de Heeren- en Keizersgrachten, die hij in zijne vroegere werkzaamheid meer van nabij heeft leeren kennen. Voor ons overzicht wilden wij uit het vierdaagsch Kamerdebat alleen de behande ling van de progressie-zaak wat nader uiteen zetten. De beraadslaging liep verder over onderdeelen, die, op zick-zelf zeer belangrijk, voor onze lezers van minder gewicht zijn en die zij daarenboven in de gewone Kamerver slagen hebben kunnen volgen. Nog steeds blijft de Bedrijfsbelasting de gevaarlijke klip waarop het scheepje der Vermogensbelasting dreigt verpletterd te worden. Intusschen bedreigen 's Ministers ontwerpen nog andere gevaren. Zal hij althans trachten één daar van af te wenden door in te trekken de verhooging van den gedistilleerd-accijns, die bij vele leden ernstige bezwaren ontmoet? Wij willen het hopenmaar voorspellen durven wij het niet. ALGEMEEN OVERZICHT. 16 Juli '92. De politie te Luik zou de daders van den dynamiet-aanslag, die het vorige jaar tegen de woning van een ingenieur in de Rue des Augustins aldaar, gepleegd is, ontdekt hebben. Verscheidene hunner behooren tot de gearresteerde anarchisten. In de Belgische Kamer stelde gisteren de minister-president Beernaert de benoe ming voor van eene commissie van afgevaar digden uit beide partyen, die na het recès verslag zou uitbrengen. Frère zeide, dat de Regeering hare zienswijze moest blootleggen, dat het door Beernaert voorgestelde alreeds schipbreuk heeft geleden in de centrale af- deeling, en dat men, alvorens te transigee- ren, de meening van het gouvernement en van de meerderheid kennen moest. In den loop der zitting heeft de heer Janson verklaard, dat hij en zijne vrienden in de vol- NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is ver teken! volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl. no. 134.) NAAR IfJ -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 1