BINNENLAND. een rechtstreeksch protest tegen Duitschland wil geven. In 1887 gaat de Moniteur voort, heette de Paus Duitschgezind, thans zou hij op de hand van Frankrijk zijn Zulke beweringen zijn kinderachtig. Wat echter uit dit alles duidelijk blijkt, is, dat de Paus het midden punt der hedendaagsche wereld is geworden. Men heeft eindelijk ingezien, dat de Paus over niet genoeg te waardeeren invloed be schikt. Zij, die het best bij het Vaticaan staan aangeschreven, worden ook het meest benijd. En daaruit volgt, dat iedere Staat er belang bij heeft de Kerk en den H. Stoel met de meeste voorkomendheid te bejegenen en ieder conflict te vermijden. In stede van te protesteeren, heeft men iets beters te doen. Waarom b. v. hebben Duitschland en Oostenrijk aan de Italiaansche regeering toege staan van de Triple-Alliantie een wapen te smeden tegen den Paus Alvorens Rome te beschuldigen (van met den Czaar en de Fransche republiek arm in arm te gaan) deed men beter met zich de oorzaken der tegenwoordige beweging te herinneren. Mgr. Merry, geheim-kamerheer van Z. H. den Paus, is door den H. Vader belast met de overbrenging van Zijn levensgroot portret in olieverf aan H. M. de Koningin-Regentes Christina van Spanje. SPANJE. De feesten ter eere van den 400sten ge denkdag der ontdekking van Amerika zullen 2 Augustus plaats hebben men is te Madrid reeds met de noodige toebereidselen bezig. De minister van marine zal 27 Juli naar Huelva vertrekken het Amerikaansch eska der wordt den 26 Juli te Cadix verwacht. Den 29 d. a. v. zal de minister van marine het bevel over het Spaansch eskader te San Fernando, nabij Cadix overnemen en officieel de Spaansche schepen begroeten. ZWEDEN-EN-NOORWEGEN. De Duitsche keizer, die Vrijdag-middag te Lyngen aan boord van een walwischjager ging, liet onmiddellijk het anker lichten. Men stoomde naar het vischwater en tegen zes uur kwamen de eerste visschen in het ge zicht. Nadat een daarvan geschoten was, werd hij op sleeptouw genomen en de terug tocht aanvaard. Het gevolg op een andere stoomboot was ook getuige, dat een visch werd buitgemaakt, 's Nachts om half twee was men weer terug. Den volgenden dag werd de hoogte op het eiland Skaaroe be klommen voor een prachtig uitzicht, en de tocht door het Lyngenfjord voortgezet. Om il uur 's avonds was het jacht weder te Tromsö terug. Schiedam, 19 Juli 1892. Het is thans bepaald, dat HH. MM. de Koninginnen Vrijdag, den 29 dezer de Sport- tentoonstelling en daarna de Paardententoon- stelling zullen bezoeken. De Koningin en de Koningin-Regentes zijn uitgenoodigd geworden om den feest- optocht (het Landjuweel) te Antwerpen bij te wonen. Men hoopt er, dat de Vorstinnen de uitnoodiging zullen aannemen. Officieel wordt thans bevestigd, dat H. M. de Koningin-Regentes op 4 Augustus, bij gelegenheid van de openstelling van het kanaalpand Amsterdam Vreeswijk, gevolg geven zal aan de uitnoodiging van de Ka mer van Koophandel te Amsterdam om langs het kanaal te stoomen. Zonder tusschenko- mende omstandigheden zal il. M. de Koningin Wilhelmina den tocht medemaken. Door H. M. de Koningin en H. M. de Koningin-Regentes is aan de Nederlandsche Harddraverij en Renvereeniging een kunst voorwerp aangeboden voor de harddraverijen te Clingendaal. Daar HH. MM. de renbaan met hare tegenwoordigheid op Zaterdag 13 Augustus zullen vereeren, zal op dien dag die prijs verbarddraafd worden in de Aanmoe- digings-Harddraverij. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal vanNederlandsch-Indië vanl7jdezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 506,895 pikols. In de Staatscourant zijn opgenomen de verslagen van de commissie van toezicht op den doortocht en het vervoer van landver huizers in 1891. Van Amsterdam vertrokken 7046 landverhuizers, onder wie 754 Neder landers tegen 6897 (1392 Nederl.) in 1890. Van Rotterdam vertrokken er 24672 (3169 Ned) een getal dat zoolang de commissie be staat nog nimmer was bereikt. In 1890 was hun aantal 9899. De Ministers van Buitenlandsche Zaken en Oorlog begaven zich gisteren ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes naar Soestdijk. Voor de geldleening van f 300.000, uitge geven door de provincie Zuid-Holland, bleek heden te zijn ingeschreven voor 1655 aan- deelen ad f 1000, verdeeld over dertien inschrijvers. De 300 aandeelen zijn gegund aan zeven inschrijvers, tegen 99.5 of f 995 per aandeel van f 1000. Bij akte van 30 Mei 1816 werd aan den Vicarius-Apostolicus van het gewezen Hol- landsch gedeelte van het voormalig Bisdom van Antwerpen overgegeven de buitenplaats bekend onder den naam vau liof van Boven donk, nabij het dorp De Hoeven, met een stuk grond, om te worden gebruikt tot een Seminarium of kweekschool voor Katholieke Godgeleerden en tot een woning voor den Vicarius-Apostolicus, en wijders om te bezigen tot tuinen en wandelingen enz. Ten einde nu tot een goede inrichting van het te Hoeven gevestigd Seminarie te komen, heeft het Bestuur van die Inrichting het verlangen kenbaar gemaakt tot aankoop van den in 1816 in gebruik gegeven grond met de toen daarop aanwezige gebouwen. Vermits hiertegen geen bezwaar was, is door den Staat met dat Bestuur een over eenkomst tot verkoop voor f 120.000 aange gaan, waarop nu de goedkeuring der Sta- ten-Generaal is gevraagd. De Kamer van Koophandel te Assen heeft bij den minister van financiën ondersteund het adres van Winschoten, verzoekende af schaffing van het plakzegel. Volgens Fransche en Belgische bladen is prins Ferdinand van Bulgarije, die incognito in Belgie vertoefde, Zondag-avond uit Brus sel naar Rotterdam vertrokken, en is hij voornemens tegen het einde dezer week naar Belgie terug te keeren. Naar aanleiding van het verzoek der af- deeling Delft van den Roomsch-Katholieken Volksbond om ir: het vervolg in alle bestekken voor gemeentewerken de bepaling te doen opnemen, waarbij aannemers verplicht worden al hunne werklieden tegen ongelukken te verzekeren, en voorts dat waar de Gemeente zelf als werkgeefster optreedt, de werklieden in haar dienst eveneens bij soliede maat schappijen tegen invaliditeit en ongelukken te verzekeren, deelen Burgemeester en Wet houders dier gemeente mede, dat hetgeen in het eerste deel daarvan is vervat, reeds in toepassing wordt gebracht, en dat voor het bedoelde in het tweede gedeelte van het verzoek een maatregel wordt voorbereid. Op 78-jarigen leeftijd is te 's-Gravenhage overleden de heer IsaSc Belinfante, tot voor weinige jaren chef van het correspondentie bureau voor dagbladen, meer dan 60 jaar indertijd ook bij de Staatscourant, als journalist en meer bepaaldelijk als verslag gever voor het parlement werkzaam. In de Zaterdag gehouden vergadering van de vereeniging tot bevordering der algemeene visscherij-belangen werd besloten om, aange zien het uitzicht om een zeehaven voor Sche- veningen, langs den tot hiertoe gevolgden weg, was vervlogen, eene nieuwe commissie te benoemen tot het ontwerpen van andere plannentot leden dier commissie werden gekozen de heeren A. v. d. Rovaart, A. De Niet, W. Verhey, Jb. Den Duik, A. De Jong en C. Dijkhuizen. In een Vergadering van de kolfclub »Keer niet" te Haarlem, is besloten op de kolfbaan van het Tentoonstellingsterrein te Scheve- ningen op 16 Augustus a. s. een wedstrijd te houden voor leden van den Nederlandschen Kolfbond, wonendein Noord-Holland, Friesland en Zeeland. Door het uitvoerend Comité is voor dezen wedstrijd reeds een zilveren medaille als eerste prijs uitgeloofd, terwijl de overige prijzen zullen bestaan uit kunstvoorwerpen. »Keer niet" zal bij dit concours de regeling hebben. Namens het algemeen Nederl. Werklie denverbond, hebben de heeren Heldt, Kouw en Postma België bezocht, om zich aldaar op de hoogte te stellen van de instellingen op sociaal en coöperatief gebied. De heer Heldt heeft in een aangenaam geschreven boekje (^Instellingen op sociaal en coöperatief ge bied in België") hun bevindingen uitvoerig en helder uiteengezet. Voor onze arbeiders is hieruit veel te leeren. Maken de Belgen heel wat meer leven, zij staan in practischen zin bij de onzen zeker niet achter. Ook de sociaal-democraten we ten daar door toepassing der coöperatie, hier doorgaans als een lapmiddel veroordeeld, de schitterendste resultaten te bereiken. Wij lezen in den Tijd »Naar ons uit Indië wordt gemeld, heeft pater Jonckbloet S. J. een gewichtige studie onderhanden, waarin door hem, op grond van persoonlijke waarnemingen, in Indië zelf gedaan, zal bewezen worden dat ver scheiden toestanden, in den Max Have- 1 a a r door Multatuli beschreven, totaal on waar zijn." De stoombootreederij L. De Beer Co. te Gorirnjhem, is door aankoop eigenares geworden van een flinke schroef boot, die bestemd is voor een geregelden dagelijkschen dienst tusschen Heusden en Rotterdam v.v. Het kinderfeest, dat bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin in Friesland zal worden gehouden, wordt op groote schaal voorbereid, fn eene te Heerenveen gehouden bijeenkomst van hoofden van scholen is eene commissie van drie leden benoemd om te onderzoeken of er te Beetsterzwaag in <le bosschen gelegenheid is voor eene feestviering

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1892 | | pagina 2